Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:10:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2draxmo 1883  (Αναγνώστηκε 4215 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:39:32 πμ »

Καλημέρα! Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τη γνώμη του για το πρώτο μου 2δραχμο 1883: Κατάσταση και βαθμό;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:15:48 πμ »

Καλορίζικο κατ'αρχήν. Έχει μεγάλη φθορά. Σαν κατάσταση θα έλεγα Fine.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2018, 10:35:12 πμ »

Καλορίζικο φίλε.VG-F.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2018, 11:40:56 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:36:48 μμ »


   Ειναι "γεματο"  Fine  ..η τιμη του ειναι γυρω στα 15-20 ευρω.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2018, 02:21:53 μμ »

Καλορίζικο φίλε.VG-F.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Σπύρο. Το F για μένα δύσκολα θα το πιάσει. Αλλά πιστεύω ότι το VG10 με το
F12 είναι τόσο μικρή η διαφορά τους, που σε γενικές γραμμές μιλάμε για ασήμαντες.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2018, 03:29:56 μμ »

Μα panosk πως γίνεται για ένα 2δραχμο του 1883 όταν λέμε ότι είναι fine να πιάνει 15-20 ευρώ όταν επίσημοι κατάλογοι το κοστολογούν 65; Νομίζω. Εγώ βέβαια δεν πουλάω νομίσματα, όσα έχω τα έχω αγοράσει και το συγκεκριμένο το πήρα  γύρω στα 50 ευρώ. Τώρα αν πέφτω τόσο πολύ έξω μάλλον δε ξέρω τόσο καλά ακόμα την αγορά.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2018, 05:34:32 μμ »

Τιμές στους καταλόγους είναι σχετικές. Όταν αγοράσεις ένα νόμισμα, και μετά, μην ρωτάς κανέναν πόσο κάνει. Βάλτο στο αλμπουμ. ( Έρευνα αγοράς να κάνεις πριν ). Το δυφραγκο σου είναι μια χαρά για αρχή μιας συλλογής, αργότερα αν το βρεις καλύτερο (ίσως και στα ίδια λεφτά που πήρες αυτό η λίγο πάρα πάνω), το αναβαθμίζεις,  και πουλάς αυτό να ρεφάρεις.

Υγ η χαμηλότερη τιμή που μπορείς να το βρεις είναι αυτή που σου είπε ο ΠανοςΚ, και η ακριβότερη αυτή που το πήρες εσύ, έτσι να το δεις. Φιλικά Μιμης Χαμόγελο...
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2018, 05:42:11 μμ »

Ευχαριστώ Μίμη!
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2018, 03:27:46 μμ »

Ενα ίδιο δικό μου στο εβαυ έπιασε καμία 20 με 25 δολάρια .

65 ευρο δεν κανει με την καμία .

Το δυφραγκο του 1883 ειναι το σπανιότερο όλων σε ακυκλοφόρητη κατάσταση μόνον,έν αντίθεση με του 1868 που ειναι το σπανιότερο όλων σε όλες τις καταστάσεις εκτός του ακυκλοφορητου .
Του 1883 σε χαμηλές καταστάσεις εμφανίζεται περισσότερο και απο του 1873 όμως Οχι και του 11
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:58:24 πμ »


  Αγαπητε isove , το πηρες σχεδον ΤΡΕΙΣ φορε πανω απο την τιμη του ..Κοινως σε..σκισανε! για να μην το θεσω αλλιως.
65-70 ευρω σε τετοιες καταστασεις,αντε λιγο πιο κατω κατασταση ,κοστιζει του 1868 το 2δραχμο πλεον που ειναι απειρως πιο δυσευρετο σε σχεση με του 1883 ..ΠΑΝΤΑ σε fine κατασταση αναφερομαι οπως ειναι το δικο σου...
     (Σε MS κατασταση ειναι οντως πιο δυσκολο του 1883 οπως αναφερθηκε..)

  Πληρωσες εν ολιγοις περιπου 300% πανω υπεραξια...Μπορει να σε σοκαρει ,αλλά ειναι ενα καλο και φθηνο σχετικα μαθημα ,για να αποφευγεις στο μελλον τις νομισματικες ..κακοτοπιες, ή για να γινεις proactive στις αγορες σου, να ψαχνεις δηλ ενδελεχως την Αγορα για τις τιμες ενος συγκεκριμενου νομισματος ,πριν προβεις στην αγορα του..

   Οσο για τους καταλογους ,θα καταλαβεις κι εσυ ,συν τω χρονω, πως ειναι απλα ενας μπουσουλας και οχι
"τιμοκαταλογος" ..Η Αγορα ειναι ελευθερη ,με συνεχως μεταβαλλομενη δυναμικη ,την οποια προσδιοριζουν διαφοροι παραγοντες ,οπως η ελευση των slabs εδω και 10 χρονια και βαλε,και το κυνηγι του topgrade ...Ολα αυτα και αλλα πολλα ,καθοριζουν τον "τιμοκαταλογο" πραγματα δηλ τα οποια ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται στους καταλογους...
     Οπως δινει τρεις φορες πανω στα 65ευρω το Fine 2δραχμο 1883 o καταλογος ,ετσι δινει καμια
 δεκαρια -δεκαπενταρια φορες κατω τo Ακυκλοφορητο 2δρχ 1883 ! Το εχω δει σε καταλογους απο 1400ευρω ,αντε μεχρι  3000 το πολυ! ..ενω ειναι γνωστο πως μια απο τις τελευταιες συναλλαγες ενος MS62 εφτασε τις 20.000 ευρω...
     Οπότε οι καταλογοι ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΙ μονο! απλα ως οδηγο θα τους χρησιμοποιεις και οχι ως θεσφατο...
   Ο μονος αλανθαστος καταλογος ειναι η ιδια η Αγορα! Αυτην θα ψαχνεις πριν αγορασεις..





Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2018, 10:33:32 πμ »

Σε ευχαριστώ φίλε Πάνο, για την εμπεριστατωμένη ανάλυσή σου, φαίνεται ότι έχω πολλά ακόμη να μάθω για την αγορά νομισμάτων...
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2018, 09:19:20 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή η εμπειρία και οι γνώσεις σας μπορούν να δουν τις διαφορές στις λεπτομέρειες, κατά τη γνώμη σας ποιο από τα δύο δίδραχμα είναι καλύτερης κατάστασης. Απλά θέλω να τσεκάρω τη δική μου γνώμη.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2018, 09:32:17 μμ »

Αν και περισσότερο φθαρμένο.... σε καλύτερη κατάσταση είναι το πρώτο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences