Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:14:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 doykat 1904  (Αναγνώστηκε 7641 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 15, 2012, 04:14:18 μμ »

παιδες γεια σας ειμαι νεος συλλεκτης.. ευχομαι σε ολους καλες νεες συλλογες!  προσπαθησα να στειλω και φωτο αλλα τιποτα. το νομισμα ειναι σαν χρυσο βαρος 8γραμ περιπου , 4,3 εκ και 7 χιλ παχος. 1904 και γραφει λαθος καποιες λεξεις> NHVGAL BEOHM LIE (4)LDO .ILL ERX A.A. 1904 και στην μπροστινη πλευρα> ad perpetuam imperator memoriam.  ειναι δυστυχως τρυπιο αλλα με ενδιαφερει αν ειναι χρυσο.. ευχαριστω
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 04:20:05 μμ »

Καλησπέρα Δημήτρη για να ανεβάσεις φώτο πας επισύναψη αρχείου και εκεί που λέει επιλογή αρχείου βρίσκεις της φώτο στο υπολογιστή σου αλλά να προσέξεις να είναι μέχρι 120 kb
ανοίγεις τι φώτο με τι ζωγραφική και πας εκεί που λέει αλλαγή μεγέθους επιλέγεις pixel και βάζεις ένα τριψήφιο αριθμό και κάνεις αποθήκευση και αν πάλι είναι μεγάλη κάνεις πάλι το ίδιο. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 04:25:16 μμ »

Από τις διαστάσεις που μας δίνεις αποκλείεται να είναι χρυσό. 8 γραμμάρια με 43 χιλιοστά διάμετρο και 7 χιλιοστά πάχος με τίποτα φίλε μου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 05:34:34 μμ »

Δες εδώ

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=3822.0
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 09:00:09 μμ »

ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΟ 0.7 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΑΧΟΣ , 4.3 CM ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕΙ 8 ΓΡ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΟΠΩΣ ERX ΑΝΤΙ REX.EINAI ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΡΥΠΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:32:48 μμ »

φιλε μου... το νομισα που εχεις εχει απιστευτα λαθη... και δεν ειναι οκ και στις διαστασεις... οποτε δεν ειναι χρυσο! Φυσικα δεν ειναι και γνησιο!!! τα λαθη που αναφερεις στις λεξεις ειναι απιστευτα και κραυγαλεα.. και φτιαγμενα απο καποιον που δεν ηξερε μαλλον και πολλα...

το κανονικο χρυσο ειναι 40 χιλιοστα... 0.7χιλιοστα παχος αλλα 13.96 γραμμαρια σε 98.6% χρυσο! σχεδον καθαρος χρυσος αρα το νομισμα ειναι πολυ ευαισθητο..

το δικο σου ειναι 3 χιλιοστα μεγαλυτερο.. και ειναι μολις 8 γραμαρια.. οποτε μιλαμε μαλλον για τσιγκο... απο αυτα που εφτιαχναν για στολες παραδοσιακες. εκαναν και στην ελλαδα τετοια...

δεν μιλαμε για νομισμα... οποτε πιθανοτατα δεν εχει αξια... και λεω πιθανοτατα.. γιατι προσωπικα μου εκανε κατι αλλο εντυπωση...

αντι της κανονικης επιγραφης,  FRANC IOS I DG AUSTRIAE IMPERATOR  εχει αυτο που αναφερες!!!
το AD PERPETUAM IMPERATOR MEMORIAM... ειναι λατινικο... και θα πει...  ΣΤΗΝ ΑΕΝΑΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.... οπως καταλαβαινει κανεις... αυτο το συνανταμε... μονο μετα θανατον του αυτοκρατορα!!! ειναι κατι σαν .... γιαν α τον θυμουνται... ποιο ομως ειναι το προβλημα;;  η ημερομηνια που λες οτι γραφει... 1904... ειναι το προβλημα!! αυτο.. γιατι ο Φρανγκισκος Ιωσηφ Α΄ πεθανε στις 21 Νοεμβριου του 1916...... 12 χρονια μετα!!!!!  αν αυτο το κομματι βγηκε την ημερομηνια που αναφερει... θα γινοταν χαμος! αυτος που το εβγαλε και ο καθε κατοχος του... θα ηταν ενοχοι εσχατης προδοσιας κατα του αυτοκρατορος.. και η ποινη ηταν θανατος! και μονο η επιγραφη που εχει.. ειναι σαν να ζητουν τον θανατο του αυτοκρατορα!!!

οποτε.. το "νομισμα" αυτο εχει κοπει πολυ μετα του 1904... το ποτε.. δεν το γνωριζω.. αλλα... αν τα 4 δουκατα του 1915... ειναι πολυ ευκολα... θα μπορουσε αυτος που το εφτιαξε.. να δει τα λαθη του... οποτε εικαζω οτι ειναι απο εποχη που δεν υπηρχαν και πολλα για να βρεις χρυσα εστω και επανεκδοσεις..

φυσικα ολα αυτα ειναι εικασιες δικες μου.. μιας και μπορει να το εκανε οποιοςδηποτε!

προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον για μελετη κομματι... με ιδιαιτεροτητα.. και δεν θα με χαλαγε καθολου.. αν και δεν εχει νομισματικη αξια ουτε αξια μεταλλου!

αν σου ειναι ευκολο... φωτογραφησε και την πισω οψη να την δουμε... Χαμόγελο

α.. κατι αλλο.. παντα φιλικα.. αν και δεν ειναι δουλεια μου... γραφε με μικρα γραμματα και παντα ελληνικα φυσικα... γιατι κανενα φορουμ δεν τα δεχετε συμφωνα με τους ορους τους... τα κεφαλαια γραμματα στο μυνημα... ετσι οπως το εγραψες.. ειναι σαν να μας φωναζεις νευριασμενα και να μας το χωνεις! χαχαχαχα

περιμενω φιλε μου με περιεργεια και ενδιαφερον την φωτο με την πισω οψη! Χαμόγελο
α... ειναι οκ απο εσενα να κρατησω τις φωτογραφιες στο αρχειο μου για να τις εχω; Χαμόγελο ζηταω την αδεια μιας και οι φωτο σου ανοικουν! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 12:08:15 πμ »

φιλε μου... το νομισα που εχεις εχει απιστευτα λαθη... και δεν ειναι οκ και στις διαστασεις... οποτε δεν ειναι χρυσο! Φυσικα δεν ειναι και γνησιο!!! τα λαθη που αναφερεις στις λεξεις ειναι απιστευτα και κραυγαλεα.. και φτιαγμενα απο καποιον που δεν ηξερε μαλλον και πολλα...

το κανονικο χρυσο ειναι 40 χιλιοστα... 0.7χιλιοστα παχος αλλα 13.96 γραμμαρια σε 98.6% χρυσο! σχεδον καθαρος χρυσος αρα το νομισμα ειναι πολυ ευαισθητο..

το δικο σου ειναι 3 χιλιοστα μεγαλυτερο.. και ειναι μολις 8 γραμαρια.. οποτε μιλαμε μαλλον για τσιγκο... απο αυτα που εφτιαχναν για στολες παραδοσιακες. εκαναν και στην ελλαδα τετοια...

δεν μιλαμε για νομισμα... οποτε πιθανοτατα δεν εχει αξια... και λεω πιθανοτατα.. γιατι προσωπικα μου εκανε κατι αλλο εντυπωση...

αντι της κανονικης επιγραφης,  FRANC IOS I DG AUSTRIAE IMPERATOR  εχει αυτο που αναφερες!!!
το AD PERPETUAM IMPERATOR MEMORIAM... ειναι λατινικο... και θα πει...  ΣΤΗΝ ΑΕΝΑΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.... οπως καταλαβαινει κανεις... αυτο το συνανταμε... μονο μετα θανατον του αυτοκρατορα!!! ειναι κατι σαν .... γιαν α τον θυμουνται... ποιο ομως ειναι το προβλημα;;  η ημερομηνια που λες οτι γραφει... 1904... ειναι το προβλημα!! αυτο.. γιατι ο Φρανγκισκος Ιωσηφ Α΄ πεθανε στις 21 Νοεμβριου του 1916...... 12 χρονια μετα!!!!!  αν αυτο το κομματι βγηκε την ημερομηνια που αναφερει... θα γινοταν χαμος! αυτος που το εβγαλε και ο καθε κατοχος του... θα ηταν ενοχοι εσχατης προδοσιας κατα του αυτοκρατορος.. και η ποινη ηταν θανατος! και μονο η επιγραφη που εχει.. ειναι σαν να ζητουν τον θανατο του αυτοκρατορα!!!

οποτε.. το "νομισμα" αυτο εχει κοπει πολυ μετα του 1904... το ποτε.. δεν το γνωριζω.. αλλα... αν τα 4 δουκατα του 1915... ειναι πολυ ευκολα... θα μπορουσε αυτος που το εφτιαξε.. να δει τα λαθη του... οποτε εικαζω οτι ειναι απο εποχη που δεν υπηρχαν και πολλα για να βρεις χρυσα εστω και επανεκδοσεις..

φυσικα ολα αυτα ειναι εικασιες δικες μου.. μιας και μπορει να το εκανε οποιοςδηποτε!

προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον για μελετη κομματι... με ιδιαιτεροτητα.. και δεν θα με χαλαγε καθολου.. αν και δεν εχει νομισματικη αξια ουτε αξια μεταλλου!

αν σου ειναι ευκολο... φωτογραφησε και την πισω οψη να την δουμε... Χαμόγελο

α.. κατι αλλο.. παντα φιλικα.. αν και δεν ειναι δουλεια μου... γραφε με μικρα γραμματα και παντα ελληνικα φυσικα... γιατι κανενα φορουμ δεν τα δεχετε συμφωνα με τους ορους τους... τα κεφαλαια γραμματα στο μυνημα... ετσι οπως το εγραψες.. ειναι σαν να μας φωναζεις νευριασμενα και να μας το χωνεις! χαχαχαχα

περιμενω φιλε μου με περιεργεια και ενδιαφερον την φωτο με την πισω οψη! Χαμόγελο
α... ειναι οκ απο εσενα να κρατησω τις φωτογραφιες στο αρχειο μου για να τις εχω; Χαμόγελο ζηταω την αδεια μιας και οι φωτο σου ανοικουν! :)Mια εδρα στο Πανεπιστημιο αν ημουν πρυτανης θα στην εδινα δικαιωματικα.Πραγματικα σε χαιρομαι να σε εχει ο Θεος καλα φιλε μου.


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 09:18:02 πμ »

εγω αμφιβαλλω αν ειναι οντως χρυσο,και μαλλον ειναι κοπια ιδιωτικη επιχρυσωμενη!ωστε να καταληξει γιορντανι,που ηταν και της μοδας!αν ηταν κρατκη αναμνηστικη κοπη η ειδος μεταλλιου,θα γνωριζαμε και αλλα κομματια του ειδουςη αλλες πληροφοριες!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:45:36 μμ »

αυτο ακριβως λεω Γιαννη... χρυσο δεν ειναι στανταρ... τσιγκος ειναι ή χαλκος επιχρυσομενος... και σιγουρα οχι κατι επισημο... ειδικα αυτο που γραφει... δεν υπαρχει περιπτωση να γραφτηκε το 1904! θα επεφταν κεφαλια!
εκτος τα πολλα λαθη που δειχνει οτι αυτος που το εκοψε δεν ηταν ιδιαιτερος γνωστης του αληθινου νομισματος... οποτε... ισως να μην ηταν καν απο αυστρια...

ειναι ομως ενδιαφερον κομματι και εχει ξεφυγει απο το συνηθισμενο.... αραγε να το πηρε απο καποιο μεταλλιο που ειδε.. και του αρεσε... και ειπε... που να το βαλω... βαλτο εδω.. χαχαχαχα


Ωωω!! Να'σαι καλα φιλε ellinas!!
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:40:25 μμ »

φιλε nms δεω υπαρχει κανενα προβλημα να κρατησεις τις φωτο σε αρχειο , σου στελνω και την πισω οψη.. ;)αργησα να απαντησω γιατι ως νεος δε γνωριζα πως ακριβως λειτουργει το site Απορία περιμενω αω εχεις καποιο νεο σχολιο ευχαριστω
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:49:45 μμ »

να' σαι καλα φιλε μου! μου εκανε εντυπωση το πως ειναι γραμμενο τι εχει κτλ...

στην πισω οψη μονο το ILL εκανε σωστα! χαχαχαχα ερωτευμενος ηταν;; χαχαχαχαχα

ξερεις τι μου θυμιζει αυτο με τον αναγραμματισμο; κατι που ειχαν βγαλει επιστημονες και οντως ισχυει...(αλλα αυτοςπ ου εκανε το νομισμα το διελυσε κι αυτο...με τα λαθη), οτι (αν θυμαμαι καλα), εχει το πρωτο και το τελευταιο γραμμα στην σωστη σειρα της λεξης... και τα αλλα ανακατα... το μυαλο οταν διαβαζει γρηγορα βλεπει την λεξη σωστα και την διαβαζει!.....

ομορφο κομματι... αν και καλπικο και μη χρυσο.. εχει την πλακα του και κατι να πει...
ισως δεν εχει νομισματικη αξια.. αλλα...ανετα το εβαζα στο κομματι των πλαστων... σαν κατι το περιεργο....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:53:10 μμ »

ισως?η πιο ανορθογραφη και ασυναρτητη κοπια που εχει βγει ποτε!το πιο ωραιο ειναι το REX,δηλαδη βασιλιας!φιλε dimis μπορεις να ελενξεις σε εναν χρυσοχοο,αν οντως ειναι χρυσο!θα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 03:01:39 μμ »

παντως το πιο σιγουρο,ειναι οτι βγηκε μονο για να γινει κοσμημα,δηλαδη διακοσμητικο δηθεν χρυσο νομισμα της εποχης!οσο και αφελης να ηταν καποιος εμπορος,παντα θα υπηρχε καποιος να το μεταφρασει!ειδικα σε εποχες που ο χρυσος ηταν ακομη πιο πολυτιμος,απο σημερα!τα χρυσα δουκατα μεχρι τις αρχες του 19ου αιωνα,ειχαν βαρος 3,5 γραμμαρια!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 03:11:34 μμ »

γιαννη σ ευχαριστω για αμεση απαντηση, νομιζω παντως οτι απο τον ηχο του μεταλλου και την οψη ειναι χαλκονικελιο επιχρυσωμενο
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
lelosxxx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2016, 08:00:32 μμ »

Γεια σου Φιλε.εχω ακριβος το ιδιο αλλα με αλλα γραμματα.1904. τωρα ειδα το ποστ κ σου  εγραψα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences