Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:26:49 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ...?  (Αναγνώστηκε 19356 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:51:17 μμ »

Ιαπωνεζικο ειναι!!!!!

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν οταν βαζεις ζεστο τσαι βγαινει η φιγουρα στον πατο του φλιτζανιου,ή στον πατο του πιατου του φλυτζανιου!!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:54:31 μμ »

αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση μου, απο που κατάλαβες οτι ειναι Ιαπωνικό? Απορία Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:55:48 μμ »

Να τώρα βλέπω το σετ της θείας μου έχει έξι φυλτζάνια μια τσαγιέρα μια ζαχαριέρα όλα κομπλέ από την δεκαετία του 60 με την σφραγίδα.  Japan γράφει ποιοτικά σετ σε απαλό πράσινο χρώμα αν μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας . Βασίλη η εμπειρία μου λέει ότι μάλλον πρόκειται για χειροποίητα ανυπόγραφα. Δεν είδες σχέδια , και τα ανάγλυφα πάνω στην μεγάλη κανάτα σίγουρα δεν είναι μηχανής. Δεν είναι γιαπωνέζικο το δικό μου το γράφει.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:01:37 μμ »

Νίκο (MNS )εσυ τι άποψη έχεις για το θέμα ;
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:06:12 μμ »


<Japan ποιοτικα σετ>;;;; Αναποφασιστικότητα
Δε μου λες το  <σετ> ειναι γραμμενος Ελληνικα ή Αγγλικα;;;
Μαιμουδιαρικο το κοβω Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:07:32 μμ »

δεν ειχα ποτε μου τετοια πραγματα Χαμόγελο Χαμόγελο
την εκανα λιγο ποιο μεγαλη
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:18:37 μμ »

Η μάρκα είναι rembrandt China μέσα σε πλαίσιο και έξω από αυτό λέει Japan τι μαϊμού μου λες τώρα η θεία μου δεν αγόραζε από την λαϊκή της Νέας Υόρκης.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:54:22 μμ »

φιλε Pikolas16..... ο παππους σου ηταν ναυτικος; αν ναι... εκανε καλα ταξιδια... αν οχι... κατι μου λεει οτι ηταν καποιο δωρο σε γαμο... ποιος ξερει... Χαμόγελο

αν και εχω ξαναδει τετοια... το εψαξα λιγο.. (για δες που στο τελος θα γινω ερασιτεχνης αντικερ! χαχαχαχα)

το σετακι... ειναι το μικρο... αλλα εχει σπασμενα κομματια.. οποτε ειναι  μισο...

ειναι Kutani china... δηλαδη πορσελανη Kutani.... το china... δηλωνε την πορψελανη... κι οχι την χωρα... ακομα και τωρα στα αγγλικα.. chinaware.. θα τα ακουσεις... κι ας ειναι και ελληνικα! χαχαχαχα

φυσικα ειναι Ιαπωνιας! Kutani  θα πει 9 πεδιαδες... Ku = 9 και το Tani (μαλλον)= valley, ειναι περιοχη στην Ιαπωνια... που εχει πολλα εργαστηρια πορσελανοποιιας.. και υπεροχους καλλιτεχνες που ζωγραφιζουν τις πορσελανες! οπως ειπα.... εχει πολλα εργαστηρια!! δεν ειναι ενα! οπως και τα λιμοζ... που για οσους δεν γνωριζουν.. δεν ειναι ενα εργαστηριο αλλα υπαρχουν παρα πολλα.... στην περιοχη της λιμοζ...

και στα δικα σου ειναι ζωγραφισμενα στο χερι!  χαρακτηριστικο των kutani ηταν να γεμιζουν με ζωγραφιες την πορσελανη.. και χρησιμοποιουσαν πολλα χρωματα.. οπως πρασινο, καφε, μπλε, κοκκινο...

υπαρχουν ομως και απομιμισεις αυτων... που χρησιμοποιουσαν την τεχνοτροπια αυτη.. οπως και αυτη της λιθοφανειας... που την χρησιμοποιοουσαν στα Kutani!!!

το σετακι σου ειναι με δρακο (και αλλα μοτιβα..).. οποτε μιλαμε οτι ανοικει στα Dragonware...

η γκεισα σου ειναι πολυ καθαρη... αλλα ελεγξε αν σε ολα ειναι η ιδια! γιατι εχει γκεισα σαν την δικη σου αλλα και γκεισα με λουλουδι στα μαλλια... που ειναι απο αλλο σετακι...

το οτι σπασανε.. ετσι κι αλλιως... ειναι πολυ λεπτη πορσελανι ετσι;; αν ειναι η παρα πολυ λεπτη.. ειναι η λεγομενη eggsell... σαν τσοφλι αυγου... και ειναι πολυ ευθραυστα! θελουν προσοχη μεγαλη!!

το οτι δεν εχει σφραγιδα...

πολλα εχουν... και αν ηταν προπολεμικα.. θα εβλεπες ΝΙΡΡΟΝ ενω τα μεταπολεμικα θα εγραφαν JAPAN...

τωρα.. καποια ειτε προπολεμικα ειτε μεταπολεμικα.. δεν ειχαν... ή μαλλον ειχαν αλλα εφυγε! η σφραγιδα ηταν χαρτενη... και με το καιρο ξεκολλησε... καμια φορα βλεπεις σε παλια πιατα τετοιες.. αλλα 90% εχουν φυγει!  τα ακομα παλαιωτερα φυσικα δεν ειχαν κατι.... αλλα ηταν πολυ γνωστα... για δες εκει που ηταν μην τυχον εχει κανενα χαρτενο σαν τιμη... κομματι... θα ειναι η σφραγιδα!

γενικα ειναι φτηνα κομματια... παντως... βλεπεις μεμονομενα κομματια... πολυ φτηνα ενω ολοκληρωμενα σετ.. ειτε τα μεγαλα ειτε τα μικρα... να παραμενουν κατω σε τιμες...  μιλαμε για σετ 23 ή 27 τεμαχιων και να μην περνανε τα 300 δολλαρια...

οταν λεμε τεμαχια... συννηθως παει 1 τεμαχιο η κουπα και  αλλο τεμαχιο το πιατακι...
ενα τεμαχιο η τσαγερα... αλλο τεμαχιο το καπακι αν ειναι ξεχωριστο! ετσι; Κλείσιμο ματιού

νομιζω kutani υπαρχουν ακομα... αλλα το δικο σου το κοβω ειτε του 1930 ειτε του 1950... με περισσοτερο κοντα να ειμαι στο 1950....

προσωπικα εγω θα τα κρατουσα... δεν εχει σημασια αν ειναι φτηνα.. ειναι πανεμορφα και οτι πρεπει για στολισμα! η γκεισα ειναι καθαρη... και ομορφη... ασε που θα εχεις να λες στα παιδια σου... οτι αυτο ειναι του παππου....  100 σετ ολοκληρα να αγορασεις... κανενα δεν θα φερει αυτον τον τιτλο! Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 12:04:01 πμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 12:03:05 πμ »

Σωτηρη η γκεισα ειναι λιθοφανεια!! ειναι στο κεντρο της κουπας.. και την βλεπεις οταν πεφτει το φως απο πισω... οποτε... οταν σηκωνεις την κουπα να πιεις.. την βλεπεις! Κλείσιμο ματιού εξυπνο και πανεμορφο κολπο!!!

ισως να εχει και το πιατακι!!!

καποια σετ... ηταν σε ομορφη ξυλινη κασετινα με σατεν μεσα.. Κλείσιμο ματιού

α... κατι αλλο... οι 3 κανατες... ειναι η τσαγερα, η γαλατιερα και η ζαχαριερα λογικα.. Κλείσιμο ματιού

Χρηστο.. η μαρκα που αναφερες.. rembrant china  και Japan.... οπως αναφερα.. το china ειναι δηλωτικο της πορψελανης.. πιθανοτατα αντεγραψαν καποιο πινακα του Ρembrant σε πορσελανη γιαπωνεζικη... εκτος κι αν ειναι μαρκα το rembrant... αν και δεν νομιζω!

τα kutani  εχουν πλυθωρα απο σφραγιδες!!! αναλογα το εργαστηριο, τον δημιουργο...

και ο χρυσος πανω.. ειναι 24Κ.... οπως σε πολλα ετσι κι αλλιως... αλλα δεν κανει τιποτα.. σε αξια.. μην τα ξυνεται... χαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 12:59:29 πμ από NMS » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:06:23 πμ »

το συγκεγκριμενο σετ  τσαγιου ειναι σχετικα προσφατο,και φυσικα δεν εχει καμμια σχεση με την  ιεροτελεστια, που ηταν για τους ιαπωνες,το σερβιρισμα και η καταναλωση τσαγιου!ηταν ενα ειδος τουριστικης απομιμησης, συνφωνα με τα δυτικα προτυπα,αλλα παρολα αυτα η πορσελανη ειναι ομορφη οπως και τα σχεδια!οσο για το συνολο?μαλλον ατεχνο για την υπεροχη ιαπωνικη τεχνη της κεραμικης!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:00:42 μμ »

γιαννη σωστος! Κλείσιμο ματιού γι αυτο το κανω γυρω στο 1950....

μου κανει εντυπωση κι εμενα οτι δεν εχει πολλα  σε ζωγραφικη... μιας και οπως αναφερα υπαρχουν και απομιμισεις.. αλλα και οτι τα kutani ειναι γεματα με ζωγραφια και με λεπτεπιλεπτη πορσελανη!

αυτο ειναι λιγο χοντροκοψια... αν μου επιτρεπετε η εκφραση αυτη!
σαν σχεδιο... μου εκανε εντυπωση δρακος και σχεδιο αλλο... που ισως εχεις δυτικη επιδραση απο τα γνωστα ευρωπαικα τετ α τετ... με τα ζευγαρια ερωτευμενων....

στανταρ ειναι για εξαγωγη... και για τουριστες.... δεν ειναι σαν τα προπολεμικα που ειναι εργα τεχης!!

τα προπολεμικα των αρχων του 20ου αιωνα, ή τελη του 19ου.. (νομιζω..), μεχρι και το 1930 ειναι τοσο λεπτα και ντελικατα που φοβασε να τα πιασεις! ειναι πραγματικα για την τελετουργια του τσαγιου!!!! Γιαννη μου.. λογικα αφου το αναφερες... τα ξερεις τα παλια.... Κλείσιμο ματιού

kutani υπαρχουν και παλαιωτερα... μιας και ξεκινησαν στα μεσα του 1600 αν θυμαμαι καλα... αλλα αντε να τα βρεις.... αυτα ειναι...... αλλη ιστορια.... και για μουσεια!!! οι καλλιτεχνες τοτε ηταν με το ονομα! αυτο ειναι του ταδε.... Κλείσιμο ματιού

αυτα ερχονταν με ναυτικους τοτε... δεν ηταν για μεγαλες εξαγωγες... οπως μετα τον πολεμο!


   
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:15:10 μμ »

Οι δυο φίλοι ο Γιάννης και ο Νίκος έχουν τοποθετηθεί σωστά στο θέμα και μαθαίνουμε και εμείς εκπληκτικές λεπτομέρειες σχετικά με τα φυλτζάνια τσαγιού.Φίλε  picolas16  ελπίζω να πήρες τις απαντήσεις στις απορίες σου και να είσαι ευχαριστημένος από την άμεση συμμετοχή μας στο πρόβλημα σου. Συγχαρητήρια στους φίλους που αν και τους γνωρίζω ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτος από τις γνώσεις τους.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:29:40 μμ »

Οι δυο φίλοι ο Γιάννης και ο Νίκος έχουν τοποθετηθεί σωστά στο θέμα και μαθαίνουμε και εμείς εκπληκτικές λεπτομέρειες σχετικά με τα φυλτζάνια τσαγιού.Φίλε  picolas16  ελπίζω να πήρες τις απαντήσεις στις απορίες σου και να είσαι ευχαριστημένος από την άμεση συμμετοχή μας στο πρόβλημα σου. Συγχαρητήρια στους φίλους που αν και τους γνωρίζω ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτος από τις γνώσεις τους.

Συμφωνω και επαυξανω. Στριφογύρισμα ματιών

Υ.Σ Νικο θα εισηγηθω προσωπικα ωστε να προωθηθεις τουλαχιστον ως συντονιστης την θεση του  αλλου του χαραμοφαη, ελπιζω να μην ζηλεψει ο Γιαννης Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 02:39:53 μμ από coll » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:52:37 μμ »

χαχαχαχαχα το εχω αναφερει ξανα... οτι ισως υπαρχει προβλημα σε αυτο.. μιας και ειμαι συντονιστης και αλλου... και... ισως.. δεν ειναι σωστο! Χαμόγελο σε ευχαριστω παντως! Κλείσιμο ματιού

απο οποια θεση και να ειμαι ειται απλος ειτε οχι... αν μπορω θα βοηθαω... χαρα μου ειναι! Χαμόγελο

κατι αλλο... αυτο που αναφερα οτι τα ντελικατα eggshell τα πολυ λεπτα.. που φοβασε να τα πιασεις... οντως νομιζεις οτι θα σου διαλυσουν στο χερι... φοβασε πως να τα πιασεις... μην βαλεις παραπανω δυναμη!!! τα ξερω καλα.. τα προπολεμικα μιας και εχει η μανα μου ενα σετ στην κυλινη κασσετινα τους.... ειναι εργο τεχνης!!!

κατι που δεν αναφερα.... οι πορσελανες αναφερονται ως chinaware γιατι προτοφτιαχτηκαν στην Κινα! ο ορος πορσελανη που χρησιμοποιουμε... ειναι οτι το ιταλικο porcellana....

porce ειναι το γουρουνι.... οποτε ελεγαν οτι τα κεραμικα της κινας ηταν απαλα και λεια (φινα) σαν την πλατη του γουρουνιου... αλαλ δεν εννοουσαν το γουρουνι που ξερουμε.... χαχαχαχα αλλα στα γουρουνακια τα κοχυλια, γνωστα σαν cowrie shell... ή με την επιστημονικη ονομασια τους Cyprea moneta.
τα κοχυλια αυτα ηταν διαδεδομενα σε ασια, Ωκεανια και αφρικη...και εχουν βρεθει και στην Αμερικη!! (τα περισσοτερα ηταν στις Μαλδιβες!), και ειχαν διαφορες χρησεις.. ζαρια κτλ... αλλα κυριως χρηματα... (ηταν σαν νομισματα...) οπου αναλογα με την περιοχη ειχαν και αλλη αξια.. και σημερα πια ειναι διακοσμητικα αλλα και για τελετουργιες στην αφρικη! 

εδω θα δειτε πανω κατω τις αξιες που ειχαν... ανα περιοχη... http://en.wikipedia.org/wiki/Shell_money

ακομα και το συμβολο του χρηματος στην κινα ειναι μια ζωγραφικη αναπαρασταση του κοχυλιου!

ωπ.. ξεφυγα.... παλι στο νομισμα το γυρισα! χαχαχαχαχα

φανταστειτε λοιπον ποση εντυπωση ειχε κανει στους ευρωπαιους η φινα πορσελανη των κινεζων... σε σχεση με τα δικα τους... (γιαν α επανελθω στην ταξη και στις πορσελανες!) χαχαχα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:28:09 μμ »

χεχεχεχε ρωτησα την μανα μου... το σετ που εχουμε... ηταν γαμηλιο δωρο... στον γαμο της.... Γιαγιας μου!!!!
οποτε... μιλαμε στανταρ πριν τον πολεμο.. μιλαμε για αρχες του αιωνα ή τελη του 1800..... αμαν! χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences