Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:54:28 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PCGS GOLD  (Αναγνώστηκε 16983 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 25, 2018, 03:07:23 μμ »

Σε ιντερνικη κουβέντα που είχα, έλαβα το πάρα κάτω μήνυμα. Θα ήθελα τα σχόλια σας επ αυτού.


" δεν ξέρω αν γνωρήζετε αλλά θα ήθελα να πω για τα χαρτονομίσματα , οτι για τους συλλέκτες η ποιστοποίηση της PCGS GOLD δεν θεωρείτε αποδεκτή , οπότε τα χαρτονομίσματα θα πρέπει να ξανασταλούν για ποιστοποίηση στην NGC (PMG) "

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2018, 03:09:35 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 05:16:24 μμ »

Υπάρχει και PCGS CURRENCY.
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 05:29:52 μμ »

κατι βρηκα στον νετ,http://www.casualnumismatist.com/2017/11/notes-on-pcgs-currency-banknote-grading.html

φαινεται πως η gold ηταν αλλη εταιρια,αλλα δεν νομιζω να παιζουν μεγαλες διαφορες στις αξιολογησεις
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 05:42:25 μμ »

Ούτε και εγώ πιστεύω οτι έχουν μεγάλες διάφορες στην αξιολόγηση οι δυο εταιρίες μεταξύ τους (PCGS KAI PMG). Το θέμα είναι πια από τις δυο είναι η γνωστή μας PCGS και πια ,πως να το πω; η δεύτερη, αυτή που ας πούμε κολλάει σε αυτό που έγραψε εδώ  ", οτι για τους συλλέκτες η ποιστοποίηση της PCGS GOLD δεν θεωρείτε αποδεκτή "


Υγ  Να σημειώσω ότι δεν ασπάζομαι τα γραφόμενα του,  εγκυκλοπαιδικα ρωτάω..

Υγ2  λόγο του οτι εχω σλαμπ και απο τις 3 εταιρίες, αυτό της pcgs currency είναι πιο, πως να το πω, πρόχειρο; και καθόλου ασφαλές. Ενώ της PCGS GOLD και PMG είναι σφραγισμένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2018, 05:48:15 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 06:01:05 μμ »

κατι βρηκα στον νετ,http://www.casualnumismatist.com/2017/11/notes-on-pcgs-currency-banknote-grading.html

φαινεται πως η gold ηταν αλλη εταιρια,αλλα δεν νομιζω να παιζουν μεγαλες διαφορες στις αξιολογησεις




Σε μια πρόχειρη μετάφραση.....


  " Εν ολίγοις, έχουμε σήμερα:
Το PCGS Currency : η εταιρία διαβάθμισης νομισμάτων που ξεκίνησε ως τμήμα στο Collector Universe, αλλά πωλήθηκε το 2009 και λειτουργεί σήμερα ως ανεξάρτητη οντότητα. Το νόμισμα PCGS χαρακτηρίζεται κυρίως από αμερικανικό νόμισμα, αλλά το ένα εξακολουθεί να βλέπει την κατάταξή του από καιρό σε καιρό. Το νόμισμα PCGS χρησιμοποιεί την κλίμακα ταξινόμησης 70 σημείων και τον χαρακτηρισμό ποιότητας χαρτιού Premium (PPQ) για πρωτότυπη και εξαιρετική ποιότητα χαρτιού.
Η ταξινόμηση χαρτονομισμάτων PCGS : η εμπορική ονομασία που χρησιμοποίησε το Collector Universe όταν εισήλθε ξανά στην αγορά διαβάθμισης νομισμάτων κάποια χρονική περίοδο μεταξύ 2009 και 2016. Το εμπορικό σήμα αυτό διακόπτεται το 2016 μετά από νομική κρίση και αντικαταστάθηκε από το PCGS Gold Shield Grading. Ένα τραπεζογραμμάτιο με διαβαθμισμένο τραπεζογραμμάτιο PCGS αποτελεί τώρα μέρος του πληθυσμού του νομίσματος με διαβαθμίσεις PCGS Gold Shield και μπορεί να επαληθευτεί μέσω του ιστοτόπου του τελευταίου.
PCGS Gold Shield Grading : το σημερινό εμπορικό σήμα της υπηρεσίας διαβάθμισης νομισμάτων Collectors Universe. Χρησιμοποιεί την ίδια κλίμακα ταξινόμησης 70 σημείων, υιοθετεί την ονομασία Βέλτιστης ποιότητας χαρτιού (OPQ) για πρωτότυπη και εξαιρετική ποιότητα χαρτιού και αποδίδει κυρίως ασιατικά και παγκόσμια νομίσματα, αν και τα αμερικάνικα δολάρια δεν είναι ασυνήθιστα. 
Φυσικά, το επόμενο ερώτημα είναι εάν η διαβάθμιση μεταξύ αυτών των παραλλαγών PCGS είναι συνεπής. Σε γενικές γραμμές, είναι η διαβάθμιση μεταξύ όλων των οργανισμών διαβάθμισης συνεπής; Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό σήμερα, καθώς οι τιμές συνδέονται στενά με τις βαθμολογίες βαθμολόγησης. Ενώ κάθε οργανισμός έχει τους δικούς του υποστηρικτές, νομίζω ότι η ειλικρινής απάντηση είναι ότι η βαθμολόγησή τους πρέπει να είναι συνεπής πιο συχνά από ό, τι όχι, αλλά όχι πάντα. Η ταξινόμηση των τραπεζογραμματίων είναι μια υποκειμενική τέχνη και παρόλο που όλοι οι οργανισμοί ισχυρίζονται ότι υιοθετούν ορισμένες αυστηρές επιστημονικές μεθόδους που είναι μια καλή εξέλιξη, αυτή η υποκειμενικότητα είναι απίθανο να εξαλειφθεί οποτεδήποτε σύντομα. Ο μάλλον αυθαίρετος ορισμός του Star από το PMG είναι ένα καλό παράδειγμα της εξάρτησης από την ταξινόμηση του νομίσματος από την ανθρώπινη ερμηνεία. Στο πλαίσιο αυτό,

Από περιέργεια, έστειλα πρόσφατα μια Σειρά Ορχιδέα της Σιγκαπούρης $ 1000 αντικατάσταση σημείωμα με βαθμολογία 55 από το PCGS Gold Shield Grading για την επαναταξινόμηση από PMG. Επέστρεψε με τον ίδιο βαθμό. Αυτό είναι ένα δείγμα για συνεπή βαθμολόγηση.

Για να τελειώσω, προτιμώ την PMG για την απλή ιστορία της μέχρι σήμερα, αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ότι το PMG δεν θα συνεχίσει να αναπτύσσεται σαν PCGS στο μέλλον. Επίσης, η κάπως θορυβώδης ιστορία του PCGS δεν αποκλείει την απόδοση των παραλλαγών του. Στην πραγματικότητα, κάνω ένα σημείο να συγκεντρώσω τους κατόχους από όλους τους διαφορετικούς οργανισμούς ταξινόμησης ως υπενθύμιση των θέσεών τους στη μεγάλη νομισματική ιστορία. Οι διαφορετικοί κάτοχοι, όπως τα τραπεζογραμμάτια που προστατεύουν, λένε μια συναρπαστική ιστορία. "

Θα ήθελα όμως την άποψη των πιο έμπειρων στο πιστοποιημενο χαρτονόμισμα..
Καταγράφηκε
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 02:38:33 μμ »

Πάρα πολύ ωραίο θέμα. Στην Ελλάδα η αλήθεια είναι ότι η pcgs gold(μπλε) έχει πέσει αρκετά στους συλλέκτες χαρτονομισμάτων. Σε ένα σύνολο 80 πιστοποιημένων χαρτονομισμάτων έχω μόνο τρία από την συγκεκριμένη εταιρία. Επίσης θα δώσω αρκετά μικρότερο ποσό για ένα π.χ 65αρι στην pcgs gold(μπλε) από ότι στην pmg ή pcgs currency(πράσινη). Νομίζω αυτό είναι αποτέλεσμα δικαστικής διαμάχης την οποία έχει με την pcgs currency(πράσινη). Τέλος μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες για το slab της pcgs currency(πράσινη). Οι περισσότεροι συλλέκτες χαρτονομισμάτων την θεωρούν την καλύτερη από τις τρεις εταιρείες και με τα πιο αυστηρά standards. (Άκουσα ότι έγιναν και παράπονα στον πρόεδρο της εταιρίας στην τελευταία έκθεση στο valkenbourg από εμπόρους για την αυστηρότητα της).

υ.γ: Προσωπικά οι πιστοποιήσεις της pcgs gold(μπλε) μου αρέσουν αλλά θεωρώ ότι η pcgs currency είναι μακράν η καλύτερη εταιρεία.
 
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:38:03 μμ »

Κοιτα, πιστεύω οτι η pmg (  που ανήκει στην  ngc),   ειναι καλύτερη.  Να σου πω όμως κάτι, ασε τι πιστεύει ο καθένας, όλοι δίκιο  εχουν, λάθος  βαθμολογία θα βρεις παντού εξάλλου .   Η  currency( πράσινο), έχει  ενα μειονέκτημα σοβαρό. Ο κύριος λόγος πιστοποίησης του χαρτονομίσματος, δεν είναι να μας πουν αν είναι 64 η 65. Βασικός σκοπός είναι η προστασία.  Τι προστασία λοίπων μου προσφέρει ενα ανοικτό πλαστικο φακελάκι με αυτοκόλλητο απο πανω;  Θα προτιμούσα χαρτονομίσμα στην πιο κουτουριεου εταιρεία και σφραγισμένο, ( βλέπω άλλωστε τι παίρνω και μονος μου), παρα σε επώνυμη και εκτεθειμένο.  Φυσικά ο καθένας διαλέγει για
 τα χαρτονομίσματα του .........το καλύτερο;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:53:40 μμ »

Τέλος μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες για το slab της pcgs currency(πράσινη).


Λεω για  τα σλαμπ της currency, όπου αυτα είναι ανοιχτά, ενας πλαστικός φάκελος, με μια αυτοκόλλητη ταινία απο πάνω, αριστερά  δεξιά είναι ανοιχτά.   Σε όλες τις αλλες εταιρίες, είναι σφραγισμένα, ούτε αέρας δεν περνάει μέσα. Σου δίνει κάποιο αίσθημα ασφάλειας; Εμένα όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα πρεσαρουν .....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:56:05 μμ από exmim » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 05:49:05 μμ »

με κανατε να το σκεφτω, αλλα ψαχνω ψαχνω στις εταιρειες και δεν το βρισκω:
πως κλεινουν τον φακελο Απορία
αμα εχετε καποιο λινκ βγαλτε το παρακαλω να το διαβασω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2018, 05:50:45 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 07:44:56 μμ »

Ορίστε 3 σλαμπ.  Αυτό της currency είναι ανοιχτό από επάνω. Αυτό με χαλάει, τα υπόλοιπα περί αξιολογήσεως, ναι μεν σημαντικά, αλλά προέχει για εμένα η ασφάλεια, αυτός είναι και ο λόγος που σλαμπαρω χαρτονομισματα.... και μόνο!!
Καταγράφηκε
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 07:52:00 μμ »

Δείτε το παρακάτω βιντεάκι, στο 3:54 δείχνει πως κλείνουν τα σλαμπάκια στην pmg:
https://www.youtube.com/watch?v=KLJhmdhF4YI

Υπάρχουν διαφάνειες που βάζεις μέσα τα σλαμπάκια για προστασία από μικρές γρατσουνιές κ.τ.λ. Εκεί πιστεύω και τις pcgs currency(πράσινη), δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα:
https://www.ebay.com/itm/50-Paper-Money-Sleeve-Side-Closing-Self-adhesive-For-PMG-Graded-Banknote-Holder/112148398439?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
 
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 07:53:15 μμ »

Δες όλη την "κατασκευή" των σλαμπ. Δεν τις πληροφορίες που αναγράφουν επάνω. Και πες μου πιο είναι πιο πρόχειρο δουλειά, πιο σου εμπνέει εμπιστοσύνη, και πιο ασφάλεια. Και πες μου μετά, οτι εχω άδικο, που δεν θέλω σλαμπ απο την currency.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 08:03:45 μμ »

Δείτε το παρακάτω βιντεάκι, στο 3:54 δείχνει πως κλείνουν τα σλαμπάκια στην pmg:
https://www.youtube.com/watch?v=KLJhmdhF4YI

Υπάρχουν διαφάνειες που βάζεις μέσα τα σλαμπάκια για προστασία από μικρές γρατσουνιές κ.τ.λ. Εκεί πιστεύω και τις pcgs currency(πράσινη), δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα:
https://www.ebay.com/itm/50-Paper-Money-Sleeve-Side-Closing-Self-adhesive-For-PMG-Graded-Banknote-Holder/112148398439?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
  



Φιλε μου johnk1983, σίγουρα δεν προσπαθούμε να πυσουμε ο ένας τον άλλο, ούτε και έχουμε ποσοστά απο τις εταιρίες. Αυτό για να μην γίνει καμιά παρεξηγήσει. Το πρώτο λινκ ειναι τις NGC-PMG, που σφραγίζει τα χαρτιά, κάτι παρόμοιο κάνει και η pcgs gold οκ εδώ. Το δεύτερο λίνκ; μας δείχνει οτι χρειαζόμαστε και κάτι άλλο για την προστασία τουςq (στα σλαμπ της currency),, άμα είναι να τα βάλω σε σακουλάκια για να τα προστατέψω, τα βάζω και στο άλμπουμ με ταινία απο πάνω και οκ.

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση, δώσαμε πληροφορίες, δώσαμε λινκ, δώσαμε και φωτογραφίες....απο εκει και περα ας αποφασίσει ο καθε ενας συλλεκτης τη ειναι καλύτερο για τα χαρτονομισματα του. Καλη χρονια να εχουμε με υγεια και αγαπη.  Μιμης Χαμόγελο.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2018, 08:06:48 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2019, 06:31:43 μμ »

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου, έμαθα ότι η PCGS CURRENCY έκλεισε εδώ και καιρό. Οι άλλες δύο εταιρείες ( PCGS GOLD και PMG ), αντικαθιστούν τα σλαμπ της Currency που είναι με το αυτοκόλλητο, με δικά τους (σφραγισμένα), για κανά μήνα ακόμα. Όποιος ενδιαφέρεται να μεταφέρει τα χαρτιά του σε σλαμπ της pmg h pcgs gold,  ας επικοινωνήσει για λεπτομέρειες με κάποιο αντιπρόσωπο των δύο εταιρειών.
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2020, 08:10:54 πμ »

Μίμη, ξεθάβω αυτό το θέμα για να στείλω τον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.pcgs.com/news/pcgs-banknote-accepting-paper-money-submissions

Τhe company has successfully provided PCGS Gold Shield brand grading of U.S. and world paper money at its international Asia and Europe offices for the past four years. It now will offer those services in the United States and overseas under the new name, PCGS Banknote, with technologically advanced note holders for greater security.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2020, 08:11:12 πμ από djapal » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences