Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:09:01 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για αρχαία και "αρχαία" νομίσματα  (Αναγνώστηκε 4177 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 07, 2018, 09:29:47 πμ »

Έχω παρατηρήσει στο χρόνο που βρίσκομαι εδώ πως υπάρχει ένα "ταμπού" σχετικά με όσα (νόμίσματα και όχι μόνο) χαρακτηρίζονται αρχαία.Και αναφέρομαι βασικά στο θέμα απλής συζήτησης αλλά και εκτίμησης (που συνήθως το ζητούμενο εδώ είναι πιο πολύ αναγνώριση και όχι χρηματική αξία).

Δεν θα αναφερθώ στο παράλογο του γενικότερου νομικού πλαισίου και χειρισμού του θέματος, που είναι αρκετά ασαφής και χαρακτηρίζει σαν ελεγχόμενα/προστατευόμενα όλα ανεξαιρέτως τα νομίσματα προ του 1453 (ή του 1830 κατ' άλλους). Ας πούμε ένα νόμισμα του δεύτερου βουλγαρικού βασιλείου του 14ου αιώνα (που έφτανε μέχρι την Καστοριά) πώς χαρακτηρίζεται "πολιτιστική κληρονομιά"; Ρωμαϊκά νομίσματα που τυπώνονταν σε όλο το γνωστό κόσμο; Ή τα βενετικά ας πούμε, που κυκλοφορούσαν στις ελληνικές νησιωτικές κτήσεις τους από το 13ο αιώνα. Τι διαφορά έχει ένα βενετικό του 1440 πχ. από ένα του 1460...;

Το όλο θέμα έχει χειριστεί λάθος (ως συνήθως) εξ' αρχής. Πρώτα από όλα αν ήταν εύκολο και νόμιμο, πολλοί έλληνες συλλέκτες θα φρόντιζαν όχι μόνο να αποκτούν νομίσματα (αντί να στέλνονται λαθραία στο εξωτερικό) αλλά και να επαναπατρίζουν κιόλας. Θεωρείτε πως με όλο αυτό το καθεστώς έχουν βγει ή μπει περισσότερα νομίσματα στην Ελλάδα;

Αλλά να επανέλθω στο αρχικό θέμα της απλής συζήτησης. Όταν κάποιος δημοσιεύει κάτι σχετικό η αντίδραση είναι από σιωπή μέχρι νομικούρες και έμμεσες απειλές για επιπτώσεις. Δε μπορώ να καταλάβω αυτό το πράγμα και γιατί να είναι κάποιος υποχρεωμένος να εξηγήσει πως και από πού το κατέχει (αν το κατέχει κιόλας). Κάνουμε κάτι σχετικό σε άλλα νομίσματα (που βρήκες αυτή τη σπάνια λίρα, έχεις απόδειξη αγοράς κλπ.);

Σε τελική ανάλυση όπως έχουμε δει υπάρχει νόμιμος τρόπος κατοχής αλλά και αγοραπωλησίας στην Ελλάδα (έστω και αν είναι επίπονος ή ασαφής). Άρα προς τι η ιερά εξέταση που υποβάλλονται διάφοροι; Να αναφέρω εδώ πως η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική, αφού ζω στο εξωτερικό και μπορώ να αγοράζω και να πουλάω ελεύθερα όσα τυχόν με ενδιαφέρουν. Αλλά θα εκτιμούσα να μπορώ να ανταλλάσω απόψεις με γνώστες από την Ελλάδα, αντί για το (κάπως παράλογο) να ψάχνομαι σε ξένα site.

Τελειώνοντας θα ήθελα να προτείνω κάτι διαφορετικό από εδώ και μπρός. Να δημιουργηθεί μία ενότητα ειδικά για αρχαία με ελεύθερη συζήτηση για όλα. Να διαχωριστούν θέματα αναγνώρισης/αξιολόγησης με θέματα νομικού φορολογικού τύπου (που επίσης χρειάζονται). Πιστεύω πως αυτό μπορεί να ανοίξει ένα ολόκληρο κεφάλαιο με όμορφα νομίσματα, πλούσιες γνώσεις και να προσελκύσει νέο κόσμο ή συλλέκτες που δεν εκφράζονται εδώ μέσα προς το παρόν.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:42:28 μμ »

Συμφωνω και προσυπογραφω καθε λεξη αυτης της τοποθετησης. Ειναι κριμα να υπαρχουν εδω και μερικοι γνωστες και να μη μπορουμε να επωφεληθουμε των γνωσεων τους.
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2018, 01:27:40 μμ »

Επίσης και συμφωνώ, οπως άλλωστε εξέφρασα και σε προηγούμενες αναρτήσεις μου. Αντιλαμβάνομαι και την επιφυλάξη κάποιων παλαιότερων στο στέκι, αλλά όπως ήδη έχει συζητηθεί πολλάκις, νομίζω ότι αξίζει να δημιουργηθεί ένας χώρος μέσα στο μεγαλύτερο στην Ελλάδα συλλεκτικό forum.

Άλλωστε η συλλογή αρχαίων νομισμάτων μέχρι πρόσφατα ήταν ταμπού, λόγω πρώτιστα της ασάφειας του νόμου , αλλά κυρίως λόγω της άγνοιας των συλλεκτών και του φόβου ποινικών συνεπειών. Εδώ και μερικά χρόνια όμως ο νόμος έχει αλλάξει και αποποινικοποιεί (ή με μια άλλη ματιά προτρέπει) την συλλογή-κατοχή και τον επαναπατρισμό αρχαίων αντικειμένων, πάντα με τις προϋποθέσεις που ορίζει. Επίσης, μέσω του διαδικτύου υπάρχει η άμεση πρόσβαση σε πληροφορίες αλλά κυρίως σε αγορές τέτοιων αντικειμένων, που λειτουργούν νόμιμα σε χώρες της Ευρώπαϊκης Ένωσης αλλά και έξω από αυτήν.

Προσωπικά, σε όλες μου τις επαφές με τους υπαλλήλους - Αρχαιολόγους (επιστήμονες με εξαιρετικές περγαμηνές) της οικείας μου Αρχαιολογικής υπηρεσίας, ένιωσα πάντα καλοδεχούμενος, ενώ όλοι τους είχαν πάντα διάθεση να με εξυπηρετήσουν και να βοηθήσουν στα διαδικαστικά ζητήματα. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι πράγματι αγαπούν αυτό που κάνουν και χαίρονται που κάποιοι, πέρα από τον στενό αρχαιολογικό κύκλο, έχουν συναφή (με την ευρεία έννοια του όρου) ενδιαφέροντα.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2018, 03:26:16 μμ »

Αγαπητέ «Xappas»,

Χαιρετίζω και προσυπογράφω μέχρι κεραίας την άποψή σας.

Έχω άλλωστε επανειλλημένα τοποθετηθεί αναλόγως, στηλιτεύοντας τις ανόητες και γραφικές, έως προκλητικά αγενείς, αντιδράσεις διαφόρων μελών, σε περιπτώσεις που αφορούν νομισματικά αντικείμενα, εμπίπτοντα (καλώς ή κακώς άσχετον) στην νομοθεσία περί αρχαιοτήτων. Τέτοιου είδους χειρισμοί και συμπεριφορές, αναμφίβολα δρουν ως τροχοπέδη στην ανάπτυξη του εγχώριου συλλεκτικού ενδιαφέροντος προς το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Επιπροσθέτως, σε αρκετές περιπτώσεις αιτημάτων αξιολόγησης αρχαίων νομισμάτων, αυτά απαξιώνονται, χαρακτηριζόμενα -ακόπως και χάρη γούστου- ως κίβδηλα, από «ειδήμονες» αμφιβόλου σχετικής καταρτήσεως..

Βέβαια, το όλο θέμα όπως στρεβλώς υφίσταται, ποσώς με εκπλήσσει, μιας και αντιμετωπίζεται με την χαρακτηριστική εντόπια αδιαφορία, επιπολαιότητα/ελαφρότητα, από τους πάσης φύσεως εμπλεκόμενους (νομοθέτες, συλλεκτικά φόρουμ, «εκτιμητές», συλλέκτες κ.ο.κ.).

Δυστυχώς, όσο αφορά τον σύγχρονο έλληνα νομισματοσυλλέκτη, αυτός εθελοτυφλεί, παραδομένος στην ληθαργική δίνη, της βαθμονομημένης πιστοποίησης («ενταφιασμός») των νομισμάτων του.
Διότι, όντας -κατά παράδοση- άβουλος θιασώτης του οποιουδήποτε ξενόφερτου νεωτερισμού, περισσότερο τον απασχολεί και τον ενθουσιάζει ένα «φουσκωμένο μάγουλο» Παύλου στα.. 66 bar (βλέπε αλλιώς MS 66), παρά μια, φερ’ ειπείν, πανέμορφη XF μακεδονική δραχμή, του Αλεξάνδρου III του «Μέγα» (που -σημειωτέον- η αγορά της κοστίζει συγκριτικώς πολύ λιγότερα χρήματα, πλην όμως, η ιστορική-καλλιτεχνική της βαρύτητα είναι ασυγκρίτως μεγαλυτέρα. Βλέπε σχετικό link *).

Το σύνθημα των ημερών «Η Μακεδονία είναι Ελληνική και δεν εκχωρείται», που κραυγάζεται ομαδόν ανά την επικράτεια, μοιάζει μεγαλειώδες και βαρυσήμαντο και ουκ ολίγες φορές, έχει ποσταριστεί στο φόρουμ ως φλέγον θέμα συζήτησης, από μέλη-νομισματοσυλλέκτες. Με το ίδιο σκεπτικό, ως «Ελληνικά» θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται επίσης, και τα όποια ιστορικά αντικείμενα-«γεννήματα» αυτού τόπου και να τυγχάνουν της εκτιμήσεως που τους αναλογεί. Δεν εξαιρούνται τοιουτοτρόπως, τα μακεδονικά νομίσματα της αρχαιότητας, που αποτελούν επιπλέον, διαχρονικό φάρο-πρεσβευτή της ελληνικότητας του συγκεκριμένου τόπου.

Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι ουδείς εξ αυτών των μελών (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) έχει ποτέ ενδιαφερθεί -αν όχι συλλεκτικώς, έστω φιλολογικώς- με το αντικείμενο της άκρως ενδιαφέρουσας, αρχαίας μακεδονικής νομισματοκοπίας. Για να μην πω, ότι αδιαφορεί πλήρως για την αρχαία-κλασική νομισματοκοπία εν γένει. Εν αντιθέσει προς τους ξένους συλλέκτες, που διαχρονικώς την μελετούν εις βάθος και της αποδίδουν εμπράκτως τον προσήκοντα σεβασμό, συλλέγοντας -άνευ φόβου αλλά με πάθος- τα ανεπανάληπτα κομψοτεχνήματά της.

Ας αρχίσουμε λοιπόν, έστω και όψιμα,  να ασχολούμεθα συλλεκτικώς με το αρχαίο νόμισμα, ώστε να τύχουν επαναπατρισμού, αυτά τα σπουδαία πολιτισμικά αντικείμενα του ελλαδικού τόπου.
Διότι με το μικρόν και ταπεινόν αρχίζουμε, ώστε να οδηγηθούμε τελικώς στο μεγαλειώδες.
Καλά και άξια τα «Μάρμαρα του Παρθενώνα», αλλά ας αρχίσουμε με κάτι πιο εύκαιρο και προσιτότερον..

*
Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα σχετικού κομψοτεχνήματος (νομίμως δημοπρατηθέντος από οίκο της αλλοδαπής):

https://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=362442


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2018, 03:33:40 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2018, 08:25:10 πμ »

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις, περιμένουμε όμως να δούμε και αυτές των διαχειριστών. Σε τελική ανάλυση έχει γίνει μία πρόταση εδώ, οπότε θα πρέπει να μας πουν αν συμφωνούν ή όχι.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2018, 09:03:13 πμ »

Επί χούντας, τα τραγούδια του Μ.Θεοδωράκη -και όχι μόνο- ήταν απαγορευμένα διά νόμου. Όποιος τα άκουγε, φυλακιζόταν.

Κυκλοφορούσε ένα ανέκδοτο τότε...

Κόλλαγε λέει ο αστυνομικός ένα τρανσίστορ στο αυτί απλού πολίτη -ενώ αυτό μετέδιδε μέσω DW τραγούδια του συνθέτη- και έλεγε στον πολίτη...."Συλλαμβάνεσαι γιατί ακούς Θεοδωράκη".

Προφανώς υπάρχει άγνοια των νόμων για την πρόταση που αφορά τα αρχαία.

Σαφέστατα και δεν πρέπει να ανοιχτεί αυτή η ενότητα στο forum. Η όποια έκφραση εδώ να πιάνουν "κάποιον από τη μούρη" μόνο προστασία προσφέρουν σε αυτόν με το αρχαίο νόμισμα. Εξάλλου έχετε καταλάβει κάποιον που μπήκε να ρωτήσει για κάποιο αρχαίο νόμισμα, ότι το ενδιαφέρον του είναι... καλλιτεχνικό;

Αυτοί που ασχολούνται με το αρχαίο νόμισμα και με όποιο τρόπο ασχολούνται, ξέρουν που και πως θα το συζητήσουν. Δεν είναι ανάγκη να κλείσουμε το forum εξαιτίας μιας άλλης συλλεκτικής συνήθειας.

Κύριοι, στη "Δημοκρατία" του σουλτάνου ερντογάν, η οποιαδήποτε κριτική στο πρόσωπό του, επιφέρει τουλάχιστον φυλάκιση έως και...εξαφάνιση. Κάποιος που θέλει να κάνει κριτική στο σουλτάνο μέσα στην Τουρκία, θα του έλεγα να το αποφύγει για να μη βρεθεί μπλεγμένος. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι συμφωνώ με τους νόμους του σουλτάνου...

Γι αυτό λοιπόν, δικαιλογώντας την άγνοιά σας όχι τόσο για την ύπαρξη των νόμων στην Ελλάδα για τα αρχαία, αλλά όσο αφορά τον τρόπο εφαρμογής του, θα ήμουν επιφυλακτικός.

(Φαντάζομαι ότι δεν είναι κανένας αφελής να πιστεύει ότι τόόόό΄σα αρχαία τα έβγαλε ο κυρ Αργύρης ο γεωργός της Άνω Περαχώρας ).

Ας μη μπούμε λοιπόν στο μάτι των μονοπωλιακών καθεστώτων.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2018, 09:49:40 πμ »

Λοιπον κυριοι την δικη μου αποψη την εχω εκφρασει. Δεν μπορω να μιλησω εκ μερους ολων των συντονιστων μονο εκ μερους μου. Επαναλαμβανω λοιπον. Υπαρχουν αρμοδιες υπηρεσιες για την εκτιμηση, καταχωριση, αδειοδωτηση κ οτι αλλο ειναι απαραιτητο για την νομιμη κατοχη η μεταβιβαση ενος τετοιου αντικειμενου. Σε αυτες δεν συγκαταλεγεται το φορουμ. Μιλοντας για τον εαυτο μου θα πω οτι ως συντονιστης δεν μπορω να γνωριζω εαν καποιος οντως θελει πληροφοριες η θελει να πουλησει παρανομα. Κανεις μας ακομα κ ο ιδιοκτητης του φορουμ δεν εχει προσβαση στα πμ οποτε δεν ειναι δυνατον να ξερουμε εαν απο πισω αρχισει το <<μεγαλο παζαρι>>.
Δεν ειναι δυνατον κ ουτε ειναι στην αρμοδιοτητα μας να εξακριβωσουμε την προελευση του οποιου αντικειμενου.
Ειμαι 55 ετων εχω οικογενεια,μια γατα κ ανθρωπους για τους οποιους ειμαι υπευθυνος για το ευ ζην τους. Εχω ενα πολυ καλο ονομα τοσο στον επαγγελματικο οσο κ στον κοινωνικο μου περιγυρο. Εαν εσεις ησασταν στην θεση μου θα θελατε ολα αυτα να τα ρισκαρετε για την ανοητη η ανευθυνη συμπεριφορα καποιου που ουτε καν ξερετε? Δεν μπορω καν καν να διανοηθω τι θα μου συνεβαινε εαν  με φωναζαν σε καποια αρχη εστω για καταθεση.
Να σημειωσω επισης οτι ουδεποτε ειχα δωσοληψιες με τον νομο κ δεν εχω καμια διαθεση να τις αρχισω στα γεραματα.
Εν κατακλειδι η αποψη μου ειναι οτι οποιαδηποτε αναρτηση αφορα αυτα τα αντικειμενα θα επρεπε να κατεβαινει αμεσα κ ο αναρτων να αποκλειεται για 2 μηνες αρχικα απ το στεκι. Εαν συνεχιζε διαγραφη δια παντως.
Οσοι επιθυμητε ολα αυτα τα ωραια κ ενδιαφεροντα που ειπατε παραπανω καντε μια ομαδα στο fb κ απολαυστε το. Να σημειωσω οτι κατα την αποψη μου ο κυριος ιδιοκτητης του φορουμ ηδη εχει δωσει πολυ παραπανω ελευθερια για το θεμα παντα κατα την ταπεινη μου αποψη
Αυτα τα ολιγα απο μενα παντα με σεβασμο για τις θεσεις κ αποψεις σας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2018, 12:37:03 μμ »

Λοιπον κυριοι την δικη μου αποψη την εχω εκφρασει. Δεν μπορω να μιλησω εκ μερους ολων των συντονιστων μονο εκ μερους μου. Επαναλαμβανω λοιπον. Υπαρχουν αρμοδιες υπηρεσιες για την εκτιμηση, καταχωριση, αδειοδωτηση κ οτι αλλο ειναι απαραιτητο για την νομιμη κατοχη η μεταβιβαση ενος τετοιου αντικειμενου. Σε αυτες δεν συγκαταλεγεται το φορουμ. Μιλοντας για τον εαυτο μου θα πω οτι ως συντονιστης δεν μπορω να γνωριζω εαν καποιος οντως θελει πληροφοριες η θελει να πουλησει παρανομα. Κανεις μας ακομα κ ο ιδιοκτητης του φορουμ δεν εχει προσβαση στα πμ οποτε δεν ειναι δυνατον να ξερουμε εαν απο πισω αρχισει το <<μεγαλο παζαρι>>.
Δεν ειναι δυνατον κ ουτε ειναι στην αρμοδιοτητα μας να εξακριβωσουμε την προελευση του οποιου αντικειμενου.
Ειμαι 55 ετων εχω οικογενεια,μια γατα κ ανθρωπους για τους οποιους ειμαι υπευθυνος για το ευ ζην τους. Εχω ενα πολυ καλο ονομα τοσο στον επαγγελματικο οσο κ στον κοινωνικο μου περιγυρο. Εαν εσεις ησασταν στην θεση μου θα θελατε ολα αυτα να τα ρισκαρετε για την ανοητη η ανευθυνη συμπεριφορα καποιου που ουτε καν ξερετε? Δεν μπορω καν καν να διανοηθω τι θα μου συνεβαινε εαν  με φωναζαν σε καποια αρχη εστω για καταθεση.
Να σημειωσω επισης οτι ουδεποτε ειχα δωσοληψιες με τον νομο κ δεν εχω καμια διαθεση να τις αρχισω στα γεραματα.
Εν κατακλειδι η αποψη μου ειναι οτι οποιαδηποτε αναρτηση αφορα αυτα τα αντικειμενα θα επρεπε να κατεβαινει αμεσα κ ο αναρτων να αποκλειεται για 2 μηνες αρχικα απ το στεκι. Εαν συνεχιζε διαγραφη δια παντως.
Οσοι επιθυμητε ολα αυτα τα ωραια κ ενδιαφεροντα που ειπατε παραπανω καντε μια ομαδα στο fb κ απολαυστε το. Να σημειωσω οτι κατα την αποψη μου ο κυριος ιδιοκτητης του φορουμ ηδη εχει δωσει πολυ παραπανω ελευθερια για το θεμα παντα κατα την ταπεινη μου αποψη
Αυτα τα ολιγα απο μενα παντα με σεβασμο για τις θεσεις κ αποψεις σας


ακριβως ετσι μπραβο!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2018, 12:38:19 μμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2018, 01:03:22 μμ »

Xappas ΠΡΟΣΕΧΕ διοτι θα πας φυλακη με αυτα που λες.. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα..σωστα τα λετε παιδια..αλλα κ αυτο που λεει ο δημητρης {cat} ειναι σωστο κ δεν χρειαζεται να διακινδυνευσει κανενας την υποληψη του..μια φορα που ελεγα μια εκτιμηση σε ενα αρχαιο εδω μεσα την ιδια ωρα μου εστειλε π.μ αυτος που ανεβασε την εκτιμηση κ με ρωτησε αν θα ηθελα να το αγορασω,πραγμα που βεβαια δεν ηθελα κτλ..εχει δικιο ο δημητρης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2018, 01:04:47 μμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2018, 11:35:38 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=40317.msg472886#msg472886
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=40317.msg472915#msg472915

αν και προτεινω να διαβασετε ολοκληρα τα παραπανω, παραθετω εδω ενα πολυ μικρο μικρο μερος

"Να το παρουμε αλλιως το πραγμα ? Εμας τι μας νοιαζει ? Μας νοιαζει ενα συγκεκριμενο κομματι ή ποιος το 'χει ? Πιστευω οχι. Μας νοιαζει να μαθουμε καινουρια πραγματα, ειναι ενας απο τους λογους που ειμαστε εδω."


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2018, 03:18:41 μμ »

Τελικά βλέπω πως το θέμα παραμένει ταμπού για πολλούς και σέβομαι την άποψη όλων όσων εκφράστηκαν παραπάνω. Το βασικό μου σκεπτικό ήταν πως η συζήτηση για ένα νόμισμα δεν προϋποθέτει απαραίτητα την κατοχή του και ακόμα περισσότερο την αγοραπωλησία του. Επιπλέον και εκτίμηση να ζητήσει κανείς, δεν είναι απαραίτητο ότι το κατέχει ήδη. Βρίσκω πχ. κάτι στο Ebay και ζητάω γνώμες αν αξίζει να το αγοράσω. Αυτό μάλιστα θα αποτελούσε επαναπατρισμό για όσους διαμένουν στην Ελλάδα και θα έπρεπε να ενθαρύνεται.

Τέλος πάντων δε νομίζω ότι μπορεί να ανοιχτεί σχετική ενότητα εδώ, με τόση διάσταση απόψεων που υπάρχει. Έχω ήδη γραφτεί σε ένα ξένο φόρουμ που δείχνει αρκετά ενδιαφέρον και κάθε συζήτηση είναι ελέυθερη. Και φυσικά θα συνεχίσω εδώ για όλα τα υπόλοιπα, μια και το κλίμα και οι άνθρωποι δείχνουν εν γένει εξαιρετικού επιπέδου και γνώσεων. Απλώς θα προτιμούσα να συζητάω για ιστορικά ελληνικά νομίσμα με έλληνες κυρίως... 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2018, 03:27:34 μμ »

Δεν τιθεται θεμα ταμπου μονο.προσωπικα δεν εχω προβλημα με τα αρχαια νομισματα εδω μεσα..για να ανοιξει ομως μια νεα κατηγορια που θα αφορα τα αρχαια νομισμαρα,θελει αρκετη δουλεια κ γνωσεις ωστε να στηθει σωστα απο την αρχη κ να μην γινονται παρατραγουδα,ουτε με τα μελη ουτε με το φορουμ.ηδη εχω κανει καποιες συζητησεις με καποια μελη να βοηθησουν αλλα πρεπει να συντονιστουμε για να γινει σωστα..παντως δεν περνανε στο ντουκου αυτα που ζητατε.κοιταμε να οργανωσουμς ενα ελληνικο φορουμ σρα συλλεκτικα και να ανοιξουμς και νεα πεδια συλλογων.απλα χρειαζεται χρονος κ δουλεια.υπομονη κ κατι θα γινει και για αυτον τον τομεα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2018, 08:11:29 μμ »

Το να έχεις αρχαία νομίσματα δεν είναι παράνομο! Απλά χρειάζεται μία άδεια. Οι διαχειριστές του φόρουμ, δεν μπορούν να έχουν κάποια ευθύνη... δεν καταλαβαίνω τον φόβο σας. Δηλαδή αν σε ένα φόρουμ για αυτοκίνητα ή σελίδα αγγελιών, κάποιος πουλάει αυτοκίνητα χωρίς αριθμό πλαισίου ή κλεμμένα, υπάρχει περίπτωση να τη πληρώσει ο διαχειριστής μιας σελίδας; Τι φόβος είναι αυτός ρε παιδιά με τα αρχαία; Τι άγνοια είναι αυτή;

Το δέχομαι ότι δεν θέλετε κάποιο θέμα με αυτή την ενότητα αλλά μη βάζετε σαν δικαιολογίες ότι είναι παράνομα γιατί μας προσβάλλετε. Ειδικά όταν βλέπουμε συναλλαγές χιλιάδων ευρώ κάθε μήνα σε λίρες και ασημένια. Δεν ζήτησε κανείς να μπορούν να μπουν πωλήσεις, αλλά να μπορούμε να μιλάμε για αυτά. Να ενημερωνόμαστε-νουμε και να μαθαίνουμε λίγη ιστορία και σιγά σιγά να καταλάβουν οι συλλέκτες τι συλλογές μπορούν να κάνουν, αντί να πληρώνουν 200-300 ευρώ για πιστοποιημένο Παύλο!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2018, 09:45:11 μμ »

xappas , νομιζω πως δεν διαβασες τα λινκ που εβγαλα απο την προηγουμενη φορα που εγραψα για το θεμα
και συ διονυση, αν θες διαβασε τι γραφω στα λινκ

εγω τοσο καιρο μετα δεν ειδα καμια κινηση ή ενδιαφερον
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2018, 09:47:31 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 11, 2018, 09:52:54 μμ »

Παιδια ;;
Και αγαπητε Διονυσιε .
Ποσες φορες μπηκαν μεσα και ειπαν βρηκα αυτο πειτε μου ποσο αξιζει ;;

Μην απαντησετε , δεν χρειαζετε να μπειτε στην δυσκολη θεση.

Εχω παρατησει ατομα να μιλουν και να ξαναμιλουν σε τετοια θεματα μονο και μονο περιμενωντας ενα πριβε μυνημα που να του λεει καποιος : φιλε με ενδιαφερει .

Εαν ανοιξουμε λοιπον και κατηγορια αρχαιων ΑΥΤΟΙ θα γινουν πολυ περισσοτεροι !!!
Και εαν φτασει στα αφτια  αυτων που πρεπει και γινει κανενας ελεγχος ΕΜΕΝΑ θα τρεχουν και οχι εσας !!!
Και εαν σας πω τοτε : παιδακια βαλτε το χερι στην τσεπη για τον δικηγορο θα σφυριζετε αδιαφορα.
Αρκετα εχω στο κεφαλι μου λοιπον , μπελαδες αλλους δεν θελω.
Ειμαστε ενα στεκι συλλεκτων που ασχολουμαστε με τα ανευ απαγορευμενων απο τους νομους νομισματα.
Τα υπολοιπα δεν μας ενδιαφερουν .
Η παροιμια λεει : Οποιος δεν θελει χτυπους στο χαλκιδιο δεν παει .
Και μια αλλη : Απου ανακατευετε με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες.

Καλα καθομαι λοιπον στα αυγα μου.

Σας ευχαριστω για την κατανοηση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences