Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 04:13:33 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλία στο 30αρι 1964  (Αναγνώστηκε 11159 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 14, 2018, 12:07:04 πμ »

30 δρχ 1964. Έχει καθιερωθεί ότι πρόκειται για δυο ξεχωριστά νομισματοκοπία. Ένα στην Βέρνη (Ελβετία) και ένα του Κονγκσμπεργκ (Νορβηγία). Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι υπάρχει μια επιφύλαξη από κάποιους για αυτό, για το αν είναι δυο τα νομισματοκοπεία η ένα. Ας δεχτούμε τα καθιερωμένα, για να πάμε πάρα κάτω… από 2.000.000 τεμάχια το κάθε νομισματοκοπείο.
 Βέρνης, εδώ έχουμε σίγουρα διαφορετική μήτρα, αφού έχουμε διαφορετικό μαλλί στην Βασίλισσα, και διαφορετικά παράσημα στον Βασιλιά μπροστά, και πίσω διαφορές πολλές στην ροζέτα, στο στέμμα, και όχι μόνο. Στο Βέρνης, υπάρχει και σε προυφ κοπή.
  Να πάμε στο 30αρι που κόπηκε στο Κονγκσμπεργκ, όπου θέλω να σας δήξω. Έχουν κοπή 2.000.000 τεμάχια, ένταξη μέχρι εδώ, σας βγάζω κάποιες φωτογραφίες, και πείτε μου εσείς αν είναι η ίδια μήτρα η διαφορετική. Έχουμε μικρότερο στέμμα, και όχι μόνο, είναι διαφορετικό σε αρκετά σημεία, γένι στο δεξιό κεφάλι, διαφορετικό ράμφος στο αριστερό κεφάλι, στενότερο ριμ μπροστά και πίσω, και διαφορετικό πνεύμα στο”ε” . Ελεύθερα για συζήτηση….

Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2018, 12:08:04 πμ »

Παρα κατω....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2018, 12:08:32 πμ »

Και το στέμμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2018, 12:12:23 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2018, 01:01:47 πμ »

Αφού έχεις τον συλλέκτης Μιμις ξέρεις ότι είναι τρείς οι κοπές.
Καί εγώ το έχω διαβάσει αλλά δεν με ενδιέφερε καθόλου μα καθόλου να δω εάν έχω καί τίς δύο ποικιλίες.
Υπάρχει το άρθρο. Το έχω διαβάσει , αλλά δεν το σπουδαιολογησα. Μπορεί όμως να το βρω ξανά κάποια στιγμή κα να σάς φωτογραφησω τίς διαφορές όπως τίς έχουν καταγράψει από τότε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2018, 07:10:11 πμ »

Εχω 4 τόμους του συλλέκτη, αλλά δεν το ειδα, σε πιο τεύχος το έχεις δει εσύ;.  Μέχρι τώρα δεν εχω διάβαση για  ποικιλία στο Κονγκσπεργκ. Όπου και αν το εχω πει, κανένας δεν μου είπε κάτι, και εδώ το εχω ξανά γράψει, και πάλι δεν είπε κάποιος κάτι,..   Εδω συζητήθηκε   http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=25889.150   πριν ένα χρόνο, δεν μιλάω ούτε για το λυρι, ούτε για το 4. Πρόσεξε, η διαφορές είναι πολύ περισσότερες, με κορυφαία αυτή στο ριμ, και στο στέμμα. Βρε Γιώργο, το διάβασες και δεν έδωσες σημασία; μηπος κανεις λαθος; τον τελευταίο καιρό έχεις πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, φοβάμαι μήπως έχεις μπερδευτεί,σε κανέναν κατάλογο δεν το εχω δει εγώ, για βρε στο να το δούμε, Κονγκσπεργκ, στεμμα μικρότερο, ράμφος αριστερό σπασμένο-μισόανοιγμένο, λεπτό ριμ, και ανύπαρκτο λυρι, και διαφορετικό πνεύμα στο "ε".


Υγ  και εδώ την ίδια εποχή   http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33017.15   απάντηση 19.     Αυτό και πάλι στο ντουκου περνάει.....  υπάρχει μελέτη του υπουργείου που λέει ότι όλα είναι από ένα νομισματοκοπείο την εχω δει, αλλά δεν την εχω στην κατοχή μου, οπότε δεν μπορώ να την αναρτήσω, όλο και σε κάποιο βιβλίο θα την διαβάσουμε στο άμεσο μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2018, 07:15:45 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2018, 08:35:22 πμ »

Φίλε Μίμη έχω πει παρά πολλές φορές ότι τίς λεπτομέρειες στα νομίσματα δεν τίς κοιτάω ούτε τίς σπουδαιολογησα. Όταν έχουμε πίσω μας τόσα νομίσματα να μαζέψουμε μπας και κάνουμε λίγο σοβαρή συλλογή δεν κάθομαι σάν Γιωργος να κοιτάω εάν το τάδε νόμισμα του Γεωργίου θα το βάλω στην συλλογή με ίσια νομισματοσημα, πλάγια νομισματοσημα, ξάπλα νομισματοσημα κτλ κτλ. .
Τώρα πχ στα τριανταριά μπορεί να έχω 100 στην άκρη. Τα κοιτούσα όμως σαν ασήμι και τα αγόραζα. Ούτε καν κάθησα να δω πια είναι Βέρνης και πια κοσμπεργκ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2018, 08:39:21 πμ »

Αφού σε καίει τόσο αν καί τό τριήμερο που έρχεται με πιέζει αφάνταστα ξεκινώντας από σήμερα το πρωί θα βρω λίγο χρόνο κάποιο βράδυ να στο φωτογραφίσω να το ανεβάσω εδώ το άρθρο.
Για να το κάνεις θέμα τρεις φορές πάει να πει ότι σπουδαίο για σένα.
Θα έρθει βοήθεια εκ Κρήτης λοιπόν μέσα από αυτά τα παλιά τεύχη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2018, 08:49:38 πμ »

Αναμένω Γιωρικα, πάντως δεν έχει σχέση με νομισματοσημα, αν είναι ξάπλα η όρθια, γνωστόν οτι αυτά τα (νομισματοσημα και ημερομηνίες),τα χάρασσαν στις μήτρες εργασίας μετά. Εδώ έχουμε, Πιστεύω (μπορεί να κάνω και λάθος), οτι πρόκειται για άλλη μήτρα. Τα 30αρια πάντως αυτά, να μου το θυμηθείς..... Κανε τον κόπο, να το ψάξω και εγώ, τώρα αν ξέρει κάτι, κάποιος άλλος......
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2018, 08:56:03 πμ »

Mίμη έτσι όπως τεκμηριώνεις φωτογραφικά τις διαφορές πιστεύω ότι υπάρχει δεύτερη μήτρα στα 30άρια του Κόνγκσμπερκ. Πρώτον υπάρχουν πολλές διαφορές σε διαφορετικά σημεία και δεύτερον κάποια στοιχεία έχουν προστεθεί κιόλας (όπως το γένι στο δεξί κεφάλι του αετού) που είναι και αυτό που κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση. Άρα γιατί να αποκλείσουμε την ύπαρξη 2ης μήτρας? Βέβαια, βιβλιογραφικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καταγεγραμμένο αλλά για να φτάσει να καταγραφεί επίσημα πρέπει πρώτα να παρατηρηθεί και να αξιολογηθεί.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2018, 09:26:53 πμ »

Υπάρχουν αρκετές διαφορές στα κονγκσμπεργκ και τουλάχιστον τρεις διαφορετικές μήτρες, για μα μην πάμε στις πλαϊνές γραφές.

Ο κόσμος από παλιά τις γνωρίζει και δεν δίνει σημασία, γιατί αυτές οι ποικιλίες υπάρχουν, είναι πολλές και δεν δίνουν καμμιά υπεραξία.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2018, 09:44:15 πμ »

Εαν θυμαμε καλα και νομιζω ειχα παλια τετοια αλλα μετα τα εδωσα η εν τζι σι  ειχε βγαλει τριπλετες με τα τρια νομισματα !!!
Ειναι οπως το λεω Νικο ή με απατα η μνημη μου.
Δλδ ειχε την κοπη Βερνης Κοσμπεργκ και διπλα την αλλη που δεν θυμαμαι πως την ονομαζε.
Την θυμασαι αυτη την τριπλη συσκευασια ΝΙκο;;
Δεν θυμαμαι εαν εχω κρατησει φωτογραφιες της ή εαν διασωζωνται με τοσουν υπολογιστες που αλλαξα.
Νομιζω οτι μεταφραζωταν σαν μικροτερο κεφαλι;;
Οποιος μπορει ας μας θυμησει αυτη την συσκευασια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2018, 10:58:26 πμ »

Τρις μήτρες, και δεν είναι άξιο να καταγραφή; να το ψάξουμε και να το αναδείξουμε;, στις σειρές του 1973 έχουν καταγραφή τόσα και τόσα, πνεύματα, στενά χοντρά γράμματα, στενό-χοντρό  ριμ , κεφάλια μικρά μεγάλα, ούτε και εγώ τα θυμάμαι απο έξω (τα εχω  στις ποικιλίες). Και εδώ, σε ενα τόσο εντυπωσιακό νόμισμα, και τόσο ιστορικό..... τίποτα;; Την τριπλετα που λες Γιωργο, ναι την θυμάμαι, στην NGC είναι, την εχω δει 2-3 φορές.   Έχει δυο Κονγκσβεργκ και ενα Βερνης, δεν γράφει τίποτα άλλο εκτός απο τον βαθμό. Απο εκεί να σου πω την αλήθεια άρχισα να το ψάχνω....


Υγ    Αυτό, το να ενδιαφέρεται ο συλλέκτης, για ενα νόμισμα, ανάλογα την υπεράξια του Λύπη.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2018, 11:00:24 πμ από exmim » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2018, 01:46:37 μμ »

Στη σειρά του 1973 Μίμη, το εύκολο να βρεις είναι το πενηνταράκι.
Όσο προχωράς, δραχμή, δίφραγκο, δυσκολεύουν προοδευτικά. Όταν βρεις το τάληρο,..... Δεν είναι το ίδιο.

Τα τριαντάρια υπάρχουν όλα και είναι πανεύκολα.

Γιώργο, μάλλον μιλάς για τα small letters της NGC. Τότε ξεκίνησαν με μπούρδες και νομίζω συνεχίζουν.
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2018, 02:20:21 μμ »

Στη σειρά του 1973 Μίμη, το εύκολο να βρεις είναι το πενηνταράκι.
Όσο προχωράς, δραχμή, δίφραγκο, δυσκολεύουν προοδευτικά. Όταν βρεις το τάληρο,..... Δεν είναι το ίδιο.

Τα τριαντάρια υπάρχουν όλα και είναι πανεύκολα.

Γιώργο, μάλλον μιλάς για τα small letters της NGC. Τότε ξεκίνησαν με μπούρδες και νομίζω συνεχίζουν.

Αυτό είναι η ποικιλία στο τάληρο 1973?

https://imgur.com/a/fIqNMsy
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 14, 2018, 02:55:31 μμ »

Στη σειρά του 1973 Μίμη, το εύκολο να βρεις είναι το πενηνταράκι.
Όσο προχωράς, δραχμή, δίφραγκο, δυσκολεύουν προοδευτικά. Όταν βρεις το τάληρο,..... Δεν είναι το ίδιο.

Τα τριαντάρια υπάρχουν όλα και είναι πανεύκολα.

Γιώργο, μάλλον μιλάς για τα small letters της NGC. Τότε ξεκίνησαν με μπούρδες και νομίζω συνεχίζουν.

Δεν εχω δει κάποια δυσκολία στην σειρα του 73. Το τάλιρο που λες η ιδιαιτεροτιτα του είναι το λεπτό ριμ και στο ενα εχει βαρεία στο αλλο οξεια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo