Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:44:58 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mετάλλιο Lange: Μιαούλης - Ναυτική Αρετή  (Αναγνώστηκε 10039 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 22, 2018, 03:15:37 μμ »


Lary  Οποιος εχει τα Νομισματικα Χρονικα Ν 2 μπορει να σου δωσει ολες τις πληροφορειες που θες.
Εγω δεν ημουν ποτε μερος της Λεσχης και δεν τα εχω αποκτησει.
Αρκετοι τα εχουν αναμεσα μας , λιγη καλη διαθεση χρειαζετε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:04:23 μμ »

Και μια και κανεις δεν ανοιξε τα βιβλια του να σε βοηθησει στα ερωτηματα σου  εχωντας απο χτες προχτες τα βιβλια στα χερια μου σου επιβεβαιωνω τα οσα ειχα πει και να σου λυσω καπως την απορια σου με της ημερομηνιες.
Στο Νομισματικα Χρονικα τευχος ενα εχει την μελετη του Μελετοπουλου.
Αναφερετε αποκλειστικα στα δωδεκα μεταλλια τι ειναι το καθενα και λεει οτι δημιουργηθηκαν με την ευκαιρια των ####ν του Οθωνα με την Αμαλια.Δλδ 1936.
Στο νουμερο δυο τωρα των Νομισματικων Χρονικων εχει το αρθρο αυτο που σου ελεγα του Ασπρογερακα.
Εκει γινετε μνειαν για τεσσερα ακομη μεταλλια του Λαγκε και αναμεσα τους και το δικο σου.(ειναι ενα εκ των δυο που βρηκα μεχρι τωρα να το εχει φωτογραφια , συν ενα αρθρο του Ταζεδακη εαν θυμαμαι καλα στον Συλλεκτικο κοσμο οπου πηρα και την διαμετρο του)
Δυστηχως δεν γινετε αναφορα για το ποτε δημιουργηθηκαν .
Η ημερομηνιες που αναφερει πανω μην σε ξεγελαν ομως να νομιζεις οτι εγινε η δημιουργια του το 1935.
Ξεκαθαρα ο Ασπρογερακας αναφερει οτι κυκλικος το μεταλλιο σου αναφερει την ημερομηνια Γεννησης και θανατου.
Αρα το 1935 που βλεπεις αφορα την ημερομηνια θανατου καθαρα και μονο.
Πιστευω οτι ειναι μεταγενεστερο των δωδεκα μεταλλιων του 36. Αυτη η εντυπωση μου βγαινει απο τα οσα διαβασα.
Εχωντας τωρα ενα ολοκληρωμενο πλανο απο ολες τις βιβλιογραφιες που διαβασα δλδ Συλλεκτη /Συλλεκτικο Κοσμο/ Νομισματικα Χρονικα τα μεταλλια ολα ειναι 17 στο συνολο που εγραψε καπου ο Ταζεδακης σε ενα αρθρο αλλα εχουμε τις υποποικιλιες.
Σαν υποποικιλιες φανταζωμε θα εννοει πχ το μεταλλιο του 1939 για το Πανεπιστημιο υπαρχει Τους Συνδρομητες αλλα υπαρχει και τους Ευεργετες.
Ειχα αναφερθει προσωπικα για αυτο καποτε εγω σε ενα παλιο μου ποστ. Πιθανον ο Ταζεδακης το εβλεπε σαν ενα μεταλλιο με υποποικιλια.
Σαν υποποικιλια θα εβλεπε πιθανον και το διαφορετικο κραμα.
Πχ μια παρασταση κοπηκε σε χρυσο αλλα κοπηκε και σε ασημι.
Δεν τα μετρησε σαν δυο διαφορετικα.
Ελπιζω να σε βοηθησα με ολα αυτα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 10, 2018, 01:46:08 μμ »

Και λιγα συμπληρωματικα στοιχεια να τα εχουμε ακομη ολα μαζι :
Το μεταλλιο των ####ν πιστευετε οτι βγηκε πρωτο και μετα βγηκαν τα υπολοιπα!!
Ο λογος ειναι οτι αλλαζει την υπογραφη του ο Λανγκε και την κανει ποιο Ελληνικης νοοτροπιας.
Των ####ν πχ εχει υπογραφη Λανγε και ολα τα υπολοιπα Λαγγε .(δες πως υπογραφει στο δικο σου για να καταλαβεις που βρισκετε χρονολογικα απο αυτο)
Πρωτη φορα για αυτα τα μεταλλια αναφερετε το εγκυκλοπεδικο λεξικο Ελευθερουδακη 1930.
Το 1971 ο Μελετοπουλος παρουσιασε το βιβλιο του , ενω το 1973 ο Ασπρογερακας μετραει 16 μεταλλια και μετα καταλαβαινουν οτι τα μεταλλια για το Πανεπιστημιο ειναι 2 (εχω αναφερθει παλια προσωπικα για αυτα) και το 1981 ο Α.Ρεσσος ανεβαζει το συνολο των μεταλλιων στα 19 !!!
(Καποια ο Ταζεδακης τα εβλεπε ποικιλιες , αλλοι τα βλεπουν διαφορετικες κοπες.και εγω προσωπικα του Πανεπιστημιου 2 διαφορετικα το βλεπω και ας αλλαζει μονο η λεξη συνδρομητας/ευεργετες)
Στο συνολο νομιζω οτι μεχρι σημερα εχουν καταγραφει 27 μεταλλια / παραλαγες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2018, 01:49:33 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 10, 2018, 02:28:32 μμ »

Νομισματικα χρονικα και σελιδα 74 ο Ταζεδακης πιστευει οτι το μεταλλιο σου κοπηκε γυρω στο 1839.
Βγαινει αυτο το συμπερασμα διοτι το παρων μεταλλιο αποκτηθηκε εκεινη την εποχη απο την Νομισματικη συλλογη της Βιεννης. Και συγκεκριμενα κατα το πρωτο τριμηνο του 39 !!!
Αρα εκει πανω κατω ειναι η δημιουργια του.
Αυτο τωρα το διαβασα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 10, 2018, 07:16:56 μμ »

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ που έκατσες και έψαξες τις πηγές και ανάρτησες όλες αυτές τις πληροφορίες. Πολύ ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια ότι το μετάλλιο των γάμων Όθωνα - Αμαλίας φέρει υπογραφή ΛΑΝΓΕ, αλλά τα υπόλοιπα 11 της σειράς ΛΑΓΓΕ ! Αυτό της Ναυτικής Αρετής που έχω φέρει υπογραφή ΛΑΝΓΕ οπότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλήξω με βεβαιότητα αν είναι του 1835, 1836 ή 1839.

Αν όμως συνυπολογίσω ότι: α) και το μετάλλιο του Πανεπιστημίου Αθηνών για τους ευεργέτες / συνδρομητές φέρει και αυτό υπογραφή ΛΑΓΓΕ και ημερομηνία κοπής 1849 και β) η υπογραφή τροποιήθηκε από ΛΑΝΓΕ σε ΛΑΓΓΕ που είναι και η τελική της μορφή, όπως ανέφερες και εσύ αλλά και ο Γεωργιόπουλος στη μελέτη του ''Το νεοελληνικό νόμισμα από την Ανεξαρτησία μέχρι Σήμερα'' (σελ.135), τότε συμπεραίνω ότι κατά πάσα πιθανότητα το μετάλλιο της Ναυτικής Αρετής είναι όντως του 1835 με αφορμή τον θάνατο του Μιαούλη, γιατί αν ο Λάνγκε καθιέρωσε την υπογραφή του στα μετάλλια ως ΛΑΓΓΕ και δεχτούμε ότι η Ναυτική Αρετή είναι μεταγενέστερη του 1836, τότε δεν υπαρχεί κανένας λόγος ούτε και βγάζει νόημα ο χαράκτης να υπογράψει αυτό το μετάλλιο με την προγενέστερη γραφή ΛΑΝΓΕ.

Επίσης να προσθέσω και εγώ κάποια στοιχεία που βρήκα για τα μετάλλια ευεργετών / συνδρομητών του Πανεπιστημίου Αθηνών (σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην ιστοσελίδα του):

Το μετάλλιο ''Τοις Ευεργέταις'' (με ημερομηνία κοπής 1849) αλλά και τιμητικό δίπλωμα (με ημερομηνία 1852), σύμφωνα με τα όσα αναφέρει η ηλεκτρονική παρουσίαση του Πανεπιστημίου, δόθηκε σε όσους έδωσαν από 200 δραχμές και άνω, ενώ όσοι δώρησαν κάτω από 200 δραχμές έλαβαν το μετάλλιο ''Τοις συνδρομηταίς''. Ο Όθωνας για παράδειγμα έδωσε το αστρονομικό για την εποχή ποσό των 40.900 δραχμών!!!

Πηγές:

http://kapodistriako.uoa.gr/stories/149_th_01/index.php?m=2

http://en.archive.uoa.gr/fileadmin/archive.uoa.gr/uploads/powerpoint_25/arch/ISTORIA_PAN-MIOY.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2018, 07:19:15 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 10, 2018, 08:21:04 μμ »

Καταρχην κανεις λαθος , ειναι του 39 και οχι του 49.
Αυτο για τα χρηματα  το εχω γραψει εδω   
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=443.0

εν αρχε γεννεσεως του σαιτ.
Δεν ξερω εαν φαινετε η φωτογραφια απο το δικο μου μεταλλιο  που το ειχα σηκωσει το οποιο δυστηχως και αυτο το χανω σημερα και δεν ξερω που βρισκετε  :'( :'(

Γενικα υπολογιζω οτι χανω πραγματα νομισματα χαρτονομισματα και βιβλια αξιας περιπου 3,000 τα οποια δεν τα βρισκω πουθενα. Μια κουτα ολοκληρη πραγματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 10, 2018, 09:43:28 μμ »

Το ότι το μετάλλιο του Πανεπιστημίου είναι του 1849 αναφέρεται στην 2η παραπομπή που έβαλα. Επίσης από το Εθνικό Τυπογραφείο βρήκα:

α) το Φ.Ε.Κ. 13 / 09-06-1839 όπου αναφέρει τον κατάλογο δωρητών μέχρι και την 25η Μαιού 1839
β) το Φ.Ε.Κ. 3 / 08-02-1840 όπου αναφέρει τον κατάλογο δωρητών από 25-05-1839 έως και 30-11-1839 (δηλαδή ο κατάλογος αυτού του Φ.Ε.Κ. είναι σε συνέχεια του προηγούμενου)
γ) το Φ.Ε.Κ. 11 / 04-06-1840 με κατάλογο δωρητών έως και την 20-05-1840
και δ) το Φ.Ε.Κ. 17 / 26-08-1840 με ονόματα δωρητών χωρίς να αναφέρει ακριβή περίοδο, αλλά αναφέρει όμως ότι το συνολικό ποσό που συγκεντρώθηκε από όλους τους Έλληνες από τους τρείς καταλόγους των προηγούμενων Φ.Ε.Κ. μαζί με τα ποσά που αναφέρονταν σε αυτό το Φ.Ε.Κ. ανέρχεται στο ποσό των 215.914 δραχμών!!! το οποίο ξεπερνούσε κατά πολύ τον αρχικό προυπολογισμό των 176.000 δραχμών.

Οπότε εφόσον η συνδρομή και η καταγραφή των δωρητών δεν είχε ολοκληρωθεί τουλάχιστον μέχρι και τον Αύγουστο του 1840 μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο να είχαν ξεκινήσει να κόβονται τα μετάλλια ήδη από το 1839 χωρίς να έχει κιόλας ολοκληρωθεί η αποπεράτωση του Πανεπιστημίου.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 10, 2018, 09:52:47 μμ »

Το Πανεπιστημιο ξεκινησε το 37 .Τον θεμελιο Λιθο με τα οσα νομισματα εβαλε μεσα ο Οθωνας μπηκαν σε μια τελετη οπως αναφερετε το 39.
Το μεταλλιο αυτο ειναι ενα εκ των δυο που κοπηκε στην Αθηνα . Ο Λανγκε το 49 δεν ηταν πλεον χαρακτης της Ελλαδος. Ειχε μετακομιση στην Βιεννη.
Ολες οι μητρες των μεταλλιων του Λαγκε μετα τον Θανατο του αγοραστικαν απο εναν Ελληνα πρεσβη στην Βιεννη ονοματι Σινα και εκτοτε η τυχη τους αγνοητε.
Του Πανεπιστημιου η μητρες διασωζωνται και ειναι στο νομισματικο Μουσειο.
Δεν ξερω που βρηκες αυτες τις πληροφοριες αλλα ειναι εσφαλμενες.
Καλυτερα να προσπαθησεις να βρεις τα Νομισματικα Χρονικα νουμερα 1/2 και 7 να σου λυσουν ολες τις αποριες σχετικα με τον Λαγκε και το εργο του Γενικα. Ελλαδα και Βιεννη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 10, 2018, 10:12:40 μμ »

Συμφωνώ ότι το Πανεπιστήμιο ξεκίνησε να λειτουργεί στην οικία του Σταμάτη Κλεάνθη το 1837 στην Πλάκα. Όμως η τελετή της θεμελίωσης του νέου Πανεπιστημίου αφόρα ακριβώς το κτίριο που βρίσκεται σήμερα επί της οδού Πανεπιστημίου μεταξύ της Εθνικής Βιβλιοθήκης και της Ακαδημίας Αθηνών βλ. εδώ: http://www.eie.gr/archaeologia/gr/arxeio_more.aspx?id=189

Οπότε ο Όθωνας στα θεμέλια αυτού του κτιρίου έβαλε τα νομίσματα και τα μετάλλια. Τώρα όσον αφορά για την χρονολόγηση του μεταλλίου έκανα μια ''υπόθεση εργασίας'' με το σκεπτικό ότι αν το μετάλλιο κόπηκε το 1839 δεν θα είχε καλά-καλά καταμετρήσει η Επιτροπή ούτε τους πρώτους δωρητές, οπότε πως θα έβγαζαν το κριτήριο συμμετοχής για άνω των 200, κάτω των 200 δραχμών και ποιον θα ονομάσουν συνδρομητή και ποιον ευεργέτη. Γι'αυτό και μου φαίνεται πιο λογική η ημερομηνία του 1849 ή σε κάθε περίπτωση μια ημερομηνία μεταγενέστερη του 1839.

Τέλος όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει τα Φ.Ε.Κ. στη σελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου πατώντας το μπλε κουμπί ''αναζητήσεις Φ.Ε.Κ.'' και πληκτρολογώντας τον αριθμό που έχω δώσει και την χρονολογία για του λόγου το αληθές.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2018, 10:16:31 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 10, 2018, 10:29:16 μμ »

Αυτό όμως είναι μια υπόθεση δική σου.
Εν πάση περιπτώσει ο λανγκε έφυγε από το ελληνικό νομισματοκοπείο το 1940.
Στα λέω από έξω διότι τα μελετούσα τώρα τέσσερις μέρες στο κρεβάτι.
Το μετάλλιο ήταν τελειωμένο όταν έφυγε. Η ημερομηνία τού είναι αυτή που αναγράφω από αρχής τού σάιτ. 1839.
Για Το μετάλλιο αυτό γίνεται και μια άλλη εικασία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Ο τίτλος είναι άλλος οπότε μήν πεταγομαστε αλλού.
Εγώ όφειλα να σού διορθώσω απλά την ημερομηνία για να μην μεταδοθεί λάθος είδηση.
Και σού συνιστώ άλλη μια φορά εάν μπορείς προμηθεύσουν από κάπου τα εν λόγω έντυπα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 11, 2018, 08:54:57 μμ »

Και μια και κανεις δεν ανοιξε τα βιβλια του να σε βοηθησει στα ερωτηματα σου  εχωντας απο χτες προχτες τα βιβλια στα χερια μου σου επιβεβαιωνω τα οσα ειχα πει και να σου λυσω καπως την απορια σου με της ημερομηνιες.
Στο Νομισματικα Χρονικα τευχος ενα εχει την μελετη του Μελετοπουλου.
Αναφερετε αποκλειστικα στα δωδεκα μεταλλια τι ειναι το καθενα και λεει οτι δημιουργηθηκαν με την ευκαιρια των ####ν του Οθωνα με την Αμαλια.Δλδ 1936.


Ευχαριστούμε πολύ για τα ενδιαφέροντα στοιχεία Γιώργο. Επειδή πολλές φορές έχουμε αναφερθεί σε αυτά τα μετάλλια, πιστεύεις ότι θα ήταν εύκολο να πρόσθετες καμία φωτογραφία από την σχετική μελέτη;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 11, 2018, 09:12:53 μμ »

Θα το προσπαθησω φιλε μου.
Αν και οι πληροφοριες μην  νομιζεις οτι ηταν μαζεμενες σε δυο αρθρα.
Τα οσα εχω βρει ηταν διασπαρτα και τα μαζεψα απο ολα τα εντυπα που ειχα στην διαθεση μου.
Θα δω εαν γινετε αποσπασματικα καποια να σηκωθουν φωτογραφιες που να εχουν λιγο ζουμι μεσα τους.
Θα δω το πια και πως μπορει να γινει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:13:57 μμ »

Για να μην ανεβάζω νέο θέμα το μετάλλιο ταξίδεψε και γύρισε πιστοποιημένο. Τοποθετήθηκε σε slab διπλάσιου πάχους από το κανονικό λόγω του πολύ υψηλού ανάγλυφου που έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:19:35 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 12:45:54 πμ »

Γεια σου Lary με το μεγαλο το μεταλιο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 02:25:45 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences