Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:48:38 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυτή η ποικιλία είναι γνωστή;  (Αναγνώστηκε 7078 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2018, 01:35:00 μμ »

Χαίρεται μετά από καιρό. Βρε Γιώργη μην αγριεύεις, δίκιο έχεις αλλά δεν είναι και κακό να ρωτά ένας νέος συλλέκτης για το κάτι τις.Ίσως κάποιος να ενδιαφέρεται και για ένα τέτοιο κομμάτι έστω και με αυτήν την πολύ μικρή διαφορά.  Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2018, 01:45:54 μμ »

Ευτυχώς θα συμφωνήσω με όλους.

Φίλε Γιώργο, δεν είναι κακό να παρατηρεί κάποιος κάτι, είτε ως ποικιλία, είτε ως σφάλμα κλπ. Πάντα αυτό προσθέτει στη νομισματική γνώση. Συμφωνώ όμως και απόλυτα μαζί σου, όταν αυτό γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης στους νέους ή ανώριμους νομισματικά συλλέκτες.

Όσο αφορά αυτές τις "διαφορές-ποικιλίες" ή ότι άλλο μπορείς να ονοματίσεις, είδικά στον Όθωνα, δεν περιορίζονται στα ασημένια του. Ειδικά στα χάλκινα, γίνεται ο "χαμός". Στο Γεώργιο, εάν δεις τις διαφορετικές θέσεις στα νομισματόσημα΄του 20λεπτου 50λεπτου ακόμη και 2δραχμου, σχεδόν κάθε ένα, είναι διαφορετικό.

Εξ όσων γνωρίζω, ετοιμάζεται και βιβλίο με αυτές τις (μικρο) διαφορές, όπου ο καθένας μπορεί να τις (εκ)λάβει όπως θέλει.

Εκεί που σε βρήκα "εκτός" είναι ότι δεν πήρες (πάλι από Καραμήτσο) το "Κόκκινος Χρυσός". Περιμένω να δω την απόδειξη αγοράς  Φιλί

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2018, 02:02:56 μμ »

Νικο Eiπε οτι ΘΑ μου βρει ενα ο Βασιλης ο Βασιλακοπουλος !!!
Ελπιζω να μου το κανει δωρο και με ιδιοχειρη αφιερωση απο μεσα να εχει αξια στους απογονους μου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαιρομε με τον τροπο που μιλησες.
Εισαι μεσα στο μυαλο μου θα ελεγα και εχεις τον τροπο να τα πεις ομορφα τα πραγματα. Εγω λογο ιδιοσυγκρασιας παλι εχω μαθει να τα λεω ορθα κοφτα. (Διχως αυτο να σημαινει οτι κατηγορω καποιον ευθεως, απλα προλαμβανω καταστασεις ) Δεν σπουδασα ουτε νομικη , ουτε πολιτικη , ουτε εχω λεγειν!!!

Λοιπον για να ξεκαθαριστω και στον φιλο Μπαμπη επειδη μιλησε για νεο συλλεκτη .

Που τον ειδες τον νεο συλλεκτη Μπαμπη;;

Οταν καποιος γραφει ανατρεχω πολλες φορες και διαβαζω τα παντα για αυτον.
Ο συγκεκριμενος φιλος εαν παρατηρησεις μονο νεος συλλεκτης δεν ειναι !!

http://steki-syllekton.gr/index.php?action=profile;u=44019;sa=showPosts

Ξερει τα νομισματικα Χρονικα , ξερει δημοπρασιες που εκλεισαν παλια , ξερει αρκετα στην ζωη του.
Το θεμα ειναι : Ποιος ειναι ;;
Διοτι σε αυτη την ζωη ολοι μας σχεδον ειμαστε γνωστοι μεταξυ μας !!!
Και εγω πχ αμα θελω να γραφτω καπου δεν γραφωμε με ενα Νικ Τρελο Αγορι πχ ή  Πρακτωρ007 κτλ κτλ . Ειμαι ο Γιωργος ο Σκαρακης ή herakliotis . Δεν υπαρχει περιπτωση να γραφτω καπου νομισματικα αλλιως. Και να γραφτω αλλιως με το  καλημερα θα πω : Παιδια;; Αυτο ειμαι. Καλως σας βρηκα.

Ειπα οτι παρατηρω πολλα γυρω μου, απο το 2000 ετος εχω δει τον συλλεκτισμο να παιρνει τουμπες και τουμπες και να κατρακυλα. Τουλαχιστον εδω μεσα λεω την αποψη μου φωναχτα χωρις να φοβαμε οτι κανεις θα τα διαγραψει και ελπιζω δε, να διαβαζωνται και απο νεους και να αναρωτιωνται πανω σε αυτα ή να ερευνουν περισσοτερο μετα πριν κανουν κινησεις ή αγορες σπανιωτιτων που μετα θα μετανιωσουν !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2018, 04:27:59 μμ »

Ρε συ James , o Σίμος είσαι;  Γλώσσα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2018, 10:08:01 πμ »

Ρε συ James , o Σίμος είσαι;  Γλώσσα

Na σου πω την αληθεια σε κατι τετοια ατομα πηγε το μυαλο μου και εμενα.
Μου κεντρισε το ενδιαφερον ομως και το εψαξα λιγο το θεμα.
Μετα απο μια μικρη ερευνα εμαθα. Ο φιλος ειναι αλλου Παπά ευαγγελιο και τον παρεξηγησα.
Εχει σχεση με την νομισματικη αλλα απο αλλη οψη.
Εαν διαβασει μεσα απο το στεκι την νομισματικη κουλτουρα πως την βλεπουμε εμεις ή ασχοληθει με το πως βλεπαν τα νομισματα οι συλλεκτες των προηγουμενων δεκαετιων πιστευω οτι θα υπαρχει αλληλοβοηθεια και θα καταλαβει καλυτερα πως λειτουργει η συλλεκτικη νομισματικη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2018, 01:18:15 μμ »

αν είναι αυτός που νομίζω,είναι αξιόλογο άτομο,με διδακτορικό στη νομισματολογία
και κάνει μελέτες με άλλον σοβαρό συλλέκτη στον Οθωνα(στα 10λεπτά νομίζω)
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2018, 01:42:15 μμ »

Υπάρχουν δεκάδες ποικιλίες από διαφορετικές μήτρες που δεν ασχολείται κανένας. Αν πάμε στα σφάλματα, ο αριθμός των ''ποικιλιών'' ανεβαίνει γεωμετρικά.

Είναι ποικιλία ;; Θεωρητικά ναι, αλλά στην πράξη... ίδωμεν.

Η άποψη είναι σεβαστή αλλά η αποδοχή της ποικιλίας, δεν είναι θέμα άποψης ή μόνο θεωρητικής αποδοχής. Ασχέτως τις γνώσης ή των εδρών που κατέχει αυτός που εκφέρει μια άποψη για κάποια ποικιλία, στην πράξη, την ποικιλία την αποδέχεται ή όχι η συλλεκτική κοινότητα. Και ειδικά σ' αυτές τις περιπτώσεις, μόνο η συλλεκτική κοινότητα μπορεί να ''βαπτίσει'' ποικιλία ένα επαναλαμβανόμενο σφάλμα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν μπορεί να ''βαπτιστεί'' ως ποικιλία αυτό το σφάλμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 01:43:37 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2018, 01:58:56 μμ »

αν είναι αυτός που νομίζω,είναι αξιόλογο άτομο,με διδακτορικό στη νομισματολογία
και κάνει μελέτες με άλλον σοβαρό συλλέκτη στον Οθωνα (στα 10λεπτά νομίζω)

Είναι όμως αυτός που λέμε για το διδακτορικό; αν είναι όντως είναι καλό άτομο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 03, 2018, 02:00:07 μμ »

Υπάρχουν δεκάδες ποικιλίες από διαφορετικές μήτρες που δεν ασχολείται κανένας. Αν πάμε στα σφάλματα, ο αριθμός των ''ποικιλιών'' ανεβαίνει γεωμετρικά.

Είναι ποικιλία ;; Θεωρητικά ναι, αλλά στην πράξη... ίδωμεν.

Η άποψη είναι σεβαστή αλλά η αποδοχή της ποικιλίας, δεν είναι θέμα άποψης ή μόνο θεωρητικής αποδοχής. Ασχέτως τις γνώσης ή των εδρών που κατέχει αυτός που εκφέρει μια άποψη για κάποια ποικιλία, στην πράξη, την ποικιλία την αποδέχεται ή όχι η συλλεκτική κοινότητα. Και ειδικά σ' αυτές τις περιπτώσεις, μόνο η συλλεκτική κοινότητα μπορεί να ''βαπτίσει'' ποικιλία ένα επαναλαμβανόμενο σφάλμα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν μπορεί να ''βαπτιστεί'' ως ποικιλία αυτό το σφάλμα.

Θα συμφωνήσω με Κώστα.Ποικιλία δεν είναι, σφαλματάκι ναι.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 03, 2018, 04:46:57 μμ »

Κώστα κάνεις λάθος ( δεν το περίμενα από εσένα ), επαναλαμβανόμενο σφάλμα παύει να είναι σφάλμα. Τώρα αν το αποδεχτεί η συλλεκτική κοινότητα είναι άλλο ζήτημα (που αν θες, το συζητάμε)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 04:47:37 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2018, 05:55:51 μμ »

Κώστα κάνεις λάθος ( δεν το περίμενα από εσένα ), επαναλαμβανόμενο σφάλμα παύει να είναι σφάλμα. Τώρα αν το αποδεχτεί η συλλεκτική κοινότητα είναι άλλο ζήτημα (που αν θες, το συζητάμε)


Δεν είπα κάτι που να μην συμφωνεί μ' αυτά που λες.
Είναι ποικιλία ;; Θεωρητικά ναι, αλλά στην πράξη... ίδωμεν.

Αλλά... λόγω της φύσης του συγκεκριμένου σφάλματος...
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν μπορεί να ''βαπτιστεί'' ως ποικιλία αυτό το σφάλμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 05:56:17 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2018, 09:45:16 μμ »

Το εχω παρατηρησει αρκετες φορες , νομιζω οτι ναι, ειναι ποικιλια απλα δεν υπηρξε ενδιαφερον  απο τους συλλεκτες οπως και πολλα αλλα παρομοια θεματακια στα ταληρα..
Τωρα γιατι εχει σημασια ποιος ειναι ο κυριος που εκανε την ερωτηση, ή γιατι  αρχισαν τα οργανα περι κοροιδιας των νεων κλπ δεν το καταλαβαινω!
Μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος και μαλιστα την βρισκω σωστοτατη! Ας απαντησει οποιος θελει την γνωμη του ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2018, 10:12:01 μμ »

To θεμα το εγειρα εγω ως προς εξετασιν διοτι οπως προειπα εδω και παρα πολλα χρονια βλεπω συγκεκριμενα ατομα να εχουν την ταση να δειχνουν τετοια ασημαντα θεματακια με ιδιαιτερο κάλος και λέγην με σκοπο αμ τι αλλο ;; Να βρουν καποιον να το κατσουν !!!
Και μην μου πειτε οτι εσεις δεν εχετε δει τετοιες καταστασεις εκθειασμου τεμαχιων με σκοπο την πωληση με σαλτσα !!
Γιαυτο και μιλησα οπως μιλησα για να μην παρουν αερα τα μυαλα καποιων με μικρες γνωσεις και γινει καμια στραβη και να φταιμε οι παλιοι που δεν μιλησαμε.
Τωρα οπως ειπαν και αλλοι ναι μεν ειναι κατι , αλλα ειναι κατι στασιμο (δεν μεγαλωνε πχ οπως η κοτσιδα , τα αναλυσαμε παραπανω) και ανευ σημασιας .
Για μενα γινει καταγραφη , δεν γινει καταγραφη καπου καρφι δεν μου καιγετε.
Οπως ειπε ο φιλος Νικολας παραπανω νομιζω ο Οθωνας εχει παρα πολλα στραβα να μας δειξει στα νομισματα του. Αλιμονο εαν καθομαστε να τα μαζευουμε ενα ενα. Ας καταφερουμε να τον κλεισουμε νορμαλ και μετα βλεπουμε τις ποικιλιες του !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 04, 2018, 06:19:40 πμ »

 Χμ... η αλήθεια είναι, οτι υπαρχει μια τάση να αρπάζουμε απο τα μούτρα όποιον τολμήσει να βγάλει-ρωτήσει κάτι τέτοιο. Προσωπικά εχω σταματήσει να ανεβάζω τετοια θέματα για αυτόν τον λόγο. Ίσως εδω ταιριάζει το " κάηκα με τον χυλό, φυσάω και το γιαούρτι".
 Τέτοιου είδους σπασιματακια έχουν, (κατά την γνώμη μου), ενδιαφέρων μόνο οταν υπαρχει κάποιος συσχετισμός. δηλαδή, τελεία, τόνος , κοτσίδα, βούλα στο κατάρτι, αυτί, κλπ. Και αυτό βέβαια, μόνο για όσους τα μαζεύουν....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 04, 2018, 06:24:29 πμ »

To θεμα το εγειρα εγω ως προς εξετασιν διοτι οπως προειπα εδω και παρα πολλα χρονια βλεπω συγκεκριμενα ατομα να εχουν την ταση να δειχνουν τετοια ασημαντα θεματακια με ιδιαιτερο κάλος και λέγην με σκοπο αμ τι αλλο ;; Να βρουν καποιον να το κατσουν !!!
Και μην μου πειτε οτι εσεις δεν εχετε δει τετοιες καταστασεις εκθειασμου τεμαχιων με σκοπο την πωληση με σαλτσα !!

herakliotis

Βέβαια, και αυτό σωστό είναι Κλείσιμο ματιού.......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences