Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 10:02:02 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΑΡΙΑ ΘΗΡΕΣΙΑ  (Αναγνώστηκε 4870 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:50:42 μμ »

Δυο ποικιλιες απο τις αναριθμητες....οποιαδηποτε εκτιμηση και σχολια δεκτα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:05:20 μμ »

ομορφα κομματια!!!

το πρωτο ειναι restrike αλλα παλιο!  αν δεις λειπει το SF στην οψη με την θηρεσια.. και στην πισω οψη εχει τα PS IK...

τα πισω αρχικα ειναι: P.S. = Paul Erdmann Von Schwingerschuh που ηταν ο mint master 
και το                     Ι.Κ. =  Ignatz Kendler που ηταν ο αρχιγυλακας του θησαυροφυλακειου (ή νομισματοκοπειου; ), στην Πραγα...

αρα αυτα κοπηκαν στην πραγα... και τα γραμματα αυτα.. μας δειχνουν επισεις οτι το νομισμα ειναι στις υστερες κοπες της πραγας του 1812.

λογικα ειναι αρκετα ακριβοτερο απο τα απλα που κοβονται ακομα και σημερα! αλλα δεν ξερω τιμες...

το αλλο ειναι καθεαυτου παλιο... κομμενο στο Gunzburg... νομιζω ειναι ειδικη κοπη.... και προσφατα σε μια δημοπρασια ξεκινουσε απο τα 120 ευρω αλλα ηταν αρκετα καλυτερο σε κατασταση..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:24:43 μμ »

η πρωτη ειναι ιταλικη επανακοπη του 1810 περιπου,και η αλλη,ειναι η λεγομενη μπουρκας!και ειναι αρκετα φθηνη,απο αλλες κανονικες κοπες!η ιταλικη σε εξαιρετικη κατασταση,αγγιζει τα 100-120 ευρω.χαιιρετω,γιαννηςτ.οι επανακοπες,οπως και οι κανονικες κοπες ειναι πανπολλες,αν και στην ιστοσελιδα μας υπαρχει αναρτηση με τις επανακοπες,με γραμματα,περιοδους,κλπ.που εχει αναρτησει αλλος φιλος!εγω βαρεθηκα να ψαχνω!εχω γυρω στις 40 ολες μαζι(κανονικες και διαφορες επανακοπες),αλλα αυτες που καμαρωνω,ειναι η οκταγωνη σικελικη(πολυ σπανια!),και αυτη με το μεγαλο πεπλο!που εγινε ολοκληρη μαχη στην πνε,πριν χρονια για να την αποκτησω!οι θηρεσιες παραμενουν για εμενα,πολυ ομορφα και επιβλητικα νομισματα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:28:26 μμ »

Κύριε Γιάννη είναι εύκολο να βάλεις φώτο να το δούμε και εμείς οι νέοι Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:32:32 μμ »

Ιταλικη η πρωτη; οχι πραγας;
για βαλε ρε Γιαννη να δουμε κι εμεις!! Χαμόγελο ειμαι ομορφες οι Θηρεσιες! εγω εχω μονο μια και αυτη επισχυσωμενη!... ο πατερας μου την ειχε.. και ειναι στην οικογενεια πανω απο 50 χρονια... αλλα δεν ξερω ακριβως του ποτε και απο που ειναι... οντως γινεται χαμος σε αυτα... το πεπλο, η πορπη, τα σχεδια στον δικεφαλο, τα γραμματα..... το περιεργο Χ στο τελος της ημερομηνιας....

Οκταγωνη σικελικη;;;; δεν την εχω δει ποτε!! σαν klipe δηλαδη;;;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:50:09 μμ »

αν δεις στην ημερομηνια το χ!ειναι περιτεχνο,και λεπτο,οπως φυσικα και πιο ανοιχτο,απο τις συνχρονες επανακοπες!η οκταγωνη ειναι μαλλον σχημα λογου!λογω της κοπης,και κοπηκε το 1740!εχει να παρουσιασθει πολλα χρονια!αυτα τα κομματια,δεν προλαβαινουν να βγουν στο εμποριο!αυτην με το μεγαλο πεπλο του 1776?(εχω καιρο να την δω!)τσακωθηκα με ενα γνωστο σερβο!που ερχονταν στην λεσχη μια δυο φορες τον χρονο!αλλα με θησαυρους!δυστηχως νικο μου,δεν εχω ανεβασει ποτε νομισμα!μονο το αβαταρ μου,που ειναι σε εξαιρετικη κατασταση,και το εχω δωρισει σε πολυ καλο φιλο!αν βρεθουμε απο κοντα ελπιζω? δεν θα σε αφησω παραπονεμενο!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:51:51 μμ »

Καλησπερα, ευχαριστω πολυ για τις εξειδικευμενες γνωσεις....και εγω υποψιαζομουν για πραγα μερια κυριε Γιαννη...αλλα κατι θα ξερετε....βαζω δυο ακομα ποικιλιες που τις κληρονομησα και εγω απο τον προπαππου μου....μια με την Μ ΘΗΡΕΣΙΑ young head (μου θυμιζει λιρες Βικτωρια νεα και μεγαλυτερη) ,και μια σχετικα γνωστη με τους θυρεους....ευχαριστω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 07:35:36 μμ »

αν δεις στην ημερομηνια το χ!ειναι περιτεχνο,και λεπτο,οπως φυσικα και πιο ανοιχτο,απο τις συνχρονες επανακοπες!η οκταγωνη ειναι μαλλον σχημα λογου!λογω της κοπης,και κοπηκε το 1740!εχει να παρουσιασθει πολλα χρονια!αυτα τα κομματια,δεν προλαβαινουν να βγουν στο εμποριο!αυτην με το μεγαλο πεπλο του 1776?(εχω καιρο να την δω!)τσακωθηκα με ενα γνωστο σερβο!που ερχονταν στην λεσχη μια δυο φορες τον χρονο!αλλα με θησαυρους!δυστηχως νικο μου,δεν εχω ανεβασει ποτε νομισμα!μονο το αβαταρ μου,που ειναι σε εξαιρετικη κατασταση,και το εχω δωρισει σε πολυ καλο φιλο!αν βρεθουμε απο κοντα ελπιζω? δεν θα σε αφησω παραπονεμενο!σε χαιρετω,γιαννηςτ.

Χαμόγελο το βενετικο στο αβαταρ σου ειναι απο τους ερωτες μου! χαχαχαχαχα μακαρι να βρεθουμε.. δυστυχως απο κοντα δεν ξερω σχεδον κανενα..... αθηνα εχω να ανεβω απο το 1996... οποτε...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 09:57:08 μμ »

το αυστριακο το kronenthaler το ειχα και εγω καποτε.Το πουλησα πριν κανα δυο χρονια 80$.Ομορφα κερματα.


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 03:20:56 πμ »

φιλε πελασγε,η πρωτη του 1765, ειναι η λεγομενη G,απο το γραμμα στο κατω μερος του θυρεου!υπαρχουν πεντε υποποικιλιες,μονο απο αυτην την κοπη!αν και ειναι σχετικα φθηνες,εχουν ενδιαφερον οι ποικιλιες!που λειπουν γραμματα,η ειναι σε αλλο σημειο,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:21:41 πμ »

Καλημερα σε ολους,,,,το Γκουνσμπουργκ ηταν νομισματοκοπειο νομιζω σωστα?
Αναργυρε πραγματι ωραια νομισματα τα κρονενταλερ..ξερεις μηπως σε ποιες ημερομηνιες κοπηκαν?
Γιαννη μια και το εχεις ψαξει, ξερεις κανενα καταλογο-βιβλιο με αυστριακα του 18ου αιωνα?
θα συνεχισω με δυο ποικιλιες ακομα και ελπιζω να διευρυνθει το ευρος των σχολιαστων....i

1.με young head 1765 και s.c εμπρος (τι σημαινει?)

2.με ic.fa  οπισθεν (περιμενδου κοπης-νομισματοκοπειο-ποικιλια)
Καταγράφηκε
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:23:12 πμ »

ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:06:44 μμ »

αγαπητε φιλε πελασγε,για τα αυστριακα νομισματα σιγουρα θα υπαρχει καταλογος,οπως εχουμε και εμεις για τα ελληνικα!παντως εγω οταν ψαχνω ειδικο νομισμα,και συγκεγκριμενης εποχης(αιωνα)συμβουλευομε απο τους εγκυρους καταλογους,του κραους!σιγουρα επειδη καθε τομος αντιστοιχει σε αιωνα,και ειναι αρκετα ακριβοι!η ψαχνω στην βιβλιοθηκη της πνε,που ειναι πλουσια και αρκετα σοβαρη,η απο φιλους!εχω βεβαια,βιβλια, περιοδικα κλπ,για διεθνη νομισματα,αλλα δεν εχουν λεπτομερεις.το κορνερσπερκ?ειναι πολη,με μεγαλο νομισματοκοποιο εκεινη την εποχη,αν ειδες εχεις δυο διαφορετικες ποικιλιες!στην μια κατω απο το μπουστο της αυτοκρατειρας,εχει τα αρχικα του χαρακτη! s-c,ενω η αλλη ποικιλια δεν εχει καθολου!(ειναι η χρονολογια 1765,που εγραψα,οτι εχει πεντε ποικιλιες!),το νεο προσωπο,εννοει οτι φερει την θηρεσια νεα!ενω μετα αλλαξαν χαραξη,με ωριμωτερη ηλικια οπως του 1780!τελος τα τεσσερα γραμματα,στα ποδια του δικεφαλου αετου(δυο απο καθε πλευρα)ειναι τα αρχικα του χαρακτη-ων,που αλλαζουν αναλογως την κοπη!και ετσι προσδιοριζουμε στις επανακοπες τις χρονολογικες περιοδους!δηλαδη ποτε κοπηκε περιπου? η καθε επανακοπη.οπως στην ιταλικη,που εχεις αναρτησει.οι επανακοπες ειναι ολες του 1780,δηλαδη της τελευταιας κοπης,και παρεμεινε τοσους αιωνες ιδια,λογω αναγνωρισημοτητας του προσωπου της πανισχυρης αυτοκρατειρας της μισης ευρωπης σχεδον!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:13:15 μμ »

προσεξε!στις δυο θηρεσιες του 1780,τα διαφορετικα γραμματα,οπως και το γραμμα Χ, διπλα στο 1780 που εχουν διαφορετικο ανοιγμα.γιαννηςτ.υγ.για τις γνησιες του 1780 αλλη φορα,λογω τεχνικου προβληματος.
Καταγράφηκε
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:27:56 μμ »

Πραγματι μεγαλη ποικιλια,και πολυ λεπτομερεια ,το Χ, τα διαστηματα,το διαδημα, τα γραμματα ,η πορπη....
Πολυ ενδιαφερον εχουν επισης οι Θηρεσιες με τσοπ μαρκς,,,,και αυτες που εχουν διαφορες σφραγιδες,αν διαθετει κανεις παρακαλω να μας βοηθησει...
Γιαννη και η σικελικη νομιζω πως ειναι πολυ σπανια...και οι χρυσες..
μια ακομα με ωραια πατινα..........
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences