Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:23:05 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση βιβλιου  (Αναγνώστηκε 7591 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 06:48:31 πμ »

  Θα προσπαθήσω να απαντησω σε όλα τα ερωτήματα που τεθηκαν. Βεβαια θα ξεκινησω με την φυλλαδα. Είναι βιβλιο και δεν είναι φυλλαδα. Φυλλαδα είναι υποτιμητικος ορος που χρησιμοποιείται για τις εφημερίδες. Οσο αφορα για την σπανιοτητα του, το βιβλιο της κωνσταντινουπολης είναι εκδοσης του 1924-1925 στην δευτερη εκδοση του βιβλιου, ενώ το δικο μας είναι του 1922 είναι της πρωτης εκδοσης. Η διαφορα είναι ότι στην δευτερη εκδοση εχει 2 σελιδες παραπανω ενώ στην πρωτη εκδοση (όπως φαινεται και στην πρωτη φωτο) τελειωνει απότομα. Άλλη μια διαφορα εχει στο (μικρη) χρωμα του εξωφυλλου.
  Από την άλλη ημουν σαφης στις εκφρασεις μου. ΒΙΒΛΙΟ- ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ- ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΟ ΒΙΒΛΙΟ. Πουθενα δεν ανεφερα για τα σχολια, αναφερθηκα στις φωτογραφιες. Όταν αναφερόμαστε στην μαχη του σκρα, της θεσσαλονικης ,της καβαλας, στην συνθηκη οπου η ΕΛΛΑΔΑ σχεδόν  διπλασιαστηκε ανατρεχουμε σε αυτά τα φωτογραφικα,επαναλαμβανω,φωτογραφικα ντοκουμέντα ,ένα μερος του οποιου καταστραφηκε και χαρις στην υπαρξη του λευκωματος σωθηκαν. Τα βιβλια ιστοριας που διδάσκονται στα σχολεια όταν αναφέρονται σε αυτην την χρονικη περιοδο χρησιμοποιουν αυτές της φωτογραφιες.
 Συγνωμη πρεπει να φυγω, θα συνεχισω σε κανα διωρο.

  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2018, 06:49:16 πμ από pipiss » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 08:10:27 πμ »

   Συγνωμη, επρεπε να παω καπου.. Στην πρωτη εκδοση τυπωθηκαν 2100 αντίτυπα,οπου τα 2000 τα εστειλα στοχευμενα σε ολο τον κοσμο. Για αυτό θεωρητικα μπορει να υπαρχουν θαμμενα σε καποια βιβλιοθηκη του εξωτερικου,ενω ένα στην ελλαδα τα εστειλαν (ένα μερος της πρωτης παρτιδας) σε σημαντικα προσωπα. Ο θειος μου ηταν ένα σημαντικο προσωπο και ετσι βρίσκεται από το 1923 στην κατοχή μας. 
 Δεν υπαρχει ΑΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΗΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ στην ελλαδα. Εμεις ψαχνοντας στο internet να μην βρισκουμε αυτο που αναφερεις αλλα υπαρχει και σε ψηφιακη μορφη οτι ειναι καταγεγραμενο στην ελλαδα. Απο εκει εμαθα και εγω αυτες τις λεπτομερειες!!! Πιστεψε με τα εχουν ΟΛΑ...
Με αρεσε αυτο για την ΣΚΙΩΔΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ(exmim δεν αναφερομαστε σε ενετικα νομισματα,μαλλον μπερδευτηκες!!!) και για κρατικα μυστικα(ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟ). Απαντω εμμεσα και στον herakliotis ,μπορει να επιβεβαιωσει τα γραφομενα μου. Η προθεση μας ειναι να το δωρισουμε, το θελουν ολοι αλλα δυστυχως στην ΕΛΛΑΔΑ τα τελευταια 10-12 χρονια εχει παρατηρηθει το εξης φαινομενο.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 08:40:08 πμ »

Γιατί τόσο (αδικαιολόγητο) μυστήριο;

Παρουσιάστηκε ένα έντυπο-λεύκωμα της εποχής για τον Ε. Βενιζέλο. Όσο αφορά το θέμα του συλλεκτικού ή όχι, είναι αστείο να το συζητήσουμε. Σίγουρα έχει αξία για κάποιους αυτό το έντυπο. Σίγουρα πάλι, δεν είναι στη κατηγορία των συλλεκτών σπάνιων βιβλίων γιατί τα χαρακτηριστικά είναι άλλα. Δεν σημαίνει ότι το να έχω ένα μοναδικό έντυπο 100 ετών, άρα έχει αξία.

Πάμε τώρα στο έντυπο σαν ιστορική πηγή. Σίγουρα είναι. Ακόμη και κομματικά της εποχής να το δει κάποιος, είναι ιστορική πηγή.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να χρειάζεται κάποιος ένα μήνα για να μάθει για το βιβλίο. Υπάρχει το μουσείο του Βενιζέλου στο "κέντρο", που μπορεί να αξιολογηθεί εάν αυτά που περιγράφονται στο συγκεκριμένο έντυπο δεν υπάρχουν αλλού και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους ιστορικούς μελετητές.

Τελευταία μου όμως παρατήρηση, -προς βρώση της περιέργειάς μας-, ούτε μάθαμε εάν κάποιος από τους "ειδικούς" το αξιολόγησε σε ευρώ και πόσο, αλλά ούτε εάν μπορεί να φανεί χρήσιμο ως ιστορική πηγή, με την έννοια ότι έχει νέα στοιχεία. Ποιο ειδικοί από το μουσείο (πέριξ) του Βενιζέλου... ποιοί;

Καλημέρα σας.

Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 11:31:00 πμ »

  Με εβγαλε εκτος το συστημα. Συγνωμη… Καταρχήν στην απορεια του ukobbe γιατι εκανα ένα μηνα! Στην κερκυρα και σε αλλα τουριστικα μερη,ολοι εργαζόμαστε το καλοκαιρι και την αδεια μας την παιρνουμε τον χειμωνα. Ετσι και εγω αρχες αυγουστου πηρα τηλεφωνο στο μουσειο της αθηνας και με κερκυραικη προφορα τους ειπα με φορα για το βιβλιο. Αspeta.. aspeta.. κυριε μου λενε από την άλλη γραμμη. ο υπεύθυνος είναι σε αδεια. Παρτε σε ένα μηνα. Ετσι και εγω πηρα σε ένα μηνα και εμαθα για το βιβλιο. Προς βρωση της περιεργιας σου ukobbe θα ηθελα εσυ να κανεις μια εκτιμηση για την τιμη του βιβλιου. Εγω και το εχω πει από την πρωτη στιγμη (και μπορουν να το επιβεβαιωσουν) ειπα (και πεφτω στις προβλεψεις μου 99% μεσα) ότι το εκτιμω  το πολύ-πολύ-πολύ 20 ευρω!! Εσυ ποσο θα το εκτιμούσες? Αν μου απαντησεις τοτε θα σου πω ποσο το εκτιμουν οι "ειδικοι". Βεβαια γραφεις "ακομη και κομματικα της εποχης να το δει καποιος είναι ιστορικη πηγή" Κλάμα. Όπως ακομη γραφεις"ουτε εάν μπορει να φανει χρησιμο ως ιστορικη πηγή,με την εννοια ότι εχει ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" Απορία
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 12:06:01 μμ »

 
Με αρεσε αυτο για την ΣΚΙΩΔΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ(exmim δεν αναφερομαστε σε ενετικα νομισματα,μαλλον μπερδευτηκες!!!) και για κρατικα μυστικα(ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟ). Απαντω εμμεσα και στον herakliotis ,μπορει να επιβεβαιωσει τα γραφομενα μου.

Άσε και θα κουραστείς πολύ να με μπερδέψεις χαχαχα.  Μου αρέσει που απαντάς σε εμένα, και όχι σε αυτόν που εκανα παράθεση  τα γραφόμενα τουΚλείσιμο ματιού Σαρκασμός..


Στάλθηκε από: gemuncey23
Εισαγωγή παράθεσης
Είναι ξεκάθαρα φιλοβενιζελικό προπαγανδιστικό έντυπο. Και σαν τέτοιο δεν μπορεί να αποτελέσει στοιχείο ιστορικής τεκμηρίωσης. Σαφώς ενδιαφέρον, αλλά όχι βαρύνουσας σημασίας.

Απορίας άξιον το ενδιαφέρον -καθώς και η έκπληξη- της.. σκιώδους υπηρεσίας (!) για την ύπαρξή του..
Εν πάση περιπτώσει, ποιοί είναι οι.. ευνόητοι λόγοι που δεν κατονομάζεται η εν λόγω υπηρεσία; Δεν πρόκειται άλλωστε για κάποιο κρατικό μυστικό..
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 06:15:27 μμ »

 Δεν υπαρχει κανενα κρατικο μυστικο,ουτε σκιωδη υπηρεσια. Ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη επειδη η ολη διαδικασια εγινε επισημα(ονοματεπωνυμο) δεν ηθελα να αναφερω με ποιους μιλησα για να μην τυχον διαρευσουν προσωπικα μου στοιχεια. Προσπαθησα να μοιραστω οτι εμαθα με αυτους που με ρωτησαν,δεν υπαρχει κατι το πονηρο. Ρωτησα και το μουσειο της αθηνας και το χανιων. Και τα δυο ειπαν οτι δεν το εχουν και οτι θα το ηθελαν. Εμεις θελουμε να το δωρησουμε αλλα προεκυψε το εξης προβλημα. Ενα βιβλιο-δυο μουσεια. Επρεπε να επιλεξουμε που θα το δωρησουμε. Δεν μπηκαμε σε αυτην την διαδικασια και ετσι  μας προτειναν να το δωρησουμε στην βουλη των ελληνων. Πρωτα ομως επρεπε να δουνε το βιβλιο,οτι ειναι γνησιο, για να προχωρησει η διαδικασια. Μενουν καποια διαδικαστικα για να ολοκληρωθει η δωρεα. Ετσι απλα.....
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:32:46 μμ »

Μπραβο φιλε κ πατριωτη μου που αποφασισατε να το δωρησετε. Αλλος στην θεση σου θα προσπαθουσε να βγαλει οτι μπορει. Ειχα οντως καταλαβει οτι προκειτε για κατι ιδιαιτερο αλλα δεν μπορουσα να βρω πληροφοριες.
Μπραβο κ παλι φιλε μου
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 11:50:13 μμ »

Το θέμα θα είναι σε πια αποθήκη θα λιώνει μετά. . . .
Γνωστή η κατάληξη των δώρων.
Κρίμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 08:46:04 πμ »

Αγαπητέ pipiss δυστυχώς δεν είμαι συλλέκτης εντύπων, ώστε να είμαι σε θέση να μπορέσω να το εκτιμήσω σε χρηματική αξία. Στα συλλεκτικά/παλαιά είδη, η χρηματική αξία, είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Επιπλέον συγχαρητήρια που αποφάσισες να το δωρίσεις, αλλά από την άλλη στενοχωριέμαι, διότι οι καρεκλοκένταυροι του δημοσίου, θα το πετάξουν σε καμμιά αποθήκη και "από δω πάνε κι άλλοι". Προσωπικά εγώ σε αυτούς τους βλάκες που έχουν αναγάγει τα μουσεία και την κληρονομιά των Ελλήνων σε τσιφλίκι τους και όποτε θέλουν ανοίγουν τις πόρτες ή τις κλείνουν, ΔΕΝ θα το έδινα.

Επιπρόσθετα, εάν είναι πραγματικοί επαγελματίες, (που 100% δεν είναι) θα σου ζητούσαν να τους το δανείσεις για να βγάλουν αντίγραφο και να το μελετήσουν. Αυτό θα ένανε οποιοδήποτε πολιτισμένο κράτος πλην αυτών των δημόσιων υπαλλήλων. Εάν αντιληφθείς κάτι τέτοιο, τότε να αρχίσεις να κάνεις σκέψεις για ΔΩΡΕΑ. (Εννοείται ότι μπορεί να σου πάρει διαδικαστικά 2-3 χρόνια).

Να σου θυμίσω το "λάδωμα" me baby oil  που κανείς καρεκλοκένταυρος δεν πήρε χαμπάρι, αλλά ούτε πήραν μέτρα και το γεγονός επαναλήφτηκε.

Βέβαια δικό σου είναι και το κάνεις ότι θέλεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2018, 08:55:58 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 08:54:57 πμ »

Διαβάστε και το story....

Την προηγούμενη εβδομάδα συζητούσα σε ένα τραπέζι για ένα συλλέκτη βυζαντινών εικόνων.

Με λίγα λόγια, η τεράστια συλλογή του δωρίστηκε στο βυζαντινό μουσείο. Η συλλογή έγινε αποδεκτή μετά από 5 ( ! ) χρόνια και αφού η συγχωρεμένη Μελίνα έμαθε το γεγονός. (Γραφειοκρατία γαρ).

Η συλλογή κάάάποια στιγμή εμφανίστηκε πετσοκομένη στο μουσείο. Οι κληρονόμοι του δωρητή κίνησαν διαδικασία και εισαγγελείς και σήμερα, μετά από τόσο χρόνια έχει βρεθεί μόνο η μισή συλλογή. Που βρισκόντουσαν τα "κομμάτια";  Στα σπίτια των γενικών διευθυντών, υπουργών, υφυπουργών και μεγαλουπαλλήλων του δημοσίου. Η έρευνα συνεχίζεται...
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 09:03:54 πμ »

αυτες οι δωρεες με τα βιβλια ειναι ολοκληρη ιστορια
πριν αρκετα χρονια ειχα δωσει- δωρισει  και εγω ενα βιβλιο (με θεμα την ιταλοκρατια στα δωδεκανησα) σε μια βιβλιοθηκη  και οταν ξαναπερασα μετα απο 5 χρονια απο την ιδια βιβλιοθηκη  και το αναζητησα  μου ειπανε οτι " βεβαιως και το εχουμε τιποτα δεν χανεται " και οταν το πηρα στα χερια μου να το ξεφυλισσω καταλαβα οτι ηταν φωτοτυπια καλης ποιοτητας φηφιακη  απο το αρχικο δικο μου βιβλιο...... (προφανως καποιος το "δανειστηκε" και το εφερε σε φωτοτυπιες....).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 12:32:27 μμ »

Πες τα να μην τα λεω μονο εγω !!!
Υπαρχουν φιλοβενζελικοι εδω στο Ηρακλειο που θα κανανε τοση χαρα να το ειχα στα χερια τους (αναμεσα τους και εγω) και που το βιβλιο θα εκανε παρτι σε παρεες για να το βγαλουν ολοι αντιγραφα προς μελετη.
Και τελικα ή θα πεταχτει σε μια αποθηκη ή στα χερια ενος τσακαλιου .

Υ.Γ Πριν τα πειτε εσεις τα ειχα πρωτοπει εγω ο ιδιος οτι ετσι το βιβλιο χαντακωνετε και δεν αξιοποιητε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 06:44:34 μμ »

Υπάρχει στο ίντερνετ σκαναρισμένο και όποιος θέλει το εκτυπώνει.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 09:09:03 μμ »

http://medusa.libver.gr/jspui/handle/123/10950
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 09:25:38 μμ »

κατα την γνώμη μου θα είναι λάθος να το δωρίσεις και πόσο μάλλον στη βουλή... Στα χέρια κάποιου συλλέκτη θα ήταν πολύ πιο ασφαλές.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences