Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:51:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Crusader coin  (Αναγνώστηκε 14439 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 10:39:07 μμ »

Δεν ξέρω αν είναι η πιο κατάλληλη ενότητα. Έστειλα για πιστοποίηση ένα από τη συλλογή μου με σταυροφορικά νομίσματα, πιο πολύ από περιέργεια. Μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα στείλω και τα υπόλοιπα.

Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 10:51:50 μμ »

Καλησπέρα πολύ όμορφο νόμισμα απλά θα ήθελα να πω θέλουν πολύ προσοχή αυτές οι ημερομηνίες γιατί υπάγονται στον αρχ.νόμο πριν το 1453.

Από εκεί κι ύστερα για το νόμισμα πολύ ωραίο και σαφώς πιο δύσκολο από αυτό της Αχαΐας.
Καταγράφηκε

Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 11:01:33 μμ »

Το γνωρίζω φίλε μου αλλά δε ζω στην Ελλάδα, οπότε η αγοραπωλησία τέτοιων νομισμάτων δεν αποτελεί πρόβλημα ευτυχώς.

Η συγκεκριμένη συλλογή έχει στόχο να έχει ένα denier από κάθε ηγέτη (όσους έκοψαν νομίσματα φυσικά) από το Δουκάτο της Αθήνας και το Πριγκηπάτο της Αχαϊας και είναι σχεδόν πλήρης πιστεύω.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 11:19:20 μμ »

Το γνωρίζω φίλε μου αλλά δε ζω στην Ελλάδα, οπότε η αγοραπωλησία τέτοιων νομισμάτων δεν αποτελεί πρόβλημα ευτυχώς.

Η συγκεκριμένη συλλογή έχει στόχο να έχει ένα denier από κάθε ηγέτη (όσους έκοψαν νομίσματα φυσικά) από το Δουκάτο της Αθήνας και το Πριγκηπάτο της Αχαϊας και είναι σχεδόν πλήρης πιστεύω.

Τότε τέλεια Κλείσιμο ματιού κρίμα σε εμάς τους συλλέκτες που δεν μπορούμε να μαζέψουμε τίποτα. Αντίστοιχα και εγώ αν ήμουν σε παρόμοια θέση πιθανώς να έστελνα τίποτα για βαθμολόγηση. Τα medieval coins είναι τα πιο δύσκολα νομίσματα για βαθμολόγηση κατάστασης σε σχέση και με τα ancient αλλά και το modern world coins.
Αν δεν απατώμαι έχει και από την Ήπειρο κάποια denier και υπάρχουν και κάποιες ποικιλίες με αστέρι *. Εύχομαι καλές προσθήκες και καλή συνέχεια σε αυτή την πολύ όμορφη συλλογή!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2018, 11:20:01 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 11:21:17 μμ »

Η συγκεκριμένη συλλογή έχει στόχο να έχει ένα denier από κάθε ηγέτη (όσους έκοψαν νομίσματα φυσικά) από το Δουκάτο της Αθήνας και το Πριγκηπάτο της Αχαϊας και είναι σχεδόν πλήρης πιστεύω.

κανε μας μια παρουσιαση αν θες στην καταλληλη ενοτητα με αυτα τα κομματια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 06:48:32 πμ »

κανε μας μια παρουσιαση αν θες στην καταλληλη ενοτητα με αυτα τα κομματια..

Ευχαρίστως αλλά ποιά είναι αυτή;
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 07:02:30 πμ »

Τότε τέλεια Κλείσιμο ματιού κρίμα σε εμάς τους συλλέκτες που δεν μπορούμε να μαζέψουμε τίποτα. Αντίστοιχα και εγώ αν ήμουν σε παρόμοια θέση πιθανώς να έστελνα τίποτα για βαθμολόγηση. Τα medieval coins είναι τα πιο δύσκολα νομίσματα για βαθμολόγηση κατάστασης σε σχέση και με τα ancient αλλά και το modern world coins.
Αν δεν απατώμαι έχει και από την Ήπειρο κάποια denier και υπάρχουν και κάποιες ποικιλίες με αστέρι *. Εύχομαι καλές προσθήκες και καλή συνέχεια σε αυτή την πολύ όμορφη συλλογή!

Ναι έχω δει κάποια από Ήπειρο, θα κοιτάξω να τα πάρω και αυτά.  Επίσης υπάρχουν και από Κύπρο αλλά είναι κάπως τσιμπημενα. Επικεντρώνομαι στις ελληνικές περιοχές,  υπάρχουν σε αφθονία άλλα όπως από Αντιόχεια,  Αρμενία κλπ.

Δυστυχώς η  -ασαφής εως ηλίθια- ελληνική νομοθεσία δεν επιτρέπει στον κόσμο να συλλέξει και να ασχοληθεί με όμορφα κομμάτια που αποτελούν μέρος της ιστορίας μας. Είμαι σίγουρος πως αν επιτρεπόταν η ελεύθερη (έστω υπό όρους, εξαιρώντας κάποια σπάνια πχ) διακίνηση,  πιο πολλά κομμάτια θα έμπαιναν στη Ελλάδα από όσα θα έβγαιναν.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 10:14:17 πμ »

κανε μας μια παρουσιαση αν θες στην καταλληλη ενοτητα με αυτα τα κομματια..

Ευχαρίστως αλλά ποιά είναι αυτή;

Φαντάζομαι η ενότητα Αφιερώματα .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2018, 10:16:37 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:55:19 πμ »

Ok περιμένω μερικά ακόμα και θα βάλω κάτι στις επόμενες εβδομάδες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences