Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:11:58 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 ΡΟΥΒΛΙΑ 1920  (Αναγνώστηκε 4033 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sakpo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 27, 2018, 10:41:35 μμ »

Καλησπέρα.
Έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με αυτό. Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει περι τίνος πρόκειται?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καταγράφηκε
leber
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2018, 11:02:22 μμ »

Τι ακριβως θελεις να μαθεις? Προελευση ? Αξία? Το χαρτονομισμα σου σε τι κατασταση ειναι? Ακυκλοφορητο ή οχι? Και αν και δεν είμαι αρμόδιος γράψε κάτι για σένα στα νέα μέλη.

Ενημερωτικά είναι χαρτονόμισμα τοπικού χαρακτήρα που εκδώθηκε στην περιοχή της νότιας Ρωσίας μετά την Οκτωβριανή επανάσταση. Σαν αξία τίποτε το ιδιαίτερο εκτός και αν είναι ακυκλοφόρητο που θα πιάσει λίγο παραπάνω. Όποιος φίλος από δω μέσα ξέρει κάτι παραπάνω παρακαλώ τα φώτα του
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2018, 11:03:40 μμ από leber » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2018, 11:10:09 μμ »

...............
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/RUS/RUS-SPEC1/RUSS0432.htm
Καταγράφηκε
sakpo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2018, 08:43:35 μμ »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν είμαι από τους φανατικούς συλλέκτες, αλλά μαζεύω ευκαιριακά κάποια χαρτονομίσματα και νομίσματα, χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερα μεγάλη συλλογή. Το συγκεκριμένο μου το έδωσε κάποιος φίλος, ο οποίος και ο ίδιος δεν γνώριζε κάποια πράγματα σχετικά. Για αυτό και ρωτάω, καθώς σε αναζήτηση που έκανα δεν το έβρισκα καν.
Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι ακυκλοφόρητο? Γνωρίζει κανείς τι αξία έχει?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2018, 01:00:28 πμ »

Ως «Ακυκλοφόρητο» χαρτονόμισμα αγαπητέ, χαρακτηρίζεται αυτό που δεν έχει υποστεί ουδεμία φθορά (έστω και την παραμικρή) και συνεπώς, σου δίνει την αίσθηση ότι μόλις τραβήχτηκε από την δεσμίδα του.

Και όταν λέμε φθορά, εννοούμε οποιαδήποτε αλλοίωση της αρχικής υφής, περιγράμματος, καθαρότητας, χρωματισμού και «φρεσκάδας» του τραπεζογραμματίου. Το αποκαλούμενον «κολλαριστό» (προσοχή στα.. σιδερωμένα!).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2018, 01:01:47 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences