Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:13:01 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτημα μέλους  (Αναγνώστηκε 4231 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 12:26:49 μμ »

Ο Φίλος και μέλος μας Μιχάλης, λόγω αδυναμίας σύνδεσης μου έστειλε να ανεβάσω τις φωτογραφίες με το ερώτημα αν τα χρυσά νομίσματα είναι επενδυτικά ή όχι. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 12:27:29 μμ »

Και ακόμη δύο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 03:14:12 μμ »

Το rand, το Οθωμανικο και το μεξικανικο, επενδυτικα! Μέταλλο συν προμήθειες.
Το Ταυλανδεζικο 600 baht, είναι επετειακό όμως δεν γνωρίζω αν βγήκε σε ποσότητες.
Του Περού έχει μια μικρή υπεραξια. Είναι μισή λιβρα?
Του Βατικανού και το άλλο με τον ιππεα μου φαίνονται αγνωστα...
Όμορφα ολα!!!! Τα μισά από αυτα είναι σαν διλυρα!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 05:21:47 μμ »

Ευχαριστω, Γιωργο. Αλλος μπορει να δωσει πληροφοριες;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 08:18:50 μμ »

Ευχαριστω παιδια. Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 08:43:00 μμ »

Μια βοηθεια ζηταει ο φιλος μας, αλλα οι λαλιστατοι σιωπουν. Απορία
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 09:31:25 μμ »

Σημεια των καιρων Θαναση!!
Διοτι ολοι κοιτουν μαλλον ποσο μπορουν να τα παρουν σε χαμηλη τιμη , οποτε ειναι δικοπο μαχαιρι να βγουν να πουνε οτι κατι κανει τοσο !!!
Ζουμε στην εποχη βλεπεις του : Ο θανατος σου η ζωη μου !!!


herakliotis 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 09:35:34 μμ »

Για κατσε βρε προεδρε, μη βγάζεις έτσι συμπεράσματα! Είναι και Σαββατόβραδο, ο κόσμος έχει οικογενειες...! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 09:39:57 μμ »

Εκτος απο συλλεκτης ειμαι και παρατηρητης καταστασεων Γιωργο μου.
Καποια πραγματα καποιους πλεον δεν τους συμφερει να μιλανε . Και ας μου πει κανεις οτι λεω ψεματα!!!
Αλλαζουν οι εποχες , οι ανθρωποι , κακα τα ψεματα, απο το 1975 οπου αρχισα να καταλαβαινω τι γινετε γυρω μου λιγες αλλαγες εγιναν στις ανθρωπινες σχεσεις;;
Γιατι δλδ να μην εχει χαλασει και ο συλλεκτισμος;;
Καποτε ειπα 5 πραγματα δημοσια και καποιοι ειπαν οτι ζω στο μικρο σπιτι στο λιβαδι !!!
Γραμμενα εδω μεσα ειναι.

Ας παραμεινω ρομαντικος λοιπον προσωπικα οσο με παιρνει . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 01:20:50 πμ »

Εκτος απο συλλεκτης ειμαι και παρατηρητης καταστασεων Γιωργο μου.
Καποια πραγματα καποιους πλεον δεν τους συμφερει να μιλανε . Και ας μου πει κανεις οτι λεω ψεματα!!!
Αλλαζουν οι εποχες , οι ανθρωποι , κακα τα ψεματα, απο το 1975 οπου αρχισα να καταλαβαινω τι γινετε γυρω μου λιγες αλλαγες εγιναν στις ανθρωπινες σχεσεις;;
Γιατι δλδ να μην εχει χαλασει και ο συλλεκτισμος;;
Καποτε ειπα 5 πραγματα δημοσια και καποιοι ειπαν οτι ζω στο μικρο σπιτι στο λιβαδι !!!
Γραμμενα εδω μεσα ειναι.

Ας παραμεινω ρομαντικος λοιπον προσωπικα οσο με παιρνει . . . . .
Συμφωνώ, δυστυχώς ετσι ειναι ....
αλλα στο τέλος όλοι 2 μέτρα γης  παίρνουμε ....
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 07:13:04 πμ »

Ναι οκ κανεις δεν παιρνει τιποτα μαζι του. Το θεμα ειναι για μενα τι αφηνει στους επομενους να ξεκινησουν με σημαντικα εφοδια. Προσωπικα ουτε καλο αυτοκινητο αγορασα ποτε για να μην ξοδεψω σε κατι πουβθα απαξιωθει συντομα. Καθε ανθρωπος με την φιλοσοφια του παιδια.
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 07:56:36 πμ »

Ναι οκ κανεις δεν παιρνει τιποτα μαζι του. Το θεμα ειναι για μενα τι αφηνει στους επομενους να ξεκινησουν με σημαντικα εφοδια. Προσωπικα ουτε καλο αυτοκινητο αγορασα ποτε για να μην ξοδεψω σε κατι πουβθα απαξιωθει συντομα. Καθε ανθρωπος με την φιλοσοφια του παιδια.
Σωστό και αυτο ειδικά αν συνοδεύεται με αξίες !
Καλημέρα !
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 08:24:50 πμ »

Καποια πραγματα καποιους πλεον δεν τους συμφερει να μιλανε . Και ας μου πει κανεις οτι λεω ψεματα!!!



         Οχι, δυστυχώς, δεν λες ψέματα........ Και δεν είναι μόνο για συμφέρον. Καμιά φορά λες 5 πράγματα, και πρέπει να αποδείξεις στον κάθε άσχετο, η στον κάθε έναν που μπαίνει εδώ για να τρολαρη,  ότι δεν είσαι ελέφαντας (απωθημένο Κλείσιμο ματιού). Και στο ξανά λέω  ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχεις δίκιο.

 Ακου ιστορία (ίσως άσχετη), να γελάσεις. Έψαχνα ενα χαρτονόμισμα με μια ιδιαιτερότητα, αδιάφορη για τους πολλούς. Το έβαλα στην "ζήτηση". οκ μέχρι εδώ, τις επόμενες μέρες αντάλλαξα ενα σωρό μηνύματα και πμ. εξήγησα σε ολους τι ήταν αυτό που ψάχνω. Να μην σε κουράσω, ολοι απόχτησαν το χαρτονόμισμα αυτό.... εκτός από εμένα χαχαχα,. Ευτυχώς, μετά απο κάνα τρίμηνο, που είχε ξεχαστεί το θέμα, βρέθηκε φίλος (εκτός στεκιού), και μου έδωσε ενα.  Συμπέρασμα, πρώτα βρίσκεις αυτό που ζητάς, και μετά κάνεις κουβέντα!.

       Υγ..... άλλωστε η σιωπή είναι χρυσός, έτσι δεν λένε;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 09:45:06 πμ »

Mιμμη δυστηχως οι πορεια του συλλεκτισμου ειναι φθινουσα.
Τι βλεπω ;;
Βλεπω συμαχιες και κλικες.
Βλεπω πχ ατομα να σιγονταρουν αλλων τις πωλησεις και οι αλλοι να σιγονταρουν τις δικες τους!!
Και να λενε και ψεματα!!! Αυτο ειναι το χειροτερο ολων!!! Νομισμα αου καταστασεως να στο παινευει το φιλαρακι για ακυκλοφορητο !!! Να βγω να μιλησω;; Να βγω να τον κανω ρομπα τον καλοθελητη που σπρωχνει  το νομισμα ;;
Βλεπω μουγκα σε ον λαιν εκτιμηση πχ ενος νομισματος γιατι;;
Για να δουλεψουν απο πισω τα μηνυματα!!! ΠΧ : Φιλαρακι;; ποσο σκοπευεις να το δωσεις αυτο;; Εαν σε ενδιαφερει εγω σου δινω 1000 !!! Αλλα το 1000 αυτο δεν το λεμε δημοσια!!! Διοτι θα βγει ο αλλος μετα και θα πει : Τι λες του ανθρωπου ρε;; Αυτο πουληθηκε 1500 σε αυτη την δημοπρασια!!! (Αφου μας χαλαει ο αλλος την δικη μας προσφορα που σκευτομαστε ας τον κανουμε ρομπα)

Αλλο σημειο εποχης , να τα βρουμε ολα τσαμπα!!! Απο γνωσεις μεχρι νομισματα !!! Μην αγορασουμε κανενα βιβλιο να ξεστραβωθουμε εφοσον θελουμε να ασχοληθουμε με τον συλλεκτισμο, πιανουμε εναν δυο παλιους που βλεπουμε οτι μιλανε και αρχιζουμε :: Φιλε τι λες για αυτο το νομισμα;; Ποσο κανει;; Τι κατασταση ειναι;; Πως ξεκαθαριζεις οτι ειναι καθαρισμενο;; Κτλ κτλ .
Και σε εξι μηνες μετα ΠΩΛΗΤΗΣ με πτυχια μαλιστα !!! Ξερεις ποσα χρονια ειμαι στον συλλεκτισμο;; 14 χρονια!! (αυτος των εξι μηνων) Και αρχιζει: Πουλαω αυτο , πουλαω εκεινο , πουλαω το αλλο . Και στο τελος εξαφανιζωνται διοτι τα πραγματα δεν ηταν ετσι οπως τα ονειρευτικαν!!! Ποσες φορες εχει γινει και αυτο;;

 Διαβαζωντας τον ΣΥΛΛΕΚΤΗ αλλα ποιο πολυ τον ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ που απεκτησα τωρα τελευταια σχεδον κομπλε ειδα μια αλλην εποχη.
Πχ Τζαμαλης , Βασιλοπουλος , Ταζεδακης και αλλοι μην κατεβαζω ονοματα κτλ κτλ !!! Ειχαν τιποτα να χωρισουν αυτοι οι ανθρωποι;;
Να σας πω ενα σημειο μονο μεταξυ των δυο πρωτων . Απο τις διαφημησεις της εποχης ειδα οτι πωλουταν το βιβλιο του Τζαμαλη 300 δρχ και το Βιβλιο του Βασιλοπουλου 500 δρχ !!!
Και τα δυο νομισματικα ηταν.
Ξερετε τι ανακαλυψα μεσα σε αυτα τα περιοδικα;;
Αρθρο του Βασιλοπουλου που να κανει μια δημοσια καλη κρητικη θα ελεγα για το βιβλιο του Τζαμαλη !!!
Και να λεει οτι ο φιλος Τζαμαλης στο βιβλιο του αναλυει εκεινο , εγραψε ετουτο και μπραβο του για την μελετη του αυτη !!!
Μετα απο εναν δυο τομους ειδα τον Τζαμαλη να σχολιαζει το Βιβλιο του Βασιλοπουλου!!! Και να λεει και αυτος τα δικα του και να τον συχγαιρει για την μελετη του και τον κοπο του !!!
Το ιδιο εκαναν ολοι αυτοι οι παλιοι μελετητες αναμεσα τους Λιναρδακης σε Ταζεδακη , Ταζεδακης σε Μελετοπουλο κτλ κτλ !!!
ΑΛΗΘΕΙΑ;; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ;; ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΚΑΙ ΜΕΤΑ !!!

Τα υπολοιπα τα αφηνω στην σκεψη σας για το που παει η ζηλεια , η φαγωμαρα , o ατομικισμος και η κακεντρεχεια που εχει κυριευσει τον συλλεκτισμο !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 11:07:07 πμ »

Τα ειπες ολα, δεν εχω να προσθεσω τιποτα.


Υγ   να σου πω οτι την λεξη "ασχετος" πρωτη φορα την λεω για καποιον.....

Υγ2  το χαλασαμε το θεμα....συγνωμη απο εμενα..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2018, 11:12:35 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences