Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:56:45 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κ εκτιμηση?  (Αναγνώστηκε 4694 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 11:09:38 μμ »

χαχαχα κοιτα... προσπαθω να βρω τις ημερομηνιες στα χαλκαργυρα... να εχω δηλαδη ολες τις χρονιες.. μιας και ειναι φτηνα! και το ασημακι δε ντο εχω.. εχω το 2 κιρς και τα 10 κιρς μονο!

τωρα... γιατι εχω ασχοληθει με αυτα; για ενα μεγαλο διαστημα περνουσαν στον ελλαδικο χωρο... αλλα δεν ειναι μονο αυτος ο λογος...

καταλαβαινω απολυτα την απορια σου.... ελληνας να ασχολειτε με οθωμανικα; νομισματα των κατακτητων;  θα σου πω κατι... τα βενετικα κερματα σου αρεσουν;; οκ.. ομολογω οτι λατρευω και αυτα... χαχαχαχα 

σε πολλους συλλεκτες αρεσουν τα βενετικα νομισματα... κι εκει δεν υπαρχουν ενδοιασμοι... ετσι;
αν το ψαξεις ομως θα δεις οτι οι βενετοι ηταν χειροτεροι στην συμπεριφορα απο τους οθωμανους ως προς τον ντοπιο πληθυσμο!

τωρα... ποιος ειναι ο λογος που μου αρεσουν.... μεσα απο αυτα βλεπεις πολλα πραγματα ακομα και για την ελληνικη ιστορια! ω ναι!!

βλεπεις πως η οικονομια της Υψιλης Πυλης πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο... τα ασημενια νομισματα εχαναν ακομα και το λιγοστο ασημι τους... ειδικα στα χρονια του μαχμουτ Β που ηταν τον καιρο της ελληνικης επαναστασης... το βλεπουμε αυτο με τις σειρες που εκοψε.... και το ποσο μειωνωταν το ασημι σε αυτα! η αυτοκρατορια λοιπον παραπαιε.. και βρηκαν ευκαιρια διαφοροι να ξεσηκωθουν εναντια στον σουλτανο... και δεν μιλαω μονο για τους ελληνες.. αλλα ακομα και δικοι τους... οπως ο αλι πασας στα γιαννενα! οι γενιτσαροι... ελεγχαν ή προσπαθουσαν να ελεγξουν τα παντα! ο σουλτανος.. μαλλον ανδρεικελο τους...
η οικονομια χαλια οπως ειπα... ο ακτσες που ξεκινησε σαν το βασικο ασημενιο κερμα τους... ηταν πια σχεδον λογιστικη μοναδα.... ο 1 παρας.. αρχισε να εξαφανιζεται...
οι τιμες... τι να σου πω.... θα δωσω παραδειγμα...
εκει που το 1779 το αλλατισμενο τυρι εκανε 6 παραδες η οκα, το 1820 εφτασε στους 35 παραδες!

η συνεχης προσπαθεια κοπης νομισματων για τις ολοενα και αυξανομενες αναγκες της οθωμανικης αυτοκρατοριας φαινεται στις τεραστιες σε ποσοτητα κοπες κερματων που ειδικα στα χαλκαργυρα του μαχμου Β... ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις 2 ακριβως ιδια! αλλες μητρες.. σχεδια που αλλαζουν εστω και λιγο.. αλλα ειναι πιο παχια... αλλα λεπτα πολυ... χαμος σε τετοιο βαθμο που κανει τις ποικιλιες του καποδιστρια να μοιαζουν ελαχιστες!

σε νομισματα που μοιαζουν αλλα ανηκουν σε αλλες σειρες... βλεπεις απλα ενα σημαδι για να ξεχωριζουν αν τα κερματα... εχουν 22% ή 17% ασημι... ομως με λιγη χρηση... ολα χαλκινα φαινονταν... χαχαχα

ετισ λοιπον ωριμασαν οι συνθηκες για να εδραιωθει η ελληνικη επανασταση του 1821... κατι που δεν ειχαν καταφερει οι προηγουμενες ελαναστασεις των ελληνων!

τωρα.... σε τετοια κερματα μπορει να πετυχεις και πλαστα εποχης! καποια απο αυτα τα εφτιαχναν ελληνες παραχαρακτες... αλλωτε συμφωνα με το αγιαρι.. και αλλωτε... αστα να παει... χαχαχα
πιστευαν οτι βοηθουσαν την επανασταση... μιας και ειχαμε ελειψη μετρητων για τον αγωνα... ενω υπηρχαν λαφυρα σε πολυτιμο μεταλλο... αλλα δυστυχως συνεχισαν και μετα.... οταν δημιουργηθηκε το ελληνικο κρατος! αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να βγει νομος που τους τιμωρουσε με θανατο!
αν διαβασεις πρακτικα δικης τωτε... αναφερει και κατι τρανταχτα ονοματα της εποχης οτι συμμετειχαν... αν και δεν ξερουμε κατα ποσο αληθευει...

αργοτερα... γινεται η νομισματικη μεταρυθμιση στην τουρκια... που με αυτο τον τροπο παιρνει μια παραταση ζωης... μεχρι να παθει ανακοπη... στις τελευταιες δεκαετιες του 1800 με την πτωχευση που εσκασε.... εκει να σου παλι το ελληνικο δαιμονιο που το μιμιθηκαν και αλλοι... αρμενιοι, εβραιοι... ακομα και οι τουρκοι οι ιδιοι!
τοτε λοιπον... καταργηθηκαν ολα τα χαλκινα κερματα.... και τι θα γινοταν χωρις ψιλα;;; εδω ανελαβε ρολο η εκκλησια και μαζευοντας παλιους παραδες χαλκινους αλλα κια λοιπα κερματα και τους επανασφραγισε... ενω αλλες φορες.. εκοβε φολλες... δισκακια ευτελους μεταλλου με σφραγιση πανω τους... για χρηση σαν κερμα...

χχμμ... μαλλον εγραψα πολλα και θα βαρεθεις... χαχαχαχα

πηρες ομως μια ιδεα για το τι βλεπουμε πανω σε ενα νομισματακι της οθωμανικης αυτοκρατοριας... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 11:10:53 μμ »

Συλλεκτικα διακρινω πως ενω ειναι ιδιο σχεδιο διαφερουν στα παχη κ στα γραμμαρια αντιστοιχα παρολο που ειναι ιδια διαμετρο....ειδικα αυτα https://en.numista.com/catalogue/pieces16277.html

εχει ποικιλιες... αστα να πανε! στο συγκεκριμενο εχω και κιβδηλο εκεινης της εποχης...
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 11:38:03 μμ »

Οπως παντα χαιρομαι να σε διαβαζω και να απολαμβανω τις εικονες που βγαζει ο λογος σου....Οτι κ να πω για σενα ειναι λιγο....Και με τα Βενετικα οντως εχω την ιδια αποψη κ για αυτο και δεν μου κανει κλικ να τα μαζευω....Καταγομαι βλεπεις απο την β ελλαδα και τα ρημαδια αυτα τα βλεπω απο μικρο παιδι ,
1ον βλεπεις ειμασταν το τελευταιο κομματι της σημερινης ελλαδος που ελευθερωθηκε απο τον ζυγο και κυκλοφορουσαν πολλα,και ακομα κ σημερα βρισκονται πολλα σε σπιτια ως ενθυμια...
2ον Βεβαια πολλα ηρθαν κ με τους ποντιους κ τους μικρασιατες που εγκατασταθηκαν κ μετα.Αυτο που δεν καταλαβαινα ποτε ηταν πως μπορουσες να κρατησεις κατι ενθυμιο που σου θυμιζει τον ζυγο και την σφαγη απο οπου γλιτωσες....Αυτο δεν μπορω να τ αλλαξω,δεν θα μπορουσα αλλωστε,αλλα δεν μπορω να τα εχω κ ως συλλογη ή ως ενθυμιο....και αυτο μου εμεινε κ μενα απο μικρος.....εως σημερα. Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2018, 11:39:23 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 12:06:50 πμ »

Βεβαια πολλα ηρθαν κ με τους ποντιους κ τους μικρασιατες που εγκατασταθηκαν κ μετα.Αυτο που δεν καταλαβαινα ποτε ηταν πως μπορουσες να κρατησεις κατι ενθυμιο που σου θυμιζει τον ζυγο και την σφαγη απο οπου γλιτωσες....

Έχοντας ζήσει στο σπίτι με την προγιαγιά και τον προπαππου μου, οι οποίοι ήρθαν διωγμένοι  πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία, μπορώ να πω πως κάθε άλλο παρά κακές αναμνήσεις είχαν οι άνθρωποι μέχρι το διωγμό τους...
Μέχρι τα τελευταία τους λησμονούσαν τα χρόνια που περάσαν εκεί...
Ότι υπάρχον τους μπόρεσαν να φέρουν μαζί τους, το κρατούσαν σαν κόρη οφθαλμού..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 09:39:43 πμ »

Χαχαχα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

οντως οι μικρασιατες (κι εγω ειχα γιαγια απο εκει) ειχαν καλα λογια να πουν για εκει.
μιλουσαν για τα μερη με νοσταλγια και θυμαμαι που ελεγαν για το πλουτο της αγορας εκει...
οταν θα ανοιξει η ανατολη θα δεις...ελεγαν για αγαθα, προιοντα κτλ.

καποια απο αυτα τα νομισματα ηταν ευχες γονιων, παπουδων....κι ετσι αποκτουσαν ιδιαιτερη αξια για την οικογενεια.
μιας και τα οθωμανικα ηταν σε κυκλοφορια τοτε.. αυτα ειχε ο κοσμος πανω του.
πολλες φορες τα εφερναν μαζι τους σαν ευχη...για βα κρατανε ζωντανη την μνημη των γονιων ή παπουδων τους. αλλες παλι φορες...ηταν τα λιγοστα χρηματα που εσωσαν φευγωντας απο τα μερη τους.
κι αυτα με την σειρα τους εγιναν μαρτυριες μνημης για την οικογενεια....
επιανε στα χερια του κατι τετοιο ο γεροντας και με δακρια στα ματια και τρεμαμενη φωνη σου εξιστορουσε πραγματα που δεν θα διαβασεις σε βιβλια... ελεγε προσωπικες ισυοριες για τα μερη εκει, το πως ζουσε αλλα και πως εζησε τον διωγμο και την σφαγη...

καθε πραγμα αποκτα μνημες ή μας ξυπναει μνημες η εικονα του...ενα αντικειμενο που μοιαζει με αυτο που ειχαμε...κτλ.
Ετσι ειναι σαν να αποκτα κι αυτο ψυχη...ενα μικρο κομματι του εαυτου μας...
το εζησα προσφατα στο μουσειο παιχνιδιων στην ροδο. Ειδα καποια παιχνιδια που επαιζα μικρος. το πρωτο μου καραβακι για την θαλασσα...εστω κι αν δεν ηταν αυτο αλλα ενα ιδιο στο ιδιο χρωμα...με πηγε πισω...εγινα και παλι παιδιμυαλο και μου ηρθαν στο μυαλο λεπτομεριες και μνημες που δεν πιστευα οτι θυμομουν. αρχισα να λεω πραγματα μεχρι που ηρθε κοντα ο ιδιοκτητης του μουσειου να ακουσει....και πιασαμε κουβεντα...χαχαχα
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 09:58:04 πμ »


Μέχρι τα τελευταία τους λησμονούσαν τα χρόνια που περάσαν εκεί...
Ότι υπάρχον τους μπόρεσαν να φέρουν μαζί τους, το κρατούσαν σαν κόρη οφθαλμού..
[/quote]Το γνωριζω....Αυτο περιεγραψα παραπανω,ακουγοντας κ γω τις ιστοριες τους απο μικρος...Ειναι δυστυχως κομματι της ιστοριας μας κ αυτο.....Δεν γινεται να αλλαχτει....υπαρχουν κατι τετοια που μας το θυμιζουν....ισως να ειναι κ ενα καλο για να μην ''ξεχνιομαστε''ως λαος ...Ιστορικα παντα ,γιατι συλλεκτικα ομως  θα πρεπει να σε γεμιζει κιολας αυτο που κανεις....Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας....

Θα χαρω πολυ να καλυψετε τις συλλεκτικες τρυπες εφοσον τα μαζευετε χωρις αντιτιμο φυσικα....Ηδη μου δωσατε εσεις πρωτοι....καλη συνεχεια κ ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σας
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 12:10:30 μμ »

Βεβαια πολλα ηρθαν κ με τους ποντιους κ τους μικρασιατες που εγκατασταθηκαν κ μετα.Αυτο που δεν καταλαβαινα ποτε ηταν πως μπορουσες να κρατησεις κατι ενθυμιο που σου θυμιζει τον ζυγο και την σφαγη απο οπου γλιτωσες....

Έχοντας ζήσει στο σπίτι με την προγιαγιά και τον προπαππου μου, οι οποίοι ήρθαν διωγμένοι  πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία, μπορώ να πω πως κάθε άλλο παρά κακές αναμνήσεις είχαν οι άνθρωποι μέχρι το διωγμό τους...
Μέχρι τα τελευταία τους λησμονούσαν τα χρόνια που περάσαν εκεί...
Ότι υπάρχον τους μπόρεσαν να φέρουν μαζί τους, το κρατούσαν σαν κόρη οφθαλμού..


Όπως τα λές είναι. Κανείς διωγμένος δεν είχε κακές αναμνήσεις! '' μέχρι τα τελευταία τους λησμονούσαν
τα χρόνια που πέρασαν εκεί '' και να συμπληρώσω ότι πολλοί ξαναγύρισαν στα πατρικά τους. Έτσι για να τα
δούν! Όσα υπήρχαν ακόμα. Και οι Τούρκοι που έμεναν πλέον εκεί τους καλοδέχτηκαν και τους φίλεψαν.
Διότι όλοι μιλούσαν Τούρκικα, έστω και λίγο. Το περιστατικό είναι αληθινό, απο θείο μου που δεν ζεί πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2018, 12:16:22 μμ από silahim » Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 06:20:46 μμ »

Καθε νομισμα (ανεξαρτητα εαν ιστορικα μας φερνει δυσαρεσκεια) δεν παυει να ειναι κομματι της ιστοριας και ετσι πρεπει να το βλεπουμε.
Η οθωμανικη αυτοκρατορια εβγαλε ακριβα  νομισματα και μεταλλια και ιδιως μετα το 1844 οπου ηρθαν απο την αγγλια οι καινουργιες μηχανες κοπης  με καθοδηγητη και σχεδιαστη τον JAMES ROBERTSON (1813-1888) οπου σπουδασε την δουλεια του χαρακτη μεσα στο royal mint of england και εγκατασταθηκε στο ανακαινισμενο πλεον νομισματοκοπειο του topkapi.
 εδω μια εκδοση απο το topkapi
https://www.kuenker.de/en/archiv/stueck/188788
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences