Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:03:13 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΡΑΧΜΗ 1833 UNC  (Αναγνώστηκε 4879 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2018, 09:14:37 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

μέχρι πόσα θα δίνατε για την παρακάτω δραχμή; Η πατίνα θεωρείτε ότι είναι τεχνητή ή φυσική;
Αξίζει να πιστοποιηθεί (αν δεν είναι artificial toning);

Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2018, 09:23:03 μμ »

Πολυ δυνατες λεπτομεριες!η πατινα θεωρω οτι ειναι τεχνητη γιατι την βλεπω πολυ βαρια και δεν μου αρεσει..πιθανον να την εκαναν για να καλυψουν κανενα παλιο καθαρισμα..απο αξια δεν γνωριζω μιας και δεν εχω ασχοληθει με οθωνα,αλλα δεν παυει να ειναι ενα δυνατο κερμα..η πατινα του ειναι το μονο που δεν μου αρεσει,ειτε τεχνητη ειτε οχι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2018, 09:50:49 μμ »

Το νόμισμα έχει λεπτομέρειες ακυκλοφόρητου. Η πατίνα είναι τεχνητή, λίγο βαριά αλλά τώρα αν αρέσει ή όχι μάλλον είναι προσωπικό θέμα. Οι εταιρείες πιστοποίησης συνηθίζουν να λαμβάνουν τα νομίσματα με πολύ βαριά πατίνα ως details, χωρίς αυτό να είναι πάντα απόλυτο. Τώρα στο συγκεκριμένο εσύ το έχεις στα χέρια σου και είναι εύκολο να διαπιστώσεις αν έγινε η πατίνα για να καλύψει  hairlines απο παλιό καθάρισμα. Στρίψτο σε διάφορες κατευθύνσεις στο φως και τα hairlines αν υπάρχουν θα φανούν.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2018, 10:49:35 μμ »

H δραχμή δείχνει ακυκλοφόρητη. Αν δεν αξίζει να σταλούν τέτοια κομμάτια τότε δεν ξέρω ποια πρέπει να στέλνονται. Με προβληματίζει όμως η πατίνα. Εγώ στη θέση σου πάντως θα το έστελνα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2018, 11:11:11 μμ »

Πανέμορφο!Στο χέρι μπορείς να καταλάβεις αν η πατίνα κρύβει κάτι. Προσωπική μου γνώμη ειναι να το στείλεις.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2018, 06:01:32 πμ »

Ακυκλοφόρητο σίγουρα, υψηλό. Η πατίνα δεν είναι τεχνητή. Δύσκολη δραχμη σε αυτή τη κατάσταση κ ακριβή.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2018, 01:55:34 μμ »

Σωκρατη την εχεις στα χερια σου ;;;
Εαν την εχεις στειλε κανενα μηνυμα προς τα εδω .

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2018, 02:00:33 μμ »

Καλησπέρα,

σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια! Πράγματι φαίνεται υπέροχη.

 Μόλις έρθει στα χέρια μου θα ανεβάσω καλές φωτό.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2018, 08:31:36 μμ »

Ακυκλοφόρητο σίγουρα, υψηλό. Η πατίνα δεν είναι τεχνητή. Δύσκολη δραχμη σε αυτή τη κατάσταση κ ακριβή.


  +1   .....    Είναι πολύ όμορφη Καλορίζικη!!!! Δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου να την στείλω για κουτί, αν δεν κάνω λάθος, θα σταματήσει και η διαδικασία που έχει αρχίσει όσο αφορά την πατινα. Πιο σκούρα ίσως να ήταν -...
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2018, 07:54:32 μμ »

Ευχαριστώ. Ανεβάζω και φωτό από το μικρό αδερφάκι της. Δεν την έχω αγοράσει τη μισή, δεν ξέρω αν θα την πάρω ακόμα.. Υπάρχει και το 1/4 αλλά δυστυχώς AU.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2018, 08:15:24 μμ »

Eξαιρετικό κομμάτι και η μισή. Εγώ δεν είμαι φαν της πατίνας αλλά αφού αγόρασες την πρώτη με πατίνα, αν έχεις την δυνατότητα, πάρε και την μισή ''έγχρωμη'' να τις σετάρεις. Φαίνεται ότι φυλάχθηκαν και οι δύο μαζί κάτω από ίδιες συνθήκες.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2018, 11:55:17 μμ »

Άποψη μου ειναι ότι οι πατινες ειναι uneven (άσχημες)και ψεύτικες.
Artificial toned .
Εάν δεις αυτά τα νομίσματα κατω απο το φως του ηλίου θα καταλάβεις ότι τα χρώματα ειμμναι μουντά  και δεν μην έχουν ίχνος λούστρο στις επιφάνειες των νομισμάτων.
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2018, 08:29:09 πμ »

Καλημέρα, ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα μπορέσω να δω το νόμισμα κάτω από το φως όταν έρθει, ο πωλητής δέχεται επιστροφές, αν και η πιστοποίηση θα δείξει τελικά τι γίνεται (όχι ότι είναι αλάνθαστοι).

Αν όντως είναι γνήσια η πατίνα, όπως μου είπε ένας πολύ δυνατός γνώστης το κόκκινο-κίτρινο στην μέση με το σκούρο πράσινο-μπλε στην άκρη είναι φυσική ροή μιας πατίνας, τότε προσωπικά την θεωρώ πολύ όμορφη. Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες και πολύ χειρότερες.

Οι φωτό πάντως είναι χάλια, ελπίζω να έχει λούστρο (μου έχει τύχει να δω νόμισμα από φωτό και να φαίνεται έτσι και μόλις το δω από κοντά να "τυφλώνει" και το αντίθετο όμως). Θα ανεβάσω φωτό μόλις έρθει με το καλό.

Φιλικά,

Σωκράτης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2018, 08:32:47 πμ από sokratis-coins » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2018, 12:07:44 μμ »

Αμα ο Βασιλης λεει artificial......... το πιο πιθανο,  να ειναι ετσι.  Απο την φωτο παντος, ειναι αρκετα ομορφη.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2018, 12:52:31 μμ »

Άποψη μου ειναι ότι οι πατινες ειναι uneven (άσχημες)και ψεύτικες.
Artificial toned .
Εάν δεις αυτά τα νομίσματα κατω απο το φως του ηλίου θα καταλάβεις ότι τα χρώματα ειμμναι μουντά  και δεν μην έχουν ίχνος λούστρο στις επιφάνειες των νομισμάτων.

Ακούστε και κάποιον που ξέρει (Βασκας). Αυτές οι πατίνες είναι τεχνητές (στην γλώσσα των εταιρειών artificial toned). Αυτό δεν σημαίνει ότι τα νομίσματα δεν είναι ακυκλοφόρητα (μάλιστα η μισή δραχμή για μένα έχει πιο δυνατές λεπτομέρειες). Το θέμα είναι αν έγιναν για να καλύψουν hairlines. Αν από κάτω δεν κρύβουν κάτι και ο ιδιοκτήτης απλώς αρέσκονταν στα πατινάτα νομίσματα όλα O.K.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences