Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:12:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματα Παυλου / Κωσταντινου τι απεγιναν;;  (Αναγνώστηκε 4820 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 12, 2018, 10:24:01 μμ »

Πολλες φορες βρισκονται στα χερια καποιων νομισματα < Κοτλε > οπως τα εχω βαπτισει προσωπικα  Μεγάλο χαμόγελο διοτι μου θυμιζουν πολυ τα παντελονια που φορουσα στα 16 μου μαγκακι τοτε. (ηταν της μοδας)
Ακουω πολλους να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους (μεχρι και δοκιμια τα ειπαν ).
Σας δειχνω λοιπον ενα δικο μου τεμαχιο οπου εχω στην συλογη μου (συγκεκριμενα μου επεσε μεσα σε λοτ νομισματων ερχομενα απο το εξωτερικο  !!! Δεν το βρηκα στην Ελλαδα , αν και εχω δει και αλλα να κυκλοφορανε.
Βαση λοιπον του αρθρου του Τζαμαλη τα νομισματα Παυλου / Κωσταντινου και Δικτακτοριας κυκλοφορουσαν ολα μαζι . Το αρθρο ειναι φτωχο αλλα φαινετε πως βγηκε εγκυκλιος η οποια εδινε την δυνατοτητα στους ανθρωπους να τα αποσυρουν μεχρι το 1980.
Υπηρχε οπως λεει το αρθρο ενα μπαχαλο να κυκλοφορουν ταυτοχρονα πεντε διαφορετικα διδραχμα και δραχμες!!!
(απορρω γιατι δεν το θυμαμαι αυτο , 1980 ημουν 13 χρονων)
Τελος παντων μαζευτηκαν αρκετη χιλιαδες τονοι οι οποιοι περασαν απο μια μηχανη και τα εκαναν να μιαζουν σαν κοτλε οπως περιγραφω.
Ο Τζαμαλης το περιγραφη σαν αυλακωση.
Το νομισμα φυσικα μετα απο το περσμα του απο αυτη την μηχανη καταστροφης εγινε ακομη μεγαλυτερο. Δλδ ο δισκος πλεον ειναι γυρω στα 3 χιλιοστα μεγαλυτερος απο το σωστο.
Κανει παραπονο προς το Κρατος γιατι μετα εφυγαν στο εξωτερικο .
Και επισεις αναφορα σε εταιριες / καταστηματα / εκκλησιες οπου βρηκαν πολλα στα κουτια τους μεσα και δεν μπορουσαν πλεον να τα ανταλαξουν!!!
Το μεγαλυτερο δε προβλημα το ειχε ο ΟΣΑ οπου μεσα στα κουτια του υπηρχαν τελικα ουτε ενας , ουτε δυο αλλα 180 τονοι αχρηστων νομισματων!!! ( απο εκει καταλαβαινετε πιστευω πως εχουμε πληθωρα τετοιων γυρω γυρω και βγαινουν για πουλημα με 6 ευρω το κιλο)
Για την ιστορια τωρα κατι παρεμφερη :
Τα τελευταια νομισματα δρχ οπου ειχαμε  πριν το ευρω δεν καταστραφηκαν με τον ιδιο τροπο.
Μπηκαν σε ενα μηχανημα σπαστηρα ο οποιος το εκανε τρια τεμαχια.
Την δουλεια αυτη την ανελαβε μια εταιρια απο την βορεια Ελλαδα (δεν θυμαμαι ακριβη τοποθεσια)
Τα κατεστραμενα νομισματα παλι και τοτε προωθηθηκαν στο εξωτερικο !!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2018, 10:30:05 μμ »

Ξεχασα να αναφερω .
Η μονη αστοχια του Τζαμαλη σε αυτο το αρθρο ηταν πως τα εναπομειναντα νομισματα στα χερια συλλεκτων ειπε χαρακτηριστηκα πως : Αναμεινατε 500/600 χρονια να παρουν υπεραξια !!!
Και που να ηξερε πως για ενα πενηνταρακι του 57 ή ενα διδραχμο του 59 οι τιμες εφτασαν απο 300 μεχρι και 900 ευρω καποτε !!!
Πως τα φερνει η ζωη ή το μαγειρεμα τον στοκαδωρων . . . . . .  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences