Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:10:26 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση Ελληνικών χαρτονομισμάτων (κακέκτυπων)  (Αναγνώστηκε 6451 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 05, 2018, 11:58:24 μμ »

Αγαπητό φόρουμ,

Θα ήθελα παρακαλώ μια πρώτη γνώμη για κάποια χαρτονομίσματα. Ιδιαίτερα με ενδιαφέρει:
  • Των κακέκτυπων (γραμμή 1 στήλλη 1, γραμμή 2 και 3 στην στήλη 3
  • Των "λίγων σατανιστικών" χιλιάρικων, γραμμή 2 και 3 στην στήλη 1 (
  • Των παλιών της δεύτερης εικόνας
Τα χαρτονομίσματα είναι σε άριστη κατάσταση, κολαριστά (δεν γνωρίζω την ορολογία συγνώμη)

Σας ευχαριστώ,
hlvas
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:11:59 πμ »

Έστω και από μακριά βλέπουμε μέσα δύσκολα τεμάχια.
Πρέπει όμως να φωτογραφηθούν από κοντά ένα προς ένα για να μιλήσουμε καλύτερα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:17:58 πμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Θα τα φωτογραφίσω σύμφωνα με τις υποδείξεις σου. Μια διευκρίνιση μόνο, όταν λές για δύσκολα κομμάτια, ενοείς ότι δεν έχουν ιδιαίτερη αξία;

Σε πάλι ευχαριστώ
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:25:31 πμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Θα τα φωτογραφίσω σύμφωνα με τις υποδείξεις σου. Μια διευκρίνιση μόνο, όταν λές για δύσκολα κομμάτια, ενοείς ότι δεν έχουν ιδιαίτερη αξία;

Σε πάλι ευχαριστώ

Το ακριβώς αντίθετο εννοεί. Ο όρος «δύσκολο» σημαίνει δυσεύρετο, δύσκολο να βρεθεί..
Ανέβασε καθαρές φωτό και όλα θα μπουν σε τάξη.
Καταγράφηκε
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:40:06 πμ »

Ti forum διαμάντι είναι αυτo; Αμεσότητα απίστευτη.

@gemuncey23 σε ευχαριστώ. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω crystal clear ενα ένα τα χαστονομίσματα.
Καταγράφηκε
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2018, 02:00:46 πμ »

Λοιπόν προσπάθησα να πάρω καλύτερες εικόνες. Ελπίζω να είναι up to specs. Επίσης προσπάθησα να ομαδοποιήσω τα χαρτονομίσματα με βάση αυτά που νομίζω είναι ο λόγος της συλλογής.

https://imgur.com/a/KfsWg1H
https://imgur.com/a/nZhIrIZ
https://imgur.com/a/Ttpmlmh
https://imgur.com/a/5OV92no
https://imgur.com/a/9Cacf8e
https://imgur.com/a/weDRuJS
https://imgur.com/a/MPi9Q81

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2018, 07:33:58 πμ »

Όμορφη συλλογή! Μπράβο σε αυτόν που τα σύλλεξε! Μάλλον και γνώστης ήταν, και μερακλής!
Καταγράφηκε
calmen
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2018, 08:15:19 πμ »

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι αξία έχουν τώρα? Και τι αξία είχα πριν 10 χρόνια? Περιμένουμε το σοφό φορούμ να μας πει
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2018, 09:14:21 πμ »

Πρωτον και καλυτερο το μονο που εχω να πω ειναι πως οσοι στελνετε πμ το μονο που καταφερνετε θα ειναι να κανετε τον αλλον να νομισει οτι εχει τον θησαυρο !!!

Απλα ειμαι Μαντης του τι γινετε .  . . . .

Δευτερον και επικαλουμε τον Βαγγελη διοτι θυμαμαι εμεις οι δυο ειχαμε μιλησει σε εκεινο το ποστ :

Βαγγελη;; Το χιλιαρικο του 1970 με το κακεκτυπο προσωπο ειναι το ιδιο που ειχε ξαναπερασει παλια απο το φορουμ ή αλλο ;;
Το θυμασαι το περιστατικο αυτο;;
Εσυ ειχες πει οτι ηταν γνησιο διοτι ειχα τις αμφιβολιες μου τοτε.

Τωρα το ξαναβλεπουμε το ιδιο ακριβως σφαλμα να ξαναβγαινει.

Τριτον : Ολα τα Ρανταρ και παραξενοι αριθμοι τα κοστολογω γυρω στα 25 ευρω το τεμαχιο περιπου.

Η απορια μου ομως !!! : Πως μαζευτηκαν τοσα πολλα μαζι ;;; Μου θυμιζει εκεινες τις τακτικες μαγειρεματος εσωθεν νομισματικοπειου που μας ειχαν συνηθισει στα νομισματα , γιατι οχι και στα χαρτονομισματα;;

Αξιον αποριας  !!!

Α ρε Ελλαδα !!! Εισαι ατελειωτη αμα θες να βγαλεις χρημα !!!! Ο νοων νοητο . . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2018, 10:31:18 πμ »

Όμορφη συλλογή! Μπράβο σε αυτόν που τα σύλλεξε! Μάλλον και γνώστης ήταν, και μερακλής!

+1  Πολυ ωραια κομματια, τα ρανταρ ειναι ολα τα "λεφτα" Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2018, 10:39:54 πμ »

Το βρηκα το θεμα . Εκεινο ηταν στην 20 Α , το παρον ειναι στην 27 Α  .
Εκεινο ηταν πολυ ποιο τραβηγμενο το προβλημα .

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33890.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2018, 02:56:44 μμ »

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις πληροφορίες σας,

Λιγα λόγια για την συλλογή. Αυτή ήταν στην κατάσταση που σας έδειξα για τουλάχιστον 25 χρόνια, και είμαι σίγουρος ότι τα χαρτονομίσματα δεν έχουν αγοραστεί ή πουληθεί απο κανέναν (@herakliotis είδα το τελεύταιο post σου ότι τελικά μιλούσες για άλλο χαρτονόμισμα απλά ήθελα να το διαβεβαιώσω)

Ο άνθρωπος που την είχε ήταν του χώρου (π.χ. Τραπεζικός) αλλα όχι του συναφιού, δεν αγόραζε ή πουλούσε. Η εκτιμησή μου ήταν ότι θα είχε διαβάζει κανα βιββλίο περι του θέματος και κράτησε αυτά που νόμιζε ότι στο μέλλον θα είχαν αξία.

@herakliotis επίσης μίλησες για "ύποπτες πρακτικές μαγειρέματος...". Επειδή όπως είπα δεν γνωρίζω το θέμα αλλα το βρίσκω συναρπαστικό, εαν θέλεις να αναφέρεις περισότερες πληροφορίες. Επίσης για το χρήμα που είπες, δεν ξέρω αλλα μου φαίνετε ποιό κερδοφόρο να άφησει κάποιος στην υπόγα tου ένα βαρέλι κρασί για το διάστημα αυτό (25+ χρόνια) παρά να κρατάει μια τέτοια συλλογή.... οπότε... whats the point?.

Tέλος για τα πμ, ένα πήρα. Νομίζω ότι ωρίμασε το forum αρκετά Χαμόγελο. εξάλλου απο την αρχή μίλησα για  μια πρώτη εκτιμηση και όχι πώληση.

Η σειρά μου για κάποιες ερωτήσεις. Τα ρανταρ ρε παιδιά ποια είναι? και μη μου πείτε τα κατοστάρικα  με το άτομο ... γιατί η επόμενη μου ερώτηση θα είναι γιατι δεν τα λέτε λέτε έτσι.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη εαν οι ερωτήσεις μου είναι παιδαριώδεις δεν είμαι του χώρου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2018, 03:10:41 μμ »

Το ονομα σου φιλε  hlvas ;;;

Να εχουμε ετσι μια ποιο καλη επαφη και οχι hlvas Ηρακλειωτης κτλ κτλ . Εγω ειμαι ο Γιωργος.

Πρωτον οτι δεν ηταν συλλεκτης αυτος που τα ειχε το ξερω απο πρωτο χερι και σε πιστευω.

Το οτι ηταν τραπεζικος μας δινει αμεσα και την δευτερη απαντηση στο πως βρεθηκαν στα χερια του.

(φυσικα θα ειχε και δοντι μεσα στην τραπεζα διοτι ολα καταμετρουνται αλλα θα μου πεις εκεινα τα χρονια ουτε καμερες υπηρχαν να καταγραφουν ουτε τιποτα , αρα με εναν διευνθηντη δικο του επερνε οτι ηθελε και εβαζε στην θεση του δικα του απο την τσεπη μεταχειρισμενα.

Και τριτον το λαθος σου . Οσο ποιο πολυ αφηνεις ενα κρασι να παλιωσει τοσο ποιο δυσκολα το πουλας μετα !!!

Στο λεω εκ πειρας διοτι εχω στην ακρη 400 κιλα τουλαχιστον 18ετιας κρασι που δεν ξερω τι να το κανω.
Ολοι θελουν φετινο / περισυνο κρασι να πινουν οπου κατεβαινει ευκολα κατω και πινουν πολυ !!! Το αλλο στα δυο ποτηρια γυρευεις κρεβατι να ξαπλωσεις!!!  Ακυρο λοιπον το παραδειγμα σου.

Τεταρτον τα ρανταρ ειναι οτι διαβαζετε και αναποδα 666666 777777 99999 κτλ κτλ  μπορει να ειναι 678876 πχ .

Εχεις αρκετα τετοια αξιολογα που θα τα ηθελα και εγω πχ στην συλλογη μου διοτι τα μαζευω αυτα.

 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=40160.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2018, 06:19:43 μμ »

Για τα εξαψηφια ελληνικα χαρτονομισματα το να βρεις καποιο που να εχει α/α 1.000.000 οι πιθανοτητες ειναι 1 στο εκατομμυριο

Το να βρεις εξι ομοια ψηφια η πιθανοτητα ειναι 1 στις 111.111

Το να βρεις ρανταρ (πχ 452254, 001100 κοκ) οι πιθανοτητες ειναι μια στις 1.010

Οσα χρονια ασχολουμαι με το χαρτονομισμα εχω δει 4-5 κομματια με α.α. 1000000

Λογικο ειναι καποιος τραπεζικος να βρει ολα τα παραπανω. Ειδικα αν ειναι ταμιας και περνανε απο τα χερια του εκατονταδες ακυκλοφορητες δεσμιδες πολυ ευκολα εντοπιζει ωραια νουμερα ή και σφαλματα. Βγαζει απο τη δεσμιδα ενα χαρτονομισμα και βαζει αλλο απο τη τσεπη του. Πολυ ωραια συλλογη εχεις στα χερια σου. 
Καταγράφηκε

hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2018, 11:16:35 μμ »

Γειά σος Κύριοι,

Γιώργο, Βασίλης λέγομαι. Mε το κρασί δεν θα διαφωνίσω μαζί σου. Απλά το έφερα σαν παράδειγμα στο
σχόλιο σου:
Παράθεση
Α ρε Ελλαδα !!! Εισαι ατελειωτη αμα θες να βγαλεις χρημα
Εννοώ ότι υπάρχουν ποιό αποδοτικοί τρόποι να βγάλει κάποιος χρήματα, απο το να μπαίνει σε παράξενες πρακτικές στην δουλεία του για να πάρει κάποια χαρτονομίσματα που ίσως να του αποφέρει κάποια υπεραξία (που απο την κοστολόγηση σου δεν είναι και τόσο μεγάλη) μετα απο 25]και χρόνια. Σαν χόμπυ το καταλαβαίνω. Ισως να παρανόησα βέβαια τα λεγόμενα σου, σίγουρα εσύ μιλάς με καλύτερη πληροφόρηση. Πάντος θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη. Ένας ταμίας και μάλιστα εκείνης της εποχής, με λίγο μεράκι για την δουλειά του και μετά απο 35 χρόνια υπηρεσίας κάλιστα θα μπορούσε να συγκεντρώσει μια τέτοια συλλογή.

Πάντος για να ξαναγυρίσουμε στην συλλογή  και ύστερα απο την δικιά σας πληροφορήση κατάλαβα γιατί τα κράτησε τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα. Ολα εκτός απο αυτά:
https://imgur.com/a/weDRuJS
Ούτε ραντάρ είναι, ούτε σειρά ούτε κακέκτυπα (φαινομενικά τουλάχιστον). Και είναι τα μοναδικά που είναι σε σχετικά άσχημη κατάσταση. Μυστήριο.

Και να προσθέσω μια προσωπική νότα. Τα ποιό πολλά απο αυτά είναι σε αεροστεγή συσκεβασιά. Εχθές κατα την διάρκεια την φωτογράφισης άνοιξα ένα μόνο (το 1000αρικο), και βγήκε απο μέσα απο τον φάκελο,  αυτή η γλυκιά μπόχα (δύσκολο να το περιγράψει κανείς σε κάποιον που δεν τα έχει μυρίσει ποτέ) που είχαν τα 1000αρικα της εποχής. Με πήγε 30 χρόνια πίσω και καθόμουν και το μύριζα καμιά ώρα σαν ρετριβερ Σαρκασμός. Υπέροχο συναίσθημα. Τα σημερινά ευρώ δεν το έχουν αυτό. Άοσμα, μονοχρωματικά, φαίνονται πολύ ψεύτικα...

Όπως και να έχει μετά απο τα πολύ κολακευτικα σχόλια για την συλλογή, αποφάσισα να την προσέξω περισσότερο. Και εάν αποφασίζω να την δώσω ξέρω σε ποιόν να μιλήσω πρώτα. Σας ευχαριστώ ξανά. Πλέον καταλαβαίνω περισσότερο το παράξενο πριν απο μερικές μέρες χόμπυ. Υπάρχουν και κάποια ακόμα χαρτονομίσματα και νομίσματα, που θα τα δείξω στο φόρουμ σε μερικές μέρες.

Ευχαριστώ,
Βασίλης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences