Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 03:01:48 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές Χρύσο 1967 MS64  (Αναγνώστηκε 42609 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2018, 09:54:17 πμ »

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με το φίλο Χρήστο.

Δυστυχώς ο συλλεκτισμός είναι κάτι το οποίο στις μέρες μας φθίνει, μην πω είναι είδος προς εξαφάνιση. Επίσης οι άνθρωποι παρατηρώ ότι έχουν μια μανία με τη μετατροπή. Τόσα γραμμάρια χρυσό ή ασήμι επί τόσο η τιμή άρα μέχρι τόσο πρέπει να πουλήσει κάποιος ή να αγοράσω εγώ.

Τα πράγματα δεν είναι όμως έτσι. Έχοντας απειροελάχιστες γνώσεις στο αντικείμενο προσωπικά, κυρίως αποφασίζω με το μάτι και το τι μου αρέσει εμένα και όχι τι θα έχει ανταπόκριση σε περίπτωση πώλησης.

Θα σας πω 2 περιστατικά. Κάποτε -και αν το θυμάτε μπορεί να με επιβεβαιώσει- είχα μιλήσει με το Χρήστο στο μαγαζί για ένα χαρτονόμισμα των 500ευρώ UNC το οποίο έχω από ελληνικό εκτυπωτή και το οποίο κάποτε μου έδωσαν 650ευρώ για να το δώσω. Εκτός στεκιού. Δεν το έδωσα και όταν το έβαλα για εκτίμηση στο στέκι, 1 άτομο που ενδιαφέρθηκε, η προσφορά του ήταν ένα μικρό ποσό πάνω από την αξία του χαρτονομίσματος. Το χαρτονόμισμα το έχω ακόμα στην κατοχή μου και το έχω και το χαίρομαι γιατί μου αρέσει να το βλέπω, δεν το απέκτησα για να το εμπορευτώ. Βέβαια -και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι- ποτέ δεν ξέρεις αλλά προς στιγμήν το ανοίγω και το χαίρομαι.

Το 2ο περιστατικό έχει να κάνει με το νόμισμα του τίτλου. Απέκτησα αρχές του 2017 από μέλος του στεκιού το συγκεκριμένο 20άρικο. Όταν έκανα τη συναλλαγή και με δεδομένο ότι ήταν εκτός Αθήνας εμπιστεύτηκα και το μέλος και τις φωτό που μου είχε στείλει στις οποίες φαινόταν ένα εξαιρετικό απιστοποίητο νόμισμα. Όταν τελικά παρέλαβα το νόμισμα και άνοιξα το κουτάκι πραγματικά ξετρελάθηκα με το περιεχόμενο. Δεν είναι υπερβολή να σας πω ότι το έβαλα στο κομοδίνο μου και το επόμενο πρωί το άνοιξα να το δω για να μου φτιάξει το κέφι. Οι μέρες περνούσαν και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί ο φίλος μας SV, ανακοινώνει ότι όποιος θέλει μπορεί να του πάει νομίσματα για να τα πάει για πιστοποίηση. Και λέω why not....... Περνούσαν πάλι οι μέρες και ξαφνικά σκάει μήνυμα ότι το νόμισμα έσκισε....... Έτσι ακριβώς μου έγραψε ο Χρήστος στο inbox. Το πήρα στα χέρια μου πιστοποιημένο με ένα τρομερό βαθμό που πραγματικά -δεν θέλω να φανώ υπερβολικός- αλλά ίσως και να τριπλασίαζε την αξία του και τι συνέβη; ΞΕΝΕΡΩΜΑ!!!!! Το νόμισμα πλέον είναι μέσα σε ένα slab και δεν έχω τη δυνατότητα να το πιάσω στα χέρια μου.

Ξαναλέω ότι κινούμε με βάση το ένστικτο και το μάτι αλλά θεωρώ ότι αυτό που αισθάνθηκα είναι ένα δείγμα συλλεκτισμού. Έχω στα χέρια μου ένα νόμισμα με αρκετά μεγαλύτερη αξία από ότι το αγόρασα, το οποίο θέλω να κάθομαι να το χαζεύω και ξενέρωσα με το slab. Όχι ότι έχει χάσει την ομορφιά του και δεν με ξετρελαίνει αλλά δεν είναι το ίδιο.

Καλές οι λίρες και τα ασήμια αλλά εκτός από βάρος και περιεκτικότητα τα νομίσματα και τα χαρτονομίσματα έχουν και τη δική τους ομορφιά για τους συλλέκτες.
Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2018, 12:46:36 μμ »

Τι εγραψε τελικα;68;βαλε να το δουμε μια φωτο;εγω παντως πιστευω οτι στο σλαμπ βλεπεις πιο ευκολα ενα νομισμα το πιανεις χωρις φοβο το γυρνας το τουμπαρεις με γυμνα χερια και ολα καλα
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2018, 01:15:01 μμ »

Το πήρα στα χέρια μου πιστοποιημένο με ένα τρομερό βαθμό που πραγματικά -δεν θέλω να φανώ υπερβολικός- αλλά ίσως και να τριπλασίαζε την αξία του και τι συνέβη; ΞΕΝΕΡΩΜΑ!!!!! Το νόμισμα πλέον είναι μέσα σε ένα slab και δεν έχω τη δυνατότητα να το πιάσω στα χέρια μου.

Aυτό δεν το ήξερες πριν το στείλεις? Προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να πιστοποιηθεί ένα νόμισμα και παράλληλα να μπορεί να το αισθάνεται μέσω της αφής ο κάτοχός του.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2018, 01:22:49 μμ »

Τι εγραψε τελικα;68;βαλε να το δουμε μια φωτο;εγω παντως πιστευω οτι στο σλαμπ βλεπεις πιο ευκολα ενα νομισμα το πιανεις χωρις φοβο το γυρνας το τουμπαρεις με γυμνα χερια και ολα καλα

Επιφυλάσσομαι από βδομάδα φωτογραφία γιατί μετακομίζω και τα έχω όλα (sl)abαλαρισμένα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών. Το βλέπεις πιο εύκολα αλλά το χάδι είναι άλλο πράγμα...... Σαν τις γυναίκες. Άλλο να βλέπεις και άλλο να χαϊδεύεις....... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που μου τη δίνουν κάψουλες οι οποίες αν ανοίξουν, καταστρέφονται.

Το πήρα στα χέρια μου πιστοποιημένο με ένα τρομερό βαθμό που πραγματικά -δεν θέλω να φανώ υπερβολικός- αλλά ίσως και να τριπλασίαζε την αξία του και τι συνέβη; ΞΕΝΕΡΩΜΑ!!!!! Το νόμισμα πλέον είναι μέσα σε ένα slab και δεν έχω τη δυνατότητα να το πιάσω στα χέρια μου.

Aυτό δεν το ήξερες πριν το στείλεις? Προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να πιστοποιηθεί ένα νόμισμα και παράλληλα να μπορεί να το αισθάνεται μέσω της αφής ο κάτοχός του.

Πρώτη φορά έκανα πιστοποίηση σε νόμισμα. Δυστυχώς το συναίσθημα είναι διαφορετικό αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Όχι ότι με χαλάει ξαναλέω το slabαρισμένο. Απλά επειδή μιλάγαμε για την αγάπη στο συλλεκτισμό και την ομορφιά των νομισμάτων.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2018, 03:50:55 μμ »

Μειωθηκε ο συλλεκτισμος στην ελλαδα διοτι δεν διοργανωνονται σε μηνιαια βαση "παζαρια" νομισματων οπως γινεται σε διαφορα μερη  στην ευρωπη .
Ολοι οι εμποροι δηλαδη στηνουν  τραπεζια μεσα σε αιθουσες ξενοδοχειων ή αλλων εκθεσιακων χωρων και πουλανε
εκει.
Οταν ο συλλεκτης θα παει σε μια τετοια εκθεση και γνωριζει οτι θα βρει μεγαλη ποικιλια σε καταστασεις και σπανιοτητες , τοτε ανεβαινει και το ενδιαφερον .
Νομιζω οτι εαν γινει στην αθηνα μια τετοια εκθεση ετσι ωστε να ερθουν ολοι οι εμποροι του εσωτερικου αλλα και του εξωτερικου τοτε θα εχει ενδιαφερον.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 06, 2018, 05:40:38 μμ »

Μειωθηκε ο συλλεκτισμος στην ελλαδα διοτι δεν διοργανωνονται σε μηνιαια βαση "παζαρια" νομισματων οπως γινεται σε διαφορα μερη  στην ευρωπη .
Ολοι οι εμποροι δηλαδη στηνουν  τραπεζια μεσα σε αιθουσες ξενοδοχειων ή αλλων εκθεσιακων χωρων και πουλανε
εκει.
Οταν ο συλλεκτης θα παει σε μια τετοια εκθεση και γνωριζει οτι θα βρει μεγαλη ποικιλια σε καταστασεις και σπανιοτητες , τοτε ανεβαινει και το ενδιαφερον .
Νομιζω οτι εαν γινει στην αθηνα μια τετοια εκθεση ετσι ωστε να ερθουν ολοι οι εμποροι του εσωτερικου αλλα και του εξωτερικου τοτε θα εχει ενδιαφερον.


Μεταξύ μας θα είμαστε και ο ένας θα πουλάει στον άλλο...   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 06, 2018, 06:24:01 μμ »

Μειωθηκε ο συλλεκτισμος στην ελλαδα διοτι δεν διοργανωνονται σε μηνιαια βαση "παζαρια" νομισματων οπως γινεται σε διαφορα μερη  στην ευρωπη .
Ολοι οι εμποροι δηλαδη στηνουν  τραπεζια μεσα σε αιθουσες ξενοδοχειων ή αλλων εκθεσιακων χωρων και πουλανε
εκει.
Οταν ο συλλεκτης θα παει σε μια τετοια εκθεση και γνωριζει οτι θα βρει μεγαλη ποικιλια σε καταστασεις και σπανιοτητες , τοτε ανεβαινει και το ενδιαφερον .
Νομιζω οτι εαν γινει στην αθηνα μια τετοια εκθεση ετσι ωστε να ερθουν ολοι οι εμποροι του εσωτερικου αλλα και του εξωτερικου τοτε θα εχει ενδιαφερον.


Έγινε αγαπητε πέρυσι και ήταν όλεθρος για όλους ένα ανάθεμα την ώρα. Δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα. Έλα ξανά σε 50-80 χρονια και το ξανασυζητάμε. Εδώ θα είμαστε άλλωστε 😎
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2018, 06:52:06 μμ »

 Πιστεύω οτι χρέος του κάθε συλλέκτη (μικρού η μεγάλου), είναι να προστατεύει και να διατηρεί τα αντικείμενα που συλλέγει, στην καλύτερη κατάσταση που μπορεί. Να τα εξασφαλίζει, απο φθορά που μπορεί να έχουν, είτε απο κακό περιβάλλον, είτε απο ατυχήματα. Καλός η κακός, κάποια νομίσματα είναι σπάνια να τα βρεις ακυκλοφόρητα. Μπορεί να υπάρχουν εκατομμύρια κυκλοφοριμενες δρχ 18..τόσο η 19..τόσο (παράδειγμα), αλλα ακυκλοφόρητη να μην την βλέπεις παρά μόνο σε φωτογραφίες. Δεν μπορεί λοιπόν αυτήν την δρχ που θα σου πέσει (ας πούμε), στα χέρια με κάποιον τρόπο, να την έχεις και να παίζεις μαζί της, έχεις χρέος σαν συλλέκτης να την προστατεύεις. Το slab είναι απο τους καλύτερους τρόπους, για να μην πω ο καλύτερος και πιο σίγουρος. Δεν λέω οτι όλα τα νομίσματα είναι για κουτί, αλίμονο, αν και τα δικά μου μακάρι να μπορούσα να τα βάλω όλα Σαρκασμός.
 Και κάτι ακόμα....... εύκολα βγαίνει ενα νόμισμα απο το κουτί Άνεση, δύσκολα μπαίνει Κλείσιμο ματιού....  Για δεν τα σπάζετε όλα; Σαρκασμός...... αστειεύομαι βέβαια Κλείσιμο ματιού.


        Υγ.   "Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες"

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 07:01:40 μμ από exmim » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 06, 2018, 07:55:27 μμ »

Σιγουρα ναι, για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω και παρα πολλες σελιδες ελληνικες.

Σε καθε περιπτωση ειναι πανεμορφο και θα παει απο τον μπαμπα στον γιο Γλώσσα και ας το κανει ο μικρος οτι θελει οταν μεγαλωσει
Aλλάζεις γρήγορα γνώμη ή κάνω λάθος  Σαρκασμός Σαρκασμός

https://www.ebay.com/itm/20-drachmai-1967-gold-NGC-MS64-Greek-Junta-Revolution-of-Colonels/23
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2018, 09:13:21 μμ »

Ο παραπάνω σύνδεσμος δεν βγάζει ( πλέον ) σε ενεργή πώληση .
https://www.ebay.com/itm/20-drachmai-1967-gold-NGC-MS64-Greek-Junta-Revolution-of-Colonels/232796323740?_mwBanner=1&ul_ref=https%3A%2F%2Frover.ebay.com%2Frover%2F0%2F0%2F0%3Fmpre%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fulk%252Fitm%252F232796323740%26rvr_id%3D0%26rvr_ts%3Dd68256631630abc045043ee8fff72621&ul_noapp=true&redirect=mobile

Αν δεν το έβαλε ο ίδιος , κάποιος άλλος πήρε την φωτογραφία .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2018, 09:29:52 μμ »

Μειωθηκε ο συλλεκτισμος στην ελλαδα διοτι δεν διοργανωνονται σε μηνιαια βαση "παζαρια" νομισματων οπως γινεται σε διαφορα μερη  στην ευρωπη .
Ολοι οι εμποροι δηλαδη στηνουν  τραπεζια μεσα σε αιθουσες ξενοδοχειων ή αλλων εκθεσιακων χωρων και πουλανε
εκει.
Οταν ο συλλεκτης θα παει σε μια τετοια εκθεση και γνωριζει οτι θα βρει μεγαλη ποικιλια σε καταστασεις και σπανιοτητες , τοτε ανεβαινει και το ενδιαφερον .
Νομιζω οτι εαν γινει στην αθηνα μια τετοια εκθεση ετσι ωστε να ερθουν ολοι οι εμποροι του εσωτερικου αλλα και του εξωτερικου τοτε θα εχει ενδιαφερον.


Έγινε αγαπητε πέρυσι και ήταν όλεθρος για όλους ένα ανάθεμα την ώρα. Δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα. Έλα ξανά σε 50-80 χρονια και το ξανασυζητάμε. Εδώ θα είμαστε άλλωστε 😎

Σε μια αλλη Ελλαδα που δεν θα ειχε οικονομικα προβληματα θα ηταν διαφορετικα Γιωργο.
Πολλες κακες συγκυριες συντελεσαν για την πανωλεθρια που αναφερεις.
Σε αλλη περιπτωση θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 07, 2018, 07:55:39 πμ »

Στην Αθήνα, παζάρια γίνονται κάθε βδομάδα (Κυριακή πρωί), τουλάχιστο σε δυο μέρη, το ένα δε, είναι και αρκετά μεγάλο. Η "έκθεση", δεν είχε την απαιτούμενη επιτυχία για άλλους λόγους, που μερικοί είναι και αυτοί που αναφέρθηκαν πιο πάνω..... 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 07, 2018, 08:29:48 πμ »

Τελικά λύθηκε η απορία του φίλου... ρώτησε ο άνθρωπος...
Ωραια, ευχαριστω πολυ για την πληροφοριες.
Ποσο θεωρεις οτι θα ηταν καλη τιμη? Ποσο παραπανω εδωσα δηλαδη?

Και εννοείται ότι, αφού έδωσε παραπάνω να το αποκτήσει είπε να βγάλει τα σπασμένα...
Και καλά κάνει !!!

https://www.ebay.com/itm/20-drachmai-1967-gold-NGC-MS64-Greek-Junta-Revolution-of-Colonels/232796323740?_mwBanner=1&ul_ref=https%3A%2F%2Frover.ebay.com%2Frover%2F0%2F0%2F0%3Fmpre%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fulk%252Fitm%252F232796323740%26rvr_id%3D0%26rvr_ts%3Dd68256631630abc045043ee8fff72621&ul_noapp=true&redirect=mobile

Κάτι λέγατε για συλλέκτες ή παράκουσα ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2018, 08:31:20 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 07, 2018, 08:38:43 πμ »

Ε! εδώ που καθόμαστε Στριφογύρισμα ματιών, λέμε και καμιά κοτσάνα Σαρκασμός............ πιο εύκολα βρίσκεις πετρέλαιο, παρά ανιδιοτελή συλλέκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2018, 08:39:49 πμ από exmim » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 07, 2018, 08:53:09 πμ »

Ρε παιδια ποιος συλλεκτισμος? Είναι προς το συμφερον των εμπορων ή εστω ολων αυτών που πουλανε, οι αγοραστες να εχουν μαυρα μεσάνυχτα. Facebook εχουμε ολοι νομίζω. Εχετε δει τι πουλάνε στο ΦΒ και σε τι τιμές? Αν πας να γραψεις 'φιλε αυτο δεν ειναι unc που περιγραφεις ειναι ΧΦ θα σε διαγραψουν απο την ομαδα' . Ενας αλλος που συμμετεχει και στα φορουμ εγραφε σε πωληση 'πιστοποιημενο κερμα απο την κορυφαία εταιρεια πιστοποιησης numismatic guarantee corporation'.....ΕΚΛΑΙΓΑ>>> . Ολοι αυτοι στα ΦΒ προσπαθουν να δημιουργήσουν μία ομαδα συλλεκτών , νεων συλλεκτων οπου θα τους πουλανε σαβουρες σε εξωφρενικές τιμες. Εαν αυτον τον συλλεκτισμό θελουν καποιοι προτιμώ να απέχω.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences