Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:40:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έλα Lek-o  (Αναγνώστηκε 4947 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Μάιος 13, 2018, 04:55:12 μμ »

Το τελευταίο καιρό ψάχνω σχετικά με τα πρώτη έκδοση του νομίσματος της γείτονος χώρας Αλβανίας.

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και το μοιράζομαι μαζί σας είναι ότι το πρώτο νόμισμα του 1926
της τότε Βασιλευόμενης Αλβανίας ,έχει στον εμπροσθότυπο του ποιόν άλλο, από τον....

... δικό μας Μέγα Αλέξανδρο !!!



Επίσης το όνομα του νομίσματος LEK προκύπτει από το όνομα του Μεγάλου Αλεξάνδρου που στα αλβανικά είναι LEKAS

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CE%BA

(...δεν ξέρω και αν το Λέκκας προκείπτει από το Αλέκος  Σαρκασμός αλλά σε αυτό δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά )  

To δευτερο νόμισμα της πρώτης σειράς , το μισό Λεκ εικονίζει τον Ηρακλή να παλευει με το Λιοντάρι της Νεμέας



Μπορεί να είμαι υπερβολικός μέχρι και συνομοσιολόγος , αλλά γνώμη μου είναι  ότι,  οι ρίζες των εθνικισμών και αλυτρωτισμών στη Βαλκανική χερσόνησο έχουν βαθυές ρίζες που φτάνουν μέχρι και τα νομίσματα .

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2018, 04:59:57 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2018, 06:10:04 μμ »

Μέχρι και σήμερα τους λένε στο σχολείο ότι η Αλβανία φτάνει - έφτανε μέχρι τα Ιωάννινα, μου έχουν πει.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2018, 06:42:09 μμ »

Δεν είστε καθόλου υπερβολικός αγαπητέ sam_gr και καμία έκπληξη.

Αυτή η.. κολόνια κρατάει αιώνες και είναι λεπτομερώς καταγεγραμμένη από την επιστήμη της Ιστορίας. Σχεδόν όλοι οι λαοί που κατοικούν τα κατακερματισμένα εδάφη της αρχαίας Μακεδονικής αυτοκρατορίας, πιστεύουν και θεωρούν πως έλκουν την καταγωγή τους από το γένος των Μακεδόνων.

Είναι λοιπόν μια παλιά ιστορία, που απλά σερβίρεται -ένθεν κακείθεν- σαν καινούργιο φρούτο τις τελευταίες δεκαετίες, αναζοπυρώνοντας σ’ αυτήν την πολύπαθη περιοχή τα επικίνδυνα παιγνίδια του αλυτρωτισμού και του ακραίου εθνικισμού.

Όσων αφορά την νομισματοκοπία, ανέκαθεν μέσω αυτής προβάλλεται και καθιερώνεται η κρατούσα αρχή και η ιδεολογία της. Εμείς φερ’ ειπείν, έχουμε το ευρώ.. με πόρτες και γεφύρια!
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2018, 06:55:44 μμ »

Όταν ο Αχμέτ Ζόγου, στα 1926 έκοψε το πρώτο νόμισμα στην Αλβανία τι άλλο μπορούσε να βρεί εκτός της ελληνικής ιστορίας και μυθολογίας; Ολόκληρη η καταγωγή των αλβανών απο τους αρχαίους Ιλλυριούς είναι κατοπινό εθνικιστικό κατασκεύασμα. Στα χρόνια εκείνα η Αλβανία δημιουργήθηκε λόγω των πιέσεων της Ιταλίας, που έβλεπε στο κράτος αυτό ζωτικό χώρο που δεν ήθελε να τον πάρει η Ελλάδα. Τώρα το τι βάζει ο καθένας στα νομίσματά του........Σήμερα αν ρωτήσεις  τους  Αλβανούς θα σου πουν ότι και ο βασιλιάς Πύρρος Αλβανός ήταν.....
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2018, 08:06:56 μμ »

Δυστυχώς, η καπήλευση της ιστορίας μας από διάφορες χώρες είναι ένα φαινόμενο που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει (το θέμα βέβαια είναι τι κάνει η Ελλάδα γι'αυτό), αλλά οφείλω να πω ότι το νόμισμα του 1/2 λεκ με τον Ηρακλή και το λιοντάρι της Νεμέας είναι από τα καλύτερα που έχω δει.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2018, 09:15:27 μμ »

Εγώ πήρα σήμερα από το Θησείο το πρώτο δηλαδή το 1 Λεκ του 1926 σε μάλλον vf κατάσταση.Το νόμισμα κόπηκε στη Ρώμη και το σχέδιο της πρωτομης του Αλέξανδρου είναι πολύ όμορφο όπως και ο έφιππος στον οπισθότυπο .Δεν είναι κάτι σπάνιο ή ιδιαίτερο αλλά έχει τη χάρη και την ιστορία του..Προ ενός μήνα είχα πετύχει στην Αθήνα λοτ με αρκετά  αλλά δεν μπόρεσα να το χτυπήσω .Στο ebay υπάρχουν διάφορα σε μέτριες καταστάσεις
Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2018, 07:25:25 πμ »

τι κανει η ελλαδα?απλα τα δινει ολα..αυτα τα νομισματα ειναι η αληθεια παρα πολυ ομορφα..μπορει ο πυρρος να ηταν ελληνας αλλα κανενας ελληνας δεν εχει αυτο το ονομα..αντιθετως οι αρβανοι μετα το ηλιας,σταυρος,το πυρρος ειναι το εθνικο τους ονομα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
nefeli11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2018, 10:36:32 μμ »

Καλησπέρα
Να πω πρώτα ένα γεια σε όλους.
Να συνεχίσω λέγοντας πόσο  εντυπωσιακή μπορεί να είναι  ιστορία  πίσω από τα νομίσματα.
Ευελπιστώ με τον καιρό να ανεβάσω και εγώ κάποια από τη συλλογή μου και όποιος έχει πληροφορίες και όρεξη να τις παραθέσει(πρέπει να μάθω να ανεβάζω εικόνες πρώτα).Τα περισσότερα απ'αυτά τα κράτησα για την εικονογράφηση και όχι για κάτι άλλο.
Κάποτε μεγένθυνα και τύπωσα κάποια από αυτά και βρέθηκαν να στολίζουν τους τοίχους μου !


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences