Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:32:01 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ / ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ/ ΜΗΤΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 18150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:14:18 πμ »

υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση
να γινει ελεγχος με φασματογραφο στο 20 δραχμο με μισχο και στο 20 δραχμο χωρις μισχο.
εκει θα βρουμε την απαντηση....
εφοσον το 20 δραχμο εχει χρυσο 900 τοτε ολα πρεπει να ειναι 900.
ο φασματογραφος  θα δειξει και αλλα μεταλλα εαν υπαρχουν μεσα και απο εκει μπορει να βγει συμπερασμα.
βεβαια θα μου πειτε εαν καποιος θελει να κανει σωστα την δουλεια  θα την κανει με ιδια καρατια....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:18:21 πμ από tasos26 » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:31:25 πμ »

Αυτά που λέει το νομισματοκοπείο Μονάχου, η αναφορά του 1910 της Νομισματικής Ένωσης Βαυαρίας και η απογραφή του 1932 του υπουργείου οικονομικών είναι μπαρούφες. Τυπώθηκαν 1.892 με μίσχο και 4.157 χωρίς μίσχο. Όλα τα υπόλοιπα είναι πλαστά.

Θα μου πείτε... Που το ξέρεις ;; ... Αποδείξτε μου ότι κάνω λάθος.

Για να μου αποδείξετε ότι κάνω λάθος, θα επικαλεστείτε τα έγγραφα που έχω απορρίψει ως μπαρούφες. Και επειδή τα έχω απορρίψει, δεν μπορείτε να τα επικαλεστείτε. Τέλος της συζήτησης.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:33:14 πμ »

Προς το παρόν αυτά τα στοιχεία έχουμε, είτε μας αρέσουν, είτε όχι. Προς το παρόν, γνωρίζουμε ότι υπάρχουν τουλάχιστον 17.550 τεμ 20 Δρχ 1833. Με κάποια επιφύλαξη ότι, ο αριθμός θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερος. Και επιπλέον γνωρίζουμε ότι τα χωρίς μίσχο, κυκλοφορούν τουλάχιστον από το 1842.

Αυτά δεχόμαστε... προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:35:06 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 10:26:40 πμ »

παιδια τα κυβικα μου δεν ειναι να εχω αποψη για αυτα τα νομισματα που οπως εχω πει ξανα μου προκαλουν δεος..η ταπεινη αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που υπαρχει απο το 1842 νομισμα διχως μισχο στο αγγλικο μουσειο τοτε αυτα διχως μισχο ειναι γνησια..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 11:31:32 πμ »

Και εν κατεκλειδι για να μην ξεχνιωμαστε οσοι θελουν να μαθουν ιστορια Ν.Βασιλοπουλος Η ιστορια της δραχμης σελιδες 16 εως 36  και Συλλεκτικος Κοσμος τευχος 8/9 .
Τοσο απλα ειναι τα πραγματα !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:26:59 μμ »

Δεν είπα ότι έγινε μήτρα Αθηνών. Δεν πιστεύω ότι έγινε. Παραχαράχτες τα έκαναν. Το διάταγμα για τα ασημένια ανέφερα.

Γιώργο μου, αποσύρομαι από το θέμα κι εγώ. Η αλήθεια μπορεί να είναι κάπου στη μέση.

Όμως υγιείς συλλέκτες μου έμαθαν ένα πράγμα. Νόμισμα που αμφιβάλλεις δεν το αγγίζεις. Πίστεψέ με ήταν η πιο σοφή συμβουλή που μου έδωσαν.

Σημειωσα με κοκκινο τα λογια σου και σου δινω τροφη για σκεψη :

Παραχαρακτες δλδ οχι ενας αλλα πολλοι, ισως και δεκα να πιστευεις.

Και ερωτω και ας μην παρω απαντηση, απλα σκεφτητε το : Ποιος παραχαρακτης θα φτιαξει μητρες οι οποιες στοιχιζουν και σε χρημα και σε χρονο για να εχει πελατες να τυπωσει 10 αντε 20 αντε 50 νομισματα;;
Ποιο θα ηταν το κερδος του ;;
Δεν υπαρχει κερδος. Αρα δεν ευσταθει ουτε αυτο που πιστευεις.
Και εν κατεκλειδη : Εαν παραχαρακτες θα εφτιαχναν τα νομισματα το νομισματοκοπειο κρατουσε τα αρχεια τους και σημειωσε 958 νομισματα ;;  Σαρκασμός Σαρκασμός

μια χαρα κερδος βγαζει ο παραχαρακτης...
και φυσικα και αξιζει
εαν παει μεταλλο 200 ευρω και το πουλας 1200  βγαζεις ΤΑ λεφτα .

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:47:23 μμ »

Φίλε; Το έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για χάραξη εκτύπωση εν έτη 1833 έως 1842 ή μπα;;
Άμα δεν ξέρετε για τι μιλάμε καλύτερα διαβάζετε μόνο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 01:20:46 μμ »

εγω μια χαρα το καταλαβα
οπως επισης καταλαβα οτι στην βορειο ελλαδα εχουν πουληθει περισσοτερα 20 δραχμα χωρις μισχο απο οτι στην υπολοιπη.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:41:19 μμ »

Εφόσον λοιπόν το έχεις καταλάβει όπως λες το 200 ευρώ και 1200 ευρώ του σήμερα πού κολλάνε;;
Εδώ προσπαθούμε να εξηγησουμε ο ένας στον άλλον τι πιστεύουμε ότι έγινε τότε και με λογικά παραδείγματα πάω να τούς εξηγήσω ότι είναι φύσιν αδύνατον να έκαναν παραχαράκτες μήτρες.
Διότι δεν συμφερε.
Τί πετάς λοιπόν μέσα το σήμερα;;
Το νόμισμα εκείνη την εποχή είχε ονομαστική αξία.
20 δρχ έκανε. Δεν έκανε παραπάνω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:49:39 μμ »

Εφόσον λοιπόν το έχεις καταλάβει όπως λες το 200 ευρώ και 1200 ευρώ του σήμερα πού κολλάνε;;
Εδώ προσπαθούμε να εξηγησουμε ο ένας στον άλλον τι πιστεύουμε ότι έγινε τότε και με λογικά παραδείγματα πάω να τούς εξηγήσω ότι είναι φύσιν αδύνατον να έκαναν παραχαράκτες μήτρες.
Διότι δεν συμφερε.
Τί πετάς λοιπόν μέσα το σήμερα;;
Το νόμισμα εκείνη την εποχή είχε ονομαστική αξία.
20 δρχ έκανε. Δεν έκανε παραπάνω.

δυστυχως δεν καταλαβες τι ειπα και το παρεξηγησες αυτο ειναι ολο.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:52:05 μμ »

τα 200 ευρω κολλανε στο κοστος μεταλλου για την κατασκευη και τα 1200 στην υποτιθεμενη πωληση του παραχαραγμενου ΣΗΜΕΡΑ.
εννοουσα οτι ακομη και σημερα συμφερει η παραχαραξη του διοτι εχει κερδος
αυτο εννοουσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:54:00 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 04:02:24 μμ »

τα 200 ευρω κολλανε στο κοστος μεταλλου για την κατασκευη και τα 1200 στην υποτιθεμενη πωληση του παραχαραγμενου ΣΗΜΕΡΑ.
εννοουσα οτι ακομη και σημερα συμφερει η παραχαραξη του διοτι εχει κερδος
αυτο εννοουσα.

σημερα μπορει να συμφερει να παραχαραξεις ενα τετοιο κερμα γιατι εχει την υπεραξια αυτη.τοτε δεν ειχε υπεραξια,οποτε δεν υπηρχε το ιδιο κερδος..το αν συμφερε τοτε με το λιγο κερδος να μπεις στην διαδικασια να το κανεις,ειναι αλλο θεμα,αλλα αυτο που ειπες ηταν οντως λιγο "εκτος θεματος"...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 08:19:52 μμ »

Το λιγο εκτος θεματος τι το ηθελες Κωστα;;
Εντελως εκτος θεματος ειναι και μπορει να προκαλεσει και παρερμηνιες σε οσους δεν εχουν τις απαιτουμενες γνωσεις !!!
Αποψη μου ειναι να δειτε εαν πρεπει να μεινουν αυτα ή να σβηστουν εντελως.
Χαλανε εντελως το θεμα και προσανατολιζουν.
Επειδη ειμαι εμπλεκομενος στην κουβεντα τα αφηνω πανω σας να αποφασισετε οτι θελετε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 08:18:09 πμ »

επειδη προυποθηκε και απο αλλον περι πλαστοτητας αυτα που δεν εχουν μισχο .
και καποιοι θεωρησαν δεδομενο οτι επειδη ειπαν απο το βρεττανικο μουσειο οτι εχουν το χωρις μισχο απο το 1842  εμεις πρεπει να το πιστεψουμε αυτο.
γιατι ?
εαν θεωρειτε οτι δεν εφτιαξαν αντιγραφα απο τοτε μεχρι σημερα και διαφορες χρονικες περιοδους τοτε δεν εχω να πω τιποτε αλλο.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 04:08:05 μμ »

επειδη προυποθηκε και απο αλλον περι πλαστοτητας αυτα που δεν εχουν μισχο .
και καποιοι θεωρησαν δεδομενο οτι επειδη ειπαν απο το βρεττανικο μουσειο οτι εχουν το χωρις μισχο απο το 1842  εμεις πρεπει να το πιστεψουμε αυτο.
γιατι ?
εαν θεωρειτε οτι δεν εφτιαξαν αντιγραφα απο τοτε μεχρι σημερα και διαφορες χρονικες περιοδους τοτε δεν εχω να πω τιποτε αλλο.
Βασικά δεν χρειάζεται να πιστέψεις τίποτα.  Δικαίωμά σου να υποθέσεις ότι όλα τα συλλεκτικά νομίσματα είναι πλαστά.  Δεν απαγορεύεται.  Προσωπικά όμως και για πολλούς λόγους θεωρώ ότι είναι γνήσια αυτά χωρίς μίσχο.  Όπως επίσης είναι γνήσια και τα τάληρα του 1833 κοπής Μονάχου χωρίς μίσχο.  Δεν λαμβάνω υπόψη μου τα tirage.  Εχουν κοπεί σίγουρα περισσότερα όπως έχουν κοπεί και περισσότεροι Φοινικές από αυτό που αναφέρουν τα αρχεία.  Δεν μιλάμε για Monnaie De Paris.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences