Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:25:47 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Δραχμή 1910 - Νέο απόκτημα  (Αναγνώστηκε 8528 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpoursanidis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 04, 2018, 01:12:37 μμ »

Πόσο??
το MS61 90 / το raw 30  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dpoursanidis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 04, 2018, 01:13:24 μμ »

Εάν ήξερες πόσο δινωταν αυτά εν έτος 2002 περίπου θα σού έπεφτε το σαγόνι. . . . Κλάμα

Για πες να μαθαίνουμε εμείς οι νέοι ....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 04, 2018, 01:54:09 μμ »

Tωρα που την βλεπω σε υπολογιστη η απιστοποιητη ειναι εναν βαθμο τουλαχιστον καλυτερη.

Εφοσον σου εκατσε πιστοποιημενη με βαθμο δωσε μου εμενα την ανοιχτη που δεν εχω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εν ετος 1998/9 περιπου μελος μας βρισκετε με ενα μασουρι δραχμες τετοιες χειροποιητο απο τον πατερα του το οποιο και το ανοιγει.
Διαφοροι λοιπον Αθηναιοι αρχιζουν και αγοραζουν και στελνουν για πιστοποιηση και βλεπουν πως οτι εστειλαν βαζει απο 60 εως 63 .
Δεν λενε τιποτα και οποτε βρισκουν τον φιλο ευκαιρο του τσιμπανε σιγα σιγα απο το μασουρι δραχμες.
Δεν λεω πως τις χαριζε το μελος διοτι ηξερε πανω κατω τι του γινοταν.
Απλα δεν ηξερε το κολπο με τις πιστοποιησεις.
Επι δραχμων λοιπον πουλουσαν τα 60/1 αρια  γυρω στα 100.000 δρχ και τα 63 αρια εφταναν στα 150,000 !!!
Δλδ απο 300 εως 450 ευρω που λεμε σημερα !!!!
Ενα αλλο μελος μας λοιπον ευρισκε τον Π///// και του επαιρνε συνεχεια τετοιες δραχμες οπου εφευγαν για πιστοποιηση και μολις της παραλαμβανε εξαφανιζωταν εν ριπη οφθαλμου στα χρηματα που ανεφερα !!!
Μεροκαματο καλο εβγαζε τοτε ο Δ//// !!!
Με τα πολλα εφτασε το ολο θεμα στα αφτια του Π και εκλεισε η στροφυγα του μασουριου.
Δεν ξερω ομως μεχρι τοτε ποσα ειχε δωσει και φυσικα ποσα εδωσε μετα μονος του στα χρηματα που πλεον αυτος ηθελε.
Η διακυμανση της εν λογω δραχμης εφτασε απο τα 450 να πεσει εν μεσω κρισης στα 200 (και καποιες φορες και παρακατω)  ευρω σε 63αρα και ειδα και 62 πριν εναμιση δυο  χρονια  να φευγει εδω μεσα με 80 ευρω !!!
Προσωπικα την δικη μου την εδωσα 62αρα εαν θυμαμαι καλα σε μελος μας γυρω στα 110/ 120 ευρω . Δεν θυμαμε απολυτα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 04, 2018, 02:02:36 μμ »

Το ηθικον διδαγμα για πολοστη φορα ειναι να μην δινουμε πολλα λεφτα για κατι.
Ποτε δεν ξερεις απο που θα σου ερθει μετα φτηνοτερα. Μπορει να μην σου ερθει και ποτε ομως !!!
Το ιδιο εγινε με τα  μονολεπτα του Γεωργιου παλι του 1879 , το ιδιο εγινε με τα διλεπτα της Κρητικης Πολιτειας.
Παρα πολλες φορες ερχονται νομισματα και πραγματα απο εκει που δεν το περιμενεις.
Ξεχνατε μηπως της δεκα πλαγιες Ανατροπες Κρητικης πολιτειας;;
Και αυτες μαζι βρεθηκαν.
Προχτες παω καπου να εκτιμησω μια συλλογη νομισματων χαρτονομισματων και μεσα σε ολα βρισκομε μπροστα σε 30 Αφροδιτες του 1970 μαζεμενες !!!
Δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο , διοτι δεν ηταν ακυκλοφορητες. Αλλα 30 τεμαχια μαζι;;
Τα παντα υπαρχουν ακομη γυρω μας σε πληθωρα τεμαχιων.
ΟΠως εκατσαν στον φιλο απο εδω αυριο μπορει να κατσουν σε εσας !!!
Μην σπαταλατε  τα λεφτα σας οπου σας λενε οι διαφοροι δυνατο κομματι !!!
Εχει η αγορα πολλα δυνατα κομματια !!! Υπομοη και σεβασμο στα λεφτα σας !!!
Καποιοι εχουν αποθρασυνθει στο να ανεβαζουν και να ανεβαζουν τιμες νομισματων !!!
Δεν θελω να αναφερθω , γυρω σας γινωνται οργια και οι περισσοτεροι τα δεχεστε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 04, 2018, 04:14:13 μμ »

Γιώργο, για την ιστορία, το 1990-1995 τουλάχιστον,  οι δραχμές του 1910 ακυκλοφόρητες, είχαν τιμή 5000 και του 1911 6000 ΔΡΑΧΜΕΣ. Δίφραγκο ακυκλοφόρητο του 1911 το 1992 το αγόρασα 15000 δραχμές από έμπορο που οι σημερινοί slabοέμποροι βρίζουν ως... απατεώνες. Αν και είχα 65άρι, το έστειλα για πιστοποίηση και βγήκε 64άρι. Μπερδεύομαι όμως ποιο είναι καλύτερο ώστε να πάω για δώσιμο/ανταλλαγή.

Οι τιμές διακυμάνθηκαν εκεί κοντά μέχρι το 2002, οπότε ξεκίνησε η slabομανία.

Αυτό όμως που θέλω να τονίσω, είναι ότι τα νομίσματα του Ιακωβίδη, οι εταιρείες τα έχουν χαντακώσει. ΔΕΝ γνωρίζουν τα νομίσματα, ούτε την (ονειρική) καλλιτεχνική απόδοση στα νομίσματα που έδωσε ο Ιακωβίδης. Συνέπεια αυτών, είναι BU νομίσματα να τα χαρακτηρίζουν 62άρια λόγω ασχετοσύνης.

Έχω δραχμή του 1911 σε 62, 63, και 64. Λοιπόν, σε όσους τις έχω δείξει, καλύτερη θεωρούν την 62, μετά την 63 και μετά την 64, όπου κι εγώ συμφωνώ.

Ειδικά λοιπόν για τις δραχμούλες και δίφραγκο του 1910-1911, ΜΗΝ στηριζόσαστε στις εταιρείες και τις βαθμολογίες τους.   
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 04, 2018, 04:33:33 μμ »

Niko σε αυτα τα νομισματα εχω μαθει να στηριζωμε στο << μπράτσο > > και στα ματια μου !!! Ελπιζω να με καταλαβες .
Υπαρχει ενα συνολο σημειων που σου δειχνει το νομισμα τι κυκλοφορια εχει υποστει και ποσο κατεβασμενο ειναι.
Την παρον πιστοποιηση πχ που μας εδειξε ο φιλος ισως να επρεπε να τις λειπει ενας βαθμος.
Δυστηχως η φωτογραφιες δεν ειναι καλες και δεν μπορω να πω με σιγουρια την αποψη μου.

Υ.Γ Οσο για τις τιμες που λες του 1995 και πισω δεν τις γνωριζω διοτι τοτε με ενδειφεραν αλλα πραγματα.
2000 ετος οπου γυρισα και αγοραζα Ελληνικα μου ειπαν την ιστορια οτι απο την προηγουμενη χρονια επερναν τα νομισματα απο καποιον (ξερεις  φανταζωμε την περιπτωση) τα πιστοποιουσαν και εφευγαν μετα χαβιαρι .
Το θυμαμαι φευγωντας η δραχμη και ερχομενο το ευρω να δινωνται στις τιμες οπου αναφερα. Κατι που συνεχιστηκε μεχρι και το 2008 περιπου.
Μετα ηρθε η κριση και τα προσγειωσε .
Η εξαρση που ειχαν παρει τοτε τα διαφορα εμπορια του χωρου δεν παλευωταν !!!
Κατι παρομοιο ξανααισθανομε να γινετε παλι και καποιοι θα κλαινε αργοτερα . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 04, 2018, 04:40:51 μμ »

Αυτη εδω ηταν δικη μου 62αρα .
Την εδωσα σε μελος μας .
Δεν ξερω πως με επιασε τοτε και την εδιωξα.
Το μετανιωσα ομως μετα διοτι οπως λεει ο Νικος πιστευω οτι της αξιζε να ειχε πανω το 64 .
Ηταν απο τα πρωτα που πιστοποιηθηκαν στο Παρισσι .
Δυστηχως δεν εχω αλλη φωτογραφια της ποιο καθαρη και ποιο μεγαλη.
Ηταν ωραιο τεμαχιο. κακα τα ψεματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpoursanidis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 04, 2018, 05:17:34 μμ »

Niko σε αυτα τα νομισματα εχω μαθει να στηριζωμε στο << μπράτσο > > και στα ματια μου !!! Ελπιζω να με καταλαβες .
Υπαρχει ενα συνολο σημειων που σου δειχνει το νομισμα τι κυκλοφορια εχει υποστει και ποσο κατεβασμενο ειναι.
Την παρον πιστοποιηση πχ που μας εδειξε ο φιλος ισως να επρεπε να τις λειπει ενας βαθμος.
Δυστηχως η φωτογραφιες δεν ειναι καλες και δεν μπορω να πω με σιγουρια την αποψη μου.

/quote]

Καθώς μάλλον μένεις κοντά στον χώρο εργασίας, θα μπορούσαμε να βρεθούμε και να φερω και τα 2 για να τα δεις.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 04, 2018, 05:35:21 μμ »

ούτε την (ονειρική) καλλιτεχνική απόδοση στα νομίσματα που έδωσε ο Ιακωβίδης.

δεν θα μπορουσα να βρω καλυτερη λεξη

Συνέπεια αυτών, είναι BU νομίσματα να τα χαρακτηρίζουν 62άρια λόγω ασχετοσύνης.
Έχω δραχμή του 1911 σε 62, 63, και 64. Λοιπόν, σε όσους τις έχω δείξει, καλύτερη θεωρούν την 62, μετά την 63 και μετά την 64, όπου κι εγώ συμφωνώ.
Ειδικά λοιπόν για τις δραχμούλες και δίφραγκο του 1910-1911, ΜΗΝ στηριζόσαστε στις εταιρείες και τις βαθμολογίες τους.  
+
Αυτη εδω ηταν δικη μου 62αρα .
...
Ηταν ωραιο τεμαχιο. κακα τα ψεματα.

συμφωνω απολυτα. εχουν περασει απο τα χερια μου μερικες 63ρες που δεν με εκαναν να σκεφτω καν να αναβαθμισω και ειδα και μια 64 αρα σε δημοπρασια που επισης δεν με εκανε να αισθανθω οτι μου λειπει κατι.

και εδω συνανταμε ενα μεγαλο προβλημα. υπαρχει περιπτωση ποτε να παραδεχτει καποια απο τις εταιρεις την λαθος... πορεια τους σε σχεση με αυτα τα νομισματα? με τιποτα πιστευω εγω
ομως... καποια στιγμη μπορει να νοιωσουν... και να αρχισουν να τροποποιουν την βαθμολογια τους στα νεα που ερχονται. που σημαινει θελει πολυ γνωση για να ξερεις αν θα αξιζει τοτε να στειλεις κατι για αναβαθμολογηση και για να ξερεις τα 64 αρια κουτια που θα κυκλοφορουν τοτε αν ειναι 62αρια ή 66αρια στην πραγματικοτητα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2018, 05:39:37 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 12, 2018, 08:10:53 πμ »

Η δραχμή σου κατα την γνώμη μου ειναι ακυκλοφόρητη και όμορφη απ όσο βλεπω απο την φωτογραφία.
Δεν χρειαζόσουν μς61.
Εάν την πουλάς (απιστοποιητο) και την δω στο χέρι,δίνω 100 ευρο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences