Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:54:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: προεκλογικο φυλλαδιο  (Αναγνώστηκε 3104 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 17, 2018, 10:38:41 πμ »

 Θα ηθελα μια εκτιμηση για αυτό το προεκλογικο φυλλαδιο (δεκαετιας του 60) που κυκλοφορησε στην κερκυρα. Εχω και αλλα είναι όμως σε κακη κατασταση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2018, 09:41:10 μμ »

Toy ευρω τεμαχιο ειναι.
Σηνυθως αυτα πανε σε ποσοτητες απο 0,5 εως ενα ευρω.
Κρατα το ακομη αλλα 60 χρονια και βλεπουμε, ποτε δεν ξερεις . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2018, 09:45:49 μμ »

Το προεκλογικό υλικό έχει μια ιδιαιτερότητα. Ήταν φτηνό, "αναλώσιμο" υλικό, που κυκλοφορούσε σε τεράστιες ποσότητες για περιορισμένη χρονική περίοδο. Αυτό δείχνει και τα πιθανά συλλεκτικά του προτερήματα ή και τις αδυναμίες του. Από τη μια πλευρά ήταν κάτι κοινό, απ' την άλλη ο μεγαλύτερος αριθμός των κομματιών έχει καταστραφεί. Βρίσκονται παρ' όλα αυτά τέτοια κομμάτια, στο ebay και άλλα sites online δημοπρασιών υπάρχουν πάντα διαθέσιμα π.χ.

Η σπανιότητα όμως καθορίζεται σε κάποιο βαθμό και από τη ζήτηση και η χρηματική αξία σχεδόν αποκλειστικά από αυτήν. Έχει ένα ενδιαφέρον σαν κομμάτι, είναι "μάρτυρας" μιας ιδιαίτερης εποχής, αλλά συλλεκτικά δε φαίνεται να υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, δε φαίνεται να κινείται δηλαδή κάποια κοινότητα συλλεκτών πολιτικού υλικού της περιόδου -και όχι μόνο.

Αυτά τα κομμάτια μένουν να "κάθονται" επομένως συνήθως, μάλλον σε "φιλόδοξα" μονοψήφια νούμερα. Θα έλεγα ότι η αξία του, δεδομένης της ζήτησης, δεν ξεπερνά αυτήν τη στιγμή τα 2-3 ευρώ στην καλύτερη.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2018, 10:09:36 μμ »

  Εχω αρκετο προεκλογικο υλικο της δεκαετιας 50-60 αλλα ειναι σε κακη κατασταση. Απλα giorgos θελω να το ανανεωσω και δεν μπορω να βρω κατι στο ebay.Aν μπορεις στειλε μου διευθυνσεις θα με βοηθουσες πολυ.
 Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η σπανιοτητα και δεν περιμενω να βγαλω μια περιουσια απο ενα προεκλογικο φυλλαδιο.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2018, 10:36:59 μμ »

Δοκίμασε μια αναζήτηση στο ebay με διάφορους όρους, τόσο γενικούς (π.χ. elections) όσο και ειδικότερους (ονόματα πολιτικών, κομμάτων κτλ.), περιορίζοντας τον τόπο στην Ελλάδα, όλο και κάτι θα βρεθεί. Επίσης αρκετό προεκλογικό υλικό υπάρχει και στο emarket.gr, εκεί μπορεί όμως να βρίσκεται ταξινομημένο και σε άσχετες κατηγορίες. Αν έχω κάποια εικόνα, είναι επειδή σκοντάφτω επάνω του συχνά-πυκνά στα... militaria.

Ένα τυχαίο παράδειγμα, από μια γρήγορη αναζήτηση, για του λόγου το αληθές...

http://www.emarket.gr/item-47885996-ere-karamanlis-1963-thes-nikis-2-proeklogikes-prokyrixeis

Καλό κυνήγι! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 18, 2018, 03:59:04 πμ »

 ευχαριστω,γιωργο.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2018, 10:53:28 πμ »

   Εχεις δικιο γιωργο σε ότι αφορα την σπανιοτητα,διαθεσιμοτητα και ζητηση. Βεβαια όλα αυτά ισχυουν για συλλεκτικο υλικο πριν το 80(τοτε αρχισαν οι πλαστικες σημαιες-κασετες-ιλουστρασιον φυλλαδια). Απλως ειμαστε λιγοι που ενδιαφερόμαστε για αυτά. Σε όλα τα παραπανω προσθεσε την ιδιαιτεροτητα της περιοχης που ανεβαζει επιπλέον την αξια. Περιοχες όπως τα ιονια νησια και η κρητη χρησιμοποιουσαν υπερβολες. Στο συγκεκριμενο φυλλαδιο κατω από τον Θεοτοκη γραφει "ο δημιουργος των απειρων εν κερκυρα εργων". Καποια στιγμη θα ανεβασω και κρητικα,ειδικα τα ηρακλειωτικα δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ. Οι μαντινάδες πεφτουν συννεφο……..
  Αυτό ανεβαζει την αξια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2018, 10:56:07 πμ από pipiss » Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2018, 11:16:13 πμ »

εχω κάποιες παλιές του πασοκ, αραγε εχουν καποια αξια?
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2018, 12:57:01 μμ »

  Καμια απολυτως. Δισεκατομυρια από αυτές κυκλοφορουν… Αυτές που είναι σπανιες είναι απο την δεκαετια του 60 και πριν. Κυκλοφορουν ελάχιστες και μιλαμε για αυτές που είναι σε καλη κατασταση!!!
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2018, 04:04:06 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36412.0
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2018, 07:41:10 πμ »

 Ευχαριστούμε herakliotis που τις εκανες αεροπλανάκια και τις παιρναμε εμεις!!! Οι σπανιες σε αυτό τον τομεα είναι από την δεκαετια του 60 και πριν. Εχω γυρω στις 75(3 από την 40-12 από την 50). Από κει και περα κυκλοφορουν όπως εχω γραψει δισεκατομυρια προσφατες  αλλα πιστευω ότι πολύ συντομα θα μεινουν απλα αρκετες γιατι η νεα γενια ασχολείται με κινητα και υπολογιστες οποτε πολλα θα "χαθουν". Βεβαια συμφωνω άλλο ο συλλεκτισμος και η σπανιοτητα και άλλο η ζητηση αλλα ποτε δεν ξερεις…
  Θα κλεισω με ένα "ηρακλειωτικο" προεκλογικο φυλλαδιο μαλλον δεκαετιας του 50. Υποψήφιος Σηφης Λαπιθιωτακης. Λεει σε καποιο σημειο.  … Σας τα εκανα ΟΛΑ!!! ΕΕΕΕ, κατι βρηκα να σας πω. Τι ψηφος σας θορω για να φυγω από δω αλλα και ΓΥΝΑΙΚΑ θα σας βρω.
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2018, 03:37:03 μμ »

Το 1989-1990 εκτός των προεκλογικών  φυλλαδίων που έκαναν συλλογή, κατασκεύαζαν και φιλοτελικά ντοκουμέντα, σφραγισμένα την πρώτη ημέρα με τα επίσημα αποτελέσματα. Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Επισυνάπτω δύο φακέλους από την συλλογή μου. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences