Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:04:52 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυτή η ποικιλία είναι γνωστή;  (Αναγνώστηκε 7073 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Μάιος 01, 2018, 04:30:36 μμ »

Κοιτάξτε λίγο το επιπλέον μέταλλο δεξιά του τελικού Σ στο ΒΑΣΙΛΕΥΣ στα παρακάτω δύο επισυναπτόμενα νομίσματα. Η ποικιλία αυτή είναι γνωστή;
Καταγράφηκε
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2018, 04:32:04 μμ »

Και αυτό από την Sincona 13 (2013) lot 2502
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2018, 04:59:50 μμ »

Δεεν ειναι ποικιλια κουρασμενη μητρα ειναι λογω χρησης.
Καταγράφηκε
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2018, 05:39:22 μμ »

Αν συμφωνήσω στην άποψη αυτή τότε με την ίδια λογική πρέπει να αποκλείσω από ποικιλίες τη "Βαρεία" και την "κοτσίδα".. Πάντως όντως πολύ "κουρασμένες" οι μήτρες του Παρισιού. Μου φέρνουν στο νου όλα αυτά τα προβληματικά δίευρα του 2002 από τη Φινλανδία. Αν θες ποσότητες και γρήγορα....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 01, 2018, 07:17:19 μμ »

Αν συμφωνήσω στην άποψη αυτή τότε με την ίδια λογική πρέπει να αποκλείσω από ποικιλίες τη "Βαρεία" και την "κοτσίδα".. Πάντως όντως πολύ "κουρασμένες" οι μήτρες του Παρισιού. Μου φέρνουν στο νου όλα αυτά τα προβληματικά δίευρα του 2002 από τη Φινλανδία. Αν θες ποσότητες και γρήγορα....

Δεν έχεις και πολύ άδικο. Η ποικιλία "Βαρεία" και η ποικιλία "Κοτσίδα" εκλαμβάνονται ως τέτοιες επειδή γίνονται αποδεκτές από τους περισσότερους συλλέκτες. Έτσι την "Βαρεία" την πιστοποιούν πλέον και οι εταιρείες. Στην ποικιλία "Ελλείποντος μίσχου" των τάλιρων του Μονάχου δεν έχω δει κανέναν να πολυενδιαφέρεται. Ίσως επειδή είναι πολύ συχνή και δεν γεννά υπεραξίες..............
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2018, 07:40:13 μμ »

Αξιολογη παρατηρηση.. δεν το εχω προσεξει, εχεις κανει καποιο στατιστικο ελεγχο?

edit το δικο μου δεν εχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2018, 07:44:10 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2018, 08:22:37 μμ »

Οι Φαρισαιοι ηταν : Οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες.
Και να συμπληρωσω : και αυτοι που κάνουν την τρίχα, τριχιά!!

Κατανταει κουραστικο να βλεπεις ατομα να ανακαλυπτουν νεους πλανητες εκει που δεν υπηρξαν χρονια τωρα , με απωτερο σκοπο τι;;      . . . . 

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2018, 10:10:01 μμ »

Αυτοί που κάνουν την τρίχα τριχιά είναι καμιά φορά υποψήφιοι διδάκτορες νομισματικής. Όσο για τον απώτερο σκοπό νομίζω πως λίγο παραπάνω γνώση σε θέματα που αγαπάμε δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Εκτός βέβαια αν είμαστε σίγουροι πως τα γνωρίζουμε όλα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2018, 11:04:23 μμ »

Περιμένω με αγωνία το βιβλίο σας τότε κύριε Τζαίημς.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2018, 02:32:52 πμ »

Ω..Μπορεί και να το έχετε ήδη στα χέρια σας κε Ηρακλιώτη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 02, 2018, 10:42:11 πμ »

To αποκλειω !!!
Διοτι το τελευταιο που αγορασα απο τα προσφατα ηταν του Καραμητσου εν ετη 2007.
Θα προτιμησω να βρω βιβλιογραφια και εντυπα απο το 1960 εαν ειναι δυνατον εως το 1990 για να βαλω στην βιβλιοθηκη μου για διαβασμα.
Και για να ξεκαθαριστω,  αυτο που κανουν πολλοι πολλοι να  ψαχνουν με φακους να βρουν μια τριχα επιπελον μεταλλου να μου το παρουσιασουν σαν ποικιλια με βρισκει εντελως αντιθετο εως αηδιαστικα απεστραμενω ως προς την ενεργεια αυτη,  η οποια αποσκοπει καθαρα και μονο στο να τσιμπησουν αδαεις και να πουληθει φυκι για μεταξωτη κορδελα !!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2018, 11:08:05 πμ »

Η βαρεια και η κοτσιδα ειναι καποιες ποικιλιες που προεκυψαν απο κουρασμενες μητρες και τις παρατηρησεις

καποιων ανθρωπων. Αυτο δεν σημαινει οτι κλεισαμε ως προς την αναγνωριση νεων ποικιλιων και δεν

καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο επιτίθεστε στον ανθρωπο.

Και για να προλαβω τα επομενα μηνυματα περι κερδους κλπ, οποιος θελει να πληρωνει υπεραξιες ειναι δικαιωμα

του να το κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2018, 11:09:07 πμ από me.chris » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2018, 11:13:13 πμ »

Δικαιωμα μου και εμενα να εχω αντιθετη αποψη φιλε Χρηστο.
Τοσα χρονια δεν ασχοληθηκαν με αυτα Ανθρωποι και Ανθρωποι που εαν ειχες το 1/10 των γνωσεων τους και των οσων νομισματων επιασαν τα χερια τους θα ησουν ευτυχισμενος!!!
Συμφωνεις σε αυτο ή διαφωνεις ;;

Η χειραγωγηση λοιπον καποιων νεων  προς μια ΝΕΑ κατευνθηνση η οποια κανει την τριχα τριχιά αμ τι αλλο προς σκοπο το οικονομικο οφελος εμενα με  βρισκει αντιθετο και το δηλωνω δημοσια την αποψη μου !!!
Καμια επιθεση.
Λεω την σκαφη , σκαφη και τα συκα , συκα οπως τα εμαθα  Κλείσιμο ματιού

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 02, 2018, 11:28:57 πμ »

Και για να ξεκαθαρισω το θεμα με την Βαρεια και την Κοτσιδα.
Στα συγκεκριμενα νομισματα παρατηρηθηκε αυτος ο Τονος στην Βαρεια διοτι ηταν εντονος και καταγραφηκε.
Στην κοτσιδα δε απο την αλλη ειχαμε το εξης αξιοσημειωτο : ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ του ραγισματος της μητρας !!
Τι σημαινει αυτο ;;;
Οτι ειδαμε την κοτσιδα απο ενα μικρο στιγμα στα μαλλια του Οθωνα (δλδ το ξεκινημα του ραγισματος) μεχρι στο τελος να εχει ανοιξει τερμα το ρηγμα και να υπαρχει μια αλογοουρα μεχρι την πλατη του Οθωνα!!!
Εαν αυτο δεν θεωρηθει αξιοσημειωτο γεγονος τοτε τι θα επρεπε να σημειωθει;;;
Στην ΝΕΑ ομως γενια βλεπω ατομα να ψαχνουν οπως προειπα με σκοπο να βρουν ΕΝΑ ΤΙΚ μεταλλου και να το παρουσιασουν σαν αξειοσημειωτο γεγονος !!!
Λυπαμε ... κατι που παραμενει στασιμο και χρειαζετε να εστιασεις εκει το ματι σου για να το δεις , ειναι ενα τιποτα.
Αυτη ειναι η αποψη μου και φανταζωμε οτι αυτη θα ηταν και η αποψη του Τζαμαλη εαν ζουσε ή του Λουλακακη ή του καθε παλιου τρανταχτου ονοματος που περασε και αφησε το στιγμα του και το ονομα του πανω στον συλλεκτισμο !!!

Y.Γ Καποτε ειχα φωτογραφιες την σταδιακη διαβαθμιση του πως ξεκινησε η κοτσιδα και το πως κατεληξε. Δεν ξερω εαν υπαρχουν ακομη αυτες οι φωτο.
Εαν της βρω θα σας τις σηκωσω για να καταλαβετε τι ειναι μεταξωτη κορδελα και τι φυκι !!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 02, 2018, 11:46:16 πμ »

Βρηκα τις δυο τελικα φωτογραφιες απο τις 5 που ειχα στο παρελθον.
Λυπαμε που δεν βρηκα το ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ που κατεληξε η τελευταια κατεγραμμενη κοτσιδα να δειτε ποσο ειχε γιγαντωθει το ρηγμα στην μητρα !!!
Ηταν το διπλασιο για να μην πω το τριπλασιο της δευτερης φωτογραφιας !!!

Εαν λοιπον αυτο δεν ειναι αξιοσημειωτο να καταγραφει στην ιστορια τοτε τι ειναι ;; Η τριχα μεταλλου σε ενα τελικο Σ που δεν μεγαλωσε ποτε του;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences