Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 01:14:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Proof 2€  (Αναγνώστηκε 3118 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:09:38 μμ »

Μόλις μπήκα κι εγώ στον κόσμο των συλλεκτικών ευρώ και ξεκίνησα με μερικά προυφ δίευρα. Μερικές πρώτες παρατηρήσεις έχουν να κανουν με τη μεγάλη διαφορά τιμών,  από καμιά δεκαριά ευρώ μέχρι εκατοντάδες! Ειδικά αυτά του Μονακό βρίσκονται σε τρελές τιμές. Και τα ελληνικά αρκετά τσιμπημένα επίσης.  Να μην πω για την ατυχία μου, τώρα που άρχισα να τα συλλέγω η τράπεζα τα σταμάτησε!   Αναποφασιστικότητα

Η βασική μου ερώτηση είναι κυκλοφορούν όλα τα συλλεκτικά διευρα σε προυφ έκδοση; Και πώς μπορώ να βρω μια λίστα και μιντάζ; Βρίσκω σάιτ με πληροφορίες γενικώς,  αλλά όχι για τα προυφ ειδικά.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:26:54 μμ »

Σίγουρα δεν έχουν κυκλοφορήσει όλα τα 2 ευρώ σε proof (αναμνηστικά και κανονικά).
Μόνο τα ελληνικά, του Βατικανού, του Αγίου Μαρίνου και του Μονακό να βάλεις μαζεύτηκαν πάνω από 15.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:29:22 μμ »

Από όσο θυμάμαι για τα ελληνικά:
2012 στην κασετίνα σε ποσότητα 2.500 τεμάχια στην τιμή των 90€ μαζί με τα κυκλοφορούντα της χρονιάς
2013  "       "    "       "        "      4.000     "   "       "    "       "      "       "    "       "      "       "    "       "      
2014  "       "    "       "        "      2.500     "   "       "    "       "     "       "    "       "       "       "    "       "      
2015, 2016 και 2017 χωριστά σε κουτί στην τιμή των 15€ και σε ποσότητα 1.500 τεμαχίων
2018 στην κασετίνα σε ποσότητα 2.000 τεμάχια στην τιμή των 90€ μαζί με τα κυκλοφορούντα της χρονιάς.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:30:34 μμ »

Στο λινκ παρακάτω υπάρχει σε excel μια λίστα που χρησιμοποιώ εγώ... Δείχνει όλα τα 2€ σε Προυφ.
Κάποια υπάρχουν μόνο στα προυφ σετ και κάποια είναι Prooflike.

https://drive.google.com/file/d/1MI3TOhLzeuxGm31SIx8dNbuVMg7pdHCV/view?usp=sharing

Στο επόμενο λινκ ανέβασα ένα αρχείο από Γερμανικό φόρουμ. Έχει όλες τις εκδόσεις των 2€ με τα τιράζ και λοιπές κυκλοφορίες. Είναι στα Γερμανικά, αλλά πιστεύω εύκολα κάποιος βγάζει άκρη.
https://drive.google.com/file/d/1syEIIZtciKgQOA7YHnL6554WAUTvKocw/view?usp=sharing
Με τα δύο μαζί νομίζω είσαι καλυμμένος, αν χρειαστεί κάτι ακόμα εδώ είμαστε.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:39:48 μμ »

Τα πρώτα προυφ που πήρα είναι από Βέλγιο, Φινλανδία, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Κύπρο και ένα από Ιρλανδία. Προς το παρόν αγοράζω μόνο μονά με κουτί και πιστοποιητικό. Αποφεύγω τα ξεκάρφωτα καθώς και τα πλήρη σετ, γιατί δε θέλω να μαζεύω τα ίδια 1c-1€ πολλαπλές φορές. Ίσως πάρω ένα σετ μια φορά από κάθε χώρα αλλά όχι παραπάνω.

Τις δύο πρώτες εβδομάδες μπήκα δυνατά και έχω παραγγείλει καμια 15αριά. Κοιτάζω να βρω πόσα είναι συνολικά στο παρακάτω σαιτ αλλά προυφ εμφανίζονται μόνο από το 2012 και μετά, ενώ ξέρω πως υπάρχουν νωρίτερα. Άρα δεν έχω εμπιστοσύνη ότι τα έχει όλα:

https://www.coin-database.com/series/eurozone-commemorative-2-euro-coins-2-euro.html?tab=1

Στα ελληνικά που δείχνει 1.500 κομμάτια, εννοεί τα μονά και τα σετ συνολικά;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:45:57 μμ »

Αν δεις στο παραπάνω αρχείο που σου στέλνω τα έχει όλα αναλυτικά στην καρτέλα auflagen...

To coin-database είναι ωραίο για εικόνες... σε πληροφορίες έχει πολλά κενά.

Τα Ελληνικά τις χρονιές που βγήκαν μόνα τους δεν υπήρχαν μέσα στα σετ, οπότε τα 1500 που λες ήταν μόνα τους.

PP είναι το Proof στα Γερμανικά
KMS PP το Προυφ σετ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 08:47:42 μμ από Vangeliz » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:49:31 μμ »

Βαγγέλη σε ευχαριστώ, τα δυο αρχεία είναι εξαιρετικά. Ο Γερμανός έχει κάνει επιστημονική δουλειά!  Σαρκασμός

Στο δικό σου αρχείο μαύρα κουτάκια σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προυφ και άσπρα ότι έχουν κυκλοφορήσει; Οι λέξεις που έχεις στα κουτάκια; Πώς κρατάς την πληροφορία όταν είναι 2 αναμνησικά την ίδια χρονιά;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 01:13:51 πμ »

Βαγγέλη σε ευχαριστώ, τα δυο αρχεία είναι εξαιρετικά. Ο Γερμανός έχει κάνει επιστημονική δουλειά!  Σαρκασμός

Ναι πραγματικά είναι εντελώς ολοκληρωμένη δουλειά...

Στο δικό σου αρχείο μαύρα κουτάκια σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προυφ και άσπρα ότι έχουν κυκλοφορήσει; Οι λέξεις που έχεις στα κουτάκια; Πώς κρατάς την πληροφορία όταν είναι 2 αναμνησικά την ίδια χρονιά;

Τα λευκά κελιά είναι αυτά που έχουν βγει σε προυφ. Οι λέξεις είναι για να ξεχωρίζω για πιο 2€ μιλάμε, απλά δεν τα έχω γραμμένα σε όλα γιατί συχνά τα παίρνω μαζί και επιπλέον με α είναι το 1ο που βγαίνει και b το 2ο... για αυτό βλέπεις από το 2012 και μετά 2 στήλες. Να προσθέσω ότι τις χρονιές που τις έχω μέσα σε ** πχ *2015* αναφέρομαι στη κοινή έκδοση.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 05:27:38 πμ »

Λοιπόν με έναν πρώτο υπολογισμό, και αφού μέτρησα ένα μόνο γερμανικό νομισματοκοπείο και τα κοινά αναμνηστικά από μία φορά μόνο) έβγαλα 196 νομίσματα! Και αυτό χωρίς να μετρήσουμε τα κοινά ευρώ κυκλοφορίας σε προυφ. Χώρια φυσικά όσα νέα βγαίνουν κάθε χρόνο.

Είναι μεγάλο νούμερο και (ξέροντας τον εαυτό μου) αν προσπαθήσω να τα μαζέψω όλα, μιλάμε για αρκετές χιλιάδες ευρώ. Πρέπει να αποφασίσω αν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία ή να σταματήσω τώρα που είναι νωρίς.

Λαμβάνοντας υπ' όψιν πως δεν είναι και πολύτιμο μέταλλο, η επενδυτική τους πορεία έχει μεγάλη σημασία. Ποιά η άποψή σας για τα συγκεκριμένα; Βλέπετε να παίρνουν αξία ή να χάνουν; Τα μονά ελληνικά πχ. πηγαίνουν πολύ καλά, αλλά ήταν πολύ φθηνά εξ' αρχής και με μικρό τιράζ.

Η συμβουλή σας σε αυτό το θέμα θα είναι πολύτιμη, προσπαθώντας να καθορίσω την πορεία μου στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 10:10:31 πμ »

Καλημέρα Γιάννη,
πιστεύω είναι μεγάλος ο κόπος και πολλά τα χρήματα που χρειάζονται για να στηθεί μια τέτοια συλλογή.Να έχεις και υπόψη σου ότι αυτά βγαίνουν κάθε χρόνο!!!
Μια παρέα που είμαστε εδώ  και μαζεύουμε ευρώ παίρνουμε τα BU και κλείνουμε χρονιές.Κάποιοι παίρνουν και απο ένα proof ανά χώρα ή επιλέγουν μιά χώρα και αγοράζουν όλες τις χρονιές της συγκεκριμένης
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 10:18:44 πμ »

Μην κοιτάς πίσω.
Ξεκίνα και κοίτα μπροστά.
Καταγράφηκε

Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 11:59:39 πμ »

Μην κοιτάς πίσω.
Ξεκίνα και κοίτα μπροστά.

Σωστή συμβουλή και στη ζωή γενικότερα.   Κλείσιμο ματιού

Μιχάλη γιαυτό ανέφερα "γνωρίζοντας τον εαυτό μου", γιατί αν πω θα ξεκινήσω από τώρα δε με εμπιστεύομαι πως δε θα αρχίσω να μαζεύω ότι υπάρχει!  Σαρκασμός

Με μια αναλυτικότερη μελέτη και

  • Εξαιρώντας μικρές χώρες σαν Μονακό (πανάκριβο), Λουξεμβούργο (που έχει πολλά και βαρετά), Βατικανό (τσιμπημένα και κυρίως με τη φάτσα του Πάπα) κλπ
  • Αφαιρώντας coincards, blister κλπ (άρα έξω Ισπανία, Πορτογαλία κλπ)
  • Αφαιρώντας αυτές που έχουν σχεδόν μόνο σετ (Γερμανία, αρκετά Ολλανδία)

Έχω φτάσει περίπου στα μισά, δηλ. καμιά εκατοστή. Το νούμερο είναι ακόμα μεγάλο αλλά όχι τεράστιο. Προς το παρόν έχω ξεκινήσει με τιμή στόχο μέχρι 20€ συνολικά το κομμάτι, να δω τι θα μαζέψω και να δω που θα με πάει αυτό...  Στριφογύρισμα ματιών

Για το επενδυτικό δε μου είπατε, πως βλέπετε να κυμαίνονται οι τιμές μετά από κάποια χρόνια, σε σχέση με τις αρχικές;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 03:16:42 μμ »

Τα ακριβά είναι αυτά που είναι μέσα στα σετ και του Μονακό.
Ότι είναι σε τιράζ μέχρι 1000 - 3000 από τα υπόλοιπα κρατάει αξία.
Εγώ ξεκίνησα το 2012 που έβγαλε η Ελλάδα το 1ο μέσα στο σετ και είχα το ίδιο δίλημμα.
Από Γερμανία αγοράζω μέσω ebay 1 από τα 5 γράμματα έχει 10-15€ συνήθως. Έτσι φεύγουν πάρα πολλά.
Από τις κοινά αναμνηστικά παίρνω 2-3 το Ελληνικό, Κυπριακό και συνήθως του Λουξεμβούργου γιατί έχει διαφορά με τα άλλα.
Τα Γαλλικά που είναι με 10.000 τιράζ είναι πολύ εύκολα όλα... όπως και αρκετά του Βελγίου και Πορτογαλίας.
Όταν ξεκίνησα πήρα μερικά εύκολα και μάζευα ότι βγαίνει από εκεί και μετά, σιγά σιγά όταν έβρισκα κάποιο παλιότερο σε καλή τιμή το έπαιρνα και τώρα έχω μόνο τα επόμενα. Τα έχω σε ένα βαλιτσάκι όλα μαζί και είναι πολύ όμορφα.
Όσων αφορά το επενδυτικό, μόνο αυτά με το μικρό τιράζ πιστεύω έχουν μέλλον... και ίσως του Μονακό που έβγαλαν μόνο σε Προυφ και όχι σε κυκλοφορία. Τώρα τα Γαλλικά τα Βέλγικα ας πούμε τα βρίσκεις κάτω από τιμή έκδοσης τα περισσότερα. Το κοινό των Προυφ είναι γενικά μικρό...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences