Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:09:31 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: O Πρωτοδιδάξας τον Καποδιστρια !!!  (Αναγνώστηκε 7851 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 04, 2018, 04:31:59 μμ »

...Γιώργο, μιας και έχεις τα περιοδικά, βγάλε σελίδες από τα τεύχη Νο41-45 για να μάθει ο κόσμος ποιος είναι ο πραγματικός "πατέρας" της μελέτης των Καποδιστριακών...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2018, 10:37:51 μμ »

Να κανω την χαρη του φιλου Νικου τωρα που καθησα στο γραφειο αν και νυχτα , διχως καλο φωτισμο και δεν εχω παρει και το χαπι της τρεμουλας . . . .
Δεν ξερω εαν η αριθμηση ακολουθει τις φωτογραφιες με την σειρα που της τραβηξα διοτι με ενα συστημα που εχω φυτεψη στο κινητο/υπολογιστη της μεταφερω αυτοματα μεσα στον δισκο.
Καταρχην το εξωφυλο του 41 τευχος εχει μια μεγαλη φωτογραφια διαφημηση του θεματος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2018, 10:38:58 μμ »

Και προχωραμε μεσα σιγα σιγα .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2018, 10:40:40 μμ »

Το θεμα αυτο θα διαχωριστει καποια στιγμη και θα παει στον Καποδιστρια οπως αρμοζει και θα μεινει μονο η βιβλιογραφια οπως την ξεκινησε ο Βαγγελης
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2018, 10:44:34 μμ »

Δεν την διαβασα σαν μελετη αλλα καθως την φωτογραφιζα βλεπω να εχει μαζεψει καταρχην αρκετες ποικιλιες , να εχει σημαδεψει επισυμανει τις διαφορες μεταξυ τους , να ζυγιζει τα νομισματα , να μετραει περιφεριες κτλ κτλ.
Δεν μπορει να πει κανεις οτι Ο Ζαχαριας Ωραιοπουλος δεν ειναι ο Πρωτοπορος που ασχοληθηκε με τον Καποδιστρια και οτι ολοι οι υπολοιπη δεν στηριχθηκαν πανω σε αυτες τις μελετες για να εξελιχθουν τα πραγματα και να φτασουν ως εδω που φτασαμε .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2018, 11:04:12 μμ »

Και να κλεισω εγω με μερικα σχολια ακομη.
Εκτος του Ωραιοπουλου εκαναν και αλλη μελετες και σκεφτηκαν να εκδοσουν Βιβλιο.
Απλα ο Πητερ τους προλαβε στην στροφη.
Επισεις :
Υπαρχουν ατομα με γνωσεις φοβερες πανω στον Καποδοιστρια που το  ονομα τους δεν ακουγετε σημερα πουθενα.
Πχ Κωστας Δελιος .
Ποιοι ξερουν τον Δελιο ;; Ελαχιστοι απο εδω μεσα και μονο παλιοι στο χομπυ.
Γιατι;;
Διοτι ο Δελιος ενας φιλος προσωπικος εμενα (ζησαμε μαζι σχεδον δυο χρονια καποτε) ειχε μια απο τις ποιο αξιολατρευτες Ελληνικες συλλογες Ελληνικων νομισματων.
Το ταληρο του πχ του 1851 ηταν το καλυτερο που ειχε βρεθει πανελλαδικα!!!
Οποιος λοιπον φτανει ψηλα τον χτυπανε. Το εχω διαπιστωσει πολλες φορες στην ζωη μου.
Αυτη η ατιμη η ζηλια κανει μεγαλο κακο και στον συλλεκτισμο.
Το παιδι αυτο λοιπον τα εχει πουλησει ολα τωρα και εχει αποσυρθει πιθανον για να βρει την ηρεμια του.
Η μελετη που ειχε ριξει πανω στον Καποδιστρια ηταν αλλο πραγμα.
Καθοταν και κοιτουσε καθε τεμαχιο που περνουσε για πωληση ή δημοπρασια και το κατεγραφε.
Ειχε βγαλει δικο του πινακα του τι ειναι σπανιο ή  τι ειναι πανευκολο.
Τωρα καθεστε και λετε ο Νικος ο Γκουρου οπως διαβασα εδω μεσα μια μερα . . . .
Τι θα ηταν ο Νικος ο Γκουρου εαν δεν εψηνε τον Δελιο να του αντιγραψει το βιβλιο του ;;
Ξερετε ;;
Και το παραδοξο ;; Μολις ο Νικος πηρε το βιβλιο με της σημειωσεις του Δελιου επαψαν να ειναι φιλαρακια και εγιναν εχθροι.
Ιστοριες του παρελθοντος που δυστηχως ισως να μην τις γνωριζουν πανω απο 5 ατομα εδω μεσα.
Νομισματικη/ συλλεκτισμος.
Δυο λεξεις που επρεπε να μας ενωνουν και ομως μας χωριζουν ,
Τα φορουμ και τα εντυπα (οπως αυτο που με εβαλε ο Νικος και σας εδειξα ) λενε παντα την αληθεια.
Διοτι αυτα που ειναι γραμμενα εν παρελθοντι καιρο δεν αλλαζουν !!! Μενουν εκει φαρος να δειχνουν την αληθεια !!!
Οσο και να θελουν να καυχηθουν καποιοι οτι αυτοι ειναι και αλλοι δεν ειναι υπαρχουν τα γραμμενα , υπαρχουν οι μαρτυριες , υπαρχουν οι ιστοριες που δειχνουν ποιοι περασαν πρωτοι απο εκει και ποιοι ηρθαν μετα.
Και ο συλλεκτισμος θα κανει τον κυκλο του.
Διοτι οι παλιοι θα φευγουν και θα ξεχνιουνται και νεοι θα εγειρωνται.
Αλλα ;; Τα βιβλια θα μενουν παντοτινα για οσους θελουν να μελετησουν νομισματικη ιστορια !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2018, 11:08:59 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2018, 11:26:08 μμ »

έχω πολλά τεύχη {συλλογές]  και [συλλεκτικός κόσμος] έχουν κάποιο ενδιαφέρον?Απορία
φιλικότατα
Φανης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2018, 11:47:53 μμ »

Εάν έχεις το έτος 1987 και 88 πολύ θα με ενδιέφερε φίλε Φάνη.
Σου στέλνω τηλέφωνο να μιλήσουμε αύριο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2018, 07:06:13 πμ »

Γιώργο, σε ευχαριστούμε για τις αναρτήσεις!

Καλό θα είναι όπως έγραψες να ΡΙΝαριστεί το θέμα.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2018, 07:35:05 μμ »

Και να κλεισω εγω με μερικα σχολια ακομη.
Εκτος του Ωραιοπουλου εκαναν και αλλη μελετες και σκεφτηκαν να εκδοσουν Βιβλιο.
Απλα ο Πητερ τους προλαβε στην στροφη.
Επισεις :
Υπαρχουν ατομα με γνωσεις φοβερες πανω στον Καποδοιστρια που το  ονομα τους δεν ακουγετε σημερα πουθενα.
Πχ Κωστας Δελιος .
Ποιοι ξερουν τον Δελιο ;; Ελαχιστοι απο εδω μεσα και μονο παλιοι στο χομπυ.
Γιατι;;
Διοτι ο Δελιος ενας φιλος προσωπικος εμενα (ζησαμε μαζι σχεδον δυο χρονια καποτε) ειχε μια απο τις ποιο αξιολατρευτες Ελληνικες συλλογες Ελληνικων νομισματων.
Το ταληρο του πχ του 1851 ηταν το καλυτερο που ειχε βρεθει πανελλαδικα!!!
Οποιος λοιπον φτανει ψηλα τον χτυπανε. Το εχω διαπιστωσει πολλες φορες στην ζωη μου.
Αυτη η ατιμη η ζηλια κανει μεγαλο κακο και στον συλλεκτισμο.
Το παιδι αυτο λοιπον τα εχει πουλησει ολα τωρα και εχει αποσυρθει πιθανον για να βρει την ηρεμια του.
Η μελετη που ειχε ριξει πανω στον Καποδιστρια ηταν αλλο πραγμα.
Καθοταν και κοιτουσε καθε τεμαχιο που περνουσε για πωληση ή δημοπρασια και το κατεγραφε.
Ειχε βγαλει δικο του πινακα του τι ειναι σπανιο ή  τι ειναι πανευκολο.
Τωρα καθεστε και λετε ο Νικος ο Γκουρου οπως διαβασα εδω μεσα μια μερα . . . .
Τι θα ηταν ο Νικος ο Γκουρου εαν δεν εψηνε τον Δελιο να του αντιγραψει το βιβλιο του ;;
Ξερετε ;;
Και το παραδοξο ;; Μολις ο Νικος πηρε το βιβλιο με της σημειωσεις του Δελιου επαψαν να ειναι φιλαρακια και εγιναν εχθροι.
Ιστοριες του παρελθοντος που δυστηχως ισως να μην τις γνωριζουν πανω απο 5 ατομα εδω μεσα.
Νομισματικη/ συλλεκτισμος.
Δυο λεξεις που επρεπε να μας ενωνουν και ομως μας χωριζουν ,
Τα φορουμ και τα εντυπα (οπως αυτο που με εβαλε ο Νικος και σας εδειξα ) λενε παντα την αληθεια.
Διοτι αυτα που ειναι γραμμενα εν παρελθοντι καιρο δεν αλλαζουν !!! Μενουν εκει φαρος να δειχνουν την αληθεια !!!
Οσο και να θελουν να καυχηθουν καποιοι οτι αυτοι ειναι και αλλοι δεν ειναι υπαρχουν τα γραμμενα , υπαρχουν οι μαρτυριες , υπαρχουν οι ιστοριες που δειχνουν ποιοι περασαν πρωτοι απο εκει και ποιοι ηρθαν μετα.
Και ο συλλεκτισμος θα κανει τον κυκλο του.
Διοτι οι παλιοι θα φευγουν και θα ξεχνιουνται και νεοι θα εγειρωνται.
Αλλα ;; Τα βιβλια θα μενουν παντοτινα για οσους θελουν να μελετησουν νομισματικη ιστορια !!!
Γιωργη καλησπερα

Επικοινώνησε ο Νικος μαζί μου επειδή ειναι αποκλεισμένος και δεν μπορεί να γράψει .
Μου ζήτησε να αντιγράψω στο ποστ σου τα παρακάτω .



Γιωργο οσα ειπες για εμενα ειναι ψεματα.Προφανως δεν τα ξερεις καλα και μπορω να σου λυσω τις αποριες σου αν θες.Αν ομως τα γραφεις επιτηδες επειδη εφυγα απο το φορουμ σου ειναι το λιγοτερο λυπηρο....
Οτι γραφεις πρεπει να μπορεις και να τα αποδειξεις.Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις.Ουτε καν στο προσωπο.Πως ξερεις λοιπον τοσες λεπτομερειες?Ησουν εκει?
Μην μεταφερεις στο φορουμ σου ζηλοφθονιες αλλων.Και επειδη τιμω τα παντελονια μου,οποτε θες παρε με τηλ. να σου πω πολυ περισσοτερα και με αποδειξεις.....
Και δεν μου αρεσει να με λενε ουτε ειδικο ουτε γκουρου!Καλαμι δεν καβαλησα ποτε μου.Γουσταρω αυτο που κανω και ειμαι καλος επειδη ασχολουμε αποκλειστικα με ενα ειδος.Και μονο για την τρελα μου.Τοσο απλα

Φιλικα Νικος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2018, 10:10:06 μμ »

Πες λοιπόν στο Νίκο να μας πει κάποτε πού του έδειξα ένα μόνολεπτο πού ήθελα να αγοράσω καί με πίεζε να τού πω πού το βρήκα όταν μετά από πολύ πίεση τού είπα ότι μου το έδινε ο Δελιος γυρίζει και μου λέει : τότε να το σβήσω από το βιβλίο διότι θα είναι ήδη κατεγραμενο.  Ας μας πει εάν το θυμάται αυτό το περιστατικό. Με μένα και με αυτόν ήταν η κουβέντα. Καί ας θυμηθεί και μόνος του εάν θέλει ότι και σε κουβέντες μεταξύ μας μόνος του μου είχε αναφέρει για τίς σημειώσεις του Δελιου. Τώρα εάν δεν τον συμφέρει τον Νίκο να λέγεται η αλήθεια αυτό είναι άλλο πράγμα. Τα πράγματα έχουν ως είπα και σε όποιον αρέσει.
Προσωπικά ποτέ μου δεν εκρυψα ποιοί ήταν αυτοί που με βοήθησαν να μάθω πέντε πράγματα. Αυτή είναι η διαφορά μου με πολλούς.
Φιλικά φιλικά εμενω σε μια αλήθεια όπως ακριβώς την γνωρίζω και από τούς δύο .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2018, 09:33:40 πμ »

Επειδή έχω άμεση γνώση επί του συγκεκριμένου θέματος αλλά δεν γνωρίζω καν τον Νίκο δεν θα κάνω κανένα σχόλιο.Τουλάχιστον επί του παρόντος αν δεν ακούσω την άποψη και του Νίκου πρώτα. Γιώργο δώστου το δικαίωμα να γράψει στο στέκι αν θέλει, ώστε να έχουμε σφαιρική άποψη για το θέμα.Καλημέρα σας κύριοι!!!...
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2018, 10:47:39 πμ »

Γνωρίζω και εγώ το θέμα που ανέφερε ο Γιώργος αλλά όπως λέει και ο Μπάμπης ας περιμένουμε και σχόλιο του Νίκου!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2018, 01:23:25 μμ »

Παιδια ο Νικος καποτε εν ετος 2015 εαν δεν με απατα η μνημη μου ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ζητησε απο την συντονιστικη τοτε  ομαδα την αποχωρηση του.
Επειδη ειχα δικα μου προσωπικα προβληματα και απεχα απο το σαιτ καλεστικα τοτε απο εναν εκ των συντονιστων να δουμε εαν μπορουσε να γινει κατι.
Του ειπα να μην αφησει την θεση του , αρνηθηκε. Του προτεινα να γινει επιτιμο μελος μεχρι να κατασταλαξη το οποιο θεμα υπηρχε.
Αρνηθηκε και ζητησε την οριστικη του διαγραφη απο το στεκι.
Τον βαθυτερο λογο τον καταλαβα φευγωντας εγραψε δυο λεξεις απευθυνομενος σε εναν αλλον συντονιστη και καταλαβα πολλα.
Δεν χρειαζετε να πω δημοσια.
Καλως ή κακως καποια πραγματα δεν πρεπει να κολλαμε , αλλα να κοιταμε να κανουμε προσωπικα το καλυτερο μπου μπορουμε.
Ο Νικος σκαλωσε καπου . Κολλησε με ενα ατομο. Δεν θα πω καλως ή κακως σεβαστηκα αυτο που ηθελε.
Τωρα εχουν περασει 3 χρονια. Εαν κρατουσα κακια οπως ελεγε που κρεμασε το σαιτ και εφυγε θα του τα <<εχωνα>> αμεσα. Δεν θα περιμενα τρια χρονια. Δεν ειναι του τυπου μου διοτι ειμαι εκρηχτικος τυπος και το γνωριζουν οι περισσοτεροι αυτο .
Η παρεμβαση μου για τον Δελιο και την ιστορια τους ηταν μονο και μονο για να δειξω στους νεους οτι υπαρχουν και ατομα τα οποια δεν τα εχουν ακουσει ποτε και ομως οι γνωσεις τους ειναι απιστευτες.
Και ετυχε τωρα με τον Ζ. Ωραιοπουλο να πω και για τον Δελιο.
Για μενα η αληθεια εχει οπως την ειπα. Και την ξερω και απο τα δυο ατομα ως εχει.
Ποτε του ο Νικος δεν μου αρνηθηκε σε συνομιλιες μας οτι εχει τις σημειωσεις του Δελιου.
Τωρα εαν θελει να φανει σαν ουρανοκατεβατος και αυτοδιδασκομενος διχως να εχει τις γνωσεις και την παρεα του Δελιου σαν αρχικη καθοδηγηση ειναι δικο του προβλημα , οχι δικο μου , οχι του Στεκιου.
Εγω ειπα οπως γνωριζω τα πραγματα και η υποθεση αυτη για μενα εκλεισε.
Οσοι θελετε να την συνεχισετε δικαιωμα σας.
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 06, 2018, 02:58:41 μμ »

Να ξεχωρίσουμε ορισμένα πράγματα, γιατί κάτι θεωρώ ότι στραβώνει.

Υπάρχουν τριών ειδών γνώστες, καποδιστριακών.

Από τη μια μεριά έχουμε τους συλλέκτες όπως τον Τζαμαλή, τον Ωραιόπουλο οι οποίοι μοίρασαν τη γνώση τους (και όχι μόνο στα καποδιστριακά) μέσω δημοσιεύσεων ή συζητήσεων, τον Ορφέα, ο οποίος μάζευε κόσμο και τον εκπαίδευε στα καποδιστριακά και όχι μόνο, ...

και από την άλλη υπάρχουν οι γνώστες, οι οποίοι μάθαιναν για να συλλέγουν ή να αρπάξουν (και με τις δύο έννοιες του όρου) από άλλο συλλέκτη κάποια σπανιότητα.

Δυστυχώς η δεύτερη κατηγορία είναι η μεγαλύτερη και κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Ναί, έχουν δαγκώσει και το χέρι που τους ευεργέτησε είτε σε γνώση είτε σε νομίσματα.

Η τρίτη κατηγορία, είναι κάποιοι έντιμοι συλλέκτες οι οποίοι δεν εκμεταλλεύονται κανένα και αθόρυβα μεγαλουργούν τη συλλογή τους. Αυτή η κατηγορία δεν είναι περισσότεροι από τα δάχτυλα του ενός μου χεριού.



Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences