Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:42:34 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρολογος  (Αναγνώστηκε 4473 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 26, 2018, 11:54:15 μμ »

Παιδια καλησπερα
Μετακομισα και πηρα εναν υδραυλικο να μου μεταφερει τον ηλιακο , αφου εκανε τη τοποθετηση στο νεο σπιτι χρειαστηκε ηλεκτρολογος να το συνδεσει . Ζηταω απο τον υδραυλικο αν ξερει καποιον ηλεκτρολογο και μου στελνει καποιον . Ερχετε ο ηλεκτρολογος και του εξηγω οτι πρεπει να συνδεσει τον ηλιακο με το ρευμα μου .

Κανει την συνδεση τον πληρωνο και φευγει. Μετα απο τρεις μηνες βουλωνει η αποχετευση του πανω διαμερισματος με λυματα να μπαινουν απο την τουαλετα τους , αφου φωναζουν υδραυλικο ανακαλυπτουν οτι το φραξιμο ειναι καπου στο μεταξυ 1-2 οροφου υστερα απο ελεγχο ανακαλυπτουν ενα μπλοκαρισμα στο υψος του μπαταριου μου . Αφου ανεβενει ο υδραυλικος στην ταρατσα ανακαλυπτει οτι ο ηλεκτρολογος εχει περασει το καλωδιο του ρευματος  στη σωληνα των λυματων και οχι των εξαεριστηρων και καταληγει στο παταρι μου οπου το συνδεει με το ρευμα !! Οι σωληνες ειναι διπλα διπλα   και αφου το ειδα και εγω εκει κατεληγαν τα καωλδια ρευματος αλλων τριων ηλιακων .

Ειδοποιω τον υδραυλικο και αυτος τον ηλεκτρολογο και του εξηγει τι  λαθος εχει κανει , δυσκολευετε να καταλαβει λεγοντας οτι δεν μπορει να εκανε τετοιο λαθος και του ζηταω να ερθει επογοντος να διορθωσει το λαθος του καθως εθεσε τοσο καιρο σε κινδινο  τη ζωη μου και της οικογενειας μου με πιθανοτητα ηλεκτροπλιξιας και τη ταλαιπωρια των γειτονων μου βαζωντας τους σε περιτα εξοδα  χωρις να φταινε .

Ο ανθρωπος δεν εχει εμφανιστη εδω και δυο μεερες , αγνοοντας τον προβληματισμο μου και τον κινδυνο που με εθεσε ,
Τι πρεπει να κανω ?? να παω εισαγελεα ο ανθρωπος ειναι δημοσιο κινδυνο βαζωντας σε κινδυνο του πολιτες και ανεδεστατος αφου δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του .που αλλου μπορω να απευθυνθω Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2018, 12:06:02 πμ »

Εφόσον είναι διπλωματούχος ηλεκτρολόγος στο σύλλογο ηλεκτρολόγων τής περιοχής σού.
Έρχεται αρμόδιος τεχνικός και εφόσον είναι λάθος και δεν το φτιάχνει μπορούν να τού αφαίρεση την άδεια.
Δεν παίζουν με το ρεύμα. Δέκα χρόνια να περάσουν από ένα τεχνικό λάθος σε έναν πίνακα πχ μπορεί να του κάνουν ζημιά με καταγγελία.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2018, 09:12:50 πμ »

Βέβαια άντε να αποδείξεις οτι το έκανε αυτός, μιας και φαντάζομαι οτι πληρώθηκε μαυρα Κλείσιμο ματιού

Γιαυτο δεν θα έρθει, είναι σαν να αναγνωρίζει οτι έκανε λάθος....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2018, 09:13:12 πμ από johneko » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2018, 10:04:25 πμ »

Στο σπιτι εμενα στο περασμα της πενταετιας ανακαλυφτικαν σιγα σιγα τρια λαθη μεσα στον Ηλεκρικο Πινακα.
Και τις τρεις φορες ηρθε αμεσα ο Ηλεκτρολογος και τα εφτιαξε.
Την μια φορα ειχε να κανει με καποια φωτα.
Το ανακαλυψε συνεργατης απο την δουλεια που τον εφερα σπιτι βιαστικα.
Δεν το αγγιξε , μου ειπε φωναξε αυτον που εκανε την καλωδιωση.
Την δευτερη φορα ειχε να κανει με το Ηλιακο και εμενα. Δεν το φιαξαμε ακομη διοτι μαζευει πλεον υπογραφες το Ηλιακο (βγαζει σταγονες νερου που και που με σκουρια) και το αφησαμε οταν θα μπει το καινουριο ει γνωσιν του.
Απλα του κλεισαμε το ρευμα , ετσι και αλλιως ποτε δεν το αναβαμε. Ειτε ο Ηλιος ειτε τα ξυλα ζεστεναν το νερο.
Την τριτη φορα το ανακαλυψε ο τεχνικος της ΜΙΛΕ που ηρθε να κανει μια επισκευη στην κουζινα.
Ενω του εχω εμπιστοσυνη σαν μαστορα το θεμα ειναι οτι εχει συνεργειο με 15 παιδια/μαστορους.
Ξερεις αυτοι τι κανουν οταν εχεις πεντε κτιρια πχ ταυτοχρονα να παλεψεις ;;
Παρολο που εχει περασει πενταετια παντα ερχετε προθυμα ομως καιποτε δεν πηρε χρηματα εφοσον εβλεπε οτι ηταν κακοτεχνια των υπαλληλων του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2018, 08:49:23 μμ »

Βαλε εναν δικηγορο να τον καλεσει κ να τον ψαρωσει. Ξερουν αυτοι. Δεν εχει σημασια που δεν σου εδωσε αποδειξη την στιγμη που καποιος οικειος σου η γειτονας μπορει να βεβαιωσει οτι τον ειδε που ηλθε κ σου εκανε την δουλεια.
Αλλωστε Γιωργο εκει που ζεις ειναι μικρη η κοινωνια κ αυτον δεν συμφερει να του βγει το ονομα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2018, 08:53:53 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2018, 02:24:43 μμ »

Φιλε Γιώργο, μπορεις να τον τιλιξεις σε μια κολα χαρτι.... Οπως προανεφεραν και ενα ξοδικο απο δικηγόρο που δεν σου κοστίζει τιποτε..... Για να γλυτώσεις κοσμακι.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2018, 02:48:53 μμ »

εξωδικο = 100 ευρω
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2018, 05:15:58 μμ »

εξωδικο = 100 ευρω
+ 20E ο κλητήρας για παράδοση
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2018, 04:17:39 μμ »

παιδια γεια σας ,
τελικα ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα ,
ενημερωσα τον τοπικο συλλογο ηλεκτρολογων και με παρακαλεσαν να τους πω ποιος ειναι . Αυτο που εκανε δεν ηταν λαθος αλλα τραγικο !!! γραμμη 220 v  μεσα σε αποχετευση λοιματων μεχρι και αδεια του αφαιρουσαν.

Τον παιρνω δευτερα πρωι (αφου  δεν εμφανιστηκε δυο μερες) και του λεω ειναι 10.00 η ωρα , αν δεν ερθεις μεχρι τις 12.01 θα βρισκομαι στο γραφειο του εισαγγελεα και ας ακολουθηθη η νομιμη διαδικασια.

11.15 τα ειχε διορθωσει και εφυγε ζητωντας συγγνωμη . Τον ενημερωσα οτι ο απο πανω οποφος  που εξαιτιας του πλημηρησε  εφερε υδραυλικο και απολυμαντικη ειναι υποχρεωση του να τους αποζημιωσει . Μιλησα και με τους ιδιους αλλα δεν θελουν τιποτα που το θεωρω λαθος .
Πρεπει να αναλαβει ευθυνες
 ετσι εληξε που πιστευω μπορουσε  πολυ ευκολα να ειχε αλλη τροπη η ιστορια !!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2018, 04:30:15 μμ »

Η πρώτη απάντηση πού σού έδωσα δλδ φίλε Γιώργο στο ποστ Κλείσιμο ματιού

Το ήξερα από εμένα αυτή την διαδικασία.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2018, 06:52:42 μμ »

ναι οπω ς τα ειπες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2018, 08:56:56 μμ »

Αυτο που μου ειπε ο φιλος ηλεκτρολογος που ειχε ερθει εκτακτα στο σπιτι επειδη δεν ευρισκα τον δικο μου σαβατοκυριακο ειναι πως οι εγαταστασεις εχουν και αυτες εγγυηση.
Και μαλιστα οχι διετη οπως τα ψυγεια / τηλεορασης που αγοραζουμε.
Οποιος βαλει την υπογραφη του σε εναν πινακα ειναι υπολογος ακομη και μετα απο δεκαετια εαν γινει στραβη και φταιει !!!
Και μαλιστα ενω ειδε που ηταν το λαθος μου ειπε οτι δεν αγγιζει και να ερθει να το φτιαξει αυτος που εβαλε την υπογραφη του!!!
Φυσικα ο σταθερος Ηλεκτρολογος ηρθε πρωι πρωι την δευτερα και μαλιστα δεν ζητησε δεκαρα τσακιστει.
Απεναντιας εριξε μια ματια σε ολα τα δωματια για να δει μηπως υπηρχαν αλλες στραβες των υπαλληλων του.
Αλλα γενικα για να βρουμε ολα τα λαθη περασε καπου πενταετια τελικα.
Παντα ομως απικο οποτε τον καλουσα. Κυριος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2018, 11:29:34 μμ »

Για να γελασουμε κ λιγο μιας κ τελος καλο ολα καλα

https://www.youtube.com/watch?v=ib7VSQ8vSic
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2018, 11:39:47 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  τελειο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 11:10:48 μμ »

https://www.facebook.com/Ind.eng.design/videos/232077460797134/
 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences