Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 11:23:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρθρο για τα χαρτονομισματα ΒΜΑ 1944-1947 (κωδικος R)  (Αναγνώστηκε 2889 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 19, 2020, 04:34:50 μμ »

Η τελευταια μου εργασια αναφορικα με τα στρατιωτικα βρεταννικα χαρτονομισματα που κυκλοφορησαν μονο στην Ελλαδα (κωδικος R). Δημοσιευθηκε σε αμερικανικο περιοδικο αυτη τη φορα

https://www.academia.edu/42257673/Evangelos_Fysikas_WW2_British_Military_Authority_notes_for_Greece._The_R_Series_1944-1947_SPMC_Journal_326_Mar-Apr_2020
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2020, 07:19:16 μμ »

Συγχαρητήρια κύριε Φυσικά! Μας κάνετε περήφανους. Και σε όλους τους Έλληνες συλλέκτες
που προσφέρουν στην παγκόσμια συλλεκτική κοινότητα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:17:34 μμ »

Βαγγελη μου Χρονια πολλα για την γιορτη σου!!! Χαμόγελο

υπεροχο το αρθρο σου για τα BMA χαρτονομισματα! να σε ρωτησω κατι που παντα ειχα απορια;

στην Ελλαδα οπως λες  χρησιμοποιηθηκε η σειρα R ενω στην Ιταλια το S....

στα δωδεκανησα... ποια χρησιμοποιηθηκε;  η S ή η R ;;;;

απο το αρθρο καταλαβαινω οτι ηταν η R, αλλα τα δωδεκανησα δεν ηταν ακομα ελλαδα.. ενω η ανταλλαγη εδω ηταν σε ιταλικες λιρες! μηπως ηρθε και η S;

τωρα... υπηρχε περιπτωση μεσω στρατιωτων που ειχαν παει κι αλλου να κυκλοφορησει και αλλο γραμμα σε ελλαδικο χωρο;

ο πατερας μου τις θυμαται τις λιρες αυτες. μου ειχε πει οτι αργοτερα τις πηγαν κυπρο... αλλα δεν ξερω..
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:53:22 μμ »

Συγχαρητήρια κύριε Φυσικά! Μας κάνετε περήφανους. 

  Έτσι ακριβός, αισθανόμαστε όλοι!, το μόνο που θα ήθελα, να ήταν και στα Ελληνικά, δυσκολεύομαι αρκετά να το διαβάσω, και πιστεύω οτι μια μερίδα συλλεκτών δεν θα μπορούν καθόλου.
  Εύχομαι χρόνια πολλά για την γιορτή σας σήμερα, να είστε καλά, και πάντα με ανυπομονησία, περιμένω την επόμενη δημοσίευση σας.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2020, 05:12:56 μμ »

Καταρχην ευχαριστω για τις ευχες σας.

Πρωτοβγαλτα πακετακια με ΒΜΑ που εχουν βρεθει σε Ροδο και λοιπη Ελλαδα ειναι με κωδικο R κατι που εχει επιβεβαιωθει και με ερευνες στα βρεταννικα αρχειο απο ξενους ερευνητες πανω στα χαρτονομισματα ΒΜΑ. Το οτι τα Δωδεκανησα ηταν Ιταλικα, εχει μια λογικη βαση ως προς το κωδικο γραμμα, αλλα οι Βρετανοι ειχαν αλλη αποψη.

Οι βρετανοι ηταν πολυ αυστηροι με τα χαρτονομισματα αυτα. Οταν καποιος στρατιωτης αλλαζε τομεα, αλλαζε αναγκαστικα και τα χαρτονομισματα του. Φυσικα καποιες διαρροες θα υπηρχαν, αλλα πιστευω λιγες.

Τα αρθρα μου τα γραφω στα αγγλικα, μιας και δεν υπαρχει καποιο ελληνικο περιοδικο οπου με μεγαλυτερη ευκολια θα μπορουσα να αρθογραφω. Τη δεκαετια του 80 υπηρχαν ο Συλλεκτικος κοσμος ή ο Συλλεκτης οπου οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι ηταν περιοδικα με πολυ καλο και ενδιαφερον περιεχομενο. Δυστυχως σημερα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο και ειναι κατι που λειπει απο τον κυκλο μας. Οποτε η μονη λύση ειναι σε διεθνη περιοδικα στα αγγλικα. Απο την αλλη, αυτο δεν ειναι και τοσο κακο. Προβαλλονται με αυτο τον τροπο τα ελληνικα χαρτονομισματα και σε ξενους συλλεκτες, και πιστεψτε με, τα τελευταια χρονια εχω δει ενα επιπλεον ενδιαφερον απο ξενους, εν μερη εξαιτιας των αρθρων μου οπως μου εχουν πει οι ιδιοι συλλεκτες.

Ευελπιστω οταν μαζευτουν καποια αρθρα, να τα μεταφρασω και να φτιαξω εναν τομο με αυτα εμπλουτισμενα και με νεες πληροφοριες και υλικο. Κατι αντιστοιχο, αλλα σε μικροτερη κλιμακα εχω κανει για τους φοινικες και τα χαρτ του 1954-2002
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences