Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 11:25:08 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση αρχαρίου (μάλλον άσχετου!)  (Αναγνώστηκε 13371 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
windlass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 29, 2018, 06:24:31 μμ »

 Έκπληξη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 30, 2018, 07:55:39 πμ »

Πρός windlass.

Είπες:

Ρώτησα και παραπάνω πως χειριζόμαστε το χρυσό οι μικροί επενδυτές;

Τον χρυσό τον παίρνεις συνήθως για να τον κρατήσεις αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, δηλαδή, για πολλά χρόνια.

Ο χρυσός παίζει επίσης το ρόλο του τελευταίου καταφυγίου για ρευστότητα γιατί μπορεί να ρευστοποιηθεί για μετρητά πολύ εύκολα.

Έχει την δυνατότητα στην Ελλάδα τουλάχιστον,

να αγοράζεται από πολλούς εμπόρους και από την τράπεζα της Ελλάδος.

Ο χρυσός έχει την δυνατότητα να είναι το πιό γρήγορο και εύκολο ανταλλακτικό μέσο σε μία νομισματική ή τραπεζική ή πολεμική κρίση.

Ακόμη, έχεις την δυνατότητα να τον ανταλλάξεις σε μία κρίση με σχετική ευκολία για να πάρεις προιόντα που βρίσκονται σε έλλειψη στην αγορά όπως για παράδειγμα τρόφιμα.

Γιώργος.

Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 30, 2018, 09:57:24 πμ »

Καλημέρα σε όλους

Επειδή ο Καραμανίκος κάνει τον κοκορικο να γράψω μερικά πράγματα για να μπαίνουν στην θέση τους μερικοι μερικοί.

Τα περισσότερα τζούφια και τις περισσότερες κόπιες που μου έρχονται στο μαγαζί είναι αγορασμένα τις περασμένες δεκαετίες απο κοσμηματοπωλεία. Βλέπετε παλιά ήταν συνηθισμένο να εμπιστεύονται κοσμηματοπωλεία , ειδικά για πεντόλιρα καθώς τότε δεν ήταν γνωστα τα σύγχρονα πεντόλιρα με κουτι και πιστοποιητικό και τα μόνα διαθέσιμα ήταν κάτι μπανάνες του 1887 που τα μοσχοπουλούσαν. Ειδικά για δώρα γάμου ήταν must τότε ένα πεντόλιρο. Καλύτερες εποχές.

Το ίδιο και για τις λίρες.

Μετρημένοι στα δάχτυλα ήταν αυτοί που ήξεραν τι πουλούσαν.

Πάμε στο σήμερα.

Δεν γνωρίζω κανέναν επαγγελματία που να πουλάει κόπιες και είμαι σίγουρος ότι δεν πουλάει και κανείς. Στην εποχή που τα πάντα διαδίδονται μέσω ιντερνετ είναι πολύ εύκολο να μαυρίσει ένα όνομα. Οπως πολύ εύκολο είναι να ρίξεις λάσπη , όπως αυτο που κάνει ο Καραμανίκος - μανωλάκης.

Χωρίς στοιχεία , χωρίς παραδείγματα γράφουμε κάτι και ρίχνουμε λάσπη.

Γιατί δηλαδή να μην στηρίξουμε την ελληνική αγορά με τόσους επαγγελματίες που είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί?

Έβαλε και ο Γιάννης7 με 245 Ελισαβετ . Που μπορείτε δηλαδή να βρείτε τέτοιες τιμές στο εξωτερικό?

Δηλαδή για να δείξουμε ότι αγοράζουμε απέξω και είμαστε δικτυωμένοι ? Η να μην ρίξουμε τα μούτρα μας να αγοράσουμε από τους εμπόρους στην Ελλάδα?

Δεν λέω ότι είμαστε οι καλύτεροι , σίγουρα υπάρχουν και στραβά αλλά στα επενδυτικά νομίσματα θεωρώ ότι έχουμε τις καλύτερες τιμές στην Ευρώπη.

Για παράδειγμα πολλοί νομίζουν ότι θα πάνε στην Αγγλία και θα αγοράσουν τσάμπα. Για κάντε ένα ταξιδάκι όποτε μπορείτε και κάντε ένα τουρ σε όσα μαγαζιά μπορείτε να δείτε τι τιμές παίζουν. Πηγαίνετε σε μια έκθεση πχ στο Βερολίνο που πληρώνουμε και ευρώ να δείτε τιμές.

Σε μια δύσκολη εποχή λοιπόν που όλοι τραβάμε ζόρια , είναι τουλάχιστον άδικο να ρίχνουμε τόσο εύκολα λάσπη με σκοπό να αποτρέψουμε τον υποψήφιο αγοραστή να κινηθεί στην ελληνική αγορά.

Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 30, 2018, 10:15:34 πμ »

ακουσε με κυριε SVcollector σε παρακαλω πολυ με ησυχια κ ηρεμια και ολοι σας..το λαθος μου ειναι οτι δεν διευκρινησα οτι προφανως και δεν αναφερομαι σε καποιον απο εσας σε αυτο το θεμα,ειναι μεγαλο μου λαθος κ ζηταω συγνωμη για αυτο..ειχα ερθει αθηνα αδερφε και πηγα σε αγορες χρυσου και πηρα λιρακια και στο τελος ηταν μισα μισα..και βεβαια του τα πηγα πησω οταν ειχε φτασει 270 και τις πηρε κανονικα και εβγαλα απο πανω,,τωρα ομως κυριε SVcollector αυτα με τις μηνυσεις αστα σε παρακαλω δεν ταιριαζουν πουθενα και ουτε μπορεις κανεις κατι σε εμενα διοτι δεν ειπα κατι για σενα,απλα πραγματα..και λιγο την γλωσσα σας να την προσεχετε διοτι ουτε σας χρεωσταω και ουτε ειμαι κοτουλα..το θεμα μολις τωρα το ειδα και απαντω με ηρεμια και ευγενια οπως με διδαξατε στο στεκι..εννοειται πως δεν θα πω απο που τις πηρα διοτι εχει ειπωθει απο αλλους αυτο σε παλαιοτερο θεμα..τωρα κυριε μιχαλη ellina καλα τα λες και ξερεις οτι σε σεβομαι πολυ αλλα συνηθως με ελλισαβετ συνηθως δεν υπαρχει θεμα επομενως κακως το λετε αυτο..SVcollector δεν καλαβα με το, μανωλακι τι θελεις να πεις..ναι ειμαι ο μανος αλλα και παλι δεν καταλαβα με το μανωλακι?ενοχλω καποιον σας πια?παρακαλω προσοχη στην γλωσσα παιδια..και παλι ζηταω συγνωμη παιδια,ελπιζω να με καταλαβατε,να την δεχτειτε και να ριξετε τονους διοτι δεν εκανα κατι ηθελημενα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2018, 10:58:46 πμ »

αν δεν σας καλυψα φιλοι μου,πεστε μου τι αλλο θελετε να σας πω για να λυθει η παρεξηγηση τελειως διχως αγχος και σας παρακαλω πολυ ανεφερεστε στο μανος σαν να ειναι κατι κακο,σαν βρησια και να μην το κανετε αυτο διοτι δεν ειναι σωστο..νομιζω οτι εχω συμμορφωθει με το συνολο και το στεκι πληρως επομενως δεν εχω να αποδειξω κατι αλλο..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 30, 2018, 11:56:02 πμ »

Μανο, συμφωνω οτι εχεις εναρμονιστει με το στεκι κ εχεις κοψει τα παλια τρελα και μπραβο.δυστυχως υπηρξε μια παρεξηγηση,ζητησες δημοσιως συγγνωμη απο τον χρηστο οτι δεν αναφεροσουν σε αυτον, για μενα εχει ληξει.ας κρατησουμε τους τονους χαμηλα και ας συνεχισουμε την συζητηση επι του θεματος που εχει ανοιχτει..χρηστο, στο χερι τ δικο σου ειναι να κλεισει εδω και να συνεχισουμε ομαλα..καλη σας συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 30, 2018, 12:13:51 μμ »

ευχαριστω κωστα παρα πολυ για τα καλα λογια σου..εννοειται οτι το θεμα ληγει εδω και ζηταω παλι συγνωμη απο ολους και τον χρηστο..καλη συνεχεια σε ολους παιδια..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2018, 12:37:24 μμ »

όλα καλά ! Δεν αναφέρθηκε σε μένα ο Μάνος , θεωρώ ότι δεν διατύπωσε σωστα αυτό που ήθελε να γράψει.

Πάμε για άλλα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2018, 12:58:36 μμ »

ευχαριστω χρηστο,να εισαι καλα φιλε..παμε για αλλα,με υγεια παντα παιδια Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο..και βεβαια ειναι το σωστοτερο να στιριζουμε τους ελληνες και φιλους απο το στεκι που ειναι το μεροκαματο τους και η ζωη τους..καλη συνεχεια σε ολους..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2018, 01:01:36 μμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2652



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2018, 01:33:51 μμ »

Μπραβο κυριοι. Επιτελους οι παρεξηγησεις εδω μεσα λυνονται με κοσμιο τροπο. Προσωπικα σας ευχαριστω Χρηστο κ Μανο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
windlass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2018, 01:52:13 μμ »

Πρός windlass.
Είπες:Ρώτησα και παραπάνω πως χειριζόμαστε το χρυσό οι μικροί επενδυτές;
Τον χρυσό τον παίρνεις συνήθως για να τον κρατήσεις αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, δηλαδή, για πολλά χρόνια.
Ο χρυσός παίζει επίσης το ρόλο του τελευταίου καταφυγίου για ρευστότητα γιατί μπορεί να ρευστοποιηθεί για μετρητά πολύ εύκολα.
Έχει την δυνατότητα στην Ελλάδα τουλάχιστον,
να αγοράζεται από πολλούς εμπόρους και από την τράπεζα της Ελλάδος.
Ο χρυσός έχει την δυνατότητα να είναι το πιό γρήγορο και εύκολο ανταλλακτικό μέσο σε μία νομισματική ή τραπεζική ή πολεμική κρίση.
Ακόμη, έχεις την δυνατότητα να τον ανταλλάξεις σε μία κρίση με σχετική ευκολία για να πάρεις προιόντα που βρίσκονται σε έλλειψη στην αγορά όπως για παράδειγμα τρόφιμα.
Γιώργος.

Ευχαριστώ για αυτό το λόγο και εγώ σκέφτομαι πλέον να υπάρχει κάτι σε χρυσό για παν ενδεχόμενο...  Άνεση
Καταγράφηκε
windlass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2018, 01:53:37 μμ »

Μήπως υπάρχει και κάποιος να βοηθήσει για αυτό:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=41799.0
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences