Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:27:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100δρχ του 1967  (Αναγνώστηκε 11561 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:47:12 μμ »

σε ευχαριστώ Νίκο μου για ποια απ'ολα λες. όχι μόνο έχουν σημάδια υγρασίας αλλά  κάποια που έχω μυρίζουν  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:40:30 μμ »

Χαμόγελο η τιμη ηταν για ολα μαζι... Χαμόγελο ειναι φτηνα και ευκολα... μεχρι στιγμης..

ναι... πολλες φορες το εχουν και μυριζουν... ασε.. μου ειχε τυχει ξενο χαρτονομισμα απο αιγυπτο που μυριζε απαισια... μιλαμε κατι αναμεσα σε ποδαριλα και παστουρμα! ηταν πριν πολλα χρονια... χαχαχαχα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:53:16 μμ »

Χαμόγελο η τιμη ηταν για ολα μαζι... Χαμόγελο ειναι φτηνα και ευκολα... μεχρι στιγμης..

ναι... πολλες φορες το εχουν και μυριζουν... ασε.. μου ειχε τυχει ξενο χαρτονομισμα απο αιγυπτο που μυριζε απαισια... μιλαμε κατι αναμεσα σε ποδαριλα και παστουρμα! ηταν πριν πολλα χρονια... χαχαχαχα
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
πλακα κανεις τωρα χαχαχαχαχαχα
εμενα μυριζει παλιουρα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:32:42 πμ »

αστα να πανε!! δεν ηξερα τι να κανω! θα μου βρωμιζε και τα υπολοιπα!! που το ειχαν;;; στην καμηλα;;;; χαχαχαχα

φαντασου οτι δεν μπορουσα... μυριζαν τα χερια μου οταν το επιανα... ηταν και σχεδον σαπιο... οποτε εκανα κατι που απαγορευεται.... το επλυνα προσεκτικα με σαπουνι μπολικο... το τι μαυριλα εβγαλε αλλο πραγμα!

ετσι κι αλλιως.. η κατασταση ηταν χαλια.. αλλα στα αιγυπτιακα παιζουν πολλες ημερομηνιες (οχι μονο χρονια.. αλλα και μερα, μηνας.) που δεν ειναι καταγεγραμμενες καπου... τουλαχιστον δεν τις εχω βρει σε λιστα..., οποτε..

σταματησε καπως να μυριζει..  ευτυχως... μπορει να το καταστρεψα... αλλα ετσι κι αλλιως ειχε μηδεν αξια.. σε τετοια κατασταση... και απο το να το πεταξω..
 
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:15:32 μμ »

αστα να πανε!! δεν ηξερα τι να κανω! θα μου βρωμιζε και τα υπολοιπα!! που το ειχαν;;; στην καμηλα;;;; χαχαχαχα

φαντασου οτι δεν μπορουσα... μυριζαν τα χερια μου οταν το επιανα... ηταν και σχεδον σαπιο... οποτε εκανα κατι που απαγορευεται.... το επλυνα προσεκτικα με σαπουνι μπολικο... το τι μαυριλα εβγαλε αλλο πραγμα!

ετσι κι αλλιως.. η κατασταση ηταν χαλια.. αλλα στα αιγυπτιακα παιζουν πολλες ημερομηνιες (οχι μονο χρονια.. αλλα και μερα, μηνας.) που δεν ειναι καταγεγραμμενες καπου... τουλαχιστον δεν τις εχω βρει σε λιστα..., οποτε..

σταματησε καπως να μυριζει..  ευτυχως... μπορει να το καταστρεψα... αλλα ετσι κι αλλιως ειχε μηδεν αξια.. σε τετοια κατασταση... και απο το να το πεταξω..
 
αγαπητέ είσαι λάθος μπορεί σαν νόμισμα να μην έχει αξία αλλά σαν  απωθητικό κουνουπιον (μην πω και ως αντισκωριακό ) θα ήταν ότι πρέπει και βιολογικοτατο . Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:16:16 μμ »

αστα να πανε!! δεν ηξερα τι να κανω! θα μου βρωμιζε και τα υπολοιπα!! που το ειχαν;;; στην καμηλα;;;; χαχαχαχα

φαντασου οτι δεν μπορουσα... μυριζαν τα χερια μου οταν το επιανα... ηταν και σχεδον σαπιο... οποτε εκανα κατι που απαγορευεται.... το επλυνα προσεκτικα με σαπουνι μπολικο... το τι μαυριλα εβγαλε αλλο πραγμα!

ετσι κι αλλιως.. η κατασταση ηταν χαλια.. αλλα στα αιγυπτιακα παιζουν πολλες ημερομηνιες (οχι μονο χρονια.. αλλα και μερα, μηνας.) που δεν ειναι καταγεγραμμενες καπου... τουλαχιστον δεν τις εχω βρει σε λιστα..., οποτε..

σταματησε καπως να μυριζει..  ευτυχως... μπορει να το καταστρεψα... αλλα ετσι κι αλλιως ειχε μηδεν αξια.. σε τετοια κατασταση... και απο το να το πεταξω..
 
αγαπητέ είσαι λάθος μπορεί σαν νόμισμα να μην έχει αξία αλλά σαν  απωθητικό κουνουπιον (μην πω και ως αντισκωριακό ) θα ήταν ότι πρέπει και βιολογικοτατο . Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ΑΝΤΩΝΗ ΕΧΕΙΣ ΠΜ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:54:23 μμ »

αστα να πανε!! δεν ηξερα τι να κανω! θα μου βρωμιζε και τα υπολοιπα!! που το ειχαν;;; στην καμηλα;;;; χαχαχαχα

φαντασου οτι δεν μπορουσα... μυριζαν τα χερια μου οταν το επιανα... ηταν και σχεδον σαπιο... οποτε εκανα κατι που απαγορευεται.... το επλυνα προσεκτικα με σαπουνι μπολικο... το τι μαυριλα εβγαλε αλλο πραγμα!

ετσι κι αλλιως.. η κατασταση ηταν χαλια.. αλλα στα αιγυπτιακα παιζουν πολλες ημερομηνιες (οχι μονο χρονια.. αλλα και μερα, μηνας.) που δεν ειναι καταγεγραμμενες καπου... τουλαχιστον δεν τις εχω βρει σε λιστα..., οποτε..

σταματησε καπως να μυριζει..  ευτυχως... μπορει να το καταστρεψα... αλλα ετσι κι αλλιως ειχε μηδεν αξια.. σε τετοια κατασταση... και απο το να το πεταξω..
 
αγαπητέ είσαι λάθος μπορεί σαν νόμισμα να μην έχει αξία αλλά σαν  απωθητικό κουνουπιον (μην πω και ως αντισκωριακό ) θα ήταν ότι πρέπει και βιολογικοτατο . Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

χαχαχαχαχα μωρε εδω ηταν απωθητικο ανθρωπων! χαχαχαχα οταν το εβγαζα εξω.. μυριζε το δωματιο! δεν το αντεχα ουτε εγω! χχχμμμμ μπορει να ηταν και αντικλεπτικο...χαχαχαχαχα

τι του ειχαν κανει.. δεν μπορω να καταλαβω... καμηλα το εχεσε;; χαχαχαχαχα τετοια βρωμα...
η μπιχλα πανω του... ηταν απιστευτη... κολλουσε! αν το ειχες πανω σου... γινοσουν ασβος!!!! ο Pepe Le Pew... χαχαχαχαχα
δεν το ξεχναω.... ευτυχως μετα απο λιγο καιρο βρηκα ενα καλυτερο ακριβως το ιδιο... και αυτο το εδωσα...
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 02:01:11 μμ »

αστα να πανε!! δεν ηξερα τι να κανω! θα μου βρωμιζε και τα υπολοιπα!! που το ειχαν;;; στην καμηλα;;;; χαχαχαχα

φαντασου οτι δεν μπορουσα... μυριζαν τα χερια μου οταν το επιανα... ηταν και σχεδον σαπιο... οποτε εκανα κατι που απαγορευεται.... το επλυνα προσεκτικα με σαπουνι μπολικο... το τι μαυριλα εβγαλε αλλο πραγμα!

ετσι κι αλλιως.. η κατασταση ηταν χαλια.. αλλα στα αιγυπτιακα παιζουν πολλες ημερομηνιες (οχι μονο χρονια.. αλλα και μερα, μηνας.) που δεν ειναι καταγεγραμμενες καπου... τουλαχιστον δεν τις εχω βρει σε λιστα..., οποτε..

σταματησε καπως να μυριζει..  ευτυχως... μπορει να το καταστρεψα... αλλα ετσι κι αλλιως ειχε μηδεν αξια.. σε τετοια κατασταση... και απο το να το πεταξω..
 
αγαπητέ είσαι λάθος μπορεί σαν νόμισμα να μην έχει αξία αλλά σαν  απωθητικό κουνουπιον (μην πω και ως αντισκωριακό ) θα ήταν ότι πρέπει και βιολογικοτατο . Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

χαχαχαχαχα μωρε εδω ηταν απωθητικο ανθρωπων! χαχαχαχα οταν το εβγαζα εξω.. μυριζε το δωματιο! δεν το αντεχα ουτε εγω! χχχμμμμ μπορει να ηταν και αντικλεπτικο...χαχαχαχαχα

τι του ειχαν κανει.. δεν μπορω να καταλαβω... καμηλα το εχεσε;; χαχαχαχαχα τετοια βρωμα...
η μπιχλα πανω του... ηταν απιστευτη... κολλουσε! αν το ειχες πανω σου... γινοσουν ασβος!!!! ο Pepe Le Pew... χαχαχαχαχα
δεν το ξεχναω.... ευτυχως μετα απο λιγο καιρο βρηκα ενα καλυτερο ακριβως το ιδιο... και αυτο το εδωσα...
αφού το έδωσες παιζει να σε συλλάβουν για  κατοχη και διακινηση βιολογικου οπλου στα σιδερα σε βλεπω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 04:52:55 μμ »

χαχαχαχαχαχαχα.... μα.. ηταν πλυμενο! το πολυ ειχε φυγει... ε.. τωρα λιγη μυρωδια...ειναι για να το κανει ποιο εξωτικο! χαχαχαχαχαχαχαχαχα

εγω απο τετοιο αρωμα πηρα πολυ... ας μειραστω την εμπειρια και με αλλον! χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 11:44:43 μμ »

χαχαχαχαχαχαχα.... μα.. ηταν πλυμενο! το πολυ ειχε φυγει... ε.. τωρα λιγη μυρωδια...ειναι για να το κανει ποιο εξωτικο! χαχαχαχαχαχαχαχαχα

εγω απο τετοιο αρωμα πηρα πολυ... ας μειραστω την εμπειρια και με αλλον! χαχαχαχαχα
φίλε Νίκο δώσε εκτίμηση και αξία, είναι χωρίς μυρωδιά, πιστεύω να παίζει κάποιο ρόλο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 12:20:21 μμ »

7,5-8 ευρώ. Είναι κανονικό 10 δολλάρια κυκλοφορίας
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 01:58:29 μμ »

7,5-8 ευρώ. Είναι κανονικό 10 δολλάρια κυκλοφορίας
Γεια σου φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση,να και κάτι που δε γνώριζα ότι είναι δολάριο κυκλοφορίας. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 02:25:48 μμ »

ΟΛΑ τα δολλαρια ειναι κυκλοφοριας!!
Η Αμερικανικη κυβερνηση απο οσα γνωριζω δεν αποσυρη ποτε καμια ημερομηνια απο την κυκλοφορια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 02:32:12 μμ »

κύριε Γιώργο έχω δολάριο του 1974 και κυκλοφορεί στην Αμερική και γιατί αυτό, μήπως γνωρίζετε να μας πείτε Απορία Απορία Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 11:30:27 μμ »

βασιλη.... απο το 1865 νομιζω... και μετα... ολα ειναι legal tender... απλα... ποιος θα παει να δωσει ενα χαροτνομισμα ή νομισμα στην ονομαστικη του αξια;; καποιες φορες ακομα γινεται!! βρισκεις ασημενια νομισματα στην κυκλοφορια... (οι συλλεκτες εχουν βρει κολπακι και τα βρισκουν... απλα νομιαμ και ομορφα!), παλια κερματα... πχ. 1 ψεντ με τον ινδιανο ή με τα σταχυα..., μεχρι και δολλαρια κερματα παλια! οταν ηταν ο νονος μου εκει την δεκατετια του 1970... ενας πηγε και πληρωσε μια πιτσα... με 1 ασημενιο peace dollar του 1922... μαλιστα εχει και κατι πανω του.. σαν λαθος.. δεν ξερω.. το ειδε ο νονος μου.. εβαλε ενα απλο δολλαριο και το κρατησε.. και το εχω εγω! Χαμόγελο
απο χαρτονομισματα... και του 74 και παλαιωτερα! εχω δει του 1950... εχω ενα μονοδολλαρο του 1969.... βρισκεις τετοια! εγω ψαχνω να βρω μερικα με διαφορετικου χρωματος σφραγιδες... με κοκκινη, με καφε, με κιτρινη (για χρηση απο στρατο στην Β. Αφρικη και την Ιταλια στον πολεμο!), κτλ... με μπλε εχω μονο και ταληρο...

2δολλαρο με κοκκινη σφραγιδα ειναι ευκολο... αλλα.. δεν μου εκατσε...  αυτα.. ακομα και αυτα με την μπλε σφραγιδα που γραφουν silver certificate... ειναι πια απλα δολλαρια μη ανταλλαξιμα με ασημι! ειναι απλα δολλαρια και καμια φορα βρισκεις....
αξια συλλεκτικη στην αμερικη εχουν μονο τα ακυκλοφορητα... αλλα εδω.. δε βαριεσαι... παντως.. αυτο που εχεις ειναι κυκλοφοριας αν και ανοικει οχι στην τελευταια σειρα αλλα στην αμεσως προηγουμενη! τωρα ειναι ελαφρως εγχρωμα.... και ειναι κιτρινοπρασινα....  κυκλοφορανε απιστευτα πολλα τετοια... οποτε καλο ειναι αν βρεις καλυτερο.. να το αλλαξεις...

αν τωρα... θελεις να μπεις περισσοτερο στο παιχνιδι αυτων... εκτος απο τα γραμματα A-L.... και εκτος το αντικαταστασης... το λεγομενο star note (στον αριθμο σειρας εχει αστερι.... σε παλια ηταν εμπρος σε αλλα πισω... συνηθως πισω ειναι....), εχει και κατι αλλο... δεν θα μπω σε λεπτομερειες απο δοκιμαστικες κοπες μονοδολλαρων... ή καποια λαθη που ακομα ψαχνω πληροφοριες (λαθη στο ζευγαρι των πλακων εκτυπωσης και εγιναν mule... - για να τα ξεχωρισεις πρεπει να ξερεις τους αριθμους πλακων... αστο....) αλλα υπαρχουν καποια που φερουν με μικρα γραμματα (σε μεγεθος), κοντα στον ενα αριθμο πλακας... πχ... βλεπεις ενα Β και ενα αριθμο ψηλα και δεξια απο το κεφαλι του Χαμιλτον;; Κλείσιμο ματιού
 σε καποια λοιπον.... εχει 2 γραμματα τα FW ενω σε αλλα οχι... αυτα με το FW κοπηκαν στο Fort Worth στο Τεξας...  ενω αυτα που δεν το εχουν... κοπηκαν στην washington... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο... αλλα αποτελει μια ποικιλια... που δυστυχως ο κραους δεν αναφερει...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences