Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:01:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1941 50/20δρχ isole?  (Αναγνώστηκε 4179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 02, 2018, 11:09:06 πμ »

https://m.ebay.co.uk/itm/Greece-Italian-Occupation-Isole-50-Drachmai-1941-Overprint-Crisp-Banknote-/253534273171?_mwBanner=1

Απόψεις περί αυτού τού τεμαχιου έχουμε;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2018, 04:57:04 μμ »

Τι ακριβώς ψάχνεις Γιώργο;
Αυτές οι πληροφορίες σε βοηθούν;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2018, 05:06:25 μμ »

Κοιτα στο βιβλιο ποσο καλοεκτυπωμενη ειναι η επισυμανση και πως ειναι στο τεμαχιο που ειναι προς διαθεση.
Γιαυτο το ανεβασα για να παρω αποψης περι γνησιοτητας ή μη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2018, 09:46:19 μμ »

Τελικά κανείς δεν έχει άποψη να μάς διαφωτίσει;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2018, 10:50:53 μμ »

Αν και οι φωτο και των δυο δεν βοηθανε πολυ,το μονο που μπορω να κανω ειναι μια συγκριση των δυο..σε αυτο της δημοπρασιας δεν διακρινω τις λοξες γραμμες αναμεσα στις ολοκληρες στο σημειο που ειναι επισημασμενη η σειρα του χαρτονομισματος..επισης,πραγματι στης δημοπρασιας δειχνει πιο 'ατσαλη' η επισημανση....εκτος απο την συγκριση,δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο..δεν εχω γνωσεις επι του θεματος...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2018, 10:39:58 μμ »

οφειλω να πω πρωτα πρωτα οτι δεν τα ξερω τα χαρτονομισματα αυτα καθολου! ομως μου κανει εντυπωση οτι εχει τοσο μεγαλες διαφορες η σφραγιδα! γιατι η επιτυπωση εγινε με σφραγιδα... ετσι;;
τι να πρωτο πω;;;
οι γραμμες που καλυπτουν τα νουμερα που ειχε το αρχικο χαρτονομισμα ειναι διαφορετικες, το 20 ειναι διαφορετικο και σαν να εχει γινει προχειρα και στα γρηγορα... σε πληρη αντιθεση με το κανονικο του βιβλιου; οι αριθμοι που χρησιμοποιει στον αριθμο σειρας ειναι τελειως διαφορετικοι απο το κανονικο;  και ποσα αλλα!!! μαλιστα... εχω την εντυπωση οτι και οι υπογραφες διαφερουν... αν και δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν φαινονται!  δεν νομιζω να εχει γινει σφραγιδα με τοση διαφορα και να ειναι και γνησια!!


ελπιζω οι περισσοτερο γνωστες να μας διαφωτισουν!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2018, 09:21:13 πμ »

Το ειχα δει και θεωρησα ότι ειναι πλατή η επισήμανση.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2018, 11:15:41 πμ »

Και εγώ θεωρώ πως είναι πλαστή η επισήμανση καθώς και σε μερικά ακόμα που βγήκαν το τελευταίο καιρό και όχι μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι που είναι στο παρόν θέμα, όσον αφορά τα ελληνικά επισημασμένα.Τον τελευταίο καιρό έχουν προκύψει και πολλά μαιμούδια και στα Γερμανικά κουπόνια της κατοχής 1944 - 1, 5, 10 και 50 πφένιχ) με πλαστές και εκεί σφραγίδες. Προσοχή λοιπόν!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2018, 11:47:56 πμ »

'Οσον αφορά τα ελληνικά επισημασμένα, είχα κρατήσει στο αρχείο μου, δύο νομίζω τεμάχια που είχα δει τους περασμένους μήνες, για εντός του 2017 μιλάω αλλά τα έσβησα και δεν τα έχω πλέον για να τα ανεβάσω.(για το έτος 2018 είμαι στο μηδέν όσο αφορά το χόμπυ μας, σε όλα τα επίπεδα). Δυστυχώς τελευταία απέχω συστηματικά από τα συλλεκτικά και σβήνω από τον υπολογιστή ότι αρχεία βρίσκω μπροστά μου, που τα είχα κάνει μάλιστα με αρκετό κόπο. Υπάρχει η οικογένεια και η γυναίκα πάνω απ'όλα!...  Κλείσιμο ματιού).
Όπως είπα θέμα έχει προκύψει τον τελευταίο καιρό -να γνωρίζεται- και με πολλά Γερμανικά κουπόνια της κατοχής 1944 - 1, 5, 10 και 50 πφένιχ με πλαστές και εκεί σφραγίδες. Δηλαδή γνήσια χαρτονομίσματα που πήραν μερικοί πονηροί χωρίς σφραγίδα - και τα επισφράγισαν- με σφραγίδες που κατασκεύασαν (άρα ψεύτικες!).
Προσοχή λοιπόν!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2018, 09:31:27 μμ »

Ευχάριστο που επιτελους ανοιξαν μερικα στοματα.
Δεν ηθελα να παρω επανω μου το βαρος βλεπωντας κατι απο μακρια να το βγαλω ψευτικο και να μην ειναι.
Οπου παιζωνται μεγαλα ποσα καλο ειναι να μιλαμε ομως . . . . Διοτι πολλοι μπορουν να την πατησουν !!!

Υ.Γ Φιλε Μπαμπη ολοι εχουμε οικογενειες (και γυναικες) μια ισορροπια χρειαζετε να κρατας.
Μην σβηνεις πραγματα που ισως μετανιωσεις μετα.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2018, 09:35:31 μμ »

Kai οι φωτογραφιες του για να ξερουν αργοτερα για τι μιλουσαμε παρμενες απο τον αρχικο συνδεσμο του υμπεη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2018, 11:18:41 πμ »

Από ότι έχω προσέξει αυτός ο πωλητής έχει ξαναβγάλει πιθήκια συγκεκριμένα του είδους μαιμούδες...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2018, 01:33:43 μμ »

δεν τον γνωριζω προσωπικα, ειναι και νεος στο υμπεη και εγω εχω σταματηση απο το 13 να ψωνιζω εκει. Δεν ξερω και εαν ειναι μελος μας!!!
Προσφατα που πηρα δυο τεμαχια ηταν επειδη ο φιλος που τα ανεβασε δεν ειχε αλλα να με εξυπηρετηση και αναγκαστικα επρεπε να παω μεσω δημοπρασιας για να μην τα χασω. (το γραφω για να μην δειξει κανεις οτι εχω κανει δυο αγορες ενω λεω δεν ψωνιζω)
Μπαμπη κα καθενας μας με αυτα που δινει σε αλλους <χτιζει> και ενα ονομα. Τωρα εαν ειχες ενα τεμαχιο και δεν γνωριζες καλως , η αγορα καταλαβαινει οτι εκανες ενα λαθος , δεν γνωριζες , απεσυρες , πηρες πισω το τεμαχιο εαν το ειχες δωσει κτλ κτλ.
Εαν το κανεις κατ'εξακολουθηση παει αλλου η βαλιτσα  .  . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences