Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:25:58 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά σπιτιού: σοφή κίνηση ή λάθος επιλογή;  (Αναγνώστηκε 15806 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 12:48:12 πμ »

Δεν ξέρω για την Αθήνα αλλά στην επαρχία πλέον μπορείς να βρεις πολυυυ φθηνά σπίτια . Κάποτε παράδειγμα δεν καταδεχομασταν ούτε για καφέ να πάμε στο Λουτράκι (Πόζαρ Λουτράκι Αριδαίας) όχι να αγοράσουμε γη η σπίτι....και τώρα δεν μπορείς ούτε τριήμερο να κλείσεις....!!!
Στο χωριό μου παράδειγμα Άνυδρο Πέλλας ο αδερφός μου θέλει να πάρει ένα σπίτι μονοκατοικία με σχεδόν ένα στρέμμα οικόπεδο γωνιακό με σαλόνι κουζίνα τρία υπνοδωμάτια, μπάνιο, αποθήκη , κουφώματα αλουμινίου ,έτοιμο να μπεις τέλος πάντων με 18.000€  και τα χαρτιά του πωλητή..... γυρίστε στην επαρχιαααααααα !!! Καθαρός αέρας κ άνθρωποι με χαμόγελο δίπλα σας όχι να πεθαίνεις κ ο γείτονας να λέει τι μυρίζει;;; Μακάβριο ε;;;; Φτου φτου φτου
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 10:56:10 πμ »

Στο χωριό μου παράδειγμα Άνυδρο Πέλλας ο αδερφός μου θέλει να πάρει ένα σπίτι μονοκατοικία με σχεδόν ένα στρέμμα οικόπεδο γωνιακό με σαλόνι κουζίνα τρία υπνοδωμάτια, μπάνιο, αποθήκη , κουφώματα αλουμινίου ,έτοιμο να μπεις τέλος πάντων με 18.000€  και τα χαρτιά του πωλητή

Καλημερα φιλε μου,να απεχεις απο τα ναρκωτικα,ειναι επιβλαβη για την υγεια
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 11:21:08 πμ »

Εσύ για αυτό τα έκοψες;;; Θυμός
Να κρατήσεις τις κρυαδες σου για το καλοκαίρι να δροσίζεσαι......
Και καλο είναι να μάθεις να σέβεσαι τον άλλον πόσο μάλλον όταν μιλάς σε μια γυναίκα..
Όχι ότι θα σου απολογήθηκε αλλά εγώ το ανέφερα προς σύγκριση τιμών της επαρχίας με την Αττική.. ...
Καλή σου μέρα κ καλά μυαλα
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 11:31:24 πμ »

*απολογηθω
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:29:29 πμ »

Στο χωριό μου παράδειγμα Άνυδρο Πέλλας ο αδερφός μου θέλει να πάρει ένα σπίτι μονοκατοικία με σχεδόν ένα στρέμμα οικόπεδο γωνιακό με σαλόνι κουζίνα τρία υπνοδωμάτια, μπάνιο, αποθήκη , κουφώματα αλουμινίου ,έτοιμο να μπεις τέλος πάντων με 18.000€  και τα χαρτιά του πωλητή

Καλημερα φιλε μου,να απεχεις απο τα ναρκωτικα,ειναι επιβλαβη για την υγεια
Vagos789 Θα παρακαλουσα να εισαι πιο κοσμιος.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 10:41:11 πμ »

Καλημερα σε ολους.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 11:48:27 πμ »

Λογω κατασχεσεων που θα ακολουθησουν φετος η προσφορα εναντι της ζητησης θα  ειναι πολυ μεγαλυτερη....Οποτε υπομονη(που ειναι αρετή) για οποιον θελει να προχωρησει σε μια τετοια αγορα.
θα μου πειτε ειναι ηθικο?απαντω ευθεως:οχι....ομως ειναι οικονομικος κανονας που υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει στα συγχρονα οικονομικα δρωμενα ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ θεωρειται και δικαιο...λαθος ή σωστο δεν ειμαι εγω παντως αυτος που θα μπορει να το αλλαξει και δεν νομιζω να αλλαξει,οποτε στην εποχη μας το ''δικαιο'' πλεον θεωρειτε και ''ηθικο''

υγ
ολο αυτο εννοειτε πως θα συμπαρασυρει και τα υπολοιπα ακινητα που δεν ειναι κατασχεμενα....για οποιον φυσικα δεν θελει κατασχεμενο απο ηθικης αποψης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2019, 11:49:16 πμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:44:35 μμ »

Μεχρι στιγμης τα κατασχεμενα αγοραζονται...απο τις τραπεζες,οποτε δεν υπαρχει ακομα επιδραση στις τιμες
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:56:38 μμ »

Μεχρι στιγμης τα κατασχεμενα αγοραζονται...απο τις τραπεζες,οποτε δεν υπαρχει ακομα επιδραση στις τιμες

Επαναγοραζονται θες να πεις για επανακαλυψη ζημιων ανα ετος(λογιστικο τρικ μειωσης ζημιων).....Αυτο ομως φετος φιλε vagos789 σταματαει ,κατα πολυ ,για ενα μεγαλο μερος αυτων των ακινητων,οχι οτι το θελουν και αυτες αλλα και για αυτες στενεψαν και τα χρονικα αλλα και τα χρηματοοικονομικα τους περιθωρια και τους το επιβαλουν....αλλιως ανακεφαλαιοποιηση με οτι συνεπαγετε....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:58:26 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:26:02 μμ »

τα καλά ακίνητα λογικά θα πάνε στους κολλητούς ή σε μεγαλα πορτοφόλια.
Κάποια απο τα καλά λογικα θα μπουν σαν τυράκι στα πακέτα που προορίζονται στα ξενα funds.
Η σαβούρα θα μείνει στα αζήτητα ή για το πόπολο

Και λογω airbnb ή διαφορων καταστάσεων τα ποιοτικά ακίνητα για μόνιμη ενοικίαση έχουν εξαφανισθεί!
Οπότε σταδιακά τα ενοικια θα πάνε ακομα πιο ψηλά
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:27:53 μμ από johneko » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:33:44 μμ »

τα καλά ακίνητα λογικά θα πάνε στους κολλητούς ή σε μεγαλα πορτοφόλια.
Κάποια απο τα καλά λογικα θα μπουν σαν τυράκι στα πακέτα που προορίζονται στα ξενα funds.
Η σαβούρα θα μείνει στα αζήτητα ή για το πόπολο

Και λογω airbnb ή διαφορων καταστάσεων τα ποιοτικά ακίνητα για μόνιμη ενοικίαση έχουν εξαφανισθεί!
Οπότε σταδιακά τα ενοικια θα πάνε ακομα πιο ψηλά

Ειδικα στην Πειραιως ηδη εχουν μεταβιβασθει στο απεναντι κτηριο της Συγγρου(ελληνικο fund απο πρωην στελεχη της ιδιας της Πειραιως  Κλείσιμο ματιού ...οποιος θελει το ψαχνει!!!
Οντως θα συμφωνησω μαζι σου για την ανοδο των ενοικιων...
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 08:19:26 πμ »

καλο ειναι να εχεις ενα δικο σου κεραμιδι να μπεις απο κατω,διχως στεγη η εικονα του να εισαι αστεγος σε παγκακι δεν ειναι τοσο δυσκολο..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 09:26:59 πμ »

καλο ειναι να εχεις ενα δικο σου κεραμιδι να μπεις απο κατω,διχως στεγη η εικονα του να εισαι αστεγος σε παγκακι δεν ειναι τοσο δυσκολο..

Σιγουρα ειναι καλο, αλλα με αυτα που εχουν γινει και αυτα που εχουν ψηφιστει,δεν θα το κρατησεις ευκολα το σπιτι αν εισαι τσιμα-τσιμα,ειδικα ελευθερος επαγγελματιας ειναι πολυ δυσκολο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 09:47:12 πμ »

καλο ειναι να εχεις ενα δικο σου κεραμιδι να μπεις απο κατω,διχως στεγη η εικονα του να εισαι αστεγος σε παγκακι δεν ειναι τοσο δυσκολο..

Σιγουρα ειναι καλο, αλλα με αυτα που εχουν γινει και αυτα που εχουν ψηφιστει,δεν θα το κρατησεις ευκολα το σπιτι αν εισαι τσιμα-τσιμα,ειδικα ελευθερος επαγγελματιας ειναι πολυ δυσκολο


Και γιατι πρέπει να εισαι ελευθερος επαγγελματιας με το ζορι;
Κλείσε βιβλία, κάνε διακανονισμό στα χρεη σου (αν υπάρχουν) και βρες μια δουλεια στο αντικείμενο σου.

Πάντα είχα την απορία γιατι πρέπει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή να κάνεις οποιαδήποτε εργασία που μπαίνεις μέσα σε μόνιμη βάση.

Στην ανάγκη χρησιμοποιείς το σπίτι για απόκτηση εσόδων, και αν συμφωνουμε οτι τα ενοικια έχουν ανέβει το νοικιάζεις, έστω χαμηλότερα, για ένα επιπλέον έσοδο.

Το σπίτι σου παρέχει ασφάλεια και σιγουρια, αλλα αυτη η ασφάλεια πόσο κοστολογείται τελικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2019, 09:48:45 πμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences