Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:08:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με τα ασημένια - μετάλλια  (Αναγνώστηκε 2224 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ilias960
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 04, 2018, 02:38:14 μμ »

Καλημέρας σας, έχω στην κατοχή μου 5 νομίσματα – μετάλλια
1)το πρώτο είναι του όθωνα 5 δραχμές με τρύπα
2) γαλλικό νόμισμα μενταγιόν(προεξέχει μέταλλο από κρίκο)
3) νόμισμα, η γουρούνα με τα 6 γουρουνάκια του βασιλιά σελβύρου
4) 2 μετάλλια του νταλί από τις δέκα εντολές
Τα νομίσματα -μετάλλια αυτά αξίζουν κάτι; 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2018, 12:27:46 πμ »

φιλε μου γεια σου! οι φωτο που εχεις δεν βοηθουν καθολου! δεν μπορουμε καν να δουμε τα κερματα!  η κατασταση, η ποικιλια, η ημερομηνια, το νομισματοκοπειο, η σπανιοτητα,... παιζουν σπουδαιο ρολο στην διαμορφωση της τιμης πωλησης και γενικα της αξιας τους!

παντως... το γαλλικο λογικα ειναι 5 φραγκο... και αφου ειχε κρικακι... λογικα εχασε την συλλεκτικη του αξια.. και παει σε τιμη μεταλου!

για του οθωνα... δεν μπορω να σου πω αν δεν το δουμε καλυτερα! βλεπεις παιζει και το θεμα γνησιοτητας, αλλα και του ποτε ειναι, που κοπηκε.. αν ειναι καποια ποικιλια... κτλ... η τρυπα δυστυχως του κοβει αρκετη αξια...

το κερμα με την γουρουνα και τα γουρουνακια... δεν ειναι νομισμα! αυτα τα εφτιαχναν σιδεραδες κτλ... καπου στις αρχες του 1900.. για να ξεγελαυν τον απλο κοσμο.... οτι δηθεν ειναι αρχαιο και το σχεδιο του δειχνει που ειναι κρυμμενος ενας θησαυρος! δεν εχει συλλεκτικη αξια... αν και για να πω την αληθεια... ψαχνω ενα τετοιο για να το βαλω στην συλλογη μου σαν ειδος νομισματικου παραδοξου.... δεν ειναι ακριβα αυτα... ασχετα αν βλεπεις διαφορες τιμες!

τα μεταλλια τωρα... ειναι κριμα που ειναι ετσι χυμα και μονα τους! σαν κανονικη ολοκληρωμενη συλλογη θα ηταν καλυτερα! αυτα κοπηκαν το 1975.... και ειναι 50 γραμμαρια καθαρο ασημι το καθενα! εχω δει να τα πουλανε μεμονομενα στα 165 ευρω... αλλα δεν ξερω αν πουλιουνται....

δεν ξερω κι αν ειναι κατι επισημο του κρατους! δυσκολα παντως βρισκεις αγοραστη στην ελλαδα για τετοια! εδω θα πανει στο μεταλλο!

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences