Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:04:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματα για εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 8658 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 20, 2018, 09:45:30 μμ »

4000 για δρχ 46 είναι αστείο νούμερο. Και εμένα με ενδιαφέρει αλλά το κερμα μοιάζει ακυκλοφόρητο.  Και το  ταλιρο 44 επίσης μου αρέσει πολύ. 
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 20, 2018, 11:20:36 μμ »

Η δραχμη του 46 καταρχην θεωρω οτι αδικειτε απο αυτες τις φωτο, εχω ομως υποψια, με οτι μπορεις να διακρινεις απ την φωτο ,κουρασμενης μητρας κ οχι κατεβασματος...
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 21, 2018, 08:10:53 πμ »

4000 για δρχ 46 είναι αστείο νούμερο. Και εμένα με ενδιαφέρει αλλά το κερμα μοιάζει ακυκλοφόρητο.  Και το  ταλιρο 44 επίσης μου αρέσει πολύ.  

το αστειο νουμερο φιλε ηταν το 3 χιλιαρο( αυτο δεν το σχολιασες) και οχι το 4χιλιαρο..... οσο για το ταληρο του 44 την τιμη 1500 δεν θα την σχολιασεις ?....
Και τα 4 νομισματα  ειναι πανακριβα, ονειρο καθε συλλεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 08:15:47 πμ από tasos26 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 21, 2018, 09:17:26 πμ »

Φίλε Τάσο;;
Το ταληρο τού 44 είναι το δεύτερο κοινό ταληρο μετά τού 33 Παρισιού και Μονάχου.
Και σού είπαν τιμή 8000???
Δεν μίλησα χτες αλλά πες σε αυτόν που σε συμβουλεύει
να διαβάσει κανένα βιβλίο. Μετά από εμένα βγήκε καί άλλος και συμφώνησε σε όλες τις τιμές εκτός τού 46. Τυχαίο;; Δεν είναι τόσο υψηλό βαθμό για να πάει στα χρηματα αυτά. Προσωπική εκτίμηση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 21, 2018, 09:38:26 πμ »

Nαι αυτες τις τιμες μου εδωσαν.
τωρα οσο για το 1500ευρω για το συγκεκριμενο ταληρο του 44   μου φαινονται εμενα  πολυ λιγα.
δεν εχω δει πουθενα σε κανενα μαγαζι να πουλαει τετοιας καταστασεως ταληρο του 44  με 1500 .
θελεις προσωπικη μου εκτιμηση ??  θα την πω
εαν και τα τεσσερα νομισματα πουληθουν  κατω απο 15 χιλιαρικα τοτε ειναι ευκαιρια.
δεν μιλαμε για τιμες  που θα τα αγορασει εμπορος για να τα μεταπουλησει .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 21, 2018, 10:01:25 πμ »

Ταληρα τού 44 πριν μερικά χρόνια πίσω ευρισκες με 400 έως 700 ευρώ χαλαρά. Πιστοποιημένο από εδώ μέσα το είχα πάρει 900€.
Τώρα γιατί έχουν φτάσει κάποια πράγματα εξωδιαστημικες τιμές το ξέρουν αυτοί που τα κάνουν έτσι. Και φταίνε και αυτοί πού τούς πιστεύουν.
Καί μια και μίλησες για εμπόρους αγόρασε κάτι ακριβό και μετά πήγαινε να το πουλήσεις σε έναν έμπορο. Χοντρά χοντρά σού λέω στην τιμή πού θα σού πει βάλε ένα 30%. Εάν η τιμή πού το αγόρασες είναι μεγαλύτερη την έχεις πιει την πορτοκαλάδα.
Χειρότερη μορφή εκτίμησης τιμής από την ΔΗΜΟΠΡΑΣΊΑ δεν υπάρχει.
Καλύτερη μορφή αγοράς πώλησης από το τετ ατ τετ παζάρι με κάποιον δεν υπάρχει.

Να τα θυμάστε αυτά για να μην κλαίτε αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 11:18:49 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 21, 2018, 10:10:16 πμ »

εκτίμηση  ζητησε ο ανθρωπος, ας του κανω εκτίμηση...

Με καθε επιφύλαξη απο οτι βλεπω εχω να πω τα εξης

φοινικι.........μετριο χφ40 κανα 1000
5δρχ1851 ...χφ45   κανα 2500
ταλαρο 44 αu55   6000
drx46 απο οτι βλεπω μσ64 20000. αν αυτα δεξια της κεφαλης δεν ειναι hairlines. αν ειναι αλλαζουν αρδην.

καλημερα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 21, 2018, 10:19:24 πμ »

Επειδή όπως είπες κάνουμε κουβέντα.
Δίνεις βαθμό σε αυτό το ταληρο;;;
Η λοξή γράμμωση πού ξεκινά από την αριστερή φυλωσιας καί κατεβαίνει στην αξία δεν σε προβληματίζει;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 21, 2018, 10:27:13 πμ »

Θα μου επιτρέψετε και εμένα μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με εκτίμηση τιμής;
Στο τάληρο του '51, αυτά τα γράμματα που διακρίνονται στον οπισθότυπο δεξιά, καταλαβαίνει κανείς τι είναι;
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 21, 2018, 10:32:18 πμ »

Επειδή όπως είπες κάνουμε κουβέντα.
Δίνεις βαθμό σε αυτό το ταληρο;;;
Η λοξή γράμμωση πού ξεκινά από την αριστερή φυλωσιας καί κατεβαίνει στην αξία δεν σε προβληματίζει;;;

ναι γιώργο με προβληματίζει. για αυτο εβαλα το 55... μπορει να βγει και au details. Ωστόσο επειδη δεν είμαι ο ανθρωπος σαν χαρακτήρας που οταν βλεπω ενα ξενο νόμισμα τείνω να το αδικώ επειδη δεν ειναι δικό μου , θελω να βαθμολογώ στο πάνω ευρος ας πουμε της ενδεχόμενης βαθμολογίας. Αλλα ναι, εχεις δίκιο στον προβληματισμό σου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 21, 2018, 10:34:58 πμ »

Θα μου επιτρέψετε και εμένα μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με εκτίμηση τιμής;
Στο τάληρο του '51, αυτά τα γράμματα που διακρίνονται στον οπισθότυπο δεξιά, καταλαβαίνει κανείς τι είναι;

ελα φίλε

Αυτα στο τάλιρο που λες ειναι γραμματα απο εφημερίδα. αν παρεις παλια εφημριδα και τυλίξεις το κέρμα πατινάρει ευκολότερα. Είναι συνηθης πρακτικη πολλών ωστόσο υπαρχει το προβλημα πως μαζι με τη πατίνα μπορει να βγουν στο κερμα και τα γραμματα απο την εφημερίδα.

αυτη ειναι η γνωμη μου, το εχω δει πολλακις να γίνεται.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 21, 2018, 10:37:45 πμ »

Θα μου επιτρέψετε και εμένα μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με εκτίμηση τιμής;
Στο τάληρο του '51, αυτά τα γράμματα που διακρίνονται στον οπισθότυπο δεξιά, καταλαβαίνει κανείς τι είναι;

ελα φίλε

Αυτα στο τάλιρο που λες ειναι γραμματα απο εφημερίδα. αν παρεις παλια εφημριδα και τυλίξεις το κέρμα πατινάρει ευκολότερα. Είναι συνηθης πρακτικη πολλών ωστόσο υπαρχει το προβλημα πως μαζι με τη πατίνα μπορει να βγουν στο κερμα και τα γραμματα απο την εφημερίδα.

αυτη ειναι η γνωμη μου, το εχω δει πολλακις να γίνεται.

Δεν το είχα σκεφτεί! Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 21, 2018, 10:58:02 πμ »

Επειδή όπως είπες κάνουμε κουβέντα.
Δίνεις βαθμό σε αυτό το ταληρο;;;
Η λοξή γράμμωση πού ξεκινά από την αριστερή φυλωσιας καί κατεβαίνει στην αξία δεν σε προβληματίζει;;;

ναι γιώργο με προβληματίζει. για αυτο εβαλα το 55... μπορει να βγει και au details. Ωστόσο επειδη δεν είμαι ο ανθρωπος σαν χαρακτήρας που οταν βλεπω ενα ξενο νόμισμα τείνω να το αδικώ επειδη δεν ειναι δικό μου , θελω να βαθμολογώ στο πάνω ευρος ας πουμε της ενδεχόμενης βαθμολογίας. Αλλα ναι, εχεις δίκιο στον προβληματισμό σου.

Ουτε εμενα μου αρεσει να αδικω κατι γιαυτο δεν ειχα μιλησει για βαθμο μεχρι που ειπες εσυ βαθμο.
Και εφοσον ειδα καθαρο βαθμο να πεφτει στην κουβεντα αναφερα αυτο που με προβληματιζει.
Οπως και να εχει εχουμε καποιες μεγαλες αποκλισεις στην δραχμουλα μεταξυ μας ολη η οποια ειναι σαφως και το καλυτερο χαρτι της παρεας.

Την δραχμη την αφηνω ασχολιαστη προσωπικα.
Το ταληρο του 44 προσωπικα προβληματιζωμε για τα 6 χηνοπουλα που διαβαζω διοτι γιατι να δωσει καποιος 6 χηνοπουλα σε κατι ασαφή απο την στιγμη που μπορεις να τα δωσεις καπου αλλου που γραφει το νουμερακι σιγουρο σιγουρο;;
Αρα εμενω καπου στα 1500 αντε 2000 χηνες.
Για του 51 προσωπικα εμενω στα 3 χηνοπουλα οπου δηλωσα και προσωπικα θα κυνηγουσα  αυτο και οχι του 44 διοτι του 51 ειναι μετρημενα στα δαχτυλα και απειρου  δυσκολοτερα του 44 !!! Και ας ειναι χαμηλετερης καταστασεως.
Και να συμπληρωσω : Τα 3 τα θεωρω λιγα δεδομενου της σπανιοτητας του.
Αλλα επειδη εχω καει προσωπικα (αγορασα ταληρο 1800 αρχες κρισεως και εν μεσω κρισεως βρεθηκα με πολυ καλυτερο στα χερια σε αυτα τα λεφτα και περασαν 8 χρονια για να το δωσω στα 1700) επειδη λοιπον προσωπικα εχω καει πολλων λογιων κραταω μικρο καλαθι στις αγορες μου!!!
Πρωτη ερωτηση που κανω παντα στον εαυτο μου : Γιωργο;; Εαν παρεις αυτο σημερα πχ 1000 ευρω και αυριο συμβει μια στραβη θα μπορεσεις να το δωσεις πισω 1000;;;
Εφοσον μια ερευνα βγαζει οτι δν θα το δωσω 1000 (οσο το πηρα) δεν το αγοραζω !!!
Καλη η συλλογη , αλλα μην πιανωμαστε Κωτσοι απο διαφορους που δεν εχουν αλλο σκοπο να θησαυριζουν εις βαρος μας.
(Τα παρων σχολια ειναι γενικα οι σκεψεις μου και δεν αφορουν σε καμιαν περιπτωση τον φιο που ανεβασε την εκτιμηση, λεω απλα πως σκεφτωμε)
Οσο για τον φοινικα (τωρα τον ειδα απο τον υπολογιστη, απο χτες ημουν με κινητο με μικρη Οθονη) συμφωνω μαζι σου στα 1000 ευρω και ισως και λιγοτερα.
Δεν μου δειχνει να εχει το xf που το  εκτιμας εσυ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2018, 11:03:50 πμ »

Εμένα με παραξενεύει ότι είναι ομοιόμορφα πατιναρισμένα. Οι φωτογραφίες είναι κακές για να κάνεις σοβαρή εκτίμηση. Ίσως τα νομίσματα κρύβουν πραγματα που δεν μπορούμε να τα δούμε.

Νομίζω highlight ειναι η δραχμη του 46 αλλά δεν ξέρω αν είναι tooled η έχει κάποια μητρικά προβλήματα.
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 21, 2018, 11:17:36 πμ »

Θα μου επιτρέψετε και εμένα μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με εκτίμηση τιμής;
Στο τάληρο του '51, αυτά τα γράμματα που διακρίνονται στον οπισθότυπο δεξιά, καταλαβαίνει κανείς τι είναι;

Το νόμισμα πρώτα καθαρίστηκε και ύστερα τυλίχθηκε σε εφημερίδα για να πατιναρισθεί. Τώρα που βγήκαν τα γράμματα, που πρόσεξες, πρέπει να ξανακαθαρισθεί και αυτό δεν έχει τελειωμό. Γιαυτό και λέμε όχι καθάρισμα! Από τα καθαρίσματα τα έχουν λιώσει τα νομίσματα και αν τους ρωτήσεις όλοι νομίζουν ότι γίναν καλύτερα. Τώρα το συγκεκριμένο μπορεί να μην έχει καθαρισθεί από τον τωρινό του κάτοχο, αλλά από κάποιον προηγούμενο (το γράφω γιατί τονίσθηκε ότι είναι ακαθάριστα).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences