Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:30:39 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναλάμποντα στο σκοτάδι  (Αναγνώστηκε 5427 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2018, 08:33:20 πμ »

Δε νομίζω πως μπορεί να υπάρξει ξεκάθαρος διαχωρισμός. Πέρα από τα καθαρά κυκλοφορίας, τα αναμνηστικά τι θεωρούνται; Τα Bullion; Θεωρείτε τα Panda συλλεκτικά ή όχι πχ;

Είναι γεγονός πως τα τελευταία χρόνια το έχουν παρακάνει με το συνδυασμό εξεζητημένου σχεδίου, χαμηλού τιράζ και υψηλής τιμής. Βλέπουμε νομίσματα 1-2 ουγγιών να πωλούνται από 150-400€ και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι τραβηγμένο. Αυτές οι σειρές είναι λίγο ζαριά σαν επένδυση: ένα 10-20% μπορεί να πετύχει και να ανέβει και τα υπόλοιπα θα φτάσουν να πωλούνται αρκετά χαμηλότερα στο μέλλον.

Τέλος όμως υπάρχει και το προσωπικό θέμα και ας μην το υποτιμάμε. Αυτό συνοψίζεται στο "γουστάρω αυτό το αντικείμενο, το παίρνω για την πάρτη μου και δε με πολυνοιάζει αν και πόσο μπορεί να το δώσω κάποτε!"  Σαρκασμός

Στο κάτω κάτω όλα θεμιτά είναι, ο καθένας μπορεί να ξοδεύει τα λεφτουδάκια του με ότι τον εξιτάρει...
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2018, 09:17:19 πμ »

Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενός να συλλέγει τα αντικείμενα που τον γοητεύουν. Ο καθείς, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία και το γούστο του, έλκεται προς κάποια συλλεκτική κατηγορία.

Πλην όμως, η συγκεκριμένη περίπτωση συλλογής, λανθασμένα (και μάλλον.. παραπλανητικά) θεωρείται νομισματική, καθότι τα αντικείμενά της, καταστρατηγούν εμφανώς την κλασσική έννοια του νομίσματος.

Μπορούν όμως δικαίως να προσδιοριστούν (και να κατηγοριοποιήθουν συλλεκτικώς), ως «παρανομισματικά προϊόντα».

+1
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 22, 2018, 11:00:44 μμ »

Θα λάμπουν τα milk spots 😀

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences