Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:42:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1886 και Λίρα 1895 κατάσταση και αξία νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 8852 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 09, 2018, 07:59:13 μμ »

Ίσως και μια τελεία παραπάνω να τις κάνει ξεχωριστές
Αν είναι γνήσια αυτή του 1886 , δεν θα είναι ξεχωριστή , θα είναι μοναδική λόγω των διαφόρων που αναφέρθηκαν .
Τόσο μοναδική που δεν είναι καν καταγεγραμμένη .
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2018, 05:53:50 πμ »

Το σωστό βάρος για τη φθορά σου θα ήταν <7.94 .Τι ζυγαρια παρείγγειλες;ποια μάρκα;Κάτω από εκατώ ευρώ θα ζυγίζει ότι νάναι εκτός αν πετύχεις καμιά καλή με πολύ βασάνισμα στο καλιμπράρισμα και φυσικά χρειάζεσαι και το αντίστοιχο πρότυπο βαρίδι βαθμονόμησης της που κάνει και αυτό κάποια λεφτά.Προσοχή οι κινέζικες των 10 ευρώ με τα δύο δεκαδικά ΔΕΝ καλιμπράρονται πάντα τους μένουν διαφορές +_0.02 μην το προσπαθήσεις.Φυσικά για να έχει σωστή άποψη κάποιος για τις γυναίκες και τις βικτώριες πρέπει να τους βάλει πολύ χέρι και όχι μόνο.Με φωτογραφία θα έπαιρνες γυναίκα;;Οπότε κάθε τι που σου λέω πιθανόν να είναι λάθος γιατί βασίζομαι σε κακή φωτό
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2018, 10:07:59 πμ »

Καλημέρα CU. Εσείς έχετε εξειδικευμένες γνώσεις που εγώ δεν έχω και δεν πρόκειται να μπω σε τέτοιες αναζητήσεις, δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου εξάλλου. Επειδή θέλω να δω και δύο Εδουάρδους, θα τα πάω σε κατάστημα αγοράς λιρών να μου πουν το βάρος και τη γνώμη τους για τη γνησιότητά τους. Πρέπει να έχουν όργανα ακριβείας. Τα νομίσματα ήταν περίπου πενήντα χρόνια σε θυρίδα και όλα είχαν ένα σημαδάκι με μπλε μελάνι . Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες σου.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2018, 10:20:17 πμ »

Για να χαριτολογήσουμε η φράση σου " με φωτογραφία θα έπαιρνες γυναίκα;" είναι όλα τα λεφτά.  Εγώ θα έπαιρνα... Λίρες όμως όχι γιατί δεν ξέρω...
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2018, 10:31:27 πμ »

.....όλα είχαν ένα σημαδάκι με μπλε μελάνι . Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό.

Υπογραφή αργυραμοιβού πιθανότατα
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2018, 10:39:09 πμ »

Καλημέρα CU. Εσείς έχετε εξειδικευμένες γνώσεις που εγώ δεν έχω και δεν πρόκειται να μπω σε τέτοιες αναζητήσεις, δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου εξάλλου. Επειδή θέλω να δω και δύο Εδουάρδους, θα τα πάω σε κατάστημα αγοράς λιρών να μου πουν το βάρος και τη γνώμη τους για τη γνησιότητά τους. Πρέπει να έχουν όργανα ακριβείας. Τα νομίσματα ήταν περίπου πενήντα χρόνια σε θυρίδα και όλα είχαν ένα σημαδάκι με μπλε μελάνι . Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες σου.

Σε αυτα τα μαγαζια φιλε μου , εχω σμπρωξει ιταλικες που τις αγορασα -2500 απο την σποτ, κυριολεκτικα για λιωσιμο και τις εδωσα λιρες σε καθοδους μου στην Αθηνα.
Κακαλι μαλια εχουνε απο οργανα. Ενα φιλερακι εχουν και εναν ζυγο πολλες φορες οχι καλο.
Σας εχω ανεβασει υπογεγραμμενες λιρες που ερχονται 50-70 χρονια μετα απο τον παππου μου στα χερια μου.
Isova μονος σου θα προστατεψεις τον εαυτο σου αποκτοντας γνωσεις.
Επισης εδουαρδο δεν ειδα ποτε μα ποτε καλπικο.
Μια χαρα θα ειναι.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2018, 05:26:53 μμ »

Καλημέρα CU. Εσείς έχετε εξειδικευμένες γνώσεις που εγώ δεν έχω και δεν πρόκειται να μπω σε τέτοιες αναζητήσεις, δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου εξάλλου. Επειδή θέλω να δω και δύο Εδουάρδους, θα τα πάω σε κατάστημα αγοράς λιρών να μου πουν το βάρος και τη γνώμη τους για τη γνησιότητά τους. Πρέπει να έχουν όργανα ακριβείας. Τα νομίσματα ήταν περίπου πενήντα χρόνια σε θυρίδα και όλα είχαν ένα σημαδάκι με μπλε μελάνι . Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες σου.
Δεν χρειάζεται να τρέχεις σε κατάστημα.Βάλε μια καλή φωτογραφία και θα σου πουν τα πάντα αμέσως όλοι εδώ.Αλλά όταν λεω καλή φωτό εννοώ πραγματικά καλή.Αν δεν έχεις φωτογραφία βάλε την σε σκανερ εγγράφων flatbed εννοείται σε 1200 dpi και εκει να δεις τι φαίνεται ακόμα και ποσε φορές ακούμπησε με άλλη από τότε που «γεννήθηκε»Προσοχή στα μαγαζιά υπαρχουν βλάκες που μπορεί να τις καταστρέψουν ειδικά αυτοί που τις πάνε για μέταλλο.Πχ είδα σε μαγαζί αλοδαπό να σμπρώχει στη φιλιέρα νόμισμα που δεν περναγε με τιποτα για να αποδειξει σε πελάτη οτι είναι οκ.Αλλη γυναίκα ήταν και χρυσοχοος τρομάρα της τις ετριβε με παστα γυαλίσματος χρυσαφικών.Αλλη έφερε και λυδια λιθο να την τρίψει.Και το καλύτερο υγρό καρατιών .Εννοείται ότι ολοι οι παραπάνω τροποι θα ρημαξουν το νομισμα σου και υπάρχουν ατζαμηδες που το κάνουν τι τους νοιαζει ειδικά αν δεν ο αγοράσουν.Η φωτογραφία εννοειται επειδη θα έχει μεγάλο μέγεθος θα πρεπει να φορτωθει σε άλλο σιτε και να το προσθεσεις ως λινκ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2018, 05:29:24 μμ από Cu » Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 10, 2018, 05:38:49 μμ »

Αυτό ακριβώς που γράφει και ο cu.
Οι φωτογραφίες σου δεν είναι αρκετά καλές, φαίνεται μια "υπερβάλλουσα" κιτρινίλα και η ανάλυση είναι κάπως.
Κάνε αυτό που σου είπε με το scanner.
Αρκεί να έχεις ή αυτός που το έχει να είναι "'εμπιστος" (όχι να μπεις σε ένα μαγαζί και να πεις "γειά σας, έχετε scanner να σκανάρω μια λίρα ;"
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 10, 2018, 05:59:44 μμ »

Φίλε Isova όπως είπαν και τα παιδιά η λύση του σκανερ είναι η πιο σωστή. Ωστόσο αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, θα πρότεινα να φωτογραφίσεις τις λιρες σου βάζοντας δίπλα τους μια παλιά σου λίρα που δεν τίθεται θέμα γνησιότητας. Ετσι θα έχουμε γνώμονα για το ποσο ´αλλοιωνεί η κακή φωτογράφιση.

Φιλικα
Χαρης
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:20:47 μμ »

Φίλε Isova όπως είπαν και τα παιδιά η λύση του σκανερ είναι η πιο σωστή. Ωστόσο αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, θα πρότεινα να φωτογραφίσεις τις λιρες σου βάζοντας δίπλα τους μια παλιά σου λίρα που δεν τίθεται θέμα γνησιότητας. Ετσι θα έχουμε γνώμονα για το ποσο ´αλλοιωνεί η κακή φωτογράφιση.

Φιλικα
Χαρης

Καλο ειναι πολυαγαπητε μου χαρη να κανουμε συγκρισεις μονο με ιδιες λιρες και δη ιδιο νομισματοκοπειο.
Πολλες φορες , ανα νονισματοκοπειο παρατηρουμε τρομερες διαφορες.
Παιδια οι φωτος σιγουρα αδικουν.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:46:52 μμ »

Λοιπόν Φίλοι μου έκανα μια ύστατη προσπάθεια να δείτε καλύτερα. ΤΟΥ 1886 δεν έχει τελεία κάτω από το Μ και φαίνονται τα w w. Toυ 1895 φαίνεται καθαρά το Μ πάνω από την ημερομηνία. Στον Εδουάρδο του 1904 φαίνεται το Ρ πάνω από την ημερομηνία. Αν υποθέσουμε ότι είναι γνήσιες έχουν συλλεκτική αξία;
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:49:03 μμ »

οι Εδουάρδοι.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2018, 07:46:46 πμ »

οι εδουρδοι ειναι καλοι ..οι δυο πρωτες που εβαλες εξαρχης ειναι κοπιες..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences