Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:44:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ολυμπιακά γραμματόσημα 1896  (Αναγνώστηκε 4132 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 23, 2018, 10:15:34 μμ »

Καλησπέρα,

Εάν γνωρίζει κάποιος φίλος εδώ φιλοτελιστής να με ενημερώσει σχετικά με τιμές, με ενδιαφέρει η πώληση σειράς γραμματοσήμων, ασφράγιστων, Ολυμπιακοί Αγώνες 1896, η σειρά είναι πλήρης.
Σας ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2018, 10:56:01 μμ »

Η συγκεκριμένη σειρά είναι απο τις ωραιότερες και ακριβότερες των κλασικών Ελληνικών γραματοσήμων.
Η τιμή της εξαρτάται απο την κατάσταση της.
Δηλαδή απο το άν είναι με σαρνιέρα (μεγάλη ή ίχνος),απο το άν είναι σωστά κενταρισμένα τα γραμματόσημα,απο τη γόμα τους αν ειναι γνήσια ή αναγομωμένα και απο την οδόντωση τους.
Επίσης στις μεγάλες αξίες έχουν κυκλοφορήσει πολλά πλαστά
Η ερώτηση είναι πολύ γενική,φωτογραφίες μπροστά και πίσω κυρίως στις μεγάλες αξίες θα βοηθούσε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2018, 10:59:09 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2018, 12:45:27 πμ »

Δυστυχώς η κάμερα του κινητού δεν είναι καλή, ένα μικρό δείγμα απλά έβαλα, τα χρώματα είναι πολύ πιο ζωντανά κλπ, η σειρά είναι πλήρης, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2018, 12:18:23 μμ »

Στα link που ακολουθούν οι τιμές που ΖΗΤΑΕΙ ο μεγαλύτερος οίκος που δραστηριοποιείται στον χώρο.Οι τιμές επιβαρύνονται και με την προμήθεια του Οίκου.
Το πρώτο με σαρνιερα και το δεύτερο χωρίς,σε κατάσταση VF-Superb.
Χωρίς σαρνιέρα μένει διαρκώς στα απούλητα εκτώς ελαχίστων εξαιρέσεων.
Η τιμή που αγοράζει ο Οίκος μπορείτε να την φανταστείτε απο τη στιγμή που η σειρά αυτή δεν είναι εμπορική πλέον.
Ενας ιδιώτης η τιμή που μπορεί να πουλήσει,εαν βρει αγοραστή διότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος απο τον συλλέκτη που ενδιαφέρεται να πέσει σε πλαστά οπότε συνήθως προτιμάει εναν επώνυμο μικρό ή μεγάλο οίκο εαν δεν ξέρει να τα ξεχωρίσει,εγώ θα την τοποθετούσα 20-30% κάτω απο την τιμή που ζητάει ο Οίκος,διότι η λογική λέει οτι η τιμή της θα κινηθεί στο μέλλον προς τα κάτω.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=594&lot=443806

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=587&lot=400927

Δεν ξέρω αν βοήθησα Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2018, 12:29:46 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:02:36 μμ »

Καλησπέρα, ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντηση. Αυτά χωρίς σαρνιέρα δεν -ας πούμε- πουλιούνται επειδή θεωρούνται ακριβότερα;; Ακόμη έριξα μία ματιά στο γερμανικό e-bay αλλά και αλλού και οι τιμές που έχουν είναι σαφώς πιο πάνω από τους εδώ (έχω και κάποιες άλλες σειρές και γενικά θα με ενδιέφερε η πωλήση, φυσικά εάν με συμφέρει η τιμή, γι αυτό και ρωτώ)
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:27:34 μμ »

Καλησπέρα, ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντηση. Αυτά χωρίς σαρνιέρα δεν -ας πούμε- πουλιούνται επειδή θεωρούνται ακριβότερα;;

Δείτε πρίν απο 6-7 χρόνια τι ζήταγε ο Οίκος για την ίδια σειρά.Τοτε 6.500, τώρα 4.500.Μετά απο άλλα 6-7 πόσα πιστεύετε οτι θα ζητάει (και τότε απούλητη)

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=440&lot=367890

Οταν κάποιος μπορεί να διαθέσει αυτό το ποσόν,λόγω της υπερπροσφοράς,γνωρίζει οτι η τιμή θα πάει πιό κάτω.Περιμένει λοιπόν.Αγοράζοντας το επίσης σήμερα ξέρει οτι σε 6-7 χρόνια δεν θα πίάσει ουτε τα μισά απο οσα έχει δώσει και ΑΝ μάλιστα καταφέρει να το πουλήσει.
Ο συλλέκτης λοιπόν που το θέλει θα προσαρμοστεί και θα το πάρει με σαρνιέρα ή με ίχνος σαρνιέρας και θα το έχει και θα το καμαρώνει..

Ακόμη έριξα μία ματιά στο γερμανικό e-bay αλλά και αλλού και οι τιμές που έχουν είναι σαφώς πιο πάνω από τους εδώ


Στο ebay οι ξένοι πωλητές βλέπουν τους ξένους καταλόγους,μή γνωρίζοντας πιθανό την αγορά και βάζουν απο εκείνους τιμές ή και απο τον Ελληνικό.Ο Hellas τιμολογεί την σειρά με 9.926 (μόλις έκανα την πρόσθεση)
Το ερώτημα είναι πουλιούνται?

Ο καθένας βάζει οτι θέλει.Θα με ενδιέφερε να μας πείς αν δεις πωλήσεις που κλείνουν τελικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2018, 03:37:56 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:38:16 μμ »

Ναι κατάλαβα. Ενδεχομένως συμφέρει κανείς να πουλήσει ιδιωτικά;; Πχ στις δημοπρασίες ή γενικά στην ανοιχτή πώληση ας πούμε ποιος καθορίζει την τιμή τελικά;; Εγώ φερ' ειπείν τα έχω από συλλογή πολύ παλιού συλλέκτη που είχε ξεκινήσει την συλλογή του από τις αρχές του περασμένου αιώνα. Άρα το σε ποιά τιμή θα πουλήσω είναι σχετικό και κατά την κρίση μου. Το site που μου παραθέσατε το είδα, ευχαριστώ, απλά αναρωτιόμουν ο Βλαστός που ήταν χρόνια στον χώρο εξακολουθεί;; (λείπω καιρό, έχω επιστρέψει σχετικά πρόσφατα, δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ)
Σας ευχαριστώ και πάλι όπως και νά 'χει!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:50:42 μμ »

Ναι κατάλαβα. Ενδεχομένως συμφέρει κανείς να πουλήσει ιδιωτικά;; Πχ στις δημοπρασίες ή γενικά στην ανοιχτή πώληση ας πούμε ποιος καθορίζει την τιμή τελικά;;

Σίγουρα συμφέρει ιδιωτικά.Και τον πωλητή και τον αγοραστή.
Επαναφέρω εδώ βέβαια τον κίνδυνο πλαστότητας που είπα πιό πάνω.Εγώ μπορώ να διακρίνω αν είναι πλαστό ή όχι,όπως και το θέμα της γόμας ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Αν είναι αναγομωμένο,δηλ έχει περαστεί γόμα καινουργια απο πάνω για να καλύψει πιθανές ατέλειες ή οξιδώσεις η τιμή πέφτει κατακόρυφα.Αυτός που δεν μπορεί το ρισκάρει?
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα.

{...}στις δημοπρασίες ή γενικά στην ανοιχτή πώληση ας πούμε ποιος καθορίζει την τιμή τελικά;; Εγώ φερ' ειπείν τα έχω από συλλογή πολύ παλιού συλλέκτη που είχε ξεκινήσει την συλλογή του από τις αρχές του περασμένου αιώνα. Άρα το σε ποιά τιμή θα πουλήσω είναι σχετικό και κατά την κρίση μου.

Οι δημοπρασίες πάνε με τον "μπούσουλα" κατάλογο ο οποιος αν δεν υπήρχε θα υπήρχε χάος.
Τωρα σε ποια τιμή θα πουλήσει κάποιος....
Ανάλογα με την ανάγκη του!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2018, 03:51:17 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:56:37 μμ »

Οκ σας ευχαριστώ! Μία τελευταία ερώτηση : ποιός/ποιοί κατά την δική σας κρίση εκτιμητές εδώ που να είναι και έμποροι μπορούν να έχουν μία σωστή άποψη για την ποιότητα - εγκυρότητα - τιμή του γραμματοσήμου;; Αν ήθελα δλδ πού θα μπορούσα να απευθυνθώ;; Φυσικά η ερώτησή μου δεν σας δεσμεύει σε τίποτα, απλά μία γνώμη έμπειρου συλλέκτη θα ήθελα.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:57:14 μμ »

{...}ο Βλαστός που ήταν χρόνια στον χώρο εξακολουθεί;; (λείπω καιρό, έχω επιστρέψει σχετικά πρόσφατα, δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ)
Σας ευχαριστώ και πάλι όπως και νά 'χει!

Δυστυχώς μετά το θάνατο του ΔΑΣΚΑΛΟΥ Ορέστη Βλαστού, ο Οικος εχει συρρικνωθεί και περιοριστεί σε πωλήσεις μόνο μέσω ebay.Θεωρείται αξιόπιστος {?} και έχει πελατολόγιο κυρίως απο το Εξωτερικό.Βγάζει καλά αντικείμενα αλλα οι τιμές χτυπιούνται λόγω του ονόματος ΒΛΑΣΤΟΣ.
Εχει σταματήσει να βγάζει και κατάλογο...  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2018, 03:59:58 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2018, 03:58:25 μμ »

Οκ σας ευχαριστώ! Μία τελευταία ερώτηση : ποιός/ποιοί κατά την δική σας κρίση εκτιμητές εδώ που να είναι και έμποροι μπορούν να έχουν μία σωστή άποψη για την ποιότητα - εγκυρότητα - τιμή του γραμματοσήμου;; Αν ήθελα δλδ πού θα μπορούσα να απευθυνθώ;; Φυσικά η ερώτησή μου δεν σας δεσμεύει σε τίποτα, απλά μία γνώμη έμπειρου συλλέκτη θα ήθελα.

Στην ερώτηση αυτή νομίζω δεν μπορώ να απαντήσω δημόσια Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pepermint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2018, 04:01:05 μμ »

Ok το καταλαβαίνω, αν μπορείτε με προσωπικό μήνυμα θα το εκτιμούσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences