Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:43:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διακριτικό Σ.Ε.Ε.Ν.Α.  (Αναγνώστηκε 3213 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιούνιος 21, 2018, 11:33:21 πμ »

Κάποιους μήνες πριν, χαζεύοντας διάφορες φωτογραφίες του Πολεμικού Μουσείου, είδα κάποιες που απεικόνιζαν νοσοκόμες στην Αίγυπτο κατά την περίοδο του Β' ΠΠ. Φορούσαν στο στήθος ένα ραφτό διακριτικό με την ελληνική σημαία και τον ερυθρό σταυρό, καθώς και ένα μεταλλικό διακριτικό του Σ.Ε.Ε.Ν.Α, του Σώματος Ελληνίδων Εθελοντριών Νοσοκόμων Αιγύπτου. Το Σ.Ε.Ε.Ν.Α. ιδρύθηκε από την ελληνική παροικία της Αιγύπτου και οι εθελόντριές του υπηρέτησαν σε στρατιωτικά νοσοκομεία.

Μια από τις πρώτες σκέψεις ήταν "άντε βρες ένα τέτοιο", παρ' όλα αυτά εμφανίστηκε ένα σε δημοπρασία την περασμένη Κυριακή και είχα την τύχη να το "χτυπήσω".

Το συγκεκριμένο διακριτικό δεν είναι η ραφτή -και ευμεγέθης- έκδοση, αλλά μια μικρότερη μεταλλική καρφίτσα, διαστάσεων 3,3 x 2,7 cm.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2018, 09:40:11 μμ »

καλοριζικο φιλε μου!!! υπεροχη προσθηκη στην συλλογη σου!!! σου ευχομαι και με το ραφτο αν δεν το εχεις ηδη! ουτε που τα ηξερα αυτα! για δες!! πολυ ομορφο! δεν ειναι σμαλτο ετσι; ειναι απλα βαμμενο;

αααανν... θες λες, αν οχι καταλαβαινω απολυτα! ποσο πηγε το σηματακι; γιατι αν δεν το βλεπει κανεις ευκολα... εε... εχει λογικα και μια επιπτωση στην τιμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2018, 09:41:16 μμ από NMS » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2018, 09:59:52 μμ »

Ευχαριστώ! Όχι, δεν το έχω το ραφτό! Υποθέτω ότι κι εκείνο θα είναι δυσκολάκι, δεν έχει τύχει να δω ποτέ.

Όντως δεν είναι σμάλτο, είναι βαμμένο, φαίνεται σε μερικές λεπτομέρειες. Επίσης έχει ένα ενδιαφέρον ως προς την κατασκευή του το ότι είναι μάλλον φινιρισμένο στο χέρι. Στη μεγέθυνση φαίνονται αρκετές ατέλειες γύρω από τα γράμματα, μάλλον δεν έβγαιναν διάτρητα από τη μήτρα και η διαδικασία ολοκληρώνονταν στο χέρι. Με γυμνό μάτι είναι πραγματικά αμελητέες, η δουλειά είναι αρκετά καλή. Το φινίρισμα στο χέρι συνηγορεί μάλλον στο ότι ο αριθμός στον οποίον παράχθηκαν δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος, καθώς ήταν συνήθης πρακτική της εποχής για χαμηλά τιράζ κομματιών.

Το πού έκλεισε η τιμή είναι λίγο περίεργη ιστορία και δε νομίζω ότι μπορεί να ληφθεί και σαν προηγούμενο, δυστυχώς... Αυτό γιατί  είχε ταξινομηθεί σε λάθος κατηγορία κι έτσι ή πέρασε απαρατήρητο από όσους μπορεί να το αναγνώριζαν διαφορετικά ή να απευθύνθηκε έτσι σε κοινό που το προσπέρασε σαν άγνωστο ή μη ενδιαφέρον. Οπότε... μαζί με προμήθεια, ΦΠΑ και μεταφορικά βγήκε κάτω από 40 ευρώ. Θα το κυνηγούσα σε πολύ υψηλότερες τιμές; Να πω την αλήθεια, παρά τη σπανιότητα, δεν ξέρω...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences