Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:35:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: «RED SPOT» ΣΤΟΝ ΧΡΥΣΟ  (Αναγνώστηκε 4399 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« στις: Μάιος 12, 2018, 04:17:51 μμ »

Το θέμα των διαφόρων τύπων αποχρωματισμού στα χρυσά νομίσματα (και ιδιαίτερα ο τύπος «red spot»), έχει παλαιόθεν απασχολήσει την παγκόσμια συλλεκτική κοινότητα.
Παρόλο που για το συγκεκριμένο φαινόμενο (red spot), έχει υπάρξει σωρεία υποθέσεων και διαξιφισμών, δεν έχει δοθεί ως την σήμερον, μια αναμφισβήτητη και καθολικώς αποδεκτή ερμηνεία.

Κατόπιν προσωπικής μου ενδελεχούς έρευνας και μελέτης (ήδη κατέχοντας ένα βασικό επίπεδο γνώσης σε θέματα μεταλλουργίας/χημείας), έχω διαμορφώσει την άποψή μου, την οποία και κατέθεσα σε συναφές θέμα του φόρουμ.

Γενικά μιλώντας, οι μεταλλουργικές διαδικασίες απομόνωσης και ραφιναρίσματος του χρυσού, είναι πολύπλοκες και απαιτούν την χρήση αρκετών χημικών αντιδραστηρίων, που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την ύπαρξή τους (προφανώς σε απειροελάχιστη συγκέντρωση) σε τίτλο καθαρότητας 3N (99,9). Εκ του οποίου σημειωτέον, παράγονται το bullion coins..

Είναι δεδομένο λοιπόν, πως ο τίτλος 3Ν, προκύπτει από την μέθοδο Miller (χλωρίωση), αφού έχει προηγηθεί επεξεργασία με κυάνιο (cyanidation).
Κατά τις παραπάνω διαδικασίες δεν είναι απίθανο, απειροελάχιστες ενώσεις του χρυσού με τα συγκεκριμένα αντιδραστήρια, να συνεχίζουν να υφίστανται στο τελικό «καθαρό» προϊόν.

Διότι αν και έχει καθιερωθεί -στους μη εις βάθος γνωρίζοντες- η πίστη πως χρυσός είναι απρόσβλητος στην οξείδωση, αυτή είναι σαφώς λανθασμένη.
Ναι, ο χρυσός έχει βαθμούς οξείδωσης και συνεπώς δύναται να.. οξειδωθεί! Δύναται δηλαδή να αντιδρά χημικώς με έτερα στοιχεία, προσφέροντας/αποβάλλοντας ηλεκτρόνια δημιουργώντας έτσι χημικές ενώσεις.
Δύσκολα και υπό προϋποθέσεις, αλλά «προσβάλλεται»..

Υπάρχουν ήδη αρκετές φωνές, που υποστηρίζουν την -αν και εξαιρετικά αργή στο χρόνο- δημιουργία.. πατίνας από οξείδωση στα χρυσά νομίσματα!

Τέλος, να αναφέρω και την παρουσία έτερων χημικών που εντοπίζονται στην επιφάνεια των σύγχρονων χρυσών νομισμάτων. Ουδείς λοιπόν αποκλείει την -συν το χρόνω- αντίδρασή τους, με τις εναπομείνασες ακαθαρισίες του χρυσού. Αυτά τα σύνθετα χημικά, χρησιμοποιούνται από τα νομισματοκοπεία ως λιπαντές και γυαλιστικά, που εφαρμόζονται στις μήτρες και στους δίσκους (lubricants and coatings.

Εύχομαι η ανάρτηση αυτή, να προκαλέσει έναν ενδιαφέροντα προβληματισμό στους φίλους συλλέκτες χρυσών νομισμάτων, ώστε να παραχθεί ένας γόνιμος διάλογος επί του συγκεκριμένου.. σκιώδους φαινομένου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2018, 06:52:41 μμ »

Το θεμα με τα κοκκινα σημαδια το εχουμε κουβεντιασει φιλε , οπως εχουμε κουβεντιασει και το πως ο Χρυσος δεν γινετε να ειναι καθαρα απολυτο χρυσαφι.
Η διαδικασια ραφιναρισματος με Βασιλικο Υδωρ μπορει να μας αποδωσει καθαροτητα 99,999 τα γνωστα σε ολους 5 εννιαρια.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C

Ο χρυσος ειναι  απρόσβλητος απο ολα μεχρι σημερα πλιν του Βασιλικου υδωρ και τις φωτιας φυσικα που θα τον λιωσει σε υψηλες θερμοκρασιες.

Ο χρυσος εχει την ιδιοτητα να αλλαζει χρωμα αναλογα το υλικο μιξης. Πχ χρυσος/χαλκος ισον κοκκινο χρωμα , χρυσος / ασημι ισον κιτρινο χρωμα , χρυσος / σιδηρο ισον πρασινο χρωμα κτλ κτλ υπαρχουν θεματα στην χημεια οπου αναφερουν ολους τους χρωματισμους , δεν τα θυμαμαι απο εξω.

Οτιδηποτε αλλο δεν τον καταστρεφει αλλα μπορει να γινει μετατοπιση σωματιδιων ή ρινισματων να το πω αλλιως.
Τι εννοω :
Εαν βαλεις ενα τουβλο καθαρου χρυσου καπου , και απο πανω βαλεις ενα τουβλο σιδερενιο και τα αφησεις εκει μαζι πχ 20 χρονια οταν θα προσπαθησεις να τα σηκωσεις θα δεις οτι εχουν κολληση.
Οταν με δυναμη τα ξεκολησεις θα δεις οτι ρινισματα σιδηρου εχουν ισχωρηση μεσα στο τουβλο του χρυσου. Και ρινισματα χρυσου θα ειναι πανω στο τουβλο του σιδηρου.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ανακατευτηκαν , απλα κολλησαν . Η παροδος του χρονου με την υγρασια και αλλες συνθηκες διενεργουν αυτη την εργασια η οποια συμβαινει στα περισσοτερα μεταλλα !!! Οτι και εαν ειναι αυτα.

Για να μην υπαρχουν τα κοκκινα σημαδια στα νομισματα πρεπει να γινει τριπλο ραφιναρισμα με βασιλικο Υδωρ  κατι που ανεβαζει και την αξια μετα του τουβλου και αποφευγετε. Αν και χωρες οπως πχ η Αυστραλια παρα πολλες φορες δινει ακομη νομισματα με 5 εννιαρια. Στα οποια δεν νομιζω ποτε να δειτε το παραμικρο σιμαδακι.

 https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2018, 10:35:48 μμ »

Ανοιξε εδω ενα ωραιο θεμα κ περιμενουμε κ αλλες αποψεις απο τους γνωστες.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2018, 11:53:51 πμ »

ψψψψψψψψψψψψψψ..ο κυριος που ανοιξε το θεμα κ μετεπειτα ο ηρακλειωτης μας ..συνδοιασμος επιστημης κ εμπειριας πραγμα καταπληκτικο..με αγωνια περιμενουμε κ αλλα{αν υπαρχουν αλλα μετα απο ολα αυτα που διαβασαμε} οπως ειπε κ ο κυριος δημητρης..καλη συνεχεια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2018, 06:05:58 μμ »

Όντως οφείλονται σε προσμείξεις που έχει το κάθε νόμισμα. Όρεξη να έχουμε να διαβάζουμε τις εργασίες στο θέμα.Π.χ.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&ved=0ahUKEwi-toSXyYXbAhUNZFAKHUBRAwgQFgheMAk&url=http%3A%2F%2Fprojects.itn.pt%2FCorregidor%2F18.pdf&usg=AOvVaw1gzGWfyNKq2A_PuKFgZov2

www.prazskamincovna.cz/Red_dot_on_coins_surface.pdf

Καλό θα ήταν όσοι έχουμε φωτογραφίες να τις βάλουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2018, 06:07:32 μμ από Cu » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2018, 07:41:09 πμ »

εμενα μου αρεσε αυτο με την πατηνα στα χρυσα νομισματα που ειπωθηκε απο τον δημιουργο του θεματος..εχω δει εικοσαδραχμα ελληνικα{1884}που ειναι κοκκινωπα κ ομορφα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2018, 04:54:34 μμ »

να παραθεσω και εγω ενα χρυσο μεταλιο το οποιο 3μηνες πριν δεν ηταν τοσο μεγαλα τα σημαδια του
https://www.ma-shops.com/ritter/item.php?id=56942&lang=en
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2018, 07:37:21 πμ »

ΤΟ slightly touched and tarnished τι σημαινει φιλε kap?Απορία
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2018, 01:50:27 μμ »

ΤΟ slightly touched and tarnished τι σημαινει φιλε kap?Απορία
δεν εχω καταλαβει ουτε εγω,το συγκεκριμενο μεταλιο το παρακολουθω καιρο γι αυτο ξερω οτι πριν 3 μηνες δεν ειχε ουτε τα μισα σημαδια
,δεν κρατησα φωτο δυστυχως.
τοτε με το 1/3 τως σημαδιων ειχε 2250,τωρα εχει 2.000
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2018, 02:08:23 μμ »

Εγω αυτο που καταλαβαινω απο τον ορο και απο την εικονα ειναι οτι καποιος το εχει πιασει,του αφησε δαχτυλιες και αυτο σιγα σιγα επεκτεινεται δημιουργωντας αυτη την οξειδωση στον χαλκο που εμπεριεχεται...λογικο ειναι η τιμη να πεφτει οσο περνα ο καιρος μιας κ απο την μια θελει να το διωξει κ απο την αλλη το 'προβλημα' (κυριως αισθητικο για μενα) μεγαλωνει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2018, 03:48:01 πμ »

Αναμενόμενο (και ευκόλως ερμηνεύσιμο) το φαινόμενο που παρουσιάζει το συγκεκριμένο νόμισμα.

Προφανώς χειρίσθηκε δια.. «γυμνής χειρός, αρκούντως ρυπαρής κι’ εφιδρωμένης», με αποτέλεσμα την -σταδιακώς επιδεινούμενη- οξείδωση (tarnishing) του υπάρχοντος balance χαλκού (ή αργύρου) στην περιοχή επαφής.
Μιλώντας για ένα νόμισμα με τίτλο 986/1000, έχουμε στο κράμα ένα αξιοσημείωτο balance (χαλκού ή αργύρου) στα 1,4%, που είναι λίαν επιρρεπές στην οξείδωση.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2018, 08:22:20 πμ »

καλημερα παιδια..ευχαριστω gemuncey23,kostakis88,kap για τις απαντησεις σας..εχω μια ελλισαβετ σε ακυκλοφορητη κατασταση {μαλλον του 58,δεν θυμαμαι ακριβως} η οποια ειναι κατακοκκινη κ μουντη..ειναι πανεμορφη..θα την βγαλω φωτο να την ανεβασω να την δειτε κ σημερα αν μπορω..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2018, 10:14:47 μμ »

Τα κοκινα σημάδια πάνω στα χρυσά νομίσματα υπάρχουν περισσότερο στα 0.900 όπως χούντες,κρουγκεραντ ,εικοσοφραγκα λατινικής ένωσης και πολλά αλλα.
Ειναι η πατινα του χρυσού νομίσματος το κόκκινο πω χρωμα που δεν ειναι τίποτα άλλο παρά ο χαλκός που βγαίνει στην επιφάνεια δηλαδή το .100
Σε άλλους αρέσει σε άλλους Οχι ,για μένα ειναι και μια επιβεβαίωση γνησιότητος ,είτε στις λίρες είτε οπουδήποτε άλλου.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2018, 07:09:00 μμ »

να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο.
τι θα εγραφε το μεταλιο που εβαλα σε μια πιστοποιηση?
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 26, 2018, 08:58:47 μμ »

να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο.
τι θα εγραφε το μεταλιο που εβαλα σε μια πιστοποιηση?
Και τι γίνεται επίσης αν πετάξει ατελείωτα σποτ μετά την πιστοποίηση;;;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences