Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:06:24 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1000 ΔΡΑΧΜΕΣ 1990 SILVER PROOF-50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΠΟΙΙΑ ΤΟΥ '40  (Αναγνώστηκε 12664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
leber
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 02, 2018, 10:55:56 μμ »

Καλησπέρα . Γνωρίζει κάποιος πόσα κομμάτια τελικά κόπηκαν από αυτό το νόμισμα;
Είχα την εντύπωση ότι το τιράζ ήταν 7.000 και όπου και αν έψαξα αυτό το νούμερο αναφέρεται,
αλλά βλέποντας αυτή την αγγελία (https://www.ebay.com/itm/GREECE-1990-1000-Silver-Drachmai-50th-Anniversary-Italian-Invasion-of-Greece/172248369503?hash=item281acd895f%3Ag%3ALRsAAOSwOVpXaDrP&_sacat=0&_nkw=1000+drachmai+1990&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313) το πιστοποιητικό αναφέρει αριθμό 7387.

Ξέρει κανείς αν τελικά κόπηκαν περισσότερα ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2018, 11:03:40 μμ »

7000 τμχ . Εχει ξανακουβεντιαστει οτι τα πιστοποιητικα βγαινουν κατα χιλιαδα/ες και οταν το βαζουν στο κουτι δεν κοιτανε νουμερο πιστοποιητικου.
Αρα μπορει να τυχενε και το 9999 πχ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leber
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2018, 11:10:49 μμ »

Γρήγορος και κατατοπιστικός.
Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Υπάρχει περίπτωση για παράδειγμα (αν γνωρίζεις) να μην έχει μπει η χιλιάδα 0001 έως 0999;

(όχι στο συγκεκριμένο απαραίτητα αλλά γενικά)
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2018, 11:34:26 μμ »

7000 τμχ . Εχει ξανακουβεντιαστει οτι τα πιστοποιητικα βγαινουν κατα χιλιαδα/ες και οταν το βαζουν στο κουτι δεν κοιτανε νουμερο πιστοποιητικου.
Αρα μπορει να τυχενε και το 9999 πχ.

Δηλαδή κόπηκαν 7000 νομίσματα αλλά τυπώθηκαν π.χ. 10000 πιστοποιητικά?

Φίλε leber έχει τύχει να δώ σε κατάστημα το ασημένιο σκάκι με αριθμό πιστοποιητικού 0005!!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
leber
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2018, 11:49:50 μμ »

Απλά Lary εμένα προσωπικά μου χτυπάει άσχημα να ξέρω ότι ενώ ένα νόμισμα ενώ έχει τιράζ π.χ 7000 να
έχω πιστοποιητικό με αριθμό πάνω απ'αυτό. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Τώρα όσο αφορά το παράδειγμα με το σκάκι,πάλι προσωπική μου άποψη, είναι ωραίο να κατέχεις κάτι με πάρα πολύ χαμηλό αριθμό πιστοποιητικού (μες στη 10αδα ας πούμε)
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2018, 06:27:48 πμ »

7000 τμχ . Εχει ξανακουβεντιαστει οτι τα πιστοποιητικα βγαινουν κατα χιλιαδα/ες και οταν το βαζουν στο κουτι δεν κοιτανε νουμερο πιστοποιητικου.
Αρα μπορει να τυχενε και το 9999 πχ.


Όταν το διάβασα αυτό είπα.. "μα τι λένε τώρα;;'. Είναι δυνατόν να κόβουν 7000 νομίσματα και να τυπώνουν 10000 πιστοποιητικα για αυτά; Αφού έχει τα στοιχεία του νομίσματος επάνω, είναι μόνο για αυτά, δεν μπορούν να τα χρήσιμοποιήσουν σε άλλα παρά μόνο αν ειναι ιδίας σύνθεσις. Μέτα έβγαλα να δω το δικό μου.  Αριθμός πιστοποιητικου  008107 σε ένα νόμισμα που έχει τιραζ  7000 κομμάτια. Αμ το άλλο, βγάλαν και σε δυο διαφορετικά χρώματα το κουτάκι; το δικό μου είναι κόκκινο.... Μούγκα στην στρούγκα, αν αυτό δεν είναι παράνοια ε τότε τι είναι;;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2018, 06:29:03 πμ από exmim » Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 03, 2018, 11:56:45 πμ »

Είναι αδιανόητο να βγάζουν πιο πολλά πιστοποιητικά από τα νομίσματα που κόβονται. Από μόνο του κάτι τέτοιο, υπονομεύει την ίδια την ενέργεια της κοπής συλλεκτικού αναμνηστικού με συγκεκριμένο αριθμό κοπής και πιστοποιητικό.
Ωστόσο, υπάρχει και η παρακάτω άποψη από τον κατάλογο Hellas 2008 (καραμήτσος), ότι κόπηκαν 1000 χρυσά και άλλα τόσα ασημένια, αλλά λόγω της μεγαλύτερης ζήτηση, η κοπή επαναλήφθηκε, χωρίς να είναι γνωστός ο αριθμός της δεύτερης κοπής. Η διαφορά στις δύο παρτίδες περιορίζεται στο χρώμα του πιστοποιητικού, που είναι καφέ στα πρώτα και μπλε στα δεύτερα. Δεν το έχω βάλει αυτούσιο το κομμάτι αλλά αυτό λέει. Για το κουτάκι δε λέει κάτι. Βέβαια ο ίδιος κατάλογος αναφέρει 7000 κομμάτια που μάλλον είναι εκτίμηση με βάσει τους αριθμούς πιστοποιητικών.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2018, 12:10:30 μμ »

Είναι αδιανόητο να βγάζουν πιο πολλά πιστοποιητικά από τα νομίσματα που κόβονται. Από μόνο του κάτι τέτοιο, υπονομεύει την ίδια την ενέργεια της κοπής συλλεκτικού αναμνηστικού με συγκεκριμένο αριθμό κοπής και πιστοποιητικό.
Ωστόσο, υπάρχει και η παρακάτω άποψη από τον κατάλογο Hellas 2008 (καραμήτσος), ότι κόπηκαν 1000 χρυσά και άλλα τόσα ασημένια, αλλά λόγω της μεγαλύτερης ζήτηση, η κοπή επαναλήφθηκε, χωρίς να είναι γνωστός ο αριθμός της δεύτερης κοπής. Η διαφορά στις δύο παρτίδες περιορίζεται στο χρώμα του πιστοποιητικού, που είναι καφέ στα πρώτα και μπλε στα δεύτερα. Δεν το έχω βάλει αυτούσιο το κομμάτι αλλά αυτό λέει. Για το κουτάκι δε λέει κάτι. Βέβαια ο ίδιος κατάλογος αναφέρει 7000 κομμάτια που μάλλον είναι εκτίμηση με βάσει τους αριθμούς πιστοποιητικών.


Εαν τα τεμαχια τα εκτιμουσαν βαση των αριθμων των πιστοποιητικων ζητω που καηκαμε.
Οταν λεμε οτι κοπηκαν 7000 νομισματα κοπηκαν 7000 νομισματα.
Τα πιστοποιητικα για διαφορους λογους βγαιναν παντα παραπανω κατι χιλιαδες.
Δεν το κανει μονο η Ελλαδα , το κανουν και αλλα Κρατη πιο σπουδαια και ποιο τιμια και συνεπη απο εμας.
Το σωστο ηταν μετα την διαθεσιν των τελευταιων νομισματων αυτα τα πιστοποιητικα να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩΝΤΑΙ.
(Οπως και πολλα αλλα που επρεπε να καταστρεφωνται και τελικα δεν καταστραφηκαν<δεν θελω να μιλησω σε τι αναφερωμε>  )
Η τακτικη του να βγαινουν μια και εξω παραπανω πιστοποιητικα την θεωρω σωστη και εχει βαση.
Την μετεπειτα πορεια των εναπομειναντων την θεωρω προχειρη και κακη διαχειρηση εκ μερους των υπευθηνων.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leber
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2018, 12:48:45 μμ »

Kοινώς μπάχαλο ως συνήθως. Αφού  λοιπόν κοπούνε κάποιες χιλιάδες πιστοποιητικά παραπάνω,
παίρνει κάποιος κύριος (ή κάποιοι) κάποιες απ΄αυτές και τις βάζει στα κουτιά όπως να ΄ναι.
Τέλοσπαντων ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Κάτι μάθαμε και απ΄αυτό
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 03, 2018, 01:02:29 μμ »

Βέβαια ο ίδιος κατάλογος αναφέρει 7000 κομμάτια που μάλλον είναι εκτίμηση με βάσει τους αριθμούς πιστοποιητικών.


Να προσθέσω δε ξέρω πως οι συγγραφείς υπολόγισαν την ποσότητα και ότι αυτό που ανέφερα είναι δική μου υπόθεση με βάση ότι εφόσον ο ίδιος συντάκτης του καταλόγου λέει βγάλαν 1000+μια άγνωστη ποσότητα για να καλυφθεί η ζήτηση και αργότερα το άθροισμα αυτό το δίνει 7000, κι επειδή το πιο απλό σκεπτικό λέει αν σε οποιοδήποτε νόμισμα του κόσμου δω πιστοποιητικό 1234567... θα θεωρήσω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 1234567... κομμάτια γι αυτό κι έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάτι που δε ξέρω και έχουν ξεχάσει να αναφέρουν δίπλα στο άγνωστη ποσότητα...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2018, 03:40:15 μμ »

 Δηλαδή, εγώ είμαι ο τρελός Άνεση, που το βρίσκω τουλάχιστον γελοίο, να υπάρχουν περισσότερα πιστοποιητικα γνησιότητας, απο το αντικείμενο που πιστοποιούν οτι ειναι γνήσιο.......και να είναι και αριθμημένα. Ωραία εικόνα, σου δίνει ενα αίσθημα εμπιστοσύνης Γλώσσα.
 Δεν έχω παρατηρήσει, συμβαίνει και σε αλλα αναμνηστικά αυτό, με τον αριθμό, και την αρίθμηση, των πιστοποιητικων; να υπάρχουν πάρα πάνω αριθμημένα πιστοποιητικα.

Υγ...  Αυτό το αναμνηστικό δε, παρουσιάζει και ποικιλία... πράγμα σπάνιο σε αναμνηστικά, αν δεν κάνω λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2018, 03:43:46 μμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 03, 2018, 03:57:25 μμ »

Μίμη φίλε μου;;
Είπα πριν ότι το κάνουν και άλλες χώρες.
Κάποτε είχα τον ίδιο προβληματισμό αλλά διαβάζωντας
Έμαθα και είχε την λογική του γιατί γίνεται.
Καί σέ πολλά άλλα γίνεται αυτό (έγραψα ότι δεν θέλω να μιλήσω τι) με προοπτική μετά τό πέρας της αποστολής τους να καταστρέφονται. Οι άλλες χώρες τα καταστρέφουν. Όι δικοί μας;; Αυτό είναι το ερώτημα. Τι κάνουν οι δικοί μας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 03, 2018, 03:59:55 μμ »

Όχι βρε Μίμη δεν είσαι εσύ ο τρελός, αυτοί είναι ό,τι να'ναι. Το να βγάλουν κάποια πιστοποιητικά παραπάνω (που και αυτά θα έπρεπε να έχουν αρίθμηση μέχρι το maximum αριθμό κόπης π.χ. 7000) το καταλαβαίνω. Το να τυπώσουν όμως τρείς - τέσσερις - πέντε χιλιάδες παραπάνω αριθμημένα πιστοποιητικά, έτσι για να'χουμε, με ξεπερνάει!!!!

Όντως στο Όχι έχουμε ποικιλία...για να μπορούμε να συλλέξουμε περισσότερα νομίσματα  Γλώσσα. Μετά μου αρέσει που ''σφαζόμαστε'' για τους κομμένους μίσχους και τη γνησιότητά τους στο 20άρικο του Όθωνα  Άνεση
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 03, 2018, 04:28:53 μμ »

Μια και το αναφερατε υαρχουν δυο ποικιλιες.
1000 με ψιλα  Γραμματα  κα
1000 με ποιο χοντρα γραμματα. Γνωστη απο παλια η διαφορα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 03, 2018, 05:30:38 μμ »

Το νόμισμα έχει κτυπηθεί απο τουλάχιστον 2 μήτρες.Υπάρχουν σοβαρές διαφορές που δεν περιορίζονται στα γράμματα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences