Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:36:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ασημενιο νομισμα ελληνικο-βαλκανικο,γνωριζει καποιος  (Αναγνώστηκε 3986 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
left
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:09:53 μμ »

ειμαι νεος οπως θα ειδατε και χρειαζομαι μια εκτιμηση για αυτο το νομισμα.εχει αξια ή οχι;και αν ναι ποια ειναι;ευχαριστω http://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=27&pos=97
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 08:35:58 μμ »

αυτο φιλαρακι ειναι μια κοπια των βουλγαρων για να πιανουν κοτσο κατι ασχετους που θελουν να ασχοληθουν με τα κερματα.Με την γουρουνα και τα εφτα γουρουνακια. Ονειρευονται θυσαυρους αντι να στρωσουν τον κωλο τους να δουλεψουν, και γι αυτο ειναι ευκολα θυματα στα χερια επιτηδειων.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 10:12:05 μμ »

δεν ειναι νομισμα... ακριβως.. αυτα καπου στις αρχες του 1900 νομιζω.. τα εφτιαχναν γυφτοι  και προσπαθουσαν να ξεγελασουν τον κοσμο οτι ειναι αρχαιο νομισμα που πανω του εχει κωδικοποιημενο χαρτι θησαυρου του βασιλια Σελβυρου.. που γιαν α πω την αληθεια.. δεν ξερω καν αν υπηρχε ποτε...

υπαρχουν διαφορες διαστασεις.. οπως εχει και διαφορα σχεδια.. ειτε με βοσκο και κοπαδι απο γουρουνια σαν το δικο σου.. ή με την γουρουνα και 7, ή 8 ή 9 ή 10 γουρουνακια....

ηταν σε ευτελες μεταλλο....

υποψιν... λεγοντας εκεινη την εποχη γυφτος... δεν ηταν απαραιτητα ο Ρομα....
ετσι ονομαζαν τους γανοματζηδες, σιδεραδες καμια φορα.. αλαλ περισσοτερο ηταν η γανοματζηδες.. που γυρνουσαν και τις περιοχες.. και ηξεραν και ειχαν και τα εργαλεια και να τα φτιαχνουν...

ειναι κακοτεχνα... και δεν ξερω για τυχον αξια... αν και θα ηθελα να εχω απο ενα καθε σχεδιου για την ιστορια τους...

αυτα που ειναι με την γουρουνα και τα μικρα της.. παρουσιαζουν μια ομοιοτητα.. στα σχεδια.. οποτε ισως ειναι απο τον ιδιο κατασκευαστη που απλα ειχε γανοματζηδες για ντηλερ..... το αλλο με τον βοσκο ισως ειναι αλλου...

ο θρυλος με την γουρουνα και τα γουρουνακια... και το χρυσο, τον θησαυρο..... εχει περασει μεχρι και τις μερες μας... μπορει να ακουσεις ιστοριες απο γονεις ή γιαγιαδες, παππουδες... οι ιστοριες μπορει να διαφερουν...για να κεντρισουν το ενδιαφερον στα υποψηφια θυματα...  

προσφατα παντως.. ειχα δει ενα που πουληθηκε στα 14 ή 15 δολλαρια.. δεν το χτυπησα μιας και θεωρησα την τιμη...τοσο καλη για το πορτοφολι μου αλλα κια για ενα τετοιο κομματι..
Καταγράφηκε
left
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 10:13:54 μμ »

μαλιστα,ευχαριστω φιλε μου.το ειχε ο πατερας μου μαζι με αλλα παλλαια νομισματα και ειπα μηπως ηταν κατι με αξια.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 10:17:39 μμ »

εχει μια ιστορια κι αυτο... Χαμόγελο αν προσεξεις.. εχει και λιμαρισματα κτλ.. για να το φερουν στα ισια του.. Κλείσιμο ματιού

μια χαρα εισαι! Χαμόγελο τις περισσοτερες φορες.. στα χερια σου... δεν εχεις κατι αξιας αλλα κρατας ενα μικρο κομματι ιστοριας.. ειτε επισημης ειτε οχι.. ειτε γνωστης ειτε οχι....

δεν εχει σημασια το ποσο κανει... αλλα το που και ποσο παλια σε ταξιδευει... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences