Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:49:44 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1836 5 λεπτα .  (Αναγνώστηκε 42855 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 01:15:17 μμ »

Και οι τελευταιες φωτογραφιες οπου τραβηξα στην καφετερια πριν το παραδωσω πισω στον κατοχο του.
Αναμνηστικες  Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Αυτες πιστευω ειναι και οι καλυτερες οπου εχει βγει αυτο το νομισμα . 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 02:18:02 μμ »

Αν εβαζες αυτες τις φωτο εξαρχης,τοτε θα λεγαμε σιγουρα για πλαστοτητα...εχει αρκετα σημεια οπου εχει ελλειψεις το σχεδιο,πραγμα που δεν δικαιολογειται για γνησιο τετοιας καταστασης...οπως κ να εχει,ηταν ομορφη κουβεντα κ ενδιαφερον μαθημα,οσο κρατησε....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 02:22:50 μμ »

Γι'αυτό τίς άφησα τελευταία.
Εδώ όλοι βλέπουν τα στραβά.
Με κακιές φωτογραφίες όμως όλοι κάναν όνειρα και σκέψεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
christos99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 10:20:29 πμ »

Καλημέρα! Το αγοράζω εγώ αφού το δώ από κοντά. Ας επικοινωνήσει ο φίλος μαζί μου, αν θέλει.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 11:34:03 πμ »

Αυτά είναι. Πρώτο μνμ στο στέκι αγορά 5λεπτου 1836. Καλώς ήρθες.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 11:36:07 πμ »

Το ενδεχόμενο να ναι γνήσιο λόγω παρακεντρου το σκέφτηκε κανεις; Τα κινέζικα δεν είναι παρακεντρα.  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 11:36:35 πμ από Sp1 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 12:12:46 μμ »

του 1848 ειναι καταδικου;;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 12:15:43 μμ »

Το ενδεχόμενο να ναι γνήσιο λόγω παρακεντρου το σκέφτηκε κανεις; Τα κινέζικα δεν είναι παρακεντρα.  Κλείσιμο ματιού

σπυρο,με τοσα αλλα θεματα που εχει το κερμα,το παρακεντρο δεν ειναι δειγμα γνησιοτητας..και οταν αναφερομαστε σε "νεο σχεδιο" κοπιας,τοτε παιζει να παραχαραξαν κ το εκκεντρο..Παντως απο την αρχη "βρωμαγε" το κερμα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 12:25:52 μμ »

Παιδια ;;
Εκτος αυτων που ειδαν το νομισμα και δεν θελουν να βγει το ονομα τους στον αερα (σας το εχω πει κατα καιρους οτι εχουμε ατομα με φοβερες συλλογες και φοβερες γνωσεις με μηνυματα μηδεν εως 100 και ας ειναι δεκα χρονια εδω μεσα ) εκτος λοιπον αυτων στο τελος κατεληξα το βραδυ στον Βασιλη της πισιτζιες ο οποιος μου ειπε οτι σας ειπα και μαλιστα εκανε την εξης προταση : Εαν θελετε το στελνω για πιστοποιηση με στοιχημα 1000 ευρω.
Εαν πιστοποιηθει σας δινω 1000 ευρω ετσι αερα , δωρο !!!
Δισκος λεπτοτερος του κανονικου !!! Αυτο απο μονο του δεν σας λεει τιποτα;;
Το 6 γερνει περισσοτερο του κανονικου !!!
Αληθεια δινει κανεις σας 50,000 ευρω ετσι αερα που ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΗΤΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ;;

Ας σοβαρευτουμε λιγο . .. . Εγω ανεβασα αυτη την ιστορια για να προσεχετε να μην την πατησει κανεις αλλος!!! 

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
christos99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 02:05:23 μμ »

Αυτά είναι. Πρώτο μνμ στο στέκι αγορά 5λεπτου 1836. Καλώς ήρθες.  Χαμόγελο

Σ' ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 03:41:35 μμ »

Το ενδεχόμενο να ναι γνήσιο λόγω παρακεντρου το σκέφτηκε κανεις; Τα κινέζικα δεν είναι παρακεντρα.  Κλείσιμο ματιού

σπυρο,με τοσα αλλα θεματα που εχει το κερμα,το παρακεντρο δεν ειναι δειγμα γνησιοτητας..και οταν αναφερομαστε σε "νεο σχεδιο" κοπιας,τοτε παιζει να παραχαραξαν κ το εκκεντρο..Παντως απο την αρχη "βρωμαγε" το κερμα..
Κώστα με το να λέμε την έκφραση ''Τοσα αλλα θέματα'' για ενα κερμα που αν τυχον ειναι γνησιο ειναι απιστευτα σπανιο και ακριβο δεν βγαινουν συμπεράσματα.Καλο θα ήταν πιστευω αν θέλεις και μπορείς να μας το αναλύσεις εσύ ή οποιος άλλος θελει, ποιά ειναι αυτα τα θεματα που λετε να μάθουν όλοι.Συνεχεια αναφερεστε στον λεπτοτερο δισκο.Δε λέει κατι αυτο.Κι εγω σου λεω ναι δεν ειναι γνησιο.Αρα αν ειναι νεα κινεζικη κόποια θα πρεπει να βρουμε κι αλλα ίδια σαν αυτό.Σωστα; Κι αν δεν βρούμε και είναι μοναδικο; Ας το στείλει ο κατοχος για πιστοποιηση και ας μεινουν τα στοιχήματα στην ακρη λεω εγω τώρα.Ταπεινή μου γνώμη και εντελώς φιλικά.Νεα κινεζικη κοπια.Ωραια.Και τι λεει αυτο; Υποθετικα.Κι αν ειναι γνησιο; Τοση πλεκτανη πια σε εναν τοιχο με μπρικι σκουριασμενο και απο εναν αλβανό που το βρήκε; Εκτός κι αν πράγματι ειναι στημενο όλο αυτό και είναι όλα αυτά παραμύθια και το κατασκευασαν έτσι ώστε να φαίνεται και παλιο και διαβρωμένο.Τι να πώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 03:44:40 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 05:23:40 μμ »

Τα ατομα που πλησιασα εχουν πιασει τετοια νομισματα στα χερια τους .
Εσυ Sp1 επιασες ποτε σου κανενα ;;
Αμφιβαλω , οπως εγω δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου και γιαυτο ξεγελαστικα.
Αμα δεν γνωριζεις  κατι πας σε αλλους που γνωριζουν.
Απο οτι ξερω ενα μονο ειναι πιστοποιημενο και πολυ παλια.
Δλδ εσυ δεχεσε ενα νομισμα να πιστοποιηθει απο εναν ο οποιος δεν εχει γνωσεις στα Ελληνικα , δεν εχει πιασει ποτε του τετοιο νομισμα, και εαν το κανει ο διαολος και δεν καταλαβει την μουφα και το βαλει σε κουτι ολα ενταξει ;;
Μου θυμιζεις εκεινη την περιπτωση οπου καποιος εστειλε μιση του 1855 απο  αλπακα σε μια εταιρια και το εβαλαν σε κουτι !!! Και μερικοι μερικοι αναρωτιωταν εαν η συλλεκτικη κοινοτητα επρεπε να αναθεωρηση την αποψη της για αυτα τα νομισματα και ισως ειναι γνησια!!!!!

Τελικα ο ιδιος ο κατοχος του νομισματος (εαν θυμαμαι καλα) το εστειλε πισω στην εταιρια για να καταστραφει η εν λογω πιστοποιηση απο το συστημα τους και να αποζημειωθει διοτι καταλαβε ; τος πιεσε ο ντηλερ;; οτι ηταν η ταφοπλακα στην μελοντικη εξελιξη των Ελληνικων πιστοποιησεων !!!
(και αυτο εδω μεσα ειναι καπου γραμμενο το θεμα)
Εαν λοιπον ενας ανεγκεφαλος αγραμματος ανευ ιδεας περι Ελληνικων το πιστοποιηση θα δωσετε 50,000 και θα το θεωρησετε γνησιο ;;
Ας ειμαστε σοβαροι λεω εγω !!!
Πολλες φορες σας εχω πει οτι αυτες οι εταιριες δεν ειναι το παν και εμπιστοσυνη πρεπει να εχετε στα ματακια σας ή στο τι λενε Ελληνες με πειρα και που εχουν πιασει δυο τρια τεμαχια στα χερια τους

Σε λιγο θα μου τις θεοποιησετε κιολας αυτες τις εταιριες!!!
Βαλτε μυαλο και γνωση μεσας σας και οxι πλαστικα κουτακια!!!

herakliotis
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 05:25:23 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 05:24:04 μμ »

Ειναι ενα σπανιο νομισμα  με μονο 1.000 κομμάτια
Ειναι πολυ βαρυ να παρει πανω του καποιος το αν ειναι γνησιο η οχι
Η καλυτερη απαντηση ειναι να σταλει...απλα τα πραγματα...ολα τα αλλα...να χαμε να λεγαμε
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 05:29:37 μμ »

Σπυρο,μαλλον δεν εχεις καταλαβει καποια πραγματα στην ολη ιστορια...αρχικα,ειπωθηκε οτι το κερμα αυτο βρεθηκε απο καποιον αλβανο με τον τροπο που ειπαμε παραπανω.αυτος πηγε κ το εδωσε σε εναν συλλεκτη.ο συλλεκτης που ψαχτηκε,ειδε οτι δεν ειναι γνησιο το συγκεκριμενο.αρα ο αλβανος που το εδωσε στον συλλεκτη,ελεγε αερολογιες για το πως βρεθηκε.οποτε ολη η ιστορια της ευρεσης του μεχρι να φτασει στον συλλεκτη ηταν ψεμα.

οσο αφορα το "πολλα θεματα" που ανεφερα,αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη,θα δεις οτι αναφερονται θεματα οπως ο λεπτοτερος δισκος που λεει ο γιωργος (οπου απο φωτο δεν μπορει να εντοπιστει αυτο γιωργο), μιλαμε για σοβαρες ατελειες κ ελλειψη λεπτομεριων (που φαινονται στις τελευταιες φωτο),μιλαμε για μικροτερο βαρος,πιο στραβο 6 (ολα τα εχουμς αναφερει,δεν ξερω γιατι εκφραστηκες σαν να μην εχουμε πει τπτ),και κυριως μιλαμε για ενα απο τα δυσκολοτερα νεοελληνικα κερματα σε μια κατασταση που αν επαιρνε πιστοποιηση θα εγραφε αου στο χαλαρο..το να βρεθουν εται ξαφνικα τετοια κομματια το θεωρω δυσκολο..οχι ανεφικτο,αλλα δυσκολο..ετσι λοιπον στο συνολο,οταν εχει πχ 5 θεματα που το κανουν να φαινεται πλαστο και ενα που να δειχνει υποψια γνησιου (αν κ το εκκεντρο δεν το θεωρω απαραιτητα δειγμα γνησιοτητας,το ειπα κ νωριτερα), ε, τι πιθανοτητες εχει να ειναι γνησιο??

τεσπα..δεν εχ πολυ χρονο..συνεχεια το βραδυ...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 05:31:42 μμ »

Ελληνικα νομισματα φεύγουν κουβαδες απο Ελλάδα προς  pcgs & ngc.....και ολοι περιμενουν πως και πως την απαντηση απο τους ειδικους  ωστε να σιγουρεψουν τι εχουν ωστε να πιάσει το μεγιστο της αξιας τους λογο πιστοποίησης ...τωρα ξαφνικα δεν ξερουν απο ελληνικο νομισμα?
Υ.Γ......ασχετος εντελως προσωπικα περι γνησιου και πλαστου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences