Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:32:57 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιλογή διαμαντιού σε μονόπετρο  (Αναγνώστηκε 22424 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:10:07 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

μιας και είναι κάτι εντελώς καινούργιο για μένα, έχω τις απορίες μου. Απο τα λίγα που διάβασα στο ιντερνετ προσπαθώ να βρω ποια ειναι η καλύτερη/σωστότερη επιλογή για ένα διαμάντι που προορίζεται για μονόπτερο:

Μεγαλύτερο διαμάντι και με χαμηλότερη καθαρότητα ή μικρότερο και μεγαλύτερη καθαρότητα; Να το κάνω πιο συγκεκριμένo:

Αξιζει τον κόπο να ανέβω σε καθαρότητα, απο VS1 σε VSS2; Ή δεν πρόκεται να καταλάβει κανείς διαφορά στο μάτι οπότε "μόνο το μέγεθος μετράει";

Μηπως θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο περισσότερο, πχ το χρώμα;

Μια επιλογή VS1 και F σε χρώμα είναι ασφαλής;

Ή θα το χάσει στο τέλος, οτι και να πάρεις....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:19:08 μμ »

Δεν θα καταλάβει κανείς την διαφορά στα εγλείσματα από VS1 σε VSS2. Εκτός κι’ αν είναι γεμολόγος και κυκλοφορεί με την λούπα στο μάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2018, 06:21:53 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:47:52 μμ »

Το VS1 με προβληματίζει γιατι λέει οτι μπορεί να έχει εγκλείσματα στην κορυφη, οπότε πιο εύκολα εμφανής ή "σχεδόν αόρατη με γυμνό μάτι"....

θεωρητικά το VS1 και F χρωμα είναι safe επιλογή;
Και μετά ανάλογα το budget ανεβαίνω σε μέγεθος;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2018, 06:50:37 μμ από johneko » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2018, 07:14:21 μμ »

Μετα την αγορά, υπαρχει τρόπος να το ελένξει δευτερος γεμολογος και να πιστοποιήσει οτι οντως πηρα αυτο που αγορασα; Ή θα πρέπει να το βγάλει απο το κόσμημα με κάποια φθορά;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2018, 11:07:22 μμ »

Φίλε johneko, αν είναι να αγοράσεις διαμάντι, θα πρέπει να επιλέξεις κατά τη γνώμη μου κάποιο που να έχει ήδη πιστοποιηθεί από κάποιο γεμολογικό ινστιτούτο όπως G.I.A. (Aμερικής) ή H.R.D. (Aμβέρσας). Τότε μόνο θα είσαι σίγουρος 100% ότι τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται στο πιστοποιητικό είναι ακριβώς αυτά που έχει η πέτρα και δεν είναι χειρότερα. Eγώ θα σου συνιστούσα πιστοποίηση από G.I.A. γιατί θεωρείται πιο αυστηρή.

Τώρα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά, εγώ πιστεύω ότι ανάλογα με το budget σου, θα πρέπει όλα να είναι σε ένα καλό επίπεδο με μία έμφαση ίσως στο μέγεθος και το χρώμα. Θα πρέπει να αποφύγεις ανισότητες όπως καθαρότητα SI2 αλλά χρώμα D. Σχετικά με τον προβληματισμό σου, όπως λέει και ο φίλος gemuncey, είναι μάλλον αδύνατο να καταλάβουμε τη διαφορά με γυμνό μάτι μεταξύ του VS1 και VVS2.

Συνεπώς, μια επιλογή για καθαρότητα VS1 και χρώμα F (που λες και εσύ), αν συνδυαστεί με κοπή από GOOD και επάνω, μένει μόνο το μέγεθος για να έχεις κατά τη γνώμη μου μια πολύ καλή πέτρα και στα 4Cs.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2018, 11:02:59 πμ »

Απο εκεί που θα το αγοράσω δίνει πιστοποίηση απο καποιον Έλληνα γεμολόγο, δεν γνωρίζω περισσότερα δυστυχως.Το εμπιστεύομαι; 
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2018, 11:52:57 πμ »

Εγώ θα σου έλεγα όχι, γιατί ακόμα και πιστοποιημένος να είναι από G.I.A. ή H.R.D., επαφίεσαι στο πόσο καλά ξέρει τη δουλειά του. Καλύτερη και ακριβέστερη όμως πιστοποίηση από αυτή που δίνει το ίδιο το ινστιτούτο δεν υπάρχει.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2018, 12:25:13 μμ »

Μάλλον θα σου δώσω διαφορετική άποψη.

Εάν το θέλεις για επένδυση και βρεθείς στην ανάγκη την επόμενη μέρα, έχεις χάσει τα μισά σου χρήματα τουλάχιστον. Το επαναλαμβάνω, τουλάχιστον.

Εάν το θέλεις για δώρο, πάρε κάτι σε όγκο κι ας έχει και λίγο σκιά ή καρβουνάκι με γυμνό μάτι. Εκεί σαν επένδυση έχασες το 100% των χρημάτων σου αφού είναι δώρο.

Πάμε τώρα στο σοβαρό θέμα από που αγοράζεις. Σίγουρα όχι από τις κλασσικές αγορές. Εκεί θα βρεθείς στην περίπτωση του "έχασα τουλάχιστον το 50% των χρημάτων". Το καλύτερο είναι να βρεις σοβαρό οίκο δημοπρασιών (υπάρχουν αρκετοί) όπου εάν κάνεις την υπομονή να παρακολουθήσεις τις δημοπρασίες, θα βρεις ευκαιρίες και δεν θα χάσεις τα χρήματά σου. Μπορείς να βρεις (στις δημοπρασίες) τόσο πιστοποιημένα διαμάντια από σοβαρά γεμολογικά ινστιτούτα (το μόνο ένα) όσο και σε κόσμημα, από το οποίο μπορείς να αφαιρέσεις την πέτρα. Στους οίκους αυτούς θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις τις τιμές που κλείνουν και να τις συγκρίνεις με αυτές που πουλάνε οι πι@σ0κωλ1δες.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2018, 02:03:12 μμ »

Αν είναι για επένδυση όπως είπαν και τα παιδιά, δε βιάζεσαι δες τις δημοπρασίες σου, δες πιστοποιοιμένα απο GIA κλπ (οχι απο πιστοποιημένους εμπορους)

Αν πας για δώρο όμως τα πιστοποιητικά κλπ μόνο εσυ θα τα δεις και τα θα ξέρεις, οπότε δες στο budget σου πάρε το πιο μεγάλο και ευπαρουσίαστο στο μάτι και κάνε το δώρο σου.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2018, 02:12:13 μμ »

Θα έχει την χρήση που έχει κάθε μονόπτερο που σέβεται τον εαυτό του.  Σαρκασμός Σαρκασμός λοοολλλ

Το θέμα ειναι, αν ποτέ βρεθούμε στην δύσκολη θέση και το χρειασθούμε να μπορέσει να πιάσει ενα μέρος της αρχικής αξίας του. Αλλιώς θα τα έκανα ενα ταξίδι στν Κούβα ή στην Ιαπωνία ή .... , που πιστεύω θα μας έκανε και πιο χαρούμενος.  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Απο το internet δεν το ρισκάρω, ιδιαίτερα σε θέματα που δεν έχω την παραμικρή ιδέα.
Υπάρχουν κοσμηματοπωλεία στην Αθήνα που πουλάνε με πιστοποιητικό απο GIA;

Ενναλακτικά, μπορώ να το πάω σε γεμολόγο και με κάποιο κόστος να μου επιβεβαιώσει ή οχι οτι πήρα το σωστό;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2018, 02:54:51 μμ »

Κοιτώντας τιμές εδω: https://www.bluenile.com/gr/build-your-own-ring/diamonds
και αν προσθέσω 200Ε (??) το δακτυλίδι απο πλατίνα η τιμή ειναι σχετικά κοντά (+200Ε) σε αυτό που μου είπε το μαγαζί.

Είναι λογική η τιμή για το κόστος εργασίας και το κέρδος του;
[ 0,40, VS1, F , Very good sta 1300E ]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2018, 02:57:24 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2018, 03:45:33 μμ »

Υπάρχουν κοσμηματοπωλεία στην Αθήνα που πουλάνε με πιστοποιητικό απο GIA;

Ενναλακτικά, μπορώ να το πάω σε γεμολόγο και με κάποιο κόστος να μου επιβεβαιώσει ή οχι οτι πήρα το σωστό;

Φυσικά και υπάρχουν, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί οι περισσότεροι κοσμηματοπώλεις θα σου δώσουν πιστοποιητικό από δικό τους συνεργαζόμενο γεμολόγο. To θέμα εδώ για να καταλάβεις, είναι ότι αν εγώ ως γεμολόγος σου δώσω πιστοποιητικό που λέει ότι η πέτρα σου έχει χρώμα D και καθαρότητα VVS2 για παράδειγμα και αργότερα θελήσεις εσύ να την στείλεις στο ινστιτούτο και σου τη βγάλει χρώμα G και καθαρότητα VS2, τότε θα την έχεις πληρώσει παραπάνω από όσο πραγματικά αξίζει  Κλείσιμο ματιού

Για να διαπιστώσεις αν είναι καλή η τιμή, αφού έχεις αυτή την συγκεκριμένη προσφορά στα χέρια σου γι'αυτά τα χαρακτηριστικά πέτρας, πήγαινε και σύγκρινε τις τιμές που δίνουν άλλα κοσμηματοπωλεία για αντίστοιχες σε χαρακτηριστικά πέτρες. Έτσι θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για το ποιός είναι ακριβότερος και ποιός φθηνότερος.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2018, 04:00:52 μμ »

Αν πας για δώρο όμως τα πιστοποιητικά κλπ μόνο εσυ θα τα δεις και τα θα ξέρεις, οπότε δες στο budget σου πάρε το πιο μεγάλο και ευπαρουσίαστο στο μάτι και κάνε το δώρο σου.

Εδώ θα διαφωνήσω. Όπως όλα τα αντικείμενα αξίας έτσι και οι πολύτιμοι λίθοι αξιολογούνται με βάση συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Τα διαμάντια εν προκειμένω με βάση τρία ποιοτικά χαρακτηριστικά (χρώμα, καθαρότητα, κοπή) + ένα ποσοτικό (μέγεθος) Τι να το κάνω λοιπόν κατά τη γνώμη μου πάντα, ένα διαμάντι το οποίο θα είναι μεν 1 καράτι π.χ. αλλά θα έχει μεγάλα στίγματα που θα φαίνονται και θα ψιλοκιτρινίζει παραπέμποντας σε τοπάζι? Ας έπαιρνα τοπάζι ευθύς εξ'αρχής που θα μου ερχόταν και φθηνότερο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2018, 04:02:56 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2018, 10:25:01 πμ »

Η πραγματικότητα αυτή είναι οτι το πιστοποιητικό είτε GIA είτε γεμωλόγου, μόνο εσύ που θα το πληρώσεις θα το ξέρεις. Το πρόσωπο που θα το χαρίσεις δεν το ενδιαφέρει καθόλου, το ενδιαφέρει να είναι ωραίο στο μάτι και να βγάζει ωραίο χρώμα στο μάτι, να δείχνει ωραίο.

Όλο το θέμα είναι πόσο μπορείς να επενδύσεις, το ιδανικότερο είναι να πάρεις με πιστοποιητικό GIA έστω και μικρό, αλλά αν στα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι λίγο μεγαλύτερο και πιο ωραίο στο μάτι?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2018, 10:48:23 πμ »

Η πραγματικότητα αυτή είναι οτι το πιστοποιητικό είτε GIA είτε γεμωλόγου, μόνο εσύ που θα το πληρώσεις θα το ξέρεις. Το πρόσωπο που θα το χαρίσεις δεν το ενδιαφέρει καθόλου, το ενδιαφέρει να είναι ωραίο στο μάτι και να βγάζει ωραίο χρώμα στο μάτι, να δείχνει ωραίο.

Όλο το θέμα είναι πόσο μπορείς να επενδύσεις, το ιδανικότερο είναι να πάρεις με πιστοποιητικό GIA έστω και μικρό, αλλά αν στα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι λίγο μεγαλύτερο και πιο ωραίο στο μάτι?


Ο κυβος ερρίφθη. Συνδύασα και τα δύο αλλά με κάποιο επιπλέον κόστος :-)
Δηλαδή, πήρα αυτό που θα φαινόταν ωραίο στο μάτι (D, excellent cut & polish, VS1) αλλά ταυτόχρονα για να αποφύγω κακοτοπιές πήρα και GIA πιστοποιητικό.

- Υπήρχε και ελληνικό πιστοποιητικό, που μου πρότειναν αμέσως σαν ενναλακτικό σε αρκετά μαγαζιά, αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Οπότε GIA

- Αυτό με ανέβασε λίγο σε τιμή. Κάποιο έλεγαν θα δούμε τι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτα τα λεφτά, άλλοι έβγαζαν κάποια λίστα με επιλογές για να δούμε περιπου τι παίζει.
 
- Πήρα και το GIA για να μπω και εγώ στον κόσμο τον διαμαντιών, να δούμε τι γίνεται
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2018, 10:48:43 πμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences