Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:20:19 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: O Πρωτοδιδάξας τον Καποδιστρια !!!  (Αναγνώστηκε 7929 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 06, 2018, 03:02:45 μμ »

Νίκο με το παραπάνω κεντησες για άλλη μια φορά.
Μακάρι να είχα το λέγειν σού!!!
Άψογη τοποθέτηση και μακάρι να τα εμπεδώσουν όλοι τα λόγια σου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2018, 03:15:02 μμ »

Νίκο με το παραπάνω κεντησες για άλλη μια φορά.
Μακάρι να είχα το λέγειν σού!!!
Άψογη τοποθέτηση και μακάρι να τα εμπεδώσουν όλοι τα λόγια σου.

+1000
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2018, 04:47:19 μμ »

Να ξεχωρίσουμε ορισμένα πράγματα, γιατί κάτι θεωρώ ότι στραβώνει.

Υπάρχουν τριών ειδών γνώστες, καποδιστριακών.

Από τη μια μεριά έχουμε τους συλλέκτες όπως τον Τζαμαλή, τον Ωραιόπουλο οι οποίοι μοίρασαν τη γνώση τους (και όχι μόνο στα καποδιστριακά) μέσω δημοσιεύσεων ή συζητήσεων, τον Ορφέα, ο οποίος μάζευε κόσμο και τον εκπαίδευε στα καποδιστριακά και όχι μόνο, ...

και από την άλλη υπάρχουν οι γνώστες, οι οποίοι μάθαιναν για να συλλέγουν ή να αρπάξουν (και με τις δύο έννοιες του όρου) από άλλο συλλέκτη κάποια σπανιότητα.

Δυστυχώς η δεύτερη κατηγορία είναι η μεγαλύτερη και κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Ναί, έχουν δαγκώσει και το χέρι που τους ευεργέτησε είτε σε γνώση είτε σε νομίσματα.

Η τρίτη κατηγορία, είναι κάποιοι έντιμοι συλλέκτες οι οποίοι δεν εκμεταλλεύονται κανένα και αθόρυβα μεγαλουργούν τη συλλογή τους. Αυτή η κατηγορία δεν είναι περισσότεροι από τα δάχτυλα του ενός μου χεριού.


Τα είπες όπως έπρεπε και είναι Νίκο.Για το τελευταίο μόνο διατηρώ κάποιες αμφιβολίες διότι δεν γνωρίζω για να σου πω σίγουρα 100%.Εννοώ ότι ίσως είναι περισσότεροι από τα δάκτυλα του ενός χεριού σου.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2018, 04:58:42 μμ »

Και επειδή πήγε έτσι η δουλειά έχω να πω πως ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκιο!
Ο φίλος Κώστας Δέλιος έτσι μου τα είχε πει.Μάλιστα όταν μου τα έλεγε αγρίευε και μόνο στην αναφορά του ονόματος του Νίκου που επαναλαμβάνω δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο.Του έδωσε όλο το αρχείο του που το έφτιαχνε χρόνια, όσον αφορά την συχνότητα εμφάνισης κάθε ποικιλίας και συμφώνησαν ότι αν τυχόν πέσει στον Νίκο κάποια ποικιλία από τις 5-10 περίπου που δεν είχε συνολικά από τις 350 περίπου ποικιλίες Καποδιστριακών νομισμάτων θα τον ειδοποιούσε για να το χτυπήσει ή θα του το έδινε αν το είχε τυχόν αποκτήσει.Επίσης θα τον βοηθούσε σε ότι τυχόν χρειαζόταν.Το επόμενο διάστημα κατά διαβολική τύχη έπεσε ένα τέτοιο κομμάτι στον Νίκο αλλά με διάφορες προφάσεις δεν του το έδωσε.Από εκεί και πέρα χάλασαν τα πράγματα...
Ας μην αναφέρω περαιτέρω... ο καθένας από εδώ και πέρα μπορεί να γράψει ότι θέλει, εγώ ανέφερα αυτά που μου ήταν γνωστά από τον Κώστα και που πιστεύω ότι μου έλεγε αλήθεια, μαζί καφέ πίναμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2018, 05:09:38 μμ από xmac » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2018, 05:05:50 μμ »

Και για να αναφέρω όσον αφορά εμένα και τον Καποδίστρια έχω να πω ότι κατόπιν της εγκατάλειψης από τον Κώστα Δέλλιο της συλλογής Καποδιστριακών με έπιασε μια ανεξήγητη απογοήτευση με αποτέλεσμα να παρατήσω στη κυριολεξία τον Καποδίστρια στον οποίο είχα μπει με πολύ τόλμη μπορώ να πω.Ήταν για μένα ο "ενθουσιαστής" όσον αφορά την περίοδο αυτή... Μόνο την πρώτη χρονιά είχα ξοδέψει (δεν λέω το ποσό γιατί μερικές φορές μπαίνει η γυναίκα και διαβάζει...  Κλείσιμο ματιού).
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 06, 2018, 05:11:46 μμ »

Ρε είστε καλα ?
Συνεχίζετε και γράφετε για έναν άνθρωπο ιστορίες που έχετε ακούσει απο την μια πλευρά χωρίς να μπορεί να γράψει ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2018, 02:52:39 μμ »

Επειδη ελαβα σημερα ενα μηνυμα και με ρωταει με παραξενο υφος καποιο παιδι (νεος σχετικα χρηστης , περισυνος) γιατι δεν τον αφηνουμε λεει να μιλησει , σκεφτηκα οτι ισως και αλλοι εχετε την ιδια απορια.
Του ειπα  οτι θα το γραψω δημοσια μην τυχον και σκεφτωνται και αλλοι ετσι !!!
Εξηγησα ποιο πανω οτι ο Νικος μονος του αποχωρησε απο το σαιτ, δεν τον διωξαμε εμεις.
Οτι ωρα θελει μπορει να κανει εναν λογαριασμο να πει την αποψη του και να ζητησει και στο καπακι διαγραφη ξανα ή να παραμεινη.
Ποιο απλα δεν μπορω να σας το δωσω να το καταλαβετε πιστευω . . . .
Το ειχα γραψει και παραπανω οτι μονος του εφυγε.
Θελει να απαντηση ;;
Ο δρομος ειναι ανοιχτος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences