Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:08:23 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1836 5 λεπτα .  (Αναγνώστηκε 42834 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Costis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 02:59:30 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα,

Προσωπικά δεν ξέρω αν είναι γνήσιο ή κόπια και από ότι βλέπω κανένας δεν ξέρει. Άλλος πιστεύει αυτό άλλος εκείνο.

Να παραθέσω κάποιες σκέψεις

Ειπώθηκε «Τελικά τώρα που ήμουν Αθηνά πίνουμε έναν καφέ πρωί πρωί την Πέμπτη με το μέλος μας και του αφήνω την ταυτότητα μου σαν εγγύηση (διότι φοβόταν μην τον γελάσω, άγνωστοι είμαστε) και κλείνω ραντεβού να την δούνε δυο άτομα.»
Απορώ που το μέλος δέχτηκε να δώσει το νόμισμα σε κάποιον άγνωστο που δεν τον εμπιστευόταν και του κράτησε την ταυτότητα! Λες και δεν μπορείς να πεις την έχασα και να βγάλεις άλλη.

Απορώ γιατί δεν είπε το μέλος θέλω να έρθω και εγώ μαζί σου να δω τι θα πουν οι ειδικοί.
Εγώ μέχρι άδεια θα έπαιρνα!

Απορώ αν υπάρχει μέλος!!!

Αναφέρθηκε επανειλημμένος πως ο Βασιλόπουλος είπε ότι Εάν θέλετε το στέλνω για πιστοποίηση με στοίχημα 1000 ευρώ.
Εάν πιστοποιηθεί σας δίνω 1000 ευρώ έτσι αέρα , δώρο !!! αλλιώς θα πληρώσετε τα κερατιάτικα
Το κόστος πιστοποίησης κάνει 50-60 για ένα κομμάτι μαζί με τα μεταφορικά. Αφού είσαι σίγουρος έχασες 1000  ευρώ.

Ο Βασίλης είναι ένας αντιπρόσωπος της PCGS όπως και τόσοι άλλοι. Και εγώ συνεργάζομαι με την PCGS και τι πάει να πει αυτό. Οπότε το μάτι του ξέρει καλύτερα από μια εταιρεία με πολλά και διαφορετικά μέσα εξακρίβωσης αν είναι κάτι παλαιό ή νέο?

Οι εταιρείες κάνουν λάθη. Ναι είναι γεγονός !!! Κάνουν λάθη όταν πάει ένα νόμισμα απλά για πιστοποίηση για να μπει σε κουτί και πάρει βαθμό. Δεν έχω ακούσει να κάνουν λάθη αν πάει κάποιο νόμισμα ζητώντας και πληρώντας την υπηρεσία αν είναι γνήσιο ή όχι ή αν είναι κάποια ποικιλία!
Η Αμερικάνοι και αν έχουν παλαιά και χάλκινα που έχουν κοπιαριστεί ανηλέως.
 
Το συγκεκριμένο έχει κάποια θέματα που δεν συναντιούνται σε κόπιες όπως ότι είναι παράκεντρο.
Οπότε μπήκαν σε τέτοια ιστορία για 200 ευρώ? Γιατί το “μπρίκι» το πηρέ 500 και όλα τα αλλά που είχε μέσα έκαναν 300. Αρά τρομερή δουλειά και διαπλοκή για να βγάλουν τι? 200 ευρώ?

Θα έχει πλάκα να κάνουμε ένα γκάλοπ να δούμε από όσους λένε το ένα η το άλλο πόσοι έχουν δει στα ματιά τους 5αρα ζωντανά. Ποσό μάλλον να μπορούν να πουν είναι δεν είναι γνήσια. 

Επίσης υπάρχουν τρόποι να βρεθεί η ηλικία χωρίς να το εξαχνώσουμε ….
Άλλες μεταβολές έχει ένα μέταλλο με διάβρωσή και επηρεασμό με φυσικό τρόπο και άλλες μεταβολές αν γίνει επιταχυνόμενο.
Η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ για να τρέχουμε αριστερά και δεξιά να μαζεύουμε γνώμες για κάτι τόσο σπάνιο.

Τέλος όπως προ είπα δεν ξέρω αν είναι γνήσιο η όχι και δεν θα πω τι πιστεύω.  Θα πω τι θα έκανα.
Εγώ αν το είχα θα το έστελνα (ΕΓΩ – Γιατί πολλά έχουν γίνει στο παρελθόν με σπάνια νομίσματα) στην μια εταιρία ζητώντας να μου πουν αν είναι γνήσιο και μετα να πιστοποιηθεί και κατόπιν αν μου έλεγαν είναι γνήσιο  θα το κροσαρα στην άλλη ζητώντας το ίδιο. Τι να χάσω 200 τι να χάσω 500!
Αφήστε που θα γούσταρα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο.
Στην χειρότερη η ζημιά είναι δεδομένη και περιορισμένη

Σκέψεις
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 03:25:58 μμ »

Ρε σκαρακη μιας και οπως παντα λες οτι φορας παντελόνια και οτι μιλας σταρατα ..πες μου σε παρακαλώ ΑΝΤΡΙΚΙΑ.........
ΑΝ ηταν δικο σου θα εμενες στην γνωμη των 30 sec του βασιλη (δεν εχω κσνενα θεμα με τον βασιλη τον ξερω και προσωπικα )  και θες να μας πεις πως δεν θα το έστελνες και θα το εθαβες?
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 03:46:37 μμ »

Προς το μελος που εχει στην κατοχη του την 5αρα
Επειδη δεν γνωριζω ποιός ειναι κανω προσφορα δημοσια
Φιλε μου αν διαβαζεις επικοινώνησε μαζι μου  προσφερω 600 ευρω για την 5αρα σου
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 04:30:04 μμ »

Εγώ δίνω χίλια για το μπρίκι..
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 04:43:38 μμ »

Εγώ δίνω χίλια για το μπρίκι..

Και 1200 για το πλήρες σετ «Μπρίκι με πεντάρα»..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 06:07:50 μμ »

Για τους δυσπιστους Θωμαδες .
Το πρωτο μηνυμα του μελους σε μηνυμα μεσα στο στεκι και το δευτερο μετα με τις φωτογραφιες που σας σηκωσα εδω μεσα!!!

Ο Γιωργος δεν εχει κανενα προβλημα να πει οτι  αυτο το βρηκα εγω και ειναι στην κατοχη μου.

Δεν ειναι ομως στην κατοχη μου , ανηκει σε αλλον.

Δευτερον : Τα ατομα που πλησιασα επρεπε να τα πλησιασω ενα ενα , δεν γινωταν να τους βαλω ολους σε ενα τραπεζι και να πω μαγκες ποιος δινει τα περισσοτερα σε περιπτωση που ηταν γνησιο!!
Ενταξει ;;
Και τριτον ειναι και ατομα που κανεις δεν θελει να γνωριζουν τι εχουν !!!
Εδω ο ενας εξ αυτων μου ειπε : Εαν το βγαλεις στο στεκι πριν το δω ξεχνα εμενα απο αγοραστη!!!
Εαν το παρω δεν θελω κανεις μα κανεις να ξερει πως το εχω !!!

Ενταξει δυσπιστε Θωμα ;;

Και εγω οπου μεσολαβω σεβομε και τις δυο πλευρες!!
Και το ηξερα οτι εαν βγει στο στεκι πριν την πωληση θα εμφανιζωταν πολλοι που θα εκαναν την πωληση μπαχαλο και τωρα που το ανεβασα εφοσον ξεκαθαριστικε τι ειναι για να προσεχουν αλλοι μην την πατησουν παλι βλεπω καλοθελητες να θελουν να αμαυρωσουν μια αγνη κινηση !!!
Τελικα ειναι στον Ελληνα να προσπαθει παντα να χαλαει οτι καλο παει να ξεκινηση  / / / / / Τοχει το ζο που λεμε στα μερη μας !!!

Το ατομο που το εχει ειναι του μεροκαματου, προσωπικα λυπαμε που δεν του εκατσε η καλη διοτι θα ελυνε ενα του προβλημα.
Προσωπικα οπως του το ειπα θα εκανα το καλυτερο να επερνε οσα περισσοτερα λεφτα γινωταν διοτι δεν πιστευε οτι θα μπορουσε να πιασει οσα του ειπα!!!
Αλλα δυστηχως ηταν ατυχος.

Και επισεις χωρις την συγκαταθεση του δεν θα μπορουσα να το αφησω σε κανεναν Βασιλη για πιστοποιηση.
Ευχαριστημενοι τωρα ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 06:34:23 μμ »

Πηγαμε να τον φαμε τον Αλβανο να μην τον πονηρεψουμε!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Άνεση
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 07:30:33 μμ »

Aυτο ακριβως Χρηστο!!! Η προτροπη μου προς το μελος ηταν να τα φωτογραφησει ολα τα νομισματα και να μην δειξει ιδιαιτερη προτιμηση στην πενταρα και τον υποψιασουμε !!!
Και ο φιλος πολυ εξυπνα τα φωτογραφησε τεσσερα τεσσερα .
Που να ξεραμε οτι σκαβωντας τον λακο του πεσαμε εμεις μεσα !!!
Ηταν ποιο εξυπνος αυτος απο εμας.
Τελειο παραμυθι , τελειο πλασαρισμα της πενταρας ανακατεμενη μεσα σε αλλα ευτελη νομισματα παρομιας εποχης και η φακα ετοιμη !!!

Αυτο λεω απο εδω και περα να προσεξετε  διοτι πιστευω πως εαν δεν μας διαβαζει το δολωμα θα ξαναστηθει .
Αυτη ειναι η υποψια μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 11:33:59 μμ »

Απάντηση από PCGS



ενω ειχα προχωρησει πιο κατω στο θεμα, δεν ειχα ανοιξει τη φωτο αυτη να τη διαβασω
δεν απαντανε παντως ξεκαθαρα σε αυτο που προσπαθεις να ρωτησεις
Λενε ενα "ναι" αλλα απαντανε μονο γενικα για βαθμολογια/γνησιοτητα
Δεν απαντανε για χρονολογηση.
Δε ξερω γιατι. μπορει να μπερδευτηκανε κιολας γυρω απο το τι ηθελες να μαθεις.

ΥΓ: δεν λεω τπτ παραπανω απο αυτο που λεω, δεν εκφραζω γνωμη για εταιρειες κτλ εδω, δεν υποννοω τπτ αλλο, περαν αυτου που λεω : σε αυτο το μνμα δεν απαντανε για χρονολογηση ξεκαθαρα, ουτε μας λενε για διαδικασια αυτης. Μπορει να μην καταλαβανε την ερωτηση.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 12:18:52 πμ »

καλησπέρα

Διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα, θέλω να πω 2 πραγματάκια, πρώτον έχει πέσει κινέζικο αντίγραφο στα χέρια μου πεντάρας του 1836 με πλαγιαστό το 6, δυστυχώς δεν έχω φωτο να σας την δείξω, επίσης οι Κινέζοι συνεχίζουν με αμείωτο ενδιαφέρον να βγάζουν κόπιες, μάλιστα είδα πρόσφατα αντίγραφο από τάληρο του 1851 και πολλά πολλά άλλα. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί τόσες κόπιες και ειδικά στα Ελληνικά οι Κινέζοι (τέλος πάντων).

Υπάρχουν και Κινέζικες κόπιες χωρίς πλαγιαστό 6 άλλα να είστε σίγουροι ότι υπάρχουν και με πλαγιαστό.

Για το συγκεκριμένο νόμισμα αυτό που με ξένισε στο μάτι είναι η εικόνα που έχει το rim, είναι αρκετά κοφτερό για τόσο παλιό και ταλαιπωρημένο νόμισμα, από αυτό και μόνο θεωρώ ότι πρόκειται για τεχνητά παλαιωμένη Κινέζικη κόπια.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2018, 12:28:50 πμ από sekadakis » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 02:58:19 πμ »

Πηγαμε να τον φαμε τον Αλβανο να μην τον πονηρεψουμε!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Άνεση


Τελικώς τους.. δάγκωσε αυτός, αμφότερους! Άμεσα (500 ευρώ) τον επίδοξο -πλην αφελή- θύτη και έμμεσα τον -κατά μαρτυρία του- ηθικό αυτουργό/σύμβουλο στο στήσιμο της.. φωτοπαραπλάνησης!

Ιστορία συλλεκτικής εξαπάτησης και.. αντεξαπάτησης, άρκούντως διδακτική, όπου η κουτοπονηριά πληρώνεται ακριβά. Διότι, μπορεί στα λόγια και την θεωρία να πριμοδοτείται και να εκθειάζεται η δήθεν αγνότητα και.. καλοσύνη του συλλέκτη, αλλά στην πράξη, προκρίνεται δυστυχώς η ευτελής ιδιοτέλεια και καταρρέει το εν γένει σαθρό ηθικό έρεισμα.

Με όλο αυτό το σκιώδες ιστορικό/προίκα, η συγκεκριμένη πεντάρα, θα είναι εσαεί καταδικασμένη να έλκει την αμφιβολία. Επιπροσθέτως, ακόμα και σε ενδεχόμενη πιστοποίησή της(ποικιλία «μπρίκι» για τους υποψιασμένους), η πιθανότητα της πλαστότητας, επίσης δεν θα εκλείψει, λόγω της ήδη τεκμηριωμένης αστοχίας/ανεπάρκειας των επαγγελματιών εκτιμητών.

Σημείωση:
Όσον αφορά τις προαναφερθείσες εκδοχές-τεχνικές χρονολόγησης του εν λόγω αντικειμένου, να σημειωθεί πως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την περίπτωση, οι μέθοδοι της ραδιοχρονολόγησης μέσω του ισοτόπου C-14 και της θερμο/φωταύγειας. Διότι είναι ανεπαρκείς, ασύμβατες έως και απαγορευτικές για το συγκεκριμένο υλικό-αντικείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2018, 03:06:20 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 09:03:21 πμ »

καλησπέρα

Διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα, θέλω να πω 2 πραγματάκια, πρώτον έχει πέσει κινέζικο αντίγραφο στα χέρια μου πεντάρας του 1836 με πλαγιαστό το 6, δυστυχώς δεν έχω φωτο να σας την δείξω, επίσης οι Κινέζοι συνεχίζουν με αμείωτο ενδιαφέρον να βγάζουν κόπιες, μάλιστα είδα πρόσφατα αντίγραφο από τάληρο του 1851 και πολλά πολλά άλλα. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί τόσες κόπιες και ειδικά στα Ελληνικά οι Κινέζοι (τέλος πάντων).

Υπάρχουν και Κινέζικες κόπιες χωρίς πλαγιαστό 6 άλλα να είστε σίγουροι ότι υπάρχουν και με πλαγιαστό.

Για το συγκεκριμένο νόμισμα αυτό που με ξένισε στο μάτι είναι η εικόνα που έχει το rim, είναι αρκετά κοφτερό για τόσο παλιό και ταλαιπωρημένο νόμισμα, από αυτό και μόνο θεωρώ ότι πρόκειται για τεχνητά παλαιωμένη Κινέζικη κόπια.  

Μιχαλη προσωπικα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα δεν γνωριζα την υπαρξη τετοιας κοπιας.
Με το που ειδα το κυρτο 6 φωτογραφια ψαρωσα και ειπα αμεσως γνησιο.
Με τα οσα μου λετε για αντιγραφο τα δεχωμε.
Ενα πραγμα ομως με παραξενευει :
Οι κινεζοι οταν εβγαλαν τα αντιγραφα απο αγνοια τα εβγαλαν με ισιο το 6 και σαφως πολυ ελαφρυτερα.
Κανουν μπαμ απο χιλιομετρα.
Εδω εχουμε μια κοπια απο καποιον ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ  και δεν νομιζω να ειναι Κινεζος.
Οι Κινεζοι τυπωνουν αβερτα κουβερτα τα νομισματα, που ειναι τα υπολοιπα λοιπον ;;
Γιατι δεν τα βλεπουμε ;;
Ποιο πολυ μου βρωμαει Ελληνικη κοπια παρα Κινεζικη.
Βρειτε μου σε Κινεζικο σαιτ να πουλιετε κυρτο 6 !!!
Βρειτε μου στο υμπεη που τα βαζουν οι Γερμανοι !!
Δεν θα βρειτε πουθενα.
Ποιο πολυ λοιπον μοιαζει με υπουλη κατασκευη Ελληνα με ελαχιστα πιθανον τεμαχια φτιαξιματος με σκοπο το ανωτερο κερδος !!!

Εκει καταληγουν οι σκεψεις που κανω . Αυτο μου δειχνουν τα γεγονοτα .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 09:50:28 πμ »

Σε όλα όσα λέει ο Sekadakis παραπάνω συμφωνώ κατά 100%. Υπάρχουν κόπιες του 5λεπτου 36 με πλαγιαστό το 6 και μάλιστα "υπερβολικά" πλαγιαστό. Τώρα όσο για την προέλευσή τους ποιός μπορεί να είναι σίγουρος; Συνηθίζουμε να μιλάμε για κινέζικες κόπιες γενικά για ότι είναι αντίγραφο, όμως το ebay για παράδειγμα έχει κατακλυσθεί από τάληρα του Όθωνα με προέλευση Russian Federation και πάει λέγοντας. Πάντως μια χαρά εξυπηρέτησε τον σκοπό της αυτή η ανάρτηση αν είναι να προσέχουμε περισσότερο τι αγοράζουμε και από ποιόν......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 09:59:07 πμ »

Παναγιωτη ;; Φωτογραφιες μπορουμε να εχουμε ;;
Επειδη εχω σταματησει να κοιταω το υμπεη χρονια τωρα δεν γνωριζω. Και μαλιστα εαν ειχε βγει τετοια κοπια περιμενα απο ενα μελος τουλαχιστον να εκανε μια θεματολογια στα πλαστα.
Παντοτε οταν βλεπουμε κατι νεο προειδοποιουμε με μια αναρτηση τους υπολοιπους.

Εγω παντως περιμενω φωτογραφιες αλλων τετοιων τεμαχιων και για συγκριση αλλα και για να πειστω εαν ειναι πολλα πως ειναι οντως Κινεζικο. Εαν ειναι τρεις και ο Κουκος Ελληνικη κομπινα θα μυριζει διοτι ποιος ξενος καθετε να μελετησει οτι το 6 στο γνησιο γερνει ;;
Εαν μελετουσαν θα το εκαναν και οι Κινεζοι στα πρωτα νομισματα.
Δεν μελετανε ομως , ξεκινανε απο το 3 και μετα αλλαζουν το τελευταιο ψηφιο και πανε στα 4 , μετα 5 μετα 6 κτλ κτλ !!! Ιδεαν δεν ειχαν οτι το 6 ειναι κυρτο προς τα δεξια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 10:11:02 πμ »

Αν το έκανε Έλληνας η ξένος και έστηνε μια απάτη δεν θα έκοβε μόνο ένα. Αν παρατηρήσετε τα γράμματα και τα ψηφία νομίζω ότι διαφέρουν από τις κόπιες όπως επίσης και το rim του νομίσματος.
Μηπως να ρίσκαρε ο φίλος την αγορά και να το έστελνε τελικά?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences