Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:25:08 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Bu set 2002 ελληνικό αλλά έχει κοπή Ολλανδίας  (Αναγνώστηκε 3979 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ROUSSIS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« στις: Μάιος 10, 2018, 08:52:14 μμ »

Μια πληροφόρηση σχετικά με την τιμή που έχει τώρα το bu σετ 2002 που είναι ελληνικό αλλά έχει κοπή στην Ολλανδία με τιράζ 5000
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2018, 09:40:37 μμ »

Πριν μερικά χρόνια απο 150 έως 200.Το 2017 μπροστα μου άλλαξε χέρια για 80
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2018, 11:40:54 μμ »

Στο Γερμανικό ebay 2 δημοπρασίες που βλέπω έχουν κλείσει μία τον Φεβρουάριο στα 35€ και μία τον Απρίλιο στα 40€ (και οι δύο τιμές είναι χωρίς μεταφορικά). Υπάρχει και σε άμεση αγορά στα 90€.

https://www.ebay.de/itm/Original-KMS-Griechenland-2002-Auflage-5-000-Stgl/302709103678?hash=item467ade5c3e:g:FCAAAOSwb8Va145p

https://www.ebay.de/itm/Griechenland-KMS-2002-Zweizeiler-Ausg-der-KNM-Auflage-nur-5000-KMS-dreizeiler-/292457252945?hash=item4417cf8851%3Ag%3AI64AAOSwjIVajIkv&nma=true&si=%252Ft0W%252FnqzTH%252FBzbcb03YODVsbWfA%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

https://www.ebay.de/itm/NEU-KMS-GRIECHENLAND-2002-Zweizeiler-BU-Auflage-5000-Stuck-NEU/263609238573?hash=item3d6055c42d:g:-CoAAOSwsA9aCelk
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ROUSSIS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2018, 12:42:48 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες γιατί κ ο Καραμήτσος την έχει στα 120
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2018, 02:33:43 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες γιατί κ ο Καραμήτσος την έχει στα 120

Στα 120 εκκίνηση. Αν κλείσει εκεί, πάει γύρω στα 150 με τις προσαυξήσεις..
Αν δεν διαθέτετε χρήμα για.. πέταμα, ψάξτε και αλλού αγαπητέ. Σε χθεσινή δημοπρασία στο eBay, πουλήθηκε ένα «ολλανδικό» στα 64 τελική (μέσα και τα μεταφορικά).
Βλέπε: eBay item number:292549333282
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2018, 07:48:12 μμ »

Παραξενα πραγματα . . . . .
Στο χαρτονομισμα των 100 δρχ του 67 δεχεσε την τιμη του Καραμιτσου ΣΑΝ ΣΩΣΤΗ και εδω  λες στον αλλον να δει οτι στο υμπεη πουληθηκε με 64 ευρω !!!
ΔΛΔ εδω ο Καραμητσος εχει μια υπερεκτιμηση τις ταξης των 90 ευρω ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΣΕ !!!
ΔΕΧΕΣΕ ομως στο χαρτονομισμα τα 250 !!!
Με την ιδια λογικη ξαναρωτω : Μηπως δεν πρεπει να κοιτατε ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ οτι δεν βλεπετε αλλου ;;
Επειδη βρεθηκε ενας (καψωμενος / Τρελαμενος / αδιαφορος για το χρημα που χωνει/ κτλ κτλ πρεπει να δεχτω εγω σαν βαση τα 200+ προμηθειες 250 ευρω;;;

Αλλαζει φυσικα η κουβεντα αλλα ΟΛΑ κινουνται γυρω απο μια σφαιρα , αυτη του συλλεκτισμου .

Τροφη για σκεψη δινω , δεν  θελω απαντηση , δεν περιμενω απαντηση.

Μην χαλασουμε το θεμα του παιδιου με χαρτονομισματοκουβεντα.

Απλα μυαλα να δουλευουν σφαιρικα !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2018, 02:27:12 πμ »

Παραξενα πραγματα . . . . .
Στο χαρτονομισμα των 100 δρχ του 67 δεχεσε την τιμη του Καραμιτσου ΣΑΝ ΣΩΣΤΗ και εδω  λες στον αλλον να δει οτι στο υμπεη πουληθηκε με 64 ευρω !!!
ΔΛΔ εδω ο Καραμητσος εχει μια υπερεκτιμηση τις ταξης των 90 ευρω ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΣΕ !!!
ΔΕΧΕΣΕ ομως στο χαρτονομισμα τα 250 !!!
Με την ιδια λογικη ξαναρωτω : Μηπως δεν πρεπει να κοιτατε ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ οτι δεν βλεπετε αλλου ;;
Επειδη βρεθηκε ενας (καψωμενος / Τρελαμενος / αδιαφορος για το χρημα που χωνει/ κτλ κτλ πρεπει να δεχτω εγω σαν βαση τα 200+ προμηθειες 250 ευρω;;;

Αλλαζει φυσικα η κουβεντα αλλα ΟΛΑ κινουνται γυρω απο μια σφαιρα , αυτη του συλλεκτισμου .

Τροφη για σκεψη δινω , δεν  θελω απαντηση , δεν περιμενω απαντηση.

Μην χαλασουμε το θεμα του παιδιου με χαρτονομισματοκουβεντα.

Απλα μυαλα να δουλευουν σφαιρικα !!!

herakliotis

Καταρχάς, να χαμηλώσετε τους τόνους που μου απευθύνεστε και παρακαλώ να λείπουν οι.. φωνασκίες (τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ). Είναι άλλωστε ένας εκ των βασικών όρων περί «τύπου γραφής» του φόρουμ σας, εάν δεν απατώμαι..

Στο θέμα μας:
Αν και πολλές φορές κύριε διαχειριστά, καταφεύγετε στην φράση «τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη», άλλες τόσες φορές, ανακατεύετε οτιδήποτε ασύνδετο μέσα στη χαοτική σκάφη των επιχειρημάτων σας, αρκεί αυτό το αλλόκοτο μίγμα να βολεύει τους ιδιότροπους συλλογισμούς σας.

Αυτό ακριβώς κάνετε και στην συγκεκριμένη περίπτωση. Διότι επιχειρείτε να μου χρεώσετε ασυνέπεια λόγου, ταυτίζοντας δύο παντελώς άσχετες μεταξύ τους περιπτώσεις. Εξισώνετε την περίπτωση του σπάνιου 100ρικου, με αυτή του «ολλανδικού» ευρώ/set των.. 5.000 αντιτύπων(!).
Δεν υφίσταται ουδεμία συνάφεια μεταξύ τους, δεν συγχέονται και κρίνονται ανεξάρτητα.

Και εξηγούμαι:
Η όποια ανώτατη τιμολόγηση (έστω και πώληση) στην περίπτωση του ευρώ/σετ των 5 χιλιάδων αντιτύπων, σαφώς και δεν είναι αποδεκτή ως μέτρο τιμής, αφού σωρηδόν διατίθεται ακόμα και στο.. 1/4 της.

Στην περίπτωση όμως του 100ρικου, με την σχεδόν μηδενική προσφορά, ίσως μοναδική -επισήμως καταγεγραμμένη- επιτευχθείσα τιμή, αποτελεί αφεαυτού της και το μέτρο τιμής. Εάν προκύψουν επιπλέον αντίτυπα, θα προσαρμοστεί πτωτικώς και η τιμή.

Συνακολούθως, η συγκεκριμένη τροφή που μας προσφέρετε για σκέψη, είναι υπέρ το δέον ακατέργαστη και εμένα προσωπικά, μου προκαλεί.. συλλεκτική δυσπεψία.
Δοκιμάστε λοιπόν αγαπητέ και να δέχεστε τροφή σκέψης, όταν αυτή σας προσφέρεται απλόχερα από έτερα μέλη. Αν το εφαρμόσετε, θα είστε και συνεπής με το παροιμιώδες ρητό (περί της δια βίου μάθησης), που έχετε επιλέξει να σας χαρακτηρίζει.

Να διδάσκετε κύριε «herakliotis», αλλά μην το παρακάνετε. Που και που, να μαθητεύετε επίσης..
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2018, 07:03:35 πμ »

a ρε ΣΑΚ   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2018, 10:47:44 πμ »

Αγαπητε gemuncey23 δεν καταλαβαινετε κατι  . . . .
Παρατηρω ορισμενους πωλητες το τι σηκωνουν και ποσο το σηκωνουν και αναλογα με τα λεφτα που ζητανε τους κολαω την ταμπελα ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ !!!
Οταν λοιπον ενα φαρμακειο σηκωνει μια τιμη σε κατι δεν προκειτε ποτε στην ζωη μου να την αποδεχτω σαν ΜΕΤΡΟ για αλλες περιπτωσεις !!!
Στην συλλεκτικη μου ζωη κοιταω να κανω νταλαβερι με συνεσταλμενους πωλητες!!!

Αν και μυαλωμενος κανατε οτι δεν καταλαβατε τον συλλογισμο/συνειρμο μου.

Καλα να ειμαστε / αλλοι καταλαβαν / παμε παρακατω !!!


herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2018, 02:25:09 μμ »

Αγαπητε gemuncey23 δεν καταλαβαινετε κατι  . . . .
Παρατηρω ορισμενους πωλητες το τι σηκωνουν και ποσο το σηκωνουν και αναλογα με τα λεφτα που ζητανε τους κολαω την ταμπελα ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ !!!
herakliotis

Και θα σου απαντησει ενα ''φαρμακειο'' κατα τα λεγομενα σου: ''καλυτερα ταμπελα  φαρμακειο παρα ταμπελα με μαρκιζα κιολας μ@@@ας ή κοροιδο''....Επειδη θα πρεπει να τα βλεπουμε σφαιρικα οπως αναφερθηκε παραπανω, παντα σε ολα τα πραγματα υπαρχουν 2 οψεις οπως αλλωστε και στα νομισματα αλλα και στα χαρτο/ματα....Η μια ειναι αυτη που αναφερεις ως πωλητης φαρμακειο και υπαρχει και η αλλη οψη δλδ ο υποψηφιος αγοραστης τζαμπατζης ή εξυπνοπουλι ή λαμογιο που θα το παρει τζαμπα και μετα θα το δωσει οπως το φαρμακειο που εβριζε προηγουμενως σε καποια κουβεντα....σωστα?Και να υπερηφανευεται και μετα:ειδατε τι μαγκας ειμαι...?!!!Δεν πρεπει να τα τσουβαλιαζουμε ολα....Παν μετρον αριστον και τι εννοω:οταν το ''φαρμακειο'' κατεβει σε λογικα πλαισια και το ''εξυπνοπουλι'' ανεβει σε λογικα πλαισια ολα βρισκονται...το θεμα για μενα παραμενει ο χαρακτηρας και οι προθεσεις αυτου...απλα και ξεκαθαρα...Οταν μπλεκονται τα χρηματα χανεται ο ρομαντισμος του συλλεκτισμου...και ετσι ξεκιναει ενας φαβλος κυκλος που διονιζεται χρονια με αυτες τις επιπτωσεις....

γνωριζω  και εχω δει πολλα παραδειγματα 17 χρονια και απο την μια και απο την αλλη.....

υγ σορυ για το μ@@@@κας αλλα γραφτηκε καλοπροαιρετα .....φιλικα Νικολας


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2018, 02:27:21 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 25, 2018, 02:20:57 πμ »

Επ’ ευκαιρία της νέας προκλητικής παρέμβασής του, τους χαιρετισμούς μου στον γραφικό θιασώτη μου, «συλλέκτη-προβοκάτορα».
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 205


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 25, 2018, 01:30:39 μμ »

Να ρωτήσω γιατί το έχω απορία τόσες μέρες.
Τα Ελληνικά € του 2002 είναι κατά τα γνωστά η Ελληνική κοπή και των 3 ξένων νομισματοκοπείων.
Τώρα δηλ. μιλάμε και για 3η κοπή σε κάθε αξία ?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2018, 06:54:03 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα,
οι μόνες διαφορές ανάμεσα στην ελληνική και την ολλανδική έκδοση είναι η ποσότητα των blisters που στην πρώτη περίπτωση είναι 50.000 και στην δεύτερη 5.000 και η εκδούσα αρχή που στην ελληνικη έκδοση γράφει πάνω αριστερά
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ενώ στην ολλανδική έκδοση γράφει
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2018, 07:16:27 μμ »

Μιχαλη ετσι που ρωταει ο φιλος εγω καταλαβαινω οτι ρωταει εαν υπαρχει και Ολανδικη κοπη Ελληνικων ευρω.
Κατι τετοιο . . . .
Δεν πολυκαταλαβα γιαυτο και δεν μιλησα.
Ειναι δυφορουμενη η ερωτηση του πιστευω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2018, 07:31:44 μμ »

Μιχαλη ετσι που ρωταει ο φιλος εγω καταλαβαινω οτι ρωταει εαν υπαρχει και Ολανδικη κοπη Ελληνικων ευρω.
Κατι τετοιο . . . .
Δεν πολυκαταλαβα γιαυτο και δεν μιλησα.
Ειναι δυφορουμενη η ερωτηση του πιστευω.
Ναι τώρα κατάλαβα Γιώργο.Το στέκι όμως έχει ένα τεράστιο όγκο πληροφοριών.Δείτε εδώ κάποιες πληροφορίες
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2018.0
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences