Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:08:31 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιταλια εκτος ευρω ;;  (Αναγνώστηκε 3838 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2018, 07:19:49 μμ »

Σε μια φυλλαδα η οποια στηριζετε σε μια ρωσικη Σελιδα κανωντας μεταφραση λεει οτι η Ιταλια θελει να φυγει απο το Ευρω!!!
Γνωριζετε τιποτα ;;

http://www.epiosyinfo.com/2018/05/blog-post_30.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2018, 07:22:44 μμ »

Σε λόγια να βρισκόμαστε...
Οσο θα φεύγαμε εμείς, θα φύγει και η Ιταλία.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2018, 08:10:39 μμ »

Χαμηλού επιπέδου ρωσική προπαγάνδα και τα φερέφωνά τους. Φυσικά θα ήθελαν να διαλυθεί το ευρώ και η ΕΕ ολόκληρη αν ήταν δυνατόν.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2018, 08:16:32 μμ »

Φιλε το Ευρω καποια στιγμη θα διαλυθει.
Το θεμα ειναι το πότε.
Τα μαγκακια που εριξαν το χοντρο χρημα για να στηθει ολο αυτο , εαν δεν παρουν πισω τα κεφαλαια τους συν τα κερδη δεν το αφηνουν να κλεισει.
Μολις παρουν αυτα που θελουν θα πεσει σαν ωριμο φρουτο.
Το εχω πει εν αρχες γεννεσης του σαιτ οτι θα συμβει αυτο.
Το συστημα της Λατινικης Ενωσης ηταν πολυ ποιο εξυπνο και ναυαγησε , αυτο θα σταθει ;;

Απλα οταν το διαβασα αυτο  εκανα συνειρμο με την Αγγλια που την εκανε ηδη και λεω : Μπας και αρχισε ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2018, 08:26:44 μμ »

Επειδη το ψαχνω συνεχεια δειτε και αυτο στηριζωμενο στους Ταιμς

http://www.pronews.gr/kosmos/eyropaiki-enosi/688131_shimatizetai-stin-italia-i-ishyroteri-metapolemiki-kyvernisi-dexias
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2018, 08:43:55 μμ »

Θα συμφωνήσω ότι το μέλλον του ευρώ είναι αβέβαιο  Άνεση
Ομως ποτέ δεν πρόκειται να διαλυθεί από αυτούς που το επινόησαν, τον πυρήνα δηλαδή της ΕΕ
Οι φήμες και τα δυσοίωνα σενάρια λόγω Ιταλίας δεν είναι τίποτα άλλο από την εφαρμογή της δέσμευσης σταθερής συναλλαγματικής ισοτιμίας EUR & USD.
Mην ξεχνάμε ότι, από το καταστατικό της ΕΕ, το € δεν τυπώνει, πρέπει να βγεί μια φήμη για να για να υποτιμηθεί  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2018, 11:23:30 πμ »

Μην ξεχνάτε οτι πλέον υπάρχουν εργαζόμενοι (=18 χρονών) που δεν έχουν πιάσει ποτέ κάτι διαφορετικό απο ευρώ. Η δραχμή τους είναι τόσο ξένη και άγνωστη, όσο και τα βινύλια.

Όσο περνάνε τα χρόνια τοσο και πιο λίγες οι πιθανότητες να διαλυθεί. Σε 30-40 χρονια θα σκέφτονται ποια θα είναι η επόμενη ένωση ή επέκταση.


Η Ιταλία αντιμετωπίζει μεγάλα οικονομικά προβλήματα, και η κατάσταση πάει απο το κακό στο χειρότερο.
Αυτό βέβαια δεν ειναι αφορμή να διαλυθεί το ευρώ


Αλήθεια, απο την Αγγλία έχουμε κανενα νέο; Σαν να ξεχάστηκε το όλο ζητημα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2018, 11:25:02 πμ από johneko » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2018, 11:37:34 πμ »


....Αλήθεια, απο την Αγγλία έχουμε κανενα νέο; Σαν να ξεχάστηκε το όλο ζητημα

Οχι, βέβαια! Η μεταβατική περίοδος πλήρους εξόδου θα ξεκινήσει 29 Μαρτίου 2019 και θα διαρκέσει μέχρι το τέλος του 2020, ήτοι 21 μήνες. Μετά το 2020 η Μεγάλη Βρετανία θα γίνει ένα «ανεξάρτητο νησιωτικό κράτος».
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2018, 11:37:55 πμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2018, 11:44:26 πμ »

Η Αγγλία δεν ήταν ποτέ στο ευρώ και στην ΕΕ πάντα με μισή καρδιά ήταν.

Όσο για το ευρώ κατ' εμένα επεκτάθηκε πολύ βιαστικά. Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να συνυπάρξουν στο ίδιο νομισματικό σύστημα εντελώς διαφορετικές οικονομίες όπως η γερμανική και η ελληνική, για να πάρω τα δύο άκρα. Πιστεύω πως η γρήγορη επέκταση ήταν θέμα περισσότερο πολιτικής βούλησης παρά οικονομικής ανάλυσης, με τα αποτελέσματα που βλέπουμε σήμερα φυσικά. Κάτι αντίστοιχο έγινε και με την εν γένει επέκταση της ΕΕ από τη 10ετία του 90, με χώρες που δεν ήταν έτοιμες για αυτό. Το αν κάτι τέτοιο ήταν σωστή κίνηση ή όχι θα φανεί μόνο σε βάθος χρόνου.

Τώρα αν η Ελλάδα ωφελήθηκε ή όχι, πιστεύω πως μάλλον κακό της έκανε. Χωρίς να αλλάξουν οι διαχρονικές παθογένειες του πολιτικού συστήματος, ξαφνικά η χώρα απέκτησε πρόσβαση σε φθηνό δανεισμό με τα γνωστά αποτελέσματα. Μέσα σε 5-6 χρόνια το χρέος υπερδιπλασιάστηκε και τις συνέπειες τις βιώνουμε μέχρι σήμερα. Κατά τη γνώμη μου και πάλι η Ελλάδα θα έφτανε σε αδιέξοδο, απλώς αργότερα, και εκτός ευρώ θα πτώχευε επίσημα (και σαφώς πιο επώδυνα).

Τώρα όμως η Ευρώπη έχει επενδύσει πολλά στο Ευρώ και δεν θα είναι εύκολο να το αφήσει. Όταν όμως μεγάλες χώρες σαν την Ιταλία βγάζουν γελοίες κυβερνήσεις (οι μικρότερες χώρες το εγκαινίασαν το 2015!), τότε όντως το μέλλον είναι απρόβλεπτο. Η ουσία όμως είναι μία: αν η Ευρώπη δεν αποκτήσει μεγαλύτερη πολιτική ενότητα, η οικονομική δύναμη δεν αρκεί για να έχει ένα λόγο στην πορεία των πραγμάτων παγκοσμίως. Κοιτάξτε και σήμερα πόση επιρροή έχει, σε σχέση με τη Ρωσία πχ. που έχει το οικονομικό μέγεθος της Ολλανδίας και του Βελγίου μαζί! Και οι ανερχόμενες δυνάμεις σαν την Κίνα αναπτύσσονται παράλληλα οικονομικά και στρατιωτικά. Ενώ είδατε ας πούμε την Ιαπωνία να αποτελεί μέρος σοβαρών παγκόσμιων αποφάσεων;

Μια διαιρεμένη Ευρώπη θα είναι ένας πολύ μικρός παίκτης στο μέλλον που διαμορφώνεται και η Ελλάδα ένας μικρός παράγοντας μέσα στην Ευρώπη. Και τότε απλώς θα παρακολουθούμε τις εξελίξεις γύρω μας και θα συζητάμε στα καφενεία για παγκόσμιες συνομωσίες κλπ. Που φυσικά υπήρχαν και θα υπάρχουν σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, ανέκαθεν οι ισχυροί εκμεταλλεύονταν τους αδύνατους και αυτό δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα. Απλώς ο καθένας θα πρέπει αν επιλέξει που ανήκει μέσα στο όλο σκηνικό.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2018, 09:21:30 μμ »

Προτιμάς να είσαι μια μικρή χώρα σε μια ένωση που έχει κάποια ισχύ και επιρροή ή μια μικρή χωρα ανάμεσα σε 3 μεγάλους συναπισμούς; Βορρά στις ορέξεις του καθένα ανα πάσα στιγμή. Και φυσικά Ισραήλ δεν μπορείς να γίνει, δεν έχεις ούτε την ικανότητα ούτε την υποστήριξη κάποιου μεγάλου παίκτη.

Μάλλον καλύτερα το πρώτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2018, 09:22:18 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2018, 01:06:21 μμ »

πιο πιθανο μου φενεται 2 ταχυτητων νομισμα παρα να σταματησει το ευρω τελειως..
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2018, 11:56:25 μμ »

Κουβα θα γίνουμε, με νόμισμα για τους τουρίστες και τους ντόπιους;  Σαρκασμός
Ή σαν την παλιά Βουλγαρία με άλλες τιμές για τους ντόπιους;

Η κατάσταση στην Ιταλία σοβαρεύει πολύ. Να δούμε πως θα ξεμπλέξει η κατάσταση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2018, 10:50:02 πμ »

Το παρακολουθω στενα το θεμα παρολο που ολοι λεγατε αλλα :

https://sakis24.blogspot.gr/2018/05/e_29.html

https://slpress.gr/diethni/%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B1/

ειδικα ο δευτερος συνδεσμος που σας εβαλα πολυ μου θυμιζει το δικο μας δημοψηφισμα!!!
Που ολος ο λαος ειπε ΟΧΙ και το τσιρακι της Ευρωπης το εκανε ΝΑΙ .
Και η εκλογες ενα δημοψηφισμα ειναι , ο λαος επελεξε αυτους που θελουν να τα βαλουν με την Ευρωπη και να παρουν ξανα τον ελεχγο της χωρας τους πισω !!!
Προσωπικα πιστευω (οπως και οι Ιταλοι) οτι μονο η Γερμανια βγαινει κερδισμενη απο το ευρω και οτι προσπαθει να γινει κυριαρχος της Ευρωπης ενευ πολεμου πλεον.
Τελικα καλυτερο πραγμα απο τα συνορα δεν υπαρχει !!!
Παραδειγμα :
Στον δρομο που μενω ειμαστε 5 σπιτια .
Εγω εχω καλυψει σε οικοπεδο 500τμ 160 σαν σπιτι και το αλλο κηπο (ετσι γουσταρω)
Ο ακριβως διπλα μου εκανε 300 τμ σπιτι και δεν αφησε σχεδον τιποτα για κηπο με αποτελεσμα η γυναικα του να κοιταει τον δικο μου και να ζηλευει. (ετσι γουσταρε)
Ο απεναντι εχει ενα σπιτι παλιο 90 τμ με τεραστιο κηπο οπου εχει ποιο πολλα δεντρα απο εμενα και ποιο μεγαλα , με μια περκολα οπου καθετε χειμωνα καλοκαιρι εξω και να καπνιζει ενω εγω δεν μπορω να βαλω περκολα διοτι θα μου χαλασει την οψη του κτιριου και τον ζηλευω εγω για τον κηπο του. (Αυτος ζηλευει εμενα το σπιτι μας)
Ο αλλος παραδιπλα καλυψαν σε 500 τμ τα 400 , σηκωσαν τρεις οροφους διοτι η γυναικα ειχε τεσσερα παιδια και ηθελε να τα στεγασει. Το αποτελεσμα ηταν να μην εχουν παρκιν , τα παιδια των παιδιων της να παιζουν στον δρομο και τελικα αγορασαν κολητα αλλα 500 τμ για να βαζουν τα αυτοκινητα τους και να εχουν τα παιδια οικοπεδο να παιζουν !!!
Κτλ κτλ κτλ .
Και ερωτω τωρα :
Μπορουμε ολοι εμεις να γινουμε ομοσπονδια/ συνετεριλικη και να μοιραστουμε τα υπαρχοντα μας;;
Να εχουμε κοινη ζωη ;;
ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ .
Γιαυτο και εχουμε (τουλαχιστον οι τρεις) σηκωσει καγκελα/φραχτες  και νευριαζω πχ οταν η μπαλα των παιδιων του γειτονα μπει στον κηπο μου και μου σπασει τα λουλουδια.
Και το εβλεπαν και μονοι τους οτι δεν γινωταν αυτο και γιαυτο αγορασαν το παραδιπλα οικοπεδο να παιζουν εκει τα παιδια τους.
Αμα γουσταρω παρεα πχ βαζω την ψησταρια ανοιγω την καγκελοπορτα και φωναζω ολα τα παιδια ελατε να φατε σουβλακια !!! Μηνα;; Ζαχαρη;; Ελατε να πιουμε ενα κρασι στο ποδι !!!
Μετα ομως η πορτα κλεινει. Και τα συνορα του σπιτιου ειναι κλειστα και δικα μου. Εγω κανω κουμαντο εκει και οχι ο γειτονας !!!
Το ιδιο κανω εγω το ιδιο κανει και ο απεναντι κτλ κτλ .
Ο απεναντι μου ειναι ντηλερ , καποιες φορες λειπει ολη την βδομαδα εκτος Ηρακλειου. Η γυναικα του φοβατε μονη με δυο παιδια.
Απο την πρωτη μερα τους εχω πει: Αυτα ειναι τα τηλεφωνα μας , οτι και εαν ακουσετε την νυχτα και φοβηθητε καλεστε μας τηλεφωνικα να βγω εγω εξω να δω τι γινετε !!!
Αυτο ειναι ενδειξη καλης γειτονίας και αλληλοβοηθειας !!!
Προστατευουμε ο ενας τα συμφερωντα του αλλου.
Αλλα ο καθενας εχει τον τοπο του και κανει το κουμαντο του ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ !!! Δεν μπαινω εγω να κανω κουμαντο στο τι θα φαει ή πως θα πληρωσει τους λογαριασμους του !!!
Το ιδιο ειναι και τα κρατη !!! Το καθε κρατος επρεπε να κοιταει τα δικα του προβληματα και τους δικους του ανθρωπους και να μην χωνει την μουρη του στους αλλους μεσα !!!
Οταν χωσεις την μουρη σου στον γειτονα αλλες βλεψεις θα χεις ιδιοτελες  παρα να κανεις καλο !!!!

Και τελιωνωντας δυο παροιμιες .

Καθε κατεργαρης στον παγκο του .

Μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 29, 2018, 01:54:11 μμ »

herakliotis:Οταν χωσεις την μουρη σου στον γειτονα αλλες βλεψεις θα χεις ιδιοτελες  παρα να κανεις καλο !!!!

σε αυτο το οικονομικο συστημα χωρις ανταγωνισμο δεν υπαρχεις και θα κανεις οτι μπορεις για να εκτοπισεις τον ανταγωνιστη σου..αρα ειναι φυσιολογικο αυτο που γινεται με τις οικονομιες της καθε χωρας και νομοτελειακο οτι θα τον συντριψεις με καθε κοστος(και με πολεμο αν χρειαστει)..ετσι ειναι αυτα....Απλα καλα θα ταν σαν λαος να μην μπαινουμε στο ιδιο σκεπτικο και δυστηχως παρασυρομαστε λες ειμαστε τσιφλικαδες του 18ου αιωνα...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2018, 11:44:05 πμ »

Και ενα εξυπνο αρθρο του οποιου το σεναριο δεν το ειχα σκεφτει :

http://nikosxeiladakis.gr/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9-%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BB%CE%BF/

Κερδισε οτι κερδισε , (θελει και λιγο χρονο ακομη και βαζει τον Ιταλο προεδρο να κανει την προδοσια για να κερδισουν χρονο) και οταν φτασει πια ο κομπος στο χτενι ΑΛΛΕΣ χωρες θα ζητησουν την διασπαση του ευρω διοτι δεν αντεχουν την ληστρικη αυτη κατασταση !!!
Και η κυρια Γερμανια θα εχει κανει αφαιμαξη ολο το χρημα και θα εχει γιγαντωθει ακομη περισσοτερο !!!
Και θα βγει και καθαρη διοτι θα πει : Εγω το διαλυσα το ευρω;; Η Ιταλια / Ελλαδα το διαλυσε κτλ κτλ!!
Ακομη και οι ιδιοι λεει το αρθρο βλεπουν οτι δεν μπορει να σταθει το ευρω !!!
Εαν στεκει αυτο το σεναριο μια χαρα το δουλευουν εις βαρος των κοροιδων.

Οπως ειχα πει και παλαιοτερα εαν το 2010 βαρουσαμε μια πτωχευση σημερα θα ειμαστε σε πολυ καλη κατασταση.
Τωρα εχωντας  βυζαξει ολο το χρημα απο τον λαο και με το ενδεχομενο μιας καταστροφης του ευρω απο μερια Ιταλιας η οποια Ιταλια βλεπει τι κανει η Γερμανια (και καλα θα το κανουν δλδ να την ριξουν την ρουκετα) να δω εμεις με τι δυναμεις θα βγουμε μεσα απο αυτη την νεα κριση η οποια θα επελθει !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2018, 11:47:17 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences