Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:02:38 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζητηση για τιμες νομισματων  (Αναγνώστηκε 3055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:03:03 πμ »

συγνωμμη αλλα γιατι διαγραφτηκε το ποστ μου;; εγραψα κατι κακο;;

λες να την εκανα παλι εγω την πατατα και το διεγραψα μονος μου; Απορία
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:08:30 πμ »

Ξαναγράψτο...
Η τιμή πως σου φλενεται εσυ που είσαι και πιο έμπειρος?(και οι υπόλοιποι)
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:19:15 πμ »

ισως δεν ειναι σωστο για τον πωλητη να αναφερω..

μπα.. μη νομιζεις οτι ειμαι ιδιατερος γνωστης της ελληνικης αγορας! Χαμόγελο
αλλα....
Καταγράφηκε
antonius
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:22:36 πμ »

ισως δεν ειναι σωστο για τον πωλητη να αναφερω..

μπα.. μη νομιζεις οτι ειμαι ιδιατερος γνωστης της ελληνικης αγορας! Χαμόγελο
αλλα....

Γιατί καλέ, πες την άποψη σου, δημοκρατία έχουμε ακόμα (προς το παρόν τουλάχιστον  Σαρκασμός Σαρκασμός )
Πες τι αξία νομίζεις ότι είναι δίκαιη και αν δεν συμφαίρει απλά τα πάω για λιώσιμο. Εγώ κρίνοντας από τιμές που έχω δει στο Μοναστηράκι έβαλα τις δικές μου. Νομίσματα σαν το ατρύπητο και φθαρμένα τα έχω δει και 30 ευρώ να πωλούνται στο Μοναστηράκι. Αν τα 15 ευρώ δεν είναι καλή τιμή τα...30 τι είναι?
Εκτός βέβαια αν γενικά στο Μοναστηράκι έχουν παράλογες τιμές οπότε είναι κακό μέτρο σύγκρισης..
Καταγράφηκε
SopCoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 12:17:37 μμ »

Το Μοναστηράκι είναι κακό μετρό σύγκρισης.. Με παράλογες τιμές, νόμισμα τις ίδιας Ποιότητας και φθοράς μπορεί να τα δεις απο 10 μέχρι 40 εύρο είναι όπου σε πιάσουν..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:29:48 μμ »

Καλημερα αντωνη μου... (ετσι σε λενε; υπεθεσα απo το codename σου),

χμμ... αυτο με την δημοκρατια που εχουμε... δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.... δεν αναφερομαι ουτε στο φορουμ εδω.. ουτε σε εσενα... ετσι;; αναφερομαι σε αυτα που γινονται στην ελλαδα..... πραγματικα δεν νομιζω να εχουμε πια δημοκρατια.... ισως ειναι αλλα υπο προυποθεσεις... μια δημοκρατια κατοχης...
σκεψου... και με την χουντα.. δημοκρατια ειχαμε! χαχαχα

εχουν τετοιες τιμες στο μοναστηρακι;; αμαν! εχω ακουσει τρελλες τιμες εκει... αλλα τι να πω...

αν το τρυπημενο δεν ηταν τρυπημενο... ηταν καλυτερο του αλλου.... αλλα με την τρυπα... δυστυχως δεν παει πολυ παραπανω απο την τιμη του μεταλλου.. μιας και δεν ειναι απο τα δυσκολα κερματα... ασχετα αν δεν το εχω.. χαχαχα ενταξει... δεν λεω να το δωσεις 3 ευρω.. που ειναι το μεταλλο...

το αλλο εχει χτυπηματα αρκετα...

σε τιμες.. και σε ελληνικα site.. πχ.. @@@@@@.. αλλα και στο ebay.. εχω δει διαφορες τιμες... υπαρχουν και αυτοι που θελουν να βγαλουν.... αλλακ ια ατομα που ξερουν απο τιμες... (προσωπικα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ιδιαιτερος γνωστης της ελληνικης αγορας!!!), και φυσικα παει αναλογα της καταστασης!!! ενα ακυκλοφορητο ειναι πολυ ακριβοτερο απο ενα με φθορα! λογικο ειναι!

στο ελληνικο site ... εχει σε καλυτερη κατασταση.. αν θυμαμαι καλα... αλλα κυκλοφορημενα και με την φθορα.. (απλα δεν εχουν τοσα χτυπηματα), με 12 και 14 ευρω... (τα ποιο φτηνα), αλλα μενουν αχτυπητα! εχει και με γυρα στα 8 ευρω... ενα με βαθιες γρατζουνιες... και εκδορες.. που το καταστρεψαν το κακομοιρο.. και παλι δεν χτυπιεται!

στο εβαυ εχω δει φτηνα! προσφατα ειχε κλεισει ενα γυρω στα 6 δολλαρια! (το εχασα γιατι ελλειπα!! Λύπη ) ειχε την φθορα του αλλα ηταν καλο! η φθορα ηταν ομορφη... σε καλυτερη κατασταση... το βλεπεις στα 20-30 δολλαρια... αλλα και παρακατω... ή παραπανω...
πιστευω καποιος που ξερειε καλυτερα να σε βοηθησει σε αυτο!

αν και οπως αναφερα.. δεν ειμαι γνωστης τιμων στην ελληνικη αγορα... πιστευω οτι το τρυπημενο ισως ειναι στα 5-6 ευρω.. και το αλλο στα 8-10 ευρω.. ή 15 και για τα 2.... αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια!

θα σε παρακαλεσω κατι... μην τα πας για λιωσιμο...!!! οπως και να ειναι... κουβαλανε μια ιστορια... και.. τι να κερδισεις; θα στα παρουν για 2.5 - 3 ευρω...το ενα! μιλαμε και τα 2 με 5-6 ευρω! αν ειναι και το σκεφτεσαι για λιωσιμο... μπορεις να τα δωσεις για καποιον που δεν τα εχει.. ή καποιον νεο συλλεκτη! δεν λεω να τα χαρισεις... αλλα ανετα θα βγαλεις αυτα που θα παρεις αν τα ελιωνες.. και αυτοι που θα τα αποκτησουν.. θα ειναι χαρουμενοι! Χαμόγελο

μην το παρει κανεις οτι το λεω γιατι δεν το εχω κτλ.. για οποιοδηποτε νομισμα αυτο θα ελεγα.... σκεψου τι ειδαν τα νομισματακια αυτα... πως σωθηκαν απο τοσους πολεμους... περνωντας παο τσεπη σε τσεπη... ειτε σαν χχρημα, ειτε σαν ευχη της μανας στο παιδι.. ειτε σαν φυλακτο... ειτε σαν μια αναμνηση της πατριδας που αφηνε πισω καποιος μεταναστης! ειναι κριμα να καταληγει για λιωσιμο... 
Καταγράφηκε
antonius
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:51:48 πμ »

Καλημερα αντωνη μου... (ετσι σε λενε; υπεθεσα απo το codename σου),

Πολύ σωστά  Κλείσιμο ματιού


εχουν τετοιες τιμες στο μοναστηρακι;; αμαν! εχω ακουσει τρελλες τιμες εκει... αλλα τι να πω...

..και μάλιστα με κάποιον που μίλησα ήταν και αδιαπραγμάτευτη...(μιλάω πάντα για κατάσταση ίδια με το ατρύπητό μου)


στο εβαυ εχω δει φτηνα! προσφατα ειχε κλεισει ενα γυρω στα 6 δολλαρια! (το εχασα γιατι ελλειπα!! Λύπη ) ειχε την φθορα του αλλα ηταν καλο! η φθορα ηταν ομορφη... σε καλυτερη κατασταση... το βλεπεις στα 20-30 δολλαρια... αλλα και παρακατω... ή παραπανω...
πιστευω καποιος που ξερειε καλυτερα να σε βοηθησει σε αυτο!

Με με το ebay απέφυγα να τα συγκρίνω φοβούμενος μήπως λόγω της μεγάλης διαφοράς με το μοναστηράκι είναι καμια απάτη. Δεν έχω την εμπειρία για να αξιολογήσω την αυθεντικότητα ενος νομίσματος.


θα σε παρακαλεσω κατι... μην τα πας για λιωσιμο...!!! οπως και να ειναι... κουβαλανε μια ιστορια... και.. τι να κερδισεις; θα στα παρουν για 2.5 - 3 ευρω...το ενα! μιλαμε και τα 2 με 5-6 ευρω! αν ειναι και το σκεφτεσαι για λιωσιμο... μπορεις να τα δωσεις για καποιον που δεν τα εχει.. ή καποιον νεο συλλεκτη! δεν λεω να τα χαρισεις... αλλα ανετα θα βγαλεις αυτα που θα παρεις αν τα ελιωνες.. και αυτοι που θα τα αποκτησουν.. θα ειναι χαρουμενοι! Χαμόγελο


Μιας και γράφεις τα παραπάνω σκέπτομαι ότι ίσως όφειλα να γράψω και το λόγο που τα πουλάω. Αυτά μαζί με κάποια ακόμα που έχω για πούλημα και θα μπούν σε αγγελίες σταδιακά είναι νομίσματα τα οποία είχε μαζέψει και μου άφησε ο παππούς μου και τα οποία διατηρώ για πάνω από 15 χρόνια αφου δεν υπήρχε λόγος να τα πουλήσω. Δυστυχώς δεν έχω πλέον την οικονομική ευχέρεια να τα διατηρήσω (όπως και πολλά άλλα πράγματα στο σπίτι...αλλά τέλως πάντων) και όπως ήρθαν τα πράγματα πρέπει να φύγω σε λίγο καιρό για το εξωτερικό. Δεν είμαι έμπορος και κατα συνέπεια δεν έχω στόχο να βγάλω κανενα υπερκέρδος. Να τα δώσω σε μια λογική τιμή θέλω με την οποία θα είμαστε ευχαριστημένοι και εγώ και ο αγοραστής χωρίς να νιώθει κανείς από τους δυο μας εξαπατημένος.



σκεψου τι ειδαν τα νομισματακια αυτα... πως σωθηκαν απο τοσους πολεμους... περνωντας παο τσεπη σε τσεπη... ειτε σαν χχρημα, ειτε σαν ευχη της μανας στο παιδι.. ειτε σαν φυλακτο... ειτε σαν μια αναμνηση της πατριδας που αφηνε πισω καποιος μεταναστης! ειναι κριμα να καταληγει για λιωσιμο...  

Το έθεσες πολύ σωστά και μπράβο σου που σκέπτεσαι με αυτό τον τρόπο και δεν συλλέγεις απλά αριθμούς..
Κι εγώ απο όλα τα νομίσματα θέλω να κρατήσω ενα 30δραχμο του '63 με τους 5 βασιλείς (το οποίο αρχικά σκόπευα να πουλήσω). Δεν ξέρω αλλά το συγκεκριμένο νόμισμα μου αρέσει πάρα πολύ και δεν μπορώ να το αποχωριστώ.
Σταματάω όμως εδώ γιατί βγαίνω offtopic  Σαρκασμός


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 01:10:00 μμ από epop » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 04:22:46 μμ »

σε καταλαβαινω απολυτα για το 30δραχμο... αφου πας πια εξωτερικο.... οποτε νιωθεις νοσταλγια.... θα το κρατας... και θα εχεις στα χερια σου ενα κομματι ελλαδας... οχι απλα σαν νομισμα... αλλα μιας και εχει και τον χαρτη της ελλαδας μας πανω!! θα ειναι πολυ καλη συντροφια στα ξενα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 05:07:21 μμ »

Κρατηστε τα 30 δραχμα ,σε λιγο θα ειναι σπανια διοτι δεν προβλεπεται ο χαρτης της ελλαδας να παραμεινει ο ιδιος ,ισως ο νεος να γραφει αποικια γερμανιας κ,λ,π
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences