Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:45:35 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση κατάστασης και αξίας χρυσών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 6302 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2018, 06:58:02 πμ »

Εισαι οκ φιλε  μου. Και οπτικα ειναι οκ. Σπανια θα ειναι οκ οπτικα και θα εχουν κακο βαρος. Και οπως σου προανεφερα δεν ειδα ποτε κιβδηλο χρυσο 20 φραγκο. Πηρα στο τηλεφωνο  και την 93 χρονη γιαγια μου  που εχει αποψη καθως με τον παππου μου ειχαν 45 χρονια σαραφικο και πολλα χρονια κοσμηματοπωλειο και με επιβεβαιωσε. Ισως δεν φτασανε ποτε στη χωρα μας.
Σιγουρα καποια στιγμη μεσω ebay θα φτασουνε καθως ο κοσμος προτιμα να πληρωσει 10 - 15 ευρω λιγοτερα , παρα να αγορασει απο εναν εντιμο εμπορο που επιδιωκει μια μονιμη συνεργασια μαζι του επωφελη και για τους δυο. Καθως ενας επενδυτης χρυσου αγοραζει συχνα. Τσιμπολογαει. Παντα μου εκανε εντυπωση ποαο ψιριζανε τα νομισματα που εχω στις κασετινες και με ποση αφελεια αγοραζαν οτι βρησκανε στο ebay και μετα τα φερνανε για πωληση σε εμενα για να μου ταφορτωσουν και τρωγαν πορτα. Τι να πεις.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2018, 09:27:46 πμ »


Πάρα πολύ ενδιαφέρον νήμα. Μου έκανε εντύπωση το σχέδιο μεταλλίου. Tελικά δεν πρέπει να είσαι σίγουρος για τίποτα και πάντα πρέπει να ξέρεις από πριν τα χαρακτηριστικά του νομίσματος που πρόκειται να αγοράσεις.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2018, 10:36:50 πμ »

Διαστασεις και βαρος σε καλυπτουν κατα 80% σε μια εκτιμηση.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2018, 10:43:11 πμ »

Υπάρχουν μόνο στα Γαλλικά, είναι ελάχιστα και μάλιστα κυρίως παλαιάς περιόδου.
Κύριο γνώρισμα ζυγίζουν κάτω από 6 γραμμάρια και έχουν ήχο φευγάτο.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φόβου σε αυτά, σε αντίθεση με λίρες και αμερικάνικα που κάνουν πάρτυ. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2018, 08:15:15 πμ »

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι υπάρχουν κοκόρια πλαστά για να τρομοκρατήσω κανέναν. Είναι γνωστό ότι από τότε που ανακαλύφθηκε το νόμισμα εμφανίσθηκαν και οι παραχαράκτες.
Φυσικά και είδα τα πλαστά κοκόρια στο χέρι μου. Είναι γνωστό ότι έχουν σχεδόν μηδενικό αγοραστικό  ενδιαφέρον. Αυτός που τα είχε αγοράσει δεν τα ζύγισε(μόνο οπτικό έλεχο) βασιζόμενος στην αρχή ότι δεν υπάρχουν πλαστά κοκόρια .Επίσης του τα έφερνε άνθρωπος υπεράνω πάσης υποψίας που τα είχε δεκαετίες φυλαγμένα.
Η πλαστότητα έγινε αντιληπτή όταν πήγαν για λιώσιμο. Τεράστια ποσότητα ορείχαλκου. Άσχετο βάρος.
Ήθελα να αγοράσω ένα (σε τιμή ανάλογη με τον χρυσό που περιείχε φυσικά όχι για κανονικό αφού δεν ήταν)για να το βάλω σε μεταλλογραφικό μικροσκόπιο. Όμως η τσατίλα του εμπόρου που τα αγόρασε ήταν αφάνταστη.«Περιμένω τον π@υστη που μου τα πούλησε να του τα δώσω πίσω» μου είπε. Παραδόξως όμως ενώ ήταν πελάτης του ποτέ δεν ξαναφάνηκε εδώ και τρια χρόνια. Τα νομίσματα απλώς μου τα έδειξε την πρώτη φορά για να του πώ την γνώμη μου. Του απάντησα ότι δεν ασχολούμαι με κάτι που δεν γνωρίζω καθόλου.Είναι γνωστό ότι πρίν από πενήντα χρόνια ελάχιστοι  ηλικιωμένοι ψώνιζαν με τη ζυγαριά των δύο δεκαδικών στο χέρι, (δεν υπήρχε άλλωστε φορητή)έτσι ένα πλαστό νόμισμα θα μπορούσε να αλλάξει  πολλά χέρια πολύ εύκολα χωρίς να γίνει αντιληπτό από κανέναν.Επίσης είναι σίγουρο ότι και πολύ έμποροι που κάποτε βιάζονταν δεν ζύγισαν δεν δεν δεν...πήραν και πλαστό.Οπτικά φαινόταν τέλειο με ελάχιστη πατίνα παλαιότητας(προφανώς παλαιό πλαστό) χωρίς όμως να το έχω συγκρίνει με κάποιο γνήσιο.Σκοπός μου μόνο να προστατέψω από κάτι που δεν θα πίστευε κανένας.Ο έμπορος που τα είχε έλεγε τον πόνο του σε κάθε φίλο που πέρναγε από το μαγαζί.Τα έδειχνε σε όποιον θεωρούσε «μάτι» και ρώταγε εσύ θα τα καταλάβαινες;Εμένα με είχε ρωτήσει τουλάχιστο πέντε φορές.Άλλωστε αν ίσχυε ότι ο πρώτος έμπορος που θα αντιληφθεί το πλαστό το πάει για καταστροφή δεν θα κυκλοφορούσε κανένα πλαστό στην αγορά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2018, 08:19:41 πμ από Cu » Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2018, 08:58:10 μμ »

Καλησπέρα αγαπητό στέκι. Θάθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα. Σχετικά με τα 3 χρυσά 20ρικα, εγώ προσωπικά δεν έχω δει ομορφότερα και πιο περίτεχνα νομίσματα. Αυτά τα νομίσματα αξίζει κάποιος να τα δώσει στην αξία μετάλλου ή να τα δώσει ως συλλεκτικά νομίσματα; αφού είναι,γνώμη μου, σε εξαιρετική κατάσταση.Ανεβάζω φοτό με καλύτερη, πιστεύω, ανάλυση. Οποιαδήποτε άποψη θα τη χαιρόμουν.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2018, 08:59:54 μμ »

β.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2018, 09:02:46 μμ »

γ.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2018, 09:05:19 μμ »

δ.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2018, 10:17:14 μμ »

Η πλειοψηφια φιλε μου ειναι σε αυτη τη κατασταση.
Συλλεκτικα δεν τα καθιστα κατα την αποψη μου η κατασταση τους. Δλδ μια λιρα σε αριστη κατασταση 2017 ειναι συλλεκτικη;
Για μενα συλλεκτικο ειναι κατι με μικρο τιραζ.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2018, 10:33:24 μμ »

Πάντως Κωνσταντίνε μια λίρα του 2017 δεν είναι 20δρχμο του 1875
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2018, 11:01:33 μμ »

Πάντως Κωνσταντίνε μια λίρα του 2017 δεν είναι 20δρχμο του 1875

Μπορεις να μου δωσεις να καταλαβω καλυτερα το σκεπτικο σου;
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2018, 12:20:01 πμ »

Μα ούτως ή άλλως πωλούνται ελαφρώς πάνω από το μέταλλο άρα μια συλλεκτική αξία την έχουν..Ιάσωνα αυτά τα εικοσαφραγκα που έχεις υπάρχουν εκατομμύρια κομμάτια..πλάκα πλάκα η λίρα του 17 είναι πιο  συλλεκτική ..πίστεψε σε 10
Δέκα χρόνια δεν θα βρίσκεις καμία τέτοια δίχως ένα μικρό ή μεγάλο καπέλο στην τιμή ενώ τα ίδια εικοσαφραγκα που έχεις τώρα πάλι μέταλλο θα είναι με τιμή ελαφρώς πανω
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2018, 01:08:05 μμ »

Οπως κ ναχει κυριοι αυτα τα νομισματα πωλουνται τωρα απο 205-220 συλλεκτικα η μη αυτη ειναι η τιμη τους. Εαν ηταν στην κατοχη μου παρακατω δεν θα πουλαγα. Εαν ηθελα να αγορασω θα ηξερα οτι θαπρεπε να δωσω μεσο ορο 215.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2018, 03:04:03 μμ »

Οπως κ ναχει κυριοι αυτα τα νομισματα πωλουνται τωρα απο 205-220 συλλεκτικα η μη αυτη ειναι η τιμη τους. Εαν ηταν στην κατοχη μου παρακατω δεν θα πουλαγα. Εαν ηθελα να αγορασω θα ηξερα οτι θαπρεπε να δωσω μεσο ορο 215.
Να προσθεσω οτι και εμενα ειναι τα αγαπημενα μου.
Πωλουνται 210 απο χερι σε χερι σημερα ιδιωτων.
Αν πας να το ρευστοποιησεις στον επαγγελματια θα στο παρει 185 και θα στο πουλησει 210.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences