Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:38:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο νόμισμα..Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;  (Αναγνώστηκε 3257 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
simetra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:34:57 μμ »

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για το παρακάτω??? Ευχαριστώ!

1 όψη



2 όψη




Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 02:24:44 μμ »

το  συγκεγκριμενο νομισμα ειναι της κεντρικης ευρωπης του 1685,αρκετα φθαρμενο και  κοινο,απο θεμα καταστασεως και σπανιωτητος!φυσικα η τρυπα ειναι και αυτη,μεγαλο μειωνεκτημα!ισως σε καπως καλυτερη κατασταση,να ενδιεφερε συλλεκτες αυτης της περιοδου,αν και βρισκετε ευκολα και σε χαμηλες τιμες σε κανονικες συνθηκες(χωρις τρυπα και μεγαλη φθορα). χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
simetra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 03:38:40 μμ »

σε ευχαριστώ πολύ γιάννη Κλείσιμο ματιού μήπως μπορείς να μου πείς ποιάς χώρας είναι και πόσο υπολογίζεις την αξία του?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 04:50:38 μμ »

κοπια ειναι! το κανονικο νομισμα ειναι ασημενιο Lion taller των 48 stuiver...λογικα.. απο καποιο ολλανδικο κρατιδιο...

το δικο σου δεν ειναι ασημενιο.... και ειναι και αχνο στις λεπτομεριες... αρα μιλαμε για κοπια!

δεν ειναι απαραιτητα μοντερνα κοπια! μιας και τα ταλερ εκεινα ηταν δεκτα σε συναλλαγες σε πολλα μερη.... γινονταν ειτε ανεπισημες ειτε επισημες κοπιες....

επισημη κοπια ειναι το ταλερ της γερμανικης πολης Rietberg... που το εκανε σε επαργυρωμενο χαλκο! μαλιστα ειναι ακριβο νομισμα! το θα μπορουσες να πεις οτι και αυτο ειναι τετοιο.... αλλα.. αν δεν κανω λαθος... η πολη αυτη εβγαλε μονο με ημερομηνια 1660.
Καταγράφηκε
simetra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:26:18 μμ »

Επιτέλους έψαξα με βάση τις πληροφορίες που μου έδωσες και είδα για πρώτη φορά τι απεικονίζουν οι όψεις του Κλείσιμο ματιού
 μοντέρνα κόπια δεν είναι σίγουρα γιατί το είχε ο προπάππους μου απο που δεν έχω ιδέα.Ωστόσο είδα εδώ πως βγήκε και το 1685 http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=28982&worldcoinid=87256 .Πάντως για ασημένιο δεν μου κάνει και εμένα σίγουρα..οπότε απο το Rietberg δεν ειναι επομένως τι μπορεί να συμβαίνει?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:55:15 μμ »

μπορει να ειναι κοπια εποχης! δηλαδη εκεινα τα χρονια καποιος το εκανε κιβδηλο... και ισως να το επαργυρωσε.. για να κοροιδεψει κοσμο... δεν ειναι κοπια που βγηκε για να κοροιδεψει συλλεκτες!

οι κοπιες εποχης.. εχουν μια καποια αξια...

φυσικα.. μπορει να ειναι κατι αλλο που δεν ξερω... ετσι; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 06:12:31 μμ »

ωπα! ειναι κοπια εποχης!!! ειναι σαν αυτο που εδειξες.... απο το Kampen! αν προσεξεις αριστερα του Ιπποτη που κραταει την αρσπιδα (με το λεονταρι), γραφει CAMPEN....

κανονικα επρεπε να ειναι 27.68 γραμμαρια και 75% ασημι!
Καταγράφηκε
simetra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 06:21:13 μμ »

το είδα έχεις δίκιο Κλείσιμο ματιού σε ευχαριστώ! έχει κάποια αξία λες έστω και σαν κόπια εποχής?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 08:58:21 μμ »

υπαρχουν αρκετοι συλλεκτες κιβδηλων εποχης,οπως το δικο σου!τωρα κατα ποσο? θα εχει σοβαρη αξια,μαλλον θα σε απογοητευσω!λογω τρυπας,και φυσικα οχι μεγαλης ζητησης!ουτως η αλλως και το γνησιο αργυρο δεν ειναι σπανιο!αλλα βγηκε σε χαλκινες κοπιες λογω του μεταλλου!παντως δεν ειναι ασχημο για συλλογη με λαθη,κοπιες εποχης,κλπ,που πρεπει να εχει καθε συλλεκτης!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences