Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:38:50 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένιες πιάστρες Γεωργίου V  (Αναγνώστηκε 3862 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 21, 2018, 04:40:53 μμ »

Καλησπέρα σε όλους , είμαι καινούργιος στο στέκι. Συλλέγω ελληνικά και ξένα νομίσματα αλλά έχω ιδιαίτερη προτίμηση στα κυπριακά, μάλιστα άρχισα να μαζεύω κάποια όταν ήμουν στη Λεμεσό πριν χρόνια. Όχι απαραίτητα σε υψηλές καταστάσεις λόγω κόστους, γιατί μερικά είναι απλησίαστα.

Ανεβάζω τη φωτογραφία μιας σειράς ασημένιων πιαστρών του Γεωργίου του 5ου του 1921 που ολοκλήρωσα πρόσφατα.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 06:29:53 μμ »

Καθολου ασχημα !!!
Μια χαρα και αξιοπρεπη κατασταση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 07:26:15 μμ »

Πολυ ωραιο σετ, φαινεται καθαρα και το cyprus στο 4.5 και 18 πιαστρες, λιγο το 9 πιαστρες θελει αναβαθμιση.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 08:35:18 μμ »

Πολυ ωραιο σετ, φαινεται καθαρα και το cyprus στο 4.5 και 18 πιαστρες, λιγο το 9 πιαστρες θελει αναβαθμιση.  Κλείσιμο ματιού

Αυτο το εμαθα απο εναν φιλο εδω του φορουμ οταν το ανοιξα και εδειξα την φτωχη συλλογουλα μου απο Κυπριακα που ειχα μαζεψει ετσι χωρις πολλες πολλες γνωσεις τοτε.
Μου ειχε πει επιγραμματικα : Γιωργο αμα φαινετε καθαρα το  cyprus οτι πιαστρα και να εχεις βρει ειναι τζετ !!

Δυστηχως εξαφανιστηκε απο τον συλλεκτισμο. Και μια δικη του σελιδα που ειχε βγηκε προς  πωληση ειδα καποτε.
Κριμα να φευγουν ατομα με γνωσεις που μπορουν να διδαξουν πολλα . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 01:54:38 μμ »

Ευχαριστω για το σχόλια τους και τις πληροφορίες τους φίλους από το στέκι. Ισχύει οτι εφόσον διακρίνεται το C και το S στο CYPRUS ανεβαίνει η κατάσταση του νομίσματος. Αυτό βεβαια ειναι δύσκολο στις σπάνιες ημερομηνίες.

Ανεβάζω πάλι τις φωτογραφίες της σειράς του 1921 με ενα καλύτερο κέρμα 9 πιαστρες.
Καταγράφηκε
chris100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 02:01:12 μμ »

Και για τις υπόλοιπες ασημένιες πίαστρες του Γεωργίου V  το κερμα 9 πιάστρες του 1919 και μια σειρά του 1913 (δυστυχώς ενώ πέτυχα σχετικά καλό 18πιαστρο , δεν έχω βρει 9 πιάστρες σε λογική τιμή....) Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 09:26:57 μμ »

Μπραβο φιλε, συμπληρωσες το σετ του 1921 με πολυ καλα κομματια τα οποια διακρινεις πολυ καλα το C-S. Οσο αφορα το σετ του 1913 ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλα κομματια με το C-S αφου η τιμη εκτοξευεται ιδιως για το 18αρι, για το 9 πιαστρο μπορεις να το βρεις σε καλη κατασταση σε λογικη τιμη, ακολουθως το 18αρι του 1907 ειναι το σπανιωτερο της σειρας απο τα ασημενια.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 09:34:46 μμ »

Επισης το 9πιαστρο του 1919 ειναι αρκετα ευκολο κομματι για να το βρεις σε καλυτερη κατασταση με το c-s και σε λογικη τιμη.
Καταγράφηκε
chris100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 11:56:43 μμ »

Φιλε εχεις δίκιο για τις 9 πιάστρες του 1913, κοιταζω αν πετυχω κάποια καλύτερη. Για το 18 πιαστρο είναι δυσκολο οπότε μάλλον θα μείνω σε αυτό που έχω. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα στην Κύπρο αλλά στην Αθήνα που ζω εγώ δε μπορείς να βρεις εύκολα καλά νομίσματα κυπριακά Αγγλοκρατίας σε μαγαζιά, στο Μοναστηράκι κτλ. Στο ebay οτι βγαίνει τώρα είναι απλησίαστο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences